Fostex horne

Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 09 srp 2013, 22:11

Bok ljudi poz svima evo opet mene s jos novih muka.Ovdije bi vam pokazo jedan moj projekt koj bi si sad napravio tako da više iskusni od mene mi mogu dat neki savjet ili komentar.Želio bi si napravit dvije horne koristeči Fostex fe166en zvučnike,time da nebi koristiogotov nacrt.Zadnjih mjesec dana se borim proračunima da bi odredio osnovna 4 parametra horne,tj volumen kutije,površinu grla i usta te duljinu same horne.Nesto sam si i izračuno,uspoređivo s več gotovim hornama ali mislim da nisam baš ful točan.
A i način na koj bi ih napravio nije baš uobičajan ali mislim da nebi trebo škodit kvaliteti zvuka.Prostor iza zvučnika nebi napravio u obliku kutije več kugle,jer imam tokarski za drvo doma i na njega volim radit.Kugle bi bile od drva ili mediapana,njih radim tako da ljepim prstenove jedan na drugi pa na stroju istokarim.Hornu bi napravio od stakloplastike,ona bi bila konusnog oblika s malim proširenjem na samom kraju i bila bi presavijena na 3 mjesta.Za nju trebat ču si prvo napravit6 kalupa,3konusnog oblika,2 zavoja od180 stupnjeva i jedan od 90.
Stavit ču dole skice kako bi to trebalo izgledat (nalo su bljede jer je to skeniran nacrt crtan olovkom ali trebalo bi se sve vidit)
Skice nisu definitivne jer su rađene po veličinama koje sam ja dobio
volumen sam dobio oko 7 litra
ulaz u hornu 0.0121m kvadratnih- promjer 125mm
izlaz iz horne sam uzo 1 m kvadratn-promjer 360mm
duzina horne 2900mm
Na skici sam proširio zadnjih 60mm na promjer od 500mm.Zanima me dal neko ko si je radio več horne mi može provjerit dal sam tu negdje s dimenzijama ili di bi mogo nači točne formule za to.Ja sam racuno po proračunima za exponencialne horne s time da sam je napravio konusnog oblika i smanjio izlaz jer inače bi sve bilo pre veliko.
Kad budem imo točne mijere ja si lako poslije sve detaljno iznijerio i nacrto jer nebi volio napravit nesto več u startu krivo zato trazim korisnu pomoč i bilo koj savjet,dat ču i podatke zvučnika,svima zahvljujem i nadam se da ču brzo počet s radom.
Privitak/ci
FE166En-1.jpg
FE166En-1.jpg (84.79 KiB) Pogledano 15214 put/a.
scan0005.jpg
scan0005.jpg (52.99 KiB) Pogledano 15214 put/a.
scan0004.jpg
scan0004.jpg (54.03 KiB) Pogledano 15214 put/a.
Zadnja izmjena: Pao Pepeo; 06 ruj 2013, 12:56; ukupno mijenjano 1 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Roko » 11 srp 2013, 09:45

Vrlo zanimljiv projekt!
Malo teorije sa jedne odlične web stranice.
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 12 srp 2013, 22:08

Fala Roko na linku,mislim da sam na datu stranicu bio več naletio ali joj nisam baš puno obračo pažnje,velika greška.Evo baš si je juče i danas čitam,ima mnogo interesantnih stvari gore.Ja si još računam potrebne podatke,uspoređujem ih s drugim več gotovim hornama i uskoro ču dat dobivene rezultate.I dat ču koj link dobrih stranica koje se nadam če pomoč drugima ako ih budu zatekle slične muke.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la bepone » 13 srp 2013, 19:20

ojla co, preludo to izgleda!! i profi! kako se racunaju horne ce ti neko drugi pomoc ja ti moren samo rec svaka cast na trudu¨! :P
bepone
 
Postovi: 704
Pridružen/a: 06 svi 2011, 08:51

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 18 srp 2013, 22:12

Pozdrav bepone i svima,evo da nebi ovaj projekt osto na papiru ja si zadnjih desetak dana jos računam vrijednosti horne koristeči neku literaturu koju sam več imo tipa
http://documents.jordan-usa.com/Famous- ... Part-1.pdf
http://www.quarter-wave.com/Horns/Back_Horn.pdf
http://www.frugal-phile.com/boxes-fostex.html
i informacija koje sam naso na stranici koju mi je Roko preporučio došo do idučih mjera koje se nešto razlikuju od onih mijih početnih.Dat ču i formule po kojim sam ih dobio tako da ako mi neko potvrdi da su ispravne moč če koristit i drugima a i meni naravno.Za moje fostexove zvučnike sam dobio ovo
volumen =9.1l
površina grla horne=0.009m na kvadrat ili 106mm u promjeru
površina usta horne=0,282m ili 600mm promjer
dužina horne =3030mm
Ja mislim da sam tu negdje,s time da sam idealnu površinu usta horne za otvoren prostor dobio 3,22m ali sam je umanjio za 12 puta radi razumljivih razloga.U formulu za površinu usta sam za faktor stavio 12 i dobio 0,282 ili 600mm u promjeru.Dužinu sam dobio koristeči formule za povečanje površine po dužini horne i tako dobijem mojih 0,282 na 3030mm šta se nadam da je dužina polovine vala od 53Hz kolko je meni rezonantna frekvencija.Koristio sam formule za exponencialni oblik kojeg ču i napravit.Odusto sam od konusnog jer mi je isto kojeg radim ali ovako če se bolje čut i ljepše če izgledat(barem se nadam).
Za provjeru podatka probo sam koristit jedan program dosta hvaljen po stranim forumima a to je hornraspen,ali očito nesto krivo radim jer dobivam neke lude rezultate.
Buni me i malo to da kad sam malo promatro več gotove nacrte horna koje sve koriste isti zvučnik i uspoređivo vrijednosti volumena,usta,grla...vidio sam da se baš i ne podudaraju jako,a po meni formule su uvjek iste.Zmam da tu treba vodit računa još o dosta stvari ali evo par primjera radi usporedbe
Manifold horn Delek horn Fostex horna
volumen 5,6l 5,5l 6,47l
p grla 0.0125 m kvadratnih 0,0085 m 0,0121m
p usta 0.32 m 0,096 0,051m
l horne 2875 mm 3250mm 2840mm
Znam i ne očekujem da ču iz prve dobit odlične rezultate ali se nadam da če bit bar pristojni.Oko izrde kalupa ču imat dosta posla i trebo bi ovo sta se tiče stakloplastike završit do kraja ljeta jer se ona ne suši ako je temperatura niža od 18 stupnjeva tako da gledam bar to napravit.Ako neko mi može reč dal sam da pravom putu bio bi mu jako zahvalan.Škvadro sve vas pozdravljam čao. :admin:
Privitak/ci
matematika.jpg
matematika.jpg (60.91 KiB) Pogledano 14938 put/a.
Zadnja izmjena: Pao Pepeo; 01 kol 2013, 09:44; ukupno mijenjano 1 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Roko » 19 srp 2013, 11:44

Koje su dimenzije (dužina-širina-visina) sobe (slušaonice)?

Evo još jedan kalkulator
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 19 srp 2013, 13:59

Ovako dnevni mi je 5,60x3,80 i 2,75m visine,zvučnici če doč na užoj stranici,neču ih baš moč odmaknut jednog od drugog ali ču imat nekih 2,1m prostora za njih.Sličan kalkulator sam vidio i na onoj vašoj stranici ali nisam znao šta da stavim pod širinu pošto ču radit okruglu hornu iako mi isto baci dužinu van šta god stavio za širinu zvučnika.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Roko » 21 srp 2013, 21:08

Za tu veličinu sobe, čini se (bar prema kalkulacijama sa dostupnih kalkulatora) dobar proračun ovaj što si napisao gore. Kasnije se može uvijek malo istunirati i završno prilagoditi sobi duljina same horne i promjer završnog dijela, zapravo to će se i morati napraviti, ali tek kad se u igru uključi i pojačalo. To je, baš kao i u svim ostalim kombinacijama, uvijek na kraju interaktivna igra pojačalo-zvučnik-soba. Ali proračun i početne kalkulacije su ti preliminarno dobre i dobra su osnova za nastavak realizacije projekta ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 22 srp 2013, 16:01

Pozdrav Roko i svima,hvala na savjetima i na odgovoru kojeg sam htio čuti.Drago mi je da sad imam neke konkretne veličine za početak izrade i predpostavljm tj. siguran sam da kad horne budu gotove bit če potrebno njhovo prilagođavanje pojačalu,prostoru i samom uhu kolko god to bude bilo moguče.Sad mi sljedi crtanje detaljnog nacrta (koj če se malo razlikovat od onog početnog) s točnim mjerama,kutevima,presjecima itd.
Još jednom hvala vam na vremenu i imat ču po koje još pitnje vezano za unutrašnju površinu kugle i dumping materialima ali o tome kad budem stigo do toga.Bude li išlo sve po planu možda uskoro stavim i koju slikicu razvoja situacije,barem se nadam :)
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 26 kol 2013, 23:42

Pozdrav ekipo eko mene opet s mojim hornama i s zadnjim novostima.Malo me nije bilo čut jer ljeto,more i ove vručine nisu nikako idealno vrijeme za niš pretjerano radit ali pomaka kod mene ipak ima.Zapravo same horne nisam počeo još ni radit ali smatran da sam s njihovom izradom na nekih pola puta jer teži dio posla sam obavio.Nakon što sam odredio još prije nekih misec i po dana osnovne veličine horne krenuo sam s crtanjem njihovih nacrta.Zvučnici če se malo razlikovat od onih s prijašnje skice,po tome što horna neče rast konstanatno (konusna horna) več eksponencijalnim putem za što sam pročito i smatram da je idealniji način i način na koj su rađene sve trube.Nju sam konstruiro koristeči formulu za povečanje povšine po duljini horne.Usta horne bit če povečana na 600mm u promjeru i njen nosač bit če drugačiji.U početku sam ga htio napravit od drva ali sam smislio brži,lakši i po meni i ljepši način.Napravit ču ga od željeznih cijevi s tankom stjenkom od kojih 15,16 mm promjera tako da ču ih moč sam savijat kod kuće.Zvučnici se nebi trebali puno razlikovat od ovih koje ču vam sad pokazat eventualno po odabiru boja i nekim sitnicana.
Nakon što je bilo sve više manje definirano krenuo sam s izradom kalupa za horne.Njihova izrada nije bila nimalo brza ni jednostavna jer oni moraju bit precizno izrađeni i sa što glađom površinom.U suprotnom moglo bi se dogodit da se pojedini komadi se ne slažu jedan s drugim,površina bude gruba i neravna ili da se izradak ne odvoji od svog kalupa.Način na koj sam ih radio vidljiv je sa slika.Uglavnom sam koristio šperu od 9mm,gips za knauf i to njega 45kg!!! i prvu farbu koju sam doma našo.Ravne djelove sam istokario od komada jelovine.
Evo kako vidite meni nikad dosadno ali tako volim i da bude i sad kad su kalupi gotovi mogu reč da mi je malo lahnulo jer teži i najzahtjevni dio ovog projekta je iza mene.Ovaj tjedan planiram krenut radit s plastikom da vidim dal če sve ič kako sam zamislio a i zvučnici su naručeni tako da čemo i njih uskoro vidit.Počeo sam si malo čitat,tražit o damping materialima,tuniranju zvučnika,mjerenjem njihovih karakteristika itd. pa oko neko zna nešto o tone ili koj dobar link bit če mi od pomoči isto kao što su bilo kakvi komentari i savjeti dobrodošli.
Privitak/ci
Foto0610.jpg
Foto0610.jpg (71.26 KiB) Pogledano 14519 put/a.
Foto0588.jpg
Foto0588.jpg (69.69 KiB) Pogledano 14519 put/a.
Foto0582.jpg
Foto0582.jpg (89.03 KiB) Pogledano 14519 put/a.
Foto0586.jpg
Foto0586.jpg (79.42 KiB) Pogledano 14519 put/a.
Foto0587.jpg
Foto0587.jpg (92.29 KiB) Pogledano 14519 put/a.
Foto0569.jpg
Foto0569.jpg (96.14 KiB) Pogledano 14519 put/a.
Foto0619.jpg
Foto0619.jpg (66.5 KiB) Pogledano 14519 put/a.
Zadnja izmjena: Pao Pepeo; 27 kol 2013, 14:28; ukupno mijenjano 1 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Sljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron