ZERDIK 1038L

ZERDIK 1038L

PostPostao/la tubeman » 27 lip 2012, 20:44

Razlog predstavljanja ovog "projekta" nije radio sam za sebe i njegova restauracija, iako je u prilično jadnom stanju i predstavlja nekakav (manji) izazov, već ideja koja rješava dosta problema kod restauracije skala starih aparata.
To se prvenstveno odnosi na one starije.
Često se događa da su stakla puknuta, boja razlijana ili izbrisana.
Malo je teže to napraviti s ovim novijim, višebojnim, mada ne i nemoguće, ali za to postoje lakše i bolje metode.

slika
Nakon raznih tehnika, odlučio sam isprobati nešto (meni) novo.
A bilo je već i vrijeme.
Naravno, radi se o laserskom graviranju.

Prvo je trebalo pronaći uzorak na Internetu

slika

i malo fotošopirati ;)

Ispalo je nešto otprilike ovako:

slika

Samo graviranje neće biti zadovoljavajuće zbog nedostatka kontrasta.

Zbog toga udubine treba popuniti bojom.
Originalna boja je bila bijela, a uzorak s kojeg sam skidao sliku je bio "umjetnički" obrađen pa je ispala nekakva naranđasta.
U stvari, uopće nije važno o kojoj se boji radi.

Postupak je vjerojatno većini poznat, pa ću samo ukratko:
Sve skupa treba dobro premazati bojom kako bi se što bolje "uhvatila"
Ja sam koristio akrilnu boju koja se može nabaviti sve po svuda, a zgodna je jer se brzo suši i lovi ko' vrag.

slika

Kada se sve dobro osuši, površina se postruže nekim oštrim strugalom (žileta, nož od skalpera ili sl.).
Pri tome treba paziti da se ne ostružu udubine s bojom pa je najbolja što dulja oštrica kojim se prelazi preko svega.

Rezultat:

slika

Sve to se sada mora još dobro oprati i obrisati "malo jače" nekom krpom kako bi se do kraja maknule eventualno zaostale točkice boje i sredili rubovi.

Na kraju, staklo izgleda posve isto kao i original, jedino su natpisi sada možda malo oštriji od originala i nema šanse da boja opet otpadne ;)

Oni malo pažljiviji primijetiti će dvije razlike od originala.
Jednu sam napravio namjerno, a drugu greškom :(
Namjerna je oznaka skale (204-1 umjesto 204-U3), a nenamjerna je raspon trećeg banda (740-3000 umjesto 740-2000 --- 3000 nije postojalo na tom radiju).
Ali šta je tu je, promijeniti ću na u slici, pa ako bude trebalo ponovo gravirati, biti će "oroginalno" ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: ZERDIK 1038L

PostPostao/la Khadgar2007 » 27 lip 2012, 21:19

Jedno pitanje(ili opaska), znam da je staklo tvrdo ko vrag i nije ga lako zagrebati ali svjedno pretpostavljam da treba pripaziti kada se struže ostatak boje da se ne bi staklo oštetilo.

A za kako je ispalo nema se puno ča reći već svaka čast na rezultatu. :D
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: ZERDIK 1038L

PostPostao/la pamook » 27 lip 2012, 21:20

rezultat je vise nego fantastican... :hail:

Khadgar - siroki zilet i drzati ga cim vise polozenog uz staklo... ako ce zaderati, obicno se dogodi da vrh napravi brazgotinu u staklu jer cijeli zilet nije bio ravnomjerno opterecen prema podlozi... cak se vrlo lako zadere staklo, ne bi vjerovao (akvaristicko iskustvo :lol: )
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: ZERDIK 1038L

PostPostao/la Edison » 27 lip 2012, 22:00

Tubemane, odlicno! :clap: :clap:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: ZERDIK 1038L

PostPostao/la sstrsat » 28 lip 2012, 09:46

Jako lipi rad Danko i tu se nima ca drugo rec nego samo cestitat.

Ali, zar ti ne bi bilo jednostavnije da si sliku skale isprintal na providnu foliju i nju stavil izmedju dva tanja komada stakla? Virujen da bi rezultati vizualno bili isto jako dobri a izbigal bis ne mali rad oko utiskivanja piture i njezinog preciznog struganja. I cijenu usluge laserskog graviranja.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: ZERDIK 1038L

PostPostao/la pamook » 28 lip 2012, 10:42

tu bi bio problem dobit bijela slova na tamnoj, odn. prozirnoj podlozi... obrnuto nema problema ali ovo iziskuje mozda prije sitotisak ili slicno :chin:
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: ZERDIK 1038L

PostPostao/la tubeman » 28 lip 2012, 15:22

Tako je.
Imam, doduše, više vrsta folija i za tu namjenu, ali nisu baš jefitine i ne isplati ih se koristiti za tako male skale.
Printanje s laserom generalno ne daje zadovoljavajuće rezultate.
Nabavkom velikog kolor printera (CANON irc 2830) ponadao sam se da će se problem riješiti.
Donekle i je, jer je crna puno bolja od standardnih lasera, a i ponavljano ispisivanje je vrlo precizno, ali nije onako kako bih htio.
Naravno, ostaje i problem bijele boje ;)

Inače, graviranje nije neki značajan trošak, pa mislim da ću to od sada puno češće raditi ;)
Uz malo strpljienja jako dobro prolazi i kombinacija više boja.

Sitotisak je još skuplji od specijaliziranih folija jer se obično radi samo o jednom primjerku.
Inače, evo jedan primjer home made stakla tretiranog takvom folijom.

slika

slika

staklo je 2 mm debelo iispucalo ih je 4 prije nego je uspjelo ;)

Inače, namjera mi nije bila "slikanje" nego ponuditi materijal za mozganje za neke zahtjevnije projekte.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: ZERDIK 1038L

PostPostao/la pamook » 28 lip 2012, 17:21

oke, ovo izgleda zbilja nevjerojatno :shock: :hail: :hail:

ako nije (pre velika) profesionalna tajna - cime radis ciscenje ovih plasticnih dijelova, znam da se radi izbjeljivanje peroksidom, a od kupovnih sprejeva nisam bas nasao nesto sto djeluje anti-starinski-zuto (ok, nije bas da sam se pretrgao u trazenju :oops: )

ovo na slikama izgleda fenomenalno :hail:
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: ZERDIK 1038L

PostPostao/la tubeman » 28 lip 2012, 20:21

Nema univerzalnog rješenja.
Sve ovisi o materijalu koji se obrađuje.
Najgora je ovakva plastika koja kad abšisa, napravi to dubinski i neravnomjerno ;(
Tu će biti dobra kombinacija šmirglanja i poliranja. Tamo gdje proces ode preduboko, ostavim i samo dobro ispoliram.
Kod nekritičnih aparata se sve može još i prelakirati odgovarajućim sprejom.

Npr.
slika slika

slika slika

Znači klasika:
Naprave se (izliju) "umeci" od epoksida, pri čemu se sve mora dobro mehanički učvrstiti nekom od metoda da se ne raspadne. ;)

Na to ide akrilatni kit, pa primer za plastiku i na kraju lak.
Jasno da prvo treba sve dobro obrusiti jer će inače ostati vidljivi spojevi.
U biti, čisti autolimarski posao ;)
Glavno pitanje je bilo hoće li to "držati" jer je kutija od neke lude plastike.
Izgleda da je OK, jer je prošlo par godina od tada i sve je vrlo stabilno i bez ikakvih promjena.

slika
slika

Radi se o prilično malom aparatu (5 cijevi) i sitnom zahvatu, ali postupci su jednaki kao i kod kompliciranih.
Mislim da je s velikima čak i lakše.

slika
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin


Natrag na Refresh starih uređaja

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron