Fostex horne

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 16 tra 2015, 20:38

evo jedno malo izvjesce oko nekih novih eksperimenta i s moje strane :D zapravo vise bih rekao pokusaji popunjavanja jedne rupe koje sam uvijek zanao da je tu mozda nisam si htio priznat... pricam o visokim tonovima.Nakon onih par prvih njeseci kad su utisci jos pretjerano dobri a nerealni.. :mrgreen: primijetio sam kao da mi nesto fali u visokim tonovima iako trebalo mi je da si priznam kako ovaj fullrange nije tolko fullrange kako sam ja mislio :? falilo mi je neke zivosti detalja koje nisam cuo..
vrsio sam i neka mjerenja prije nekih 2-3 mjeseca koja su mi dosta pomogla,a jos i vise mi je pomoglo jedno popodne provedeno sa 3 nova prijatelja svi redom tonci.Tako da je odluka pala na pronalazak nekakvog piskutala i probe.Prve probe koje sam imao bile su sa nekim obicnim kompresiskim driverom (nepoznate marke) kojeg sam imao doma,kondenzator na putu signala i to je bilo to.Poboljsanja su se odmah osjetila
Cak u tvornickim nacrtima koje nudi fostex za ovaj svoj fe166 driver preporucuje se koristit njihov tweeter T60a sa skretnicom od 6dB (ne bez veze..) Nazalost odmah sam odbacio gospodina radi paprene cijene 500e ... :shock: Primjerice kod modela 206 tweeter je nezaobilazan...
Zbog izgleda zvucnika i posto sam naletio na par, odlucio sam se kompresiski driver od incha za montirat na svoju hornu.Planiram ga koristit na relativno nisko posto 166-ca mi vec pada na 2-2,5kHz Skretnicu cu radit od 12dB kondenzatori su naruceni zavojnice ce se uskoro napravit.
Driveri ce bit P.Audio SN-D34S
http://www.plus-elektronik.de/shop/bild ... .audio.pdf
sad znam... nije naj sretniji odabir kojeg sam mogao napravit vec nakon 10kHz ima pad..ali financije su jako uske i za prvu ruku ce bit i vise nego dobar :D dosta je osjetljiv,snage taman kakve mi treba ,8ohm nije pre velik itd.
horna za tweeter bit ce exponencialna,racunao sam je po formuli za povecanje horne po njenoj duljini koju sam koristio i za ove velike horne,ima je na prvoj stranici ove price ali cu je opet ponoviti.Samo sam uvrstio Fs ovog zvucnika koji je 750 Hz ,grlo horne mi je zadao sam tweeter 1inch ili 25 mm a usta sam napravio na oko 210mm jer nakon toga mi krivulja (promjer) pre brzo raste za svaki cm duljine .
Da se razumjermo proracun horne za visokotonac nije tolko jednostavan kako sam ja opisao,ako se zeli napravit pravu stvar trebaju se jos stvari uzet u obzir..i primjetio sam da se ne koristi uvijek exponencialni rast vec i tractix.Također bilo bi dobro da usta horne su elipticnog oblika radi boljeg rasprsivanja visokih u strane,zapravo to ni nije elipsa ali mislim da ste razumjeli na sto mislim :mrgreen:
Meni posto posjedujem tokarski za drvo okrugle horne ovako malih dimenzija mi je krajnje jednostavno napravit,zapravo kalupe za izradit hornu od stakloplastike da budem precizniji a moglo bi se i izradit istokarit hornu od drva isto.Da se bas zeli moglo bi se i napravit kalup "elipticnog" oblika istina dosta teze i kompliciranije ali dalo bi se i nadam se jednog dana da cu i to probat..

Tocne dimenzije,slike izrade i malo opis cu stavit kasnije veceras jer nemam sad pri ruci kabel za spojit mob na komp :mrgreen: s izradom sam na pola puta,horne od stakloplastike su gotove i spremne za farbanje,istokarena je metalna prirubnica (flanđa) koja ce spojit tweeter i hornu preostaje skretnica i izmislit neki trajni ili privremeni drzac

Sto se zbiva u bas podruciju necu sad puno o tome samo kratko,tko se sjeca davno sam bio spominjao neke pikove koje sam imao na 80 i 160 Hz.. bio sam blizu imam ih na 70-140-i jedan manji na 210.Isto tako između njih imam padove tocno na sredinama sad za kolko dB se radi tocno neznam.. nazalost nisam si spasio odaziv posto decki koji su mi vrsili mjerenja imali su vlastit kmjuter,meni je bilo dosta vidit situaciju.Iduci put cu save-at pa da se zajedno hvatamo za glavu :mrgreen:
Privitak/ci
matematika.jpg
matematika.jpg (60.91 KiB) Pogledano 8135 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la zmajz » 16 tra 2015, 21:36

Nažalost, tvoje horne nisam čuo, nisam bio u Fužinama, ali sam pratio temu od početka pa do sad. Imam dosta iskustva s tim drajverom, napravio sam Austin 166 i još su u upotrebi kod frenda. A napravio sam i Dalas II horne sa FE206e, i te su u upotrebi još uvijek. E, sad, moje iskustvo je da 166 ne treba nikakav helper tweeter, a 206e prema afinitetu, ja nisam dodava.
Prema simptomima koje si naveo skloniji sam vjerovati da ti horna nije baš odgovarajuća, tj da u donjem djelu je prenaglašena pa ti onda sve skupa djeluje kao da fali visokih. Ili ih slušaš previše off-axis, tj. zbog naglašene usmjerenosti sweet spot je prilično mali. Kako god, nagovijestio si da ih donosiš u Sisak, pa ću ih onda valjda poslušati, da ne lupam napamet.
Inače, što se tiče visokotonca osobno bih se odlučio na Fostex FT17H , malo je jeftiniji od P. Audio, a mislim da bi se dobro slagao sa 166. Ali kad već radiš svoju hornu, preporučio bih trakrisu, prije nego eksponencijalnu hiperbolu ili parabolu. Pokazala se boljom u praksi za visoke i srednjetonce. A i kraće su. Ili još bolje, constant directivity, to bi još više pasalo za visokotonac. Ima ih gotovih, nisu ni skupe, taman i da ti posluže kao kalup.
BTW, jesu li drajveri FE166e ili FE166En?
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 16 tra 2015, 21:59

FE166en su,sad vise manje je sve gotovo..ali nije neki problem P.Audio nisam skupo platio i napravit cu nekako da se lako skidaju stavljaju.Kalupe rako radim tako barem za visokotonce tako da nije ni to problem.Sve skupa ovo nije neka pretjerana investicija tako da sam je napravio ovako "na brzaka"
Ovo za prenaglasenost u donjem djelu je moguce ali ne vjerujem,slusao sam ih u vise pozicija tako da i to iskljucujem..
Ja u pocetku sam mogao reci da svega fali osim visokih e sad zasto... ja sumljam u ovo,ovo su drugi par drivera koje su ugrađeni u ove horne ,prvi su bili u njima do nekih par mjeseci pa montirani u jedne druge horne (oni na svim slikama do sada i one koje smo slusali u fuzinama) pa sam ja opet uzeo novi par istih drivera.E sad dali je losa serija koju sam pogodio ili su mi se utisci promjenili neznam.. kopa me i crv da prelemim zice sa konktora do zvucnika... bo
Igrao sam se sa volumenom kutije (kugle) ali nije to
Ugl vidjet cemo visokotonac ce se lako odspajat radi proba.

Nadam se da se vidimo u sisku zmajz,znam da su ti horne drage i da imas iskustva s njima tako imat cemo o cemu pricat,nastavit cemo tamo di smo stali u sibeniku.. :D
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 16 tra 2015, 23:33

idemo redom,nakon skice presjeka kako bi trebala horna izgledat istokario sam je na stepenice i kasnije sve lijepo spojio i brusnim papirom izgladio.Drvo sam ofarbao spric kitom pa opet malo presmirglo tako da mi se smola ne ulovi.Dvije ruke stakloplastike i dosli smo na nekih 5-6 mm debljine koje ce bit dovoljne.Izgladio sam horne iz vana vrlo jednostavno,vratio ih na kalupe (maknuo odvajivac da ne klizi) stisnuo, zavrtio tokarski i brzo izravnao nozem kasnije izgladio smirgl papitom.
Spric kit i na njih presmirglani opet finim papirom i horne su gotove i spremne za farbanje.Iako se zove spric kit ja ga na ovako male komade nanosim kistom i ovako ga kasnije prebrusim..
Materiala za njih me je islo nekih 100kn (s time da sam spric kit,razrijedivac i odvajivac vec imao)
Prirubnice mi je frend istokario od zeljeza na meni je izbusit rupe narezat navoj,napravit neki nosac ,farba i to bi bilo to.
Iskreno ovakve trube sam zelio napravit od kad sam krenuo prckat sa stakloplastikom :D
Znam da nema svatko tokarski za drvo na raspolaganju.. ali mislim da se hoce dalo bi se napravit kalup i bez,mozda okrugli mozda kockast ili kakvog god,slicnom tehnikom kojom sam radio one prve kalupe sa sperom i gipsom
Privitak/ci
IMG_1410.JPG
IMG_1410.JPG (70.84 KiB) Pogledano 8106 put/a.
IMG_1401.JPG
IMG_1401.JPG (124.78 KiB) Pogledano 8106 put/a.
IMG_1398.JPG
IMG_1398.JPG (103.24 KiB) Pogledano 8106 put/a.
IMG_1393.JPG
IMG_1393.JPG (101.57 KiB) Pogledano 8106 put/a.
IMG_1390.JPG
IMG_1390.JPG (120.49 KiB) Pogledano 8106 put/a.
IMG_1411.JPG
IMG_1411.JPG (101.77 KiB) Pogledano 8106 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 16 tra 2015, 23:49

nesto sto nisam spomenuo tokom cijele izrade ovih zvucnika.. a sto ce dobro doci svakom koji bude radio bilo sto sa stakloplastikom,sto koristiti kao odvajivac.
Ima u trgovini jedan pas odvajivac za to ali je jako skup..mislim kila oko 400 kn
Ja od pocetka koristim ovo lastilo za podove 38 kn/l u kojeg na 1l otopim 4-5 svjeca :D kad je jos topo je u tekucem stanju ,nanosim ga kistom i cim se prode po povrsini on se ohladi i ukruti.Kasnije kad se potpuno ohladi postane gust ko puding
Kad se covjek nauci svugdije ga jednolicno nanest nikad nece imat problema,a u slucaju da se ima stvarno velike komade ,komad se stavi na sunce da se sve malo zagrije i tad ide sigurno.Neki su mazali kalupe sapunom,ja nisam nikad probao jer mi ovo radi uvijek uredu
Isto mali savjet kad stavljate prvu ruku stakloplastike na kalup,budite njezni sa kistom i lagano tapkajte tako necete maknut odvajivac sa kalupa ;)
Privitak/ci
Foto0642.jpg
Foto0642.jpg (88.25 KiB) Pogledano 8099 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Mate » 17 tra 2015, 09:17

zmajz je napisao/la:....
Prema simptomima koje si naveo skloniji sam vjerovati da ti horna nije baš odgovarajuća, tj da u donjem djelu je prenaglašena pa ti onda sve skupa djeluje kao da fali visokih. Ili ih slušaš previše off-axis, tj. zbog naglašene usmjerenosti sweet spot je prilično mali. ....

Ako se dobro sjećam, o ovom problemu neujednačenosti basa i visokih sam spominjao i ja ranije. Nekako sam pretpostavio temeljem tvojih podataka Pepele. Pa sam sugerirao - inzistirao na mjerenjima.
Ali sad radiš to što radiš sa tom dodatnom hornom što je dobro ali se i tu problem može ponoviti. Ta horna ne mora biti nužno dovoljna da pokrije sve do vrha. Ne zaboravi da je hornaujedno i pojasni filter. Bojim se da ne dohvatiš gornju željenu granicu. Ispravi me ako griješim
Svakako bi bilo puno ljepše da je sve postignuto jednim driverom.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 17 tra 2015, 11:48

Sve ja to znam Mate :) sad ne vjerujem ni ja da s ovom hornicom i driverom cu pokrit najkvalitetnije sve do vrha...ali vjerujem da ce nekako pokrit ono sto ja cujem.To da bi bilo lijepae da je sve rjeseno jednim driverom nemoj meni pricat... :D ali mislim da se mora,vidit cemo.Ali nece ni tako s ovom novom hornom izgledat tolko lose..za one koji neznaju da je tweeter dodan kasnije mislit ce da je tako sve koncipirano od pocetka..
Na 166cu necu dodavat nikakve filtre zavojnice,samo ispred visokotonca skretnicu 12dB i to ce za probat bit to

Gledat cu si napravit nesto poput tronozca sto ce mi drzat hornu i visokotonac,na krajevima nogu bi stavio one okrugle gumene priljepke sto se inace koriste za objesit slike na stakla ili krpe za frizider.I to sve priljepit za kuglu,tako cu je moc setat po volji i usmjeravat po potrebi.mislim da ce mi i na taj zronozac stat zavojnica + kondenzator tako da ne vise u zraku bez veze.
Naravno voditi cu racuna da mi zvucnik u kugli i onaj koji bude na (tweeter) budu na prikladnoj udaljenosti
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la my_name » 18 tra 2015, 09:56

Nisam bas zalazio u ostatak foruma jer sam direktno ulazio u esl temu i tek sad sam vidio sta si to napravio!
Pepeo svaka ti cast na trudu i volji,ovo sta si napravio je woooow... procitao sam vecinu postova i vidim da si se hebeno potrudio a i namucio...jos jednom kapa do poda!
my_name
 
Postovi: 151
Pridružen/a: 11 lis 2014, 20:53

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 18 tra 2015, 17:14

Fala susjed :thumbup: vidis ja sam ti isao u tom smjeru, godinama unatrag imao sam prilike poslusat cijevn amp spojen na slicne zvucnike i to je bila ljubav :) mislim da je nesto slicno i s tobom i panelima.
Istrazivaj i dalje forum vidjet ces jos puno odlicnih i interesantnih projekata i tema ;)
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Rade » 22 tra 2015, 09:43

http://www.eighteensound.it/PRODUCTS/Pr ... VJ3Z2F4BpA

Unison Max-1 koristi ovu hornu , rez na nekih 2000hz . 50 pari Max-1 su prodate u nemačkoj za dve nedelje , u sledeće dve su naručene još 50 pari :) .

Moderne horne su kratke , naravno da idu uz moderne drivere ......kratak ravan deo i odmah kratko otvaranje ....konusni oblik .......neki dobar točir za vino bi možda mogao biti dobra horna za visoke :)
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.

cron