Electrostatic loudspeaker (ESL)

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la zmajz » 12 vel 2017, 10:45

Pa ako ćeš koristiti DSP, nije problem ubaciti sve što treba za korekciju, da iz male kompresije izvučeš odgovarajući odziv.
Koja bi ti bila idealna dimenzija kutije za stavit taj zvučnik?
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la zmajz » 12 vel 2017, 10:54

Za ilustraciju pogledaj krivulju za 58 litara BR, tjunirana na 35Hz.

SICA.pdf
(166.03 KiB) Preuzeto 822 put/a.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 13 vel 2017, 11:00

zmajz je napisao/la:Za ilustraciju pogledaj krivulju za 58 litara BR, tjunirana na 35Hz.

Privitak SICA.pdf više nije dostupan.


Zmajz, hvala ti na sugestiji, evo pogledao sam i u WinISD, to je taj odziv. i ova nala "grba" nije zabrinjavajuća.

Izrezak.JPG
Izrezak.JPG (48.8 KiB) Pogledano 8970 put/a.


.. no 58 litara (tun 35Hz) je zbilja velika kutija koju sam htio izbjeći. Ciljao sam na 45 litara kao maksimum, no za ove drivere je to ipak premalo. Istina je da DSP-om mogu nadoknadti izgubljeno zbog male kutije, no u perspektivi sam vidio projekt potencialno i bez DSP-a, pa mi je intencija bila imati podesnu kutiju i za tu opciju, no sa SICA-ma je to preveliko, kompletan zvučnik bi izgledao totalno nesrazmjerno te bi imao problema sa pozicioniranjem esl-a u relativno malom prostoru. Druga opcija je napraviti potpuno drugačiji konačan izgled ESL-a, znači zaboraviti koncept koji uobičajeno radi ML, zašto da ne, dapače. Uglavnom ne žuri mi se, nekih drugih projekata na vidiku nemam, pa ću guštati u ovom. Što će na kraju biti odabrano teško je reći u ovom momentu, no od SICA neću tek tako lako odustati, čini m se da je to zbilja dobar driver...
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la zmajz » 13 vel 2017, 12:07

Pa može on i u 46 litara, tjunirano na 39Hz. Ima mali pik (1,4dB na cca 55Hz) ali mi to nije nešto posebno strašno. Pogledaj:
SICA.jpg
SICA.jpg (118.19 KiB) Pogledano 8965 put/a.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 13 vel 2017, 12:51

Da ne izgleda strašno, tih 1,5dB izdignuća se vjerojatno ne bi čulo u onom boomy smislu, tako da i to može biti opcija. Inače onaj "estetski" kompromis koji sam spominjao i koji bi dozvolio i veće volumene je na slici dole..

RAZMISLJANJA.png
RAZMISLJANJA.png (6.48 KiB) Pogledano 8958 put/a.


znači dole se mogu malo "razguzati" da prostite. :) U maksimalnoj varijanti u ovom obliku mogu doći do 80 litara i to stane ispod/iza panela da ih mogu normalno smjestiti u prostor, no BR bi morao biti sa prednje strane..
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la Rade » 13 vel 2017, 18:32

zmajz je napisao/la:Pa može on i u 46 litara, tjunirano na 39Hz. Ima mali pik (1,4dB na cca 55Hz) ali mi to nije nešto posebno strašno. Pogledaj:
SICA.jpg


treći odziv od gore , tj drugi crveni je najkorektniji odziv zbog toga što se ne posmatra samo odziv kutije , nego kutije i filtera a još preciznije je posmatrati odziv kutije sa filterom u prostoru .....opet može da bude da se na projektu i simulacijama dobiju željeni odzivi koji na kraju na slušanje donose mnogo razočarenja
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 13 vel 2017, 23:07

Nisam imao mira pa sam odrezao materijal za testne bass kutije, čisto da vidim kako to figura. Išao sam prvo sa optimističnom opcijom od 80 litara. Kako god okrenem prilično gadno to izgleda. :) Prespavati ću pa ću vidjeti. Možda da ove prednje bočne kantune recnem pod 45 stupnjeva jedno 6 cm, pa možda slika bude ugodnija za oko, uz žrtvu od dvije litre maksimalno. Širina naslonjenih alu profila je 32 cm, a ukupno kutija široka 47 cm. Inače alu profili će se skratiti za cca 40 cm. Ovo na slici je 2 metra.
Privitak/ci
image.jpeg
image.jpeg (106.03 KiB) Pogledano 8627 put/a.
image.jpeg
image.jpeg (109.48 KiB) Pogledano 8627 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 15 vel 2017, 13:40

Ne mogu se oteti dojmu kako je kockasti sub loša ideja, pogotovo loša u združivanju sa ESL panelima. Sve će izgledati kao gojazan pingvin, no što je tu je. Vrhunski subove također krasi ta kockolikost, evo jednog REL-a kojeg bi najrađe sašio ispod panela :) ali nije baš besplatan... he he he ..

preuzmi.jpg
preuzmi.jpg (134.03 KiB) Pogledano 8323 put/a.


Meni dimneziju kutije diktiraju tri - četri stvari..

- blizina ili udaljnost zadnjeg zida kako god okreneš 50 cm je maksimum koji mogu priuštiti u ovoj prostoriji.
- najniža točka od koje dole starta panel ne bi smjela biti iznad 50 cm,
- u nikakvoj varijanti ne bi htio imati opciju da je kutija suba neposredno iza membrane niti 5 cm.. zvuk "odbijanca" je očajan.
- htio bi imati volumen koji u perspektivi možda neće tražiti DSP, znači oveći kada je ovaj driver u pitanju, što opet traži BR koncept.

Sve u svemu to je razlog zašto je kutija suba tako oblikovana, nekako sam to propustio napomenuti u prethodnom postu. Sinoć smo Nino i ja malo dumali kako kutiju smanjiti ali samo u vizualnom smislu, nešto smo dogovorili, pa budemo vidjeti kako će ispasti. Javim svakako čim se uhvatim pile :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 27 vel 2017, 11:00

Mali update situacije. Naime obzirom na iskustvo u zadnjih par godina ipak sam odlučio da bass moduli ne budu integrirani dio ESL panela, što će mi ostaviti prostor za igru sa bass sekcijama, bilo da se radi o elektro-dinamičkim driverima, bilo o možebitnim ESL bass panelima u nekoj drugoj fazi kada bi bass moduli koje bi sada radio preuzeli ulogu samo subbass-a.

Mjerenjem sam utvrdio da Sumit membrana ide dole do 180Hz, a izdašno proradi tek nakon 250 Hz. Sve u svemu ovaj lakši dio projekta je riješen, zadnji vijak zašarfljen, sada kreće drugi dio tj. bass sekcija(e), mada još nisam načisto kojim putem krenuti, slutim da će biti dosta gimnastike. Što se tiče stepup trafoa i visokog napona, to sam prebacio sa starih ESL-a, što je i pridonijelo brzom završetku prvog djela projekta. Sav rad je bio sveden na rezanje alu profila i malo drveta i gume te dosta šarafljenja, u dva popodneva sve završih.

Evo par sličica... nisu neke kvalitete, no vidi se kako sam to zamislio...

diy_summit_esl.JPG
diy_summit_esl.JPG (114.13 KiB) Pogledano 7968 put/a.


diy_summit_esl - kopija (2).JPG
diy_summit_esl - kopija (2).JPG (100.14 KiB) Pogledano 7968 put/a.


diy_summit_esl - kopija.JPG
diy_summit_esl - kopija.JPG (66.68 KiB) Pogledano 7968 put/a.


Ako kojim slučajnim slučajem nekoga zanima malo više detalja ove konstrukcije koja drži panele, poslikati ću detaljnije uz popratna pojašnjenja. :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la Roko » 27 vel 2017, 11:41

elvis je napisao/la:Mali update situacije. Naime obzirom na iskustvo u zadnjih par godina ipak sam odlučio da bass moduli ne budu integrirani dio ESL panela... :)


Baš nekidan smo Nino i ja o tome razmišljali (na glas) uz kavicu...
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron