Fostex horne

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 16 pro 2013, 18:43

Zvučnike od Sonus Faber-a imo sam prilike poslušat na ovogodišnjem av sajmu i nisu ni pretjerano ostali u sječanju što se tiče zvuka,bar bi to moglo bolje za jedne zvučnike koje se čovjek boji pitat kolko stoje... ali završna obrada i dizain su dakako na najvišoj razini.Na njih bi volio raspalit neku elektro glazbu tamo bi bili sigurno odlični.
Za boju znam točno di je uzet,u Puli ima jedan odličan dučan za to zove se Supercolor,tano se može nač od stakloplastike,smola svakakvih boja a i imaju mješaonu za boje.Pošto sam kod njih bio puno puta več sam nešto pričo s njima o završnim bojama i ima uglavnom dvije vrste,prva je ta dvokomponentna koja več ima lak u sebi a druga je ona klasična nitro samo nju se treba naknadno lakirat.Nisu nešto jeftine kg dođe 300 tinjak kn ali ima 1000 nijansi na raspolaganju samo moram ić tamo s vazom i zvučnikom :) i nač slične.Brine me malo pištolj za farbanje koj imam jer je loše kvalitete ali budem napravio koju probu da ga naštimam pa če bit ok.
Vama i Elvisu svejedno hvala kao da ste mi pomogli.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la elvis » 17 pro 2013, 10:16

Samo da se kratko nadovežem na trenutni fokus teme... ja se ne bi previše zafrkavao sa bojama, tj. išao bi isključivo na bijelu boju. To mi je nekako za hornu najbolji izbor, a i smještaj u prostor bio bi potpuno benigan (bar što se boje tiče :)). Slijedeći izbor bi svakako bilo nešto na temu tamnije crvene boje. Na slikama dole evo i primjera.... i plava mi nekako ne ide u ovu priču.... no dobro ovo je sekundarno, primarno je da to dobro zazvuči, koga briga za boju :)
Privitak/ci
horne2.jpg
horne2.jpg (27.32 KiB) Pogledano 6948 put/a.
horne1.jpg
horne1.jpg (42.22 KiB) Pogledano 6948 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 17 pro 2013, 17:22

Pa i prošla me ta ideja o nekoj perla bijeloj varijanti nakon što sam vidio kako izgledaju pređene s šprickitom ali ipak ću se držat prvobitne kombinacije dvije nijansi boje jedne tamnije izvana i krem bijele izunutra.Boja one moje vaze je puno ljepša i nešto tamnija u živo nego na slici i vjerujem da kombinacija te dviju boja i boje hrastovine dat će dobar dojam.Tokom dizajna i odabira boj zvučnika naravno da sam vodio računa o tome da on ne bude naporan za oko jednako ko što nesmije bit ni za uho.Dal ću u tome uspijet saznat čemo tek na kraju ove priče ali i meni na prvom mjestu uvjek uho.
Nešto da kažem o ovim bijelim hornama sa slike na koje sam naletio još davno guglajući netom,volio bi da primjetite neke interesantne stvari koje su meni odmah zapele za oko.Prvo kako su osmišljene da radu bez klasičnog rezonantnog prostora iza zvučnika.Drugo proizvođač navodi kako idu dosta nisko na nekih 40tak Hz što me čudi za jedan tako mali zvučnik (ako je 8mica onda ok ali mi se čini da je manji) i kaže kako je potrošio puno vremena na unutarnje dampiranje i tuniranje što i mene jednog dana čeka.
Također smatram da konstrukcija ovih ili sličnih horni nebi dila tolko komplicirana jer za ih napravit bila bi potrebna samo dva kalupa (dvije polovice)meni primjerice trebalo ih je 6.Te dvije polovice bi se kasnije zajedno spojile i samo podebljale izvana,nebi bilo potrebe za slaganje komada na posebnom stolu,ljevi i desni zvučnik su identični,nebi bilo potrebe za naknadim rađenjem rezonantnog prostora ni nikakvog stalka,držača jer je sve stopljeno u jednu cijelinu.I mislim da ima tu i pokoja prednost što se samog zvuka tiče,svakako predivan i dobar uradak koj je isto jako zahvalan što se seriske proizvodnje tiče.
Zadnja izmjena: Pao Pepeo; 17 pro 2013, 17:52; ukupno mijenjano 1 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la elvis » 17 pro 2013, 17:51

Uvjeren sam da razlog "pojednostavljivanju" izrade te horne nije slučajan tj. sigurno postoji onaj potencijalni komercijalni moment i ekonomičnost te brzina izrade. Ne znam ništa o toj horni, no vjerujem da rezonantni prostor iza drivera ipak postoji, samo je integriran unutar cijevi horne.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Fostex horne

PostPostao/la Mate » 18 pro 2013, 09:10

Kad je riječ malom zvučniku , evo primjera jednog poznatog autora:

slika

I zabavno štivo uz to:
http://www.firstwatt.com/pdf/art_kleinhorn1.pdf
http://www.firstwatt.com/pdf/art_kleinhorn2.pdf
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Fostex horne

PostPostao/la Mate » 18 pro 2013, 09:20

Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Fostex horne

PostPostao/la Mate » 18 pro 2013, 09:28

Pali pepele,
poslao sam jedan post prije dva dana , ali je nekim čudom nestao.
Stoga ponavljam
Prije svega svaka čast na izradi . Odabrao si najteži put i zato ti želim da to bude i zvučno odlično.

U mom postu prije sam sugerirao da probaš montažu kugle, i drivera i suporta za kuglu prije farbanja. Čak sugeriram i zvučne probe.
Nekako mi djeluje nježno grlo horne i strahujem da opterećeno kuglom i driverom neće biti dovoljno čvrsto. Moguće da pri radu bude vibriralo što nikako ne želimo.
Taj suport treba riješiti što bolje kako mehanički tako i estetski. Stoga sam mislio ako bude potrebno još lijepljenja i bušenja na samoj trubi da se to učini prije finiša.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 19 pro 2013, 01:36

Stvarno zanimljivo stivo.Na recenzije onih bijelih horni nisam naletio i u njima se prica kako za dobivanje tog krajnjeg rezultata bilo potrebno napravit puno probnih horni razlicitih parametara.Znaci da su rađeni razliciti kalupi za svaku od tih proba a to nije bilo sigurno ni brzo ni jeftino sto malo i opravdava njihovu veliku cijenu.Jos nesto o njima,primjerice posto proizviđac navodi kolko su teske mogu vam rec da za njihovu izradu ide otprilike nekih 1000e materiala (staklene vune + smole) ne vise,pa tu idu zvucnici i farba.
Citajuci malo i o ovim drvenim da se skuzit kako su lukavo dizajnirane tako da se moze na relativno lak nacin igrat s volumenom rezonantnog prostora i obliku usta horne tako da se ih kasnije ljepo nastima.Ja sam i svjesan kako je prosto nemoguce iz prve napravit odlican zvucnik pogotovo ako se ga radi po svojim proracunima,dizajnu i vizijama zato smatram ovo moje kao prvi korak ka jednom dobrom.Ali siguran sam da ce iz njih izac pristojan zvuk za moje jos ne pretjerano zahtjevne usi :D
O tome kako bi bilo pametno napravit neke probe prije farbanja sam razmisljo jos tokom debljanja horni ali u zivo djeluju stvarno cvrsto zato sam iso ovim putem.Na njihovo finisiranje sam izgubio tolko vremena da se ih moze smatrat ko vec ofarbane a za rad sa stakloplastikom trebalo bi se cekat proljece da malo zatopli.
Ipak sam predvidio bude li za tim potrebe da pricvstim zadnji dio kugle i hornu jednom vidom.Između njih bi trebalo doc od 5 do 10 mm prostora di bi stavio neki plasticni prsten ili nesto i to spojio sto bi mi dalo vecu cvrstocu i manje rezonanse tog djela horne.Taj zahvat gotovo da se nebi ni primjetio a sigurno bi pomogo ugl budem vidio :admin:
Privitak/ci
scan0042.jpg
scan0042.jpg (25.86 KiB) Pogledano 6859 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 29 pro 2013, 18:11

Evo ekipo kako je to ispalo :D znači korištene su poliuretan dvokomponentne boje,izunutra mat krem bijela poput membrane zvučnika a izvana tamno ljubicasto plava(lak boja).Ispalo je i bolje nego sam mislio jer kad se farba pravilno pripremi ona bude dosta rijetka tako da se igranjem s zrakom i pištoljem da dobit dobra maglica,nigdije mi se nije cijedila boja i suši se relativno brzo bez ikakvog grijanja prostorije.U živo izgleda puno ljepše nego na slikama i ispalo je točno kako sam si zamislio.
Sad za koj dan ću skenirat dvije tri stvari da vam pokažem kako če se kugle radit.
Privitak/ci
DSC01422.JPG
DSC01422.JPG (107.63 KiB) Pogledano 6672 put/a.
DSC01423.JPG
DSC01423.JPG (104.73 KiB) Pogledano 6672 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la zendra » 29 pro 2013, 20:15

svaka čast, super kombinacija boja, izgleda vrhunski!
zendra
 
Postovi: 111
Pridružen/a: 23 svi 2011, 18:12

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron