Pitanje za Sanyo plus T-35

Pitanje za Sanyo plus T-35

PostPostao/la Toxy » 19 lip 2012, 10:28

Neznam, da li sam stavio na dobro mjesto ovu temu ali svaka pomoć je dobro došla

Ovako nabavio sam si ovaj tuner koji nije baš u zavidnom stanju, ali je to jako dobar i zanimljivi tuner pa bi malo čeprkao po njemu.

E sada moje je pitanje - jedan od prethodnih vlasnika je odozada maknu ja mislim onu feritnu am antenu tako da ne hvata nikakve am signale, ali fm hvata super. Ja pretpostavljam da je odozada bila ta feritna antena jer je ostala poveća rupa odozada na šasiji, ali nigdje nemogu naći free verziju sheme za tuner. E, sada kako to obično biva očito se antena raspala jer strši pa ju je tip najvjerojatnije samo izvadio i bok, ali ja bi to sada doveo u red.

Razmišljao sam staviti običan coax priključak, ali me muči što te stare am antene imaju malo viška žica (ja mislim tri) pa neznam kaj bi na kaj spojio od coax priključka. Ovako čitao sam da bi valjda jedna žica išlao kao i kod tv-a na ajmo reći na onu sredinu, jedna na vanjski omotač coax priključka, a treć bi kao išlao na uzemljenje, ali evo neznam pa ako ima tko koji savjet bio bih zahvalan.... :roll:
Toxy
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 11 lis 2011, 10:00
Lokacija: Zagreb

Re: Pitanje za Sanyo plus T-35

PostPostao/la sstrsat » 19 lip 2012, 11:04

Neces problem samo tako risit dovodjenjem antenskog koaksa na te "Zice". Feritna antena nije samo feritni stap nego je zavojnica koja je na njoj namotana zapravo induktivitet ulaznog titrajnog kruga, najcesce sa odvojkom (ili jos jednom malom zavojnicom) za prilagodjenje na relativno niski ulazni otpor miksera ili pretpojacala (ako ga ima). A osim toga, vrlo cesto se preko te male zavojnice dovodi i DC polarizacija ulaznog AM tranzistora. Problem jos dalje komplicira ca su ulazni i oscilatorski krugovi superheterodina izvedeni proracunom u 3 tocke a podesavaju se u 2 tocke ca znaci da je vridnost induktiviteta na feritnoj anteni poprilicno kriticna. Zapravo, delat ce AM dio i ako se prilicno fali u induktivitetu (sve dok postoji korektna polarizacija ulaznog tranzistora) ali uz jako veliki pad ositljivosti.

Tako da problem nije bas jednostavan. Ako mozes nac shemu onda te se moze vodit kroz nju i kroz malo eksperimenata sa brojem zavoja na feritnom stapu ces doc do rezultata. Ali ako nimas shemu onda te uspihu moze vodit jedino poznavanje rada tih stupnjeva (miksera ili pretpojacala, koji od njih je vec u tome tuneru na samom ulazu) i u tom slucaju bis kroz malo ispitivanja ommetrom uspil nac kamo "zice" iz feritne antene tribaju bit vezane.

Mozda bi pmogla koja fotografija iznutrice oko promjenljivog kondenzaora (ako to vec nije neki malo moderniji tuner di se umisto promjenljivog kondenzatora koriste varicap diode).

Ili eventualno, ako je antena otkinuta, provaj nac koliko zica od te skulje di je bila gre unutra i di su spojene (pretpostavljan da one jos postoje). Cak i tako bi se uz eksperimentiranje sa brojem zavoja moglo doc do rezultata.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Pitanje za Sanyo plus T-35

PostPostao/la Toxy » 19 lip 2012, 11:31

Mislim da ima te varicap diode, jer to piše za bolji model Sanyo plus T-55 da ima, ali nažalost sada nisam doma da poslikam tuner iznutra.
Ostale su žice presječene, tako da mislim neće biti neki problem skužiti gdje koja ide. Probam naći service manual, ali već sam opetovano tražio pa nemogu naći nijednog za džabe...

Na ovom linku sam malo čitao o tome pa mi i nije baš jasno...

http://www.hard-core-dx.com/nordicdx/an ... mloop.html
Toxy
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 11 lis 2011, 10:00
Lokacija: Zagreb

Re: Pitanje za Sanyo plus T-35

PostPostao/la sstrsat » 19 lip 2012, 11:52

Pusti zasad taj link koji si navel, tu se govori o poboljsanju prijema dovodjenjem vanjske antene na uredjaj koji ima samo feritnu antenu (sa svim njezinim ogranicenjima). A i tu si mogal vidit ono ca san ti navel da vrlo cesto polarizacija ulaznog tranzistora gre preko te male zavojnice.

Tebi je zasad puno vaznije da se to vrati u radno stanje a o unapridjenjima mozes razmisljat kasnije. Provaj ovi link http://www.manual-de-servicio.com/e/act ... 27882#ecms
Izgleda da tu ima cili service manual ali meni zasad daje da je nesto falilo i da provan kasnije. Mozda bude srice pa ga tu ipak dobijes.

I kad otvoris tuner za uslikat ga, provaj nac ommetrom koja od tih zica ide gre direktno na bazu nekog tranzistora u blizini. Mozda bude srice pa tako napipas ulazni tranzistor i time si obavil pol posla. Ako to najdes, slideci korak ti je da sa voltmetrom potrazis zicu na kojoj ima nekog DC napona.
Ako te dvi stvari uspijes ustanovit, onda ce se sve risit i bez shema ali isto tako postoji mogucnost da je ulazni tranzistor kapacitivno vezan na feritnu antenu ili da se tu uopce ne koriste diskretni tranzistori nego je cili AM RF stupanj u kakvom chipu. Pogledaj malo ako ima koji IC blizu mista di dolaze zice i zapisi mu oznaku
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Pitanje za Sanyo plus T-35

PostPostao/la Toxy » 19 lip 2012, 12:57

Hvala kolega, i ja sam probao skidati sa onog site pa neide...

Ništa budem doma otvorio tuner pa ću vidjeti kaj je...
Toxy
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 11 lis 2011, 10:00
Lokacija: Zagreb

Re: Pitanje za Sanyo plus T-35

PostPostao/la ilimzn » 29 lip 2012, 17:31

Klasicni promjenjivi kondenzator, s analognom skalom i dodatno digitalnim pokazivanjem frekvencije i kvarc lock-om. Tuner je malo mehanicki bizaran jer je 'naopako', ploca visi s gornje povrsine i dijelovi su prema dolje. S obzirom da sam vidio kako izgleda pojacalo iz iste serije, skoro bi se mogao kladiti da su ga u originalu projektirali doslovno naopako, pa se netko sjetio i preokrenuo ga, jer tako izgleda bolje :)
Inace odlican tuner, na kojem treba provjeriti sklopove napajanja. Cesto se dogodi da je napajanje nestabilno (a jako cesto radi loseg prekidaca za napajanje koji iskri!) pa ne radi lock kako treba. Shema koliko se sjecam nije neko cudo, koristi klasicni Sanyo 'chipset' za tunere iz tog doba s par sitnih ali efektnih trikova. Ako nece ici drugacije, treba vidjeti koji je chip uzet za AM tuner (LA nesto... popisati sto ima pa budemo prepoznali po oznaci), za njih u pravilu postoje besplatni datasheet-ovi u kojima je dat primjer konstrukcije a s njim i podaci za zavojnicu.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39


Natrag na Refresh starih uređaja

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron