Fostex horne

Re: Fostex horne

PostPostao/la Mate » 12 lip 2014, 17:19

Pao Pepeo je napisao/la:.....,meni bi trebao doći neki prijatelj od prijatelja s mikrofonom i iskustvom ....

E, "iskustvom" to je najvažniji podatak. Neka ti pokaže onda software i postupak, kalibraciju zvučne i postupak mjerenja.
Onda ćeš ti to vježbati, bilo gdje, i kad postaneš siguran onda na dvorište. Inaće kod mjerenja ne stvara su te neka buka. To su brzi sweep signali u trajanju sekunde, pa i ako posebno budeš pobuđivao sinusom na nekim diskretnim frekvencijama, to ne proizvodi buku radi koje bi smetao drugima.
A naravno da kad to dotjeraš sve po PS-u da ćeš malo i na dvorištu odvrnuti Atomsko sklonište . Pamet te uči . :lol: :lol:

Prema dosadašnjem iskustvu, te kapisle neće stići prije mjesec+ dana. Treba još to složiti s elementima i baterijom.... nažalost, ništa pametno neću moći reći nakon probe, jer kalibracijski file koji sam spominjao , naknadno sam shvatio da je to generički kakvi se pronalaze za sve mikrofone na tržištu. Cijene kalibriranih mikrofona su ipak značajno veće. Nama amaterima ne treba bacat novce na to.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 15 lip 2014, 15:14

Da napišem kako se razvija situacija tu kod mene ali prvo da ispravim jednu netočnu stvar koju sam napisao u prijašnjim postovima,komad za razbijat rezonancije koji je meni od oka imao 0.7l nakon što sam izračunao mu volumen ipak ima 1.2 l (dobro oko imam... :? ) možete ga vidit dole na slici lijevo.Pošto mi je ipak oduzeo nešto više bassa nego sam htio napravio sam dva nova komada od 0,86l i postavio ih u obe kugle i sad tako slušam,također sam vratio damping kao što je nekad bio.Teoretski bi tako trebao dobit malo veće živosti i preciznosti ali ne mogu pretjerano primijetit razliku izostatka dampinga jer najveću razliku čini komad na dnu kugle. Zvuk sada kao su obe horne isto istunirane jednako je puno ljepši nego prije,bassevi koji su mi dosada davali najvećih problema su se popravili ma koji god se material sluša a srednje područje je još čišće nego prije. Lahnulo mi je kad sam otkrio u čemu je problem jer da je problem bio u tankoj stjenci horne tu ne bi bio puno mogao napraviti...eventualno nekim filterom probat ispeglat situaciju ali ovako je punooo bolje. Usudio bi se čak i reći da vidim svijetlost na kraju tunela ali još neke probe ću sigurno ići radit za koji tjedan dva kada mi se malo zvuk slegne u glavi.Mislim napraviti si jedan komad isto od 0.86l ali plosnat tako da vidimo dali je važniji oblik ili smanjenje volumena,možda kombinacija oboje ali nekako mi se produljeni oblik čini važniji za smanjenje rezonansija unutar kugla.Kako se situacija razvija sve više prema bolje ne vidim potrebe za dodavanje dampa u samu hornu ali ako mi pukne i s time se poigram čosto za probat.

P.S.
Atomsko je uvijek ok Mate ali evo malo novijih Pulskih nada koje obečavaju i taman se prošetaš malo gradom :D
http://www.youtube.com/watch?v=0NGXqWDpOEI
Privitak/ci
IMG_0709.JPG
IMG_0709.JPG (88.39 KiB) Pogledano 6742 put/a.
IMG_0707.JPG
dinezije desnog-visina100mm,promijeri 130,115,100,85,70mm
IMG_0707.JPG (73.03 KiB) Pogledano 6742 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la zmajz » 16 lip 2014, 07:56

Ove komade svakako obloži filcom kao i stjenke kugle. Fosteksi du dosta osjetljivi na refleksije koje mu se vraćeju s leđa. To je ipak papirna membrana. A na volumenu nećeš izgubiti gotovo ništa.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Fostex horne

PostPostao/la Mate » 16 lip 2014, 08:57

Pao Pepeo je napisao/la:....Mislim napraviti si jedan komad isto od 0.86l ali plosnat tako da vidimo dali je važniji oblik ili smanjenje volumena,....

Volumen generalno predstavlja opterećenje koje zrakom unutra čini elastičnu oprugu koja zajedno s ovjesom membrane i centratorom, djeluje kao protusila na kretanje membrane izazvano ems silom zavojnice.
Iz toga razloga je volumen kritičan kako bi linearizirao hod membrane.
Oblik volumena jest važan iako ne toliko koliko volumen sam. Klasična kutija sa paralelnim stranicama je praktično najnepovoljniji oblik, pa se stoga traži neki "golden ratio" u međusobnim dimenzijama svake plohe i naravno, bogato dampiranje najmanje polovicu ploha iznutra.
Kako je tvoj osnovni volumen kugla, što je gotovo idealno, ovi tvoji "towers of hanoi" čine se veoma pogodni. Što više raspršivanja to bolje.
Slažem se s Zmajzom. Dampirati te krugove.
Treba znati i to da damping materijal u obliku vunastih-šupljikavih materijala u suštini, virtualno povećavaju volumen. Brzina zvuka kroz takve materijale pada pa je to nekako razlog tog prividnog povećanja volumena.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 16 lip 2014, 14:07

Pa skoro da se u potpunosti slažem s vama dečki,jučer i danas slušam ovako postavljene horne i kao da mi opet nešto fali... :mrgreen: nekako mi fali one čistine i dinamike koje je davao komad od 1.2l, (udarci po bubnju su bili nekako žešći i glasovi malo bolji..).Sad još koji dan ću slušati ovako ali ipak planiram napraviti opet jedan komad od 1-1,2 l volumena koji bude širi na dnu,i malo viši uglavnom napravit ću ga na stepenice ali i on bude više manje ekponencialnog oblika.Također ću probat i njega dampirat i vratit opet malo dampa u kuglu pa da vidimo,izmijene komada za smanjenje volumena i dodavanje oduzimanje dampa na ovim je hornama dasta jednostavno pa nije neki problim to radit.Sad skoro pa da bi se odrekao još malo bassa (ni sam ne vjerujem što sam sad rekao :D ) u korist čišćem i preciznijem zvuku jer ove hornice znaju dosta lijepo zasvirati kada to hoče u to sam se i sam uvijerio.
Mate je napisao/la:Volumen generalno predstavlja opterećenje koje zrakom unutra čini elastičnu oprugu koja zajedno s ovjesom membrane i centratorom, djeluje kao protusila na kretanje membrane izazvano ems silom zavojnice.
Iz toga razloga je volumen kritičan kako bi linearizirao hod membrane.

Znam da se pravilnim odabirom volumena i što večom neutralizacijom povratnih valova zvučnik postavlja kao da radi u infinite OB-u što bi bilo nekako najidealnije,sad kolko je to u mojemu slučaju moguče neznam ali probati čemo se što više približiti tome.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Mate » 16 lip 2014, 19:23

Ne baš tako. OB je posve suprotno od zatvorene kutije. Kod OB-a mora se jako paziti na max hod membrane jer je ništa ne ograničava osim ovjesa i centratora. doduše postoji i otpor slobodnog zraka ali značajno manji nego u kutiji. No sve to zaista ovisi i o Thiele-Small parametrima drivera koji se ipak jako razlikuju jer su i razni driveri dizajnirani za različite ustroje.
Ako membrana ode predaleko, prije nego se počne nešto kidati, zvuk je već izobličen. Sama zavojnica je tada već izvan linearnog područja mag polja, tako da je taj prebačaj X hoda membrane svakako nepoželjan.
Međutim kod tvog slučaja nemamo niti zatvorenu kutiju. Otvor zjapi u hornu koja predstavlja otpor ali sad već po drugim zakonima. U horni dolaz do transformacije tlaka u brzinu. Pa se horna i naziva transformatorom, ali ona je ujedno i filtar. Znači da ima donju i gornju granicu između kojih se nalazi područje u kojem je ta transformacija koliko toliko linearna.
U blizini graničnih područja prijenosnog opsega horne, već nastaju nelinearna izobličenja.
E sad, onako odoka , tvoja horna niti nema pretjerano nisku donju granicu. Za niže baseve trebala bi biti još veća (veća površina usta cijevi kao i sam dužina). Ako površina usta horne nema bar 1m2 teško da može reproducirati najdublje tonove.

Koliki je prijenosni opseg tvoje horne bio prema proračunu? Tj koja je gornja i donja granica? Driver bi trebao moći pokriti i šire područje , ali ono je prvenstveno određeno geometrijom horne.
Je si li bio proučio frugal horn stranice ? http://www.frugal-horn.com/ Tamo je bilo za neke horne dosta mjerenih podataka za razne drivere, i štošta drugih podataka. Neka rješenja relativno malih horni, obilato koriste kuteve sobe ili barem stražnji zid da se dobije extenzija u donjem području. Uostalom legendarna Klipsch horna je konstruirana za kut sobe iz istih razloga.
To treba premjeriti jer ovako nagađanje na uho malo basa, puno basa ne vodi nikamo.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Fostex horne

PostPostao/la Pao Pepeo » 16 lip 2014, 22:13

Koja je donja i gornja frekvencija koju moja horna pušta točno neznam.. :?: uspio sam dobit tek 4 njena osnovna parametra ali znam da je rezonantna zvučnika nekih 54Hz ako se ne varam,mislim da radi i niže ali ne pretjerano.Ovu stranicu koju si naveo gore proučavao sam još tokom projektiranja horni, bila mi je posebno interesantna jer se Fostexi koriste i opet sam naletio na jednu sliku koju sam se siječao da sam je negdije vidio ali se nikako nisam mogao sijetiti di :D a to je kako je netko dampirao komoru,sad ovako mi se čini kao da je koristio kamenčiće??? ali ne vjerujem najvažnije da se vidi ako je ova komora dampirana maksimalno.
Žao mi je kako tokom projektiranja ovih horni nisam nikako uspio skužit ako koristiti program Hornresp,njega mnogi samograditelji hvale i koriste i on daje sve one podatke koje si me pitao.Kako zvuče ove horne ja sam zadovoljan a pogotovo od kada sam otkrijo kako se ih može naštimavati i učiniti još bolje (zapravo najviše sam zadovolja kako su ispale jer znam tko ih je radio i da su mu prve :lol: ) za sad ću morat ih prilagoditi uhu i mome ukusu a i nemam drugoga načina ali za mene će biti ok i tako.Oko horna i fullrange svijeta sam tek počeo da ućim i sve više me to interesira i siguran sam da ću ostati na tome još dugo.
Privitak/ci
dalek-Pebbles.jpg
dalek-Pebbles.jpg (120.84 KiB) Pogledano 6609 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Fostex horne

PostPostao/la Mate » 16 lip 2014, 23:37

Mogli bi biti komadići pluta
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Fostex horne

PostPostao/la Rade » 17 lip 2014, 09:11

zmajz je napisao/la:Ove komade svakako obloži filcom kao i stjenke kugle. Fosteksi du dosta osjetljivi na refleksije koje mu se vraćeju s leđa. To je ipak papirna membrana. A na volumenu nećeš izgubiti gotovo ništa.


Nije samo što je papirna nego i veoma tanka , kao da je nema ......i tačno je i to da filc ne oduzima zapreminu , otprilike koliko je oduzme toliko i nadoknadi kroz povećanu virtualnu zapreminu .
Sve te igre oko razbijanja unutrašnih refleksija su veoma interesantne , stim da treba pratiti da se ne dogodi da postavljanjem neke barijere , u ovom slučaju tog cilindra , u nadi da se reši jedan problem ne stvori neki drugi . ARTA ima vodopad sa kojiama se veoma lagano vidi rezonance po frekfencijama , i ono što je najvažnije koliko vremena ostaju aktivne
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Fostex horne

PostPostao/la elvis » 17 lip 2014, 12:08

Meni se zapravo od prvog trena kada sam vidio kugle čini da su iste prevelike, tj. da je volumen komore bar 4x veći no što je to potrebno. No opet sa druge strane vjerujem da na ovim hornama ništa nije slučajno, te da su volumeni određeni kako treba kada je ovaj driver u pitanju. Ja sam se najviše igrao sa Lowther hornama, te ako se malo prisjetim tlačne komore na Fideliu i na Hedlundu, hebiga, magnet drivera je skoro dodirivao zadnju drvenu ploču iza drivera, a da ne spominjem skroman presjek tj. površinu grla horne. U ovom projektu je taj prostor iza drivera zbilja priličan, a ni grlo nije maleno... Drugim riječima, trpaj te kompenzatore viška volumena bez sustezanja (npr. pjesak u vreći), uz korekcije i grla horne, napravi drastične korake, a onda pomalo smanjuj dimenzije intervencija. Ovako mic po mic moglo bi se to otegnuti u nedogled. Ovo na slikama gore (dagnje) zanemari, to su nekakva iživljavanja, čini mi se kao potez očajnika kojem ništa nije pošlo za rukom pa se odlučio na ovaj krastav užas.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

PrethodnaSljedeća

Natrag na Zvučnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.