Electrostatic loudspeaker (ESL)

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 03 vel 2017, 22:52

@zbotic

Zoki hvala ti, na linku sam vidio jedan odličan U gumeni profil, tako da je nada vraćena. evo i dimenzija....

Sendvić stator - spacer - membrana - spacer - stator je 7mm

image.jpeg
image.jpeg (80.08 KiB) Pogledano 9628 put/a.


Pa sve gumeno što može primiti od 6 do 8 mm je u igri.

Ono koliko je dubok U profil je na slici ispod .. Znači oko 11 milimetara, a ukupna vanjska širina isto je tako.

image.jpeg
image.jpeg (92.56 KiB) Pogledano 9628 put/a.


U biti čak nisu ni bitne te vanjske dimentije, poželjno je da je unutarnji U 7 mm širine i oko 9 mm dubine. Naravno to bi bile idealne dimenzije.


@Pao Pepeo

Di si Pao, što se radi ? Hvala ti na sugestijama. Danas me je nazvao Nino Karin, sličnu stvar mi je savjetovao, pa ću sutra otići pogledati da li ti staklari imaju nekakav posesan alu profil i podesne gume naravno. Ako što nađem javim naravno. Zanimljivo je da smo razgovor završili jednako kao i zadnje u tvom postu... Ako se ništa ne nađe rezati će se ručno gumene trake... :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la Pao Pepeo » 04 vel 2017, 00:52

elvis je napisao/la:Di si Pao, što se radi ? Hvala ti na sugestijama. Danas me je nazvao Nino Karin, sličnu stvar mi je savjetovao, pa ću sutra otići pogledati da li ti staklari imaju nekakav posesan alu profil i podesne gume naravno. Ako što nađem javim naravno. Zanimljivo je da smo razgovor završili jednako kao i zadnje u tvom postu... Ako se ništa ne nađe rezati će se ručno gumene trake...


a gledam dal da ti sto uopce napisem... pametan si covjek tako da bi i sam doso do di nabavit te gume ili kako se smaci
ovo je bilo cisto za se malo javit... :thumbup:
isto pitao si za ideje oko zvucnika za niske tonove. Vjerujem da ces i do toga sam doci i naci sto ti vise pase i sto ti je izvedivo. Nesto mi ipak govori da ce ti smjer biti slican originalnim tvornickim... neki kompaktni bass zvucnik (mozda i aktivni..), ne pretjerano velike kutije i prilagođen nasim prosjecnim slusaonicama. A mozda se i varam pa iznenadis nekom transmisijom..
Da se mene pita samo horne bi ti savjetovao :lol: velicine ormara naravno...

Sta ima kod mene??? nis :D bavim se dosta filozofiom u zadnje vrijeme... al mozda kupim koju dasku pa se malo i ispilam i nesto napravim...

ti elvise samo gas !! i moram doci poslusat ta cudesa jednog dana...
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 06 vel 2017, 10:54

Jučer sam uštekao Martin Logan Summit panele, naslonio sam ih na postojeće okvire. Sve to je obećavajuće, no ukoliko krenem u projekt biti će tu dosta posla. Na prvu se vidi i čuje da se radi o zbilja dobrim panelima, pa čim stignem popisati ću prve dojmove...

evo kakva je nova situacija u radionici.., oni dole DIY paneli sada izgledaju poprilično skromno :)
Privitak/ci
esl summit panel.JPG
esl summit panel.JPG (99.91 KiB) Pogledano 9291 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 08 vel 2017, 15:42

Evo nakon par dana i kratak osvrt na ML sumut ESL panele. Prvi dojmovi su ponekada dovoljni, a ponekada su majka zaheba, nadam se da nije ovo drugo obzirom da sm se odlučio ući u taj „izazov“ : ) tj. otkupiti iste i probati sa istima napraviti nešto spomena vrijedno kada su zvučnici u pitanju, pa evo i par crtica mojih prvih zapažanja koji će uglavnom biti koncipirani u usporednom smislu sa mojim DIY panelima.

- Prvi dojam je da su ML paneli bar 10 dB osjetljiviji od mojih DIY
- Bio sam uvjeren da detalja ne može biti više no što imam, no ML je izvukao na vidjelo još dosta toga (možda samo subjektivan dojam radi iznimne osjetljivosti)
- Disperzija zvuka iz zakrivljenih panela dobro pokriva veći dio sobe, pa u glazbi mogu guštati i oni koji nisu strogu u sweet spotu za razliku od ravnih panela
- Utjecaj sobe je sada vjerojatno povećan, no mišljenja sam da to nije toliko kritično koliko se to po netu spočitava zakrivljenom panelu pa sam tu razbio jedna mit u koji sam vjerovao
- Utjecaj zadnjeg zida također nije previše problematičan, sada sigurno imam hrpe refleksija za razliku od ravnog panela kada je bila samo "jedna", no oko 50 cm od zadnjeg zida je sasvim dovoljno za uredan rad panela
- Sweet spot mi je bio bolji na ravnim panelima jer je bio nekako „pretjeran“ a ja to volim, no u ukupnom dojmu reprodukcije ML ESL su bolji
- ML ESL paneli su iznimno glasni bez naznaka da su prezasićeni i da ne mogu dalje pojačavati amp
- Puštao sam pojedinačne frekvencije i na niti jednoj nema nikakvih parazitnih prizvuka, vrlo vrlo čisto i precizno
- Koliko sam mogao ocijeniti, paneli ne rade ništa ispod 200 Hz bez obzira na to što im pošaljem, membrana je dosta kruto postavljena i vjerojatno je to razlog, ovo ću još provjeriti decibel metrom kada budem združivati sa bass sekcijom.
- Bez nekog većeg problema panele bi mogao tjerati i cijevaš osrednje snage, mada mi to trenutno nije u fokusu testa

Sve u svemu ono što sam imao priliku čuti nema veze sa onim što sam čuo na DIY panelima, no sa druge strane zvuk pripada istoj „porodici“ da tako kažem, a to je jedino što me zabavlja kada su zvučnici u pitanju. Ne kažem da DIY nema smisla, dapače da ima i te kako, no treba tu još unapređenja (čitaj eksperimenata) da se dođe do onoga što i kako izlazi iz ML panela. Otegotna okolnost kod mene u radionici je što nemam nikakvu spomena vrijednu bass sekciju, te je sve improvizirano.. doslovno prislonjeno tako da pravi test i razmišljanja o bass sekciji kreću tek kada panele postavim na svoje nosače. Vrlo vjerojatno iste neću naginjati okomito. Koristim isti stepup trafo i isti HV dio, to sam očito odradio kako treba pa ću vjerojatno to samo preseliti u novi projekt.

Eto tako polako krećem sa projektom radnog naziva ESL2. Najviše sugestija će mi trebati u djelu kako sve to združiti sa bass sekcijom, tj. što uopće upotrijebiti za bass sekciju. Tu neću kopirati ML jer ne mogu, no iskreno nemam nikakvu predodžbu kojim putem krenuti. Smjernice su da bass dio treba raditi posao od bar 40Hz do 250 Hz, da kutija ne bi smjela biti veća od Š 32, V 43, D 45cm što je od prilike efektivnih 45 litara.. pa ako netko ima kakav kvisko, plizz help sa infom. Sve bi to bilo na DSP-u, to je olakotna okolnost, mogu malo „napumpati“ : ).
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la my_name » 09 vel 2017, 00:09

Nema me neko vrijeme a Elvis od DIYanja nabavlja gotove ML panele :D
Zezam te malo...sto ih duze budes slusao vise ces shvatit da tvoji nisu tolko losi i da ovi ne vrijede te pare (kao sta si vec i negdje gore napisao)

Sta se tice gumenog U profila... Neznam kako se to tocno zove ali ima neke veze sa izradom kalendara i slicnih p***arija, znaci tiskare i slicno!
MLi od kolege koje smo prali u autopraoni su se bili odljepili kada smo ih rastavili prvi put pa smo na rubove stavili taj neki plastični profil koji je lijepo nalegao gore i drzao panel da se ne odljepi...dan danas ti paneli sviraju i nema nus pojava!
my_name
 
Postovi: 151
Pridružen/a: 11 lis 2014, 20:53

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 09 vel 2017, 10:52

my_name je napisao/la:Nema me neko vrijeme a Elvis od DIYanja nabavlja gotove ML panele :D
Zezam te malo...sto ih duze budes slusao vise ces shvatit da tvoji nisu tolko losi i da ovi ne vrijede te pare (kao sta si vec i negdje gore napisao)

Sta se tice gumenog U profila... Neznam kako se to tocno zove ali ima neke veze sa izradom kalendara i slicnih p***arija, znaci tiskare i slicno!
MLi od kolege koje smo prali u autopraoni su se bili odljepili kada smo ih rastavili prvi put pa smo na rubove stavili taj neki plastični profil koji je lijepo nalegao gore i drzao panel da se ne odljepi...dan danas ti paneli sviraju i nema nus pojava!



Da u pravu si, malo varam u DIY-u kada su ESL u pitanju, no ovi paneli daleko su od gotovog proizvoda pa donekle mogu reći da jei to DIY. Sada sam tipičan samograditelj zvučnika koji koristi tuđe drivere i bavi se uglavnom samo stolarskim radovima. :) Dajem sebi minus dva :) uz molbu za oprost :)

Što se tiče ML-a, čuje se preveliki potencijal i nisam mogao odustati od tog projekta, zagofnao sam se, pomoći tu nema, sada sve to treba posložiti kako treba.. bar se nadam da ću u tomu uspjeti. Daljni moj DIY kada su ESL paneli u pitanju vidim prvenstveno u bass panelima koji bi u prespektivi stvarno volio napraviti, no idem po redu, prvo hybrid.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 09 vel 2017, 11:09

Nakon sinoćnjeg summita na vrhu kada je ESL priča u Zadru u pitanju, što daje naslutiti da su summitu prisustvovali jedino Nino i moja malenkost, dogovor je pao da će prvi kandidat za bass driver biti SICA, a dobrotvor i donator hardvera je dakako Nino Sica Lover

evo slika i parametara:

IMG_0516.JPG
IMG_0516.JPG (28.7 KiB) Pogledano 8901 put/a.


IMG_0518.JPG
IMG_0518.JPG (35.52 KiB) Pogledano 8901 put/a.


IMG_3048.JPG
IMG_3048.JPG (111.56 KiB) Pogledano 8901 put/a.


IMG_3050.JPG
IMG_3050.JPG (102.25 KiB) Pogledano 8901 put/a.


IMG_3051.JPG
IMG_3051.JPG (84.37 KiB) Pogledano 8901 put/a.


IMG_3052.JPG
IMG_3052.JPG (73.97 KiB) Pogledano 8901 put/a.


IMG_0515.PNG
IMG_0515.PNG (134.21 KiB) Pogledano 8901 put/a.


Driver će biti na DSP-u, znači aktiva, pa će iživljavanja biti moguća. Trebati će dohvatiti 250Hz što ne bi trebao biti problem. Driver dolazi iz PA područja pa je to moment koji me malo brine zbog onog nemjerljivog SQ parametra, tj. onoga što će uho reći. Za sada su opcija kompresija i BR, vidjeti ću kada se dokopam simulatora u radionici. Ako se nekomu da tj. dovoljno je entuzijastičan i dobra je duša, neka baci kakav proračun i sugeria mi neke smjernice. Ciljani volumen mi je oko 45 litara, pa ako se to da ugurati u to bilo bi izvrsno. Svakako i osobno javim kako je prošla simulacija, razmišljanja nakon toga i što bi mogao biti prvi testni kabinet. Znači boxovi sa bass driverom bi se ugrađivali ispod ML ESL panela.


Zaboravih priupitati... ako netko zna za modul ili shemu za automtsku detekciju audio (AC) signala koji bi palio elektroniku u elektrostatu, plizz help sa tim infom. Znači uključim amp, pustim glazbu, a nakon detekcije audio signala relej pali ostatak elektronike. Naravno gašenje elektronike bi išlo jedno 15 min nakon što audio signal prestane. Da li tražim puno ? :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la my_name » 09 vel 2017, 17:17

U cijeloj šumi foruma koje sam procitao o ESLima do sada bio sam naletio na shemu za automatsko paljenje ali nemam pojma gdje..probat cu pronjuskat veceras ako dodjem ranije doma pa javim

Edit: ovako s telefona na brzinu sam iskopao ovo: http://www.diyaudio.com/forums/planars- ... upply.html

Ali..zasto? Cemu gasiti ESLe...moji su bili uključeni skoro 6 mjeseci bez gašenja i nikad im se nista nije desilo...
my_name
 
Postovi: 151
Pridružen/a: 11 lis 2014, 20:53

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 10 vel 2017, 13:24

my_name je napisao/la:U cijeloj šumi foruma koje sam procitao o ESLima do sada bio sam naletio na shemu za automatsko paljenje ali nemam pojma gdje..probat cu pronjuskat veceras ako dodjem ranije doma pa javim

Edit: ovako s telefona na brzinu sam iskopao ovo: http://www.diyaudio.com/forums/planars- ... upply.html

Ali..zasto? Cemu gasiti ESLe...moji su bili uključeni skoro 6 mjeseci bez gašenja i nikad im se nista nije desilo...



Ma u pravu si. Svejedno hvala na linku, pronađoh na linku i neke druge zanimljive stvari. :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Electrostatic loudspeaker (ESL)

PostPostao/la elvis » 10 vel 2017, 17:11

Sica baš i nije idealna, zapravo dobar je driver ali da bi u BR-u radio kako treba, kutija bi trebala biti junačka, oko 80 litara, što u biti i nije strašno, no nije primjereno za ono što sam zamislio kako bi ESL trebao izgledati i gdje bi ta kutija trebala stajati.
EBP drivera je 71,5, znači za BR je idealan.

u 77 litara je super:
sica 10 br.JPG
sica 10 br.JPG (63.68 KiB) Pogledano 8534 put/a.


kada bi ga stavio u kompresiju, onda bi minimalni volume trebao biti 37 litara i to djeluje malo otužno:
sica 10.jpg
sica 10.jpg (85.42 KiB) Pogledano 8534 put/a.


Ako bi i radio kompresiju onda bi pojačao koju litru, ali i dalje je otužno:
sica 10 co.JPG
sica 10 co.JPG (64.04 KiB) Pogledano 8534 put/a.


Ne treba smetnuti sa uma dvije stvari:

- gain sobe
- čarobni štapić DSP-a

Drugim riječima simulacije su me malo demoralizirale kada je ovaj driver u pitanju, ne mogu driver smjestiti u ništa podesno veliko za ispod ML panele, ostaje test u živo u dva volumena od cca 45 do 50 litara, kompresija, pa se onda uzdati u akustiku sobe koja bi to trebala pojačati uz kontrolu na DSP-u. Testne kutije trebam sada nekako smisliti da se ne ubijem od stolarenja.

Ono što je sigurno problem je i činjenica da će te bass kutije raditi nabolje na sasvim neobičnim mjestima u prostoriji, tj. da će smještaj ispod panela biti najvjerojatnije najlošije mjesto.

toliko za sada..

Pozz
elvis
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.