RIZ 634

RIZ 634

PostPostao/la tubeman » 04 lis 2011, 23:29

Netko će se pitati što ovo tu radi, ali ja mislim da zavređuje svaki centimetar prostora.
Aparat iz najžešćeg vremena cijevnih radio aparata, i još domaće proizvodnje.

RIZ 634 UKV
11 cijevi, solidne konstrukcije i odličnog zvuka.
NIšta čudno, izlazno pojačalo je klasični PP s dvije EL84, ECC83 kao okretač faze i trioda u EABC80 kao ulazni stupanj.
Anodni napon osiguravaju dvije AZ1 ispravljačice u paraleli.
Izlazni transformator ima posebni namotaj za bočni par zvučnika koji trebaju osigurati srednji i visoki spektar.
Zvučnici su , naravno, oni zbog kojih Precednik zadrhti kada ih vidi (Uz sav duđni strah pred nadređenim nam Precednikom izjavljujem: OVAJ RADIO NIJE PREDVIĐEN ZA RASHOD !!!, i NE, NE posuđujem ga na "probu" ;) )
Ništa puno bolje nećemo niti danas napraviti. Možda ćemo staviti bolje (novije) komponente, ali to je više-manje to.

Proizveden je 1962. godine i mada nije najbolji RIZ-ov radio, zapamtiti ćemo ga po jako dobrom i ugodnom zvuku i po tome što je to zadnji visokoserijski cijevni RIZov radio aparat.
Kasnije je napravljen još hibridni 7150 koji je isto tako uprizoren u uvoj temi.
Nakon laganog refreširanja kutije, zamjene gotovo kompletne elektronike i podešavanja, dobio se rezultat koji je dosta bolji od konfekcijskog originala (nema niti trunke bruma, šumova i sl.) i pravi ga je užitak slušati.
Zanimljivo, ništa nije mijenjano u šemi, osim što su neke komponente već opisanim metodama dobile novi, svježi i potentniji sadržaj ( elektroliti, blokovi i sl). Kompletan izgled s donje strane je ostao originalan.
To je samo dokaz da se vrlo jednostavnim metodama i puno pažnje bilo koji stari uređaj može dovesti u vrlo kompetitivno stanje, a zadržavajući sve svoje atribute i vizualnu originalnost.

No, evo par slika:

slika

slika

slika

slika

Tu sam tek nakon slikanja primijetio da su zvučnici ispali nekakvi musavi i prljavi, ali to je najvjerojatnije odbljesak od bljeskalice.
U prirodi su lijepi, sjajni, baš onako, precednički ;)

Tih 634 aparata imam jedno četiri komada, i svaki je u nekoj drugoj kombinaciji boja kutije ili skale.
Bilo bi ih i više, ali su prilično veliki i nespretni pa ih se nema baš kuda staviti ;(
Takva masivna kutija je vjerojatno i "kriva" za odličan zvuk.
.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: RIZ 634

PostPostao/la sonny » 04 lis 2011, 23:37

Prekokrašno...
Ja sam protekli vikend prekopavao tavan kod bake u nadi da ću naći jedan od nekada postojećih 3 komada tih cijevnih radioprijemnika...
No bit će da su poodavno završili u trešću ili ih je zadesila kleta sudba propadanja na nekom deponiju....
Šmrc....
A nekad je ovdje bilo dobro.......... Šteta.......
sonny
 
Postovi: 1203
Pridružen/a: 20 kol 2011, 18:36

Re: RIZ 634

PostPostao/la Khadgar2007 » 04 lis 2011, 23:45

Moj je dida imao istog takvog dok ga nije morao baciti jer nije više bilo mjesta za njega u stanu. Ostala su mi u pamćenju magićna oka koja su zasvijetlila nakon nekog vremena. :)
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: RIZ 634

PostPostao/la Dean » 05 lis 2011, 07:02

Maa, joj... samo mi vadi mast. I ja ću svog jenog dana složiti...
Moj je izgleda negdje bio blizu vatre, pa ima sa vanjske strane nagorjelog laka, a i maska za bočni zvučnik je savinuta. Ali jednog dana....
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: RIZ 634

PostPostao/la Dacho » 05 lis 2011, 16:27

Ja imam model 614 UKV u savrsenom stanju, samo na zalost u stanu bas nemam kud s njim. Jako je ugodnog zvuka ali mu zeza odrzavanje frekvencije na jednoj stanici. Inace su to gotovo identicni aparati, moj je iz 1961g.
Dacho
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 12 svi 2011, 13:55
Lokacija: Sisak

Re: RIZ 634

PostPostao/la Dean » 05 lis 2011, 17:20

Eto, ja baš danas napravio policu 40 x 70 i sad zjapi prazna... :mrgreen:
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: RIZ 634

PostPostao/la Dacho » 05 lis 2011, 17:28

Eto mozda se dogovorimo, morat ces samo vratiti drivere unutra posto sam ih izvadio na probu za neki OB....
Dacho
 
Postovi: 92
Pridružen/a: 12 svi 2011, 13:55
Lokacija: Sisak

Re: RIZ 634

PostPostao/la tubeman » 05 lis 2011, 17:47

614 je doista vrlo sličan. Razlika je u ugrađenoj rotirajućoj feritnoj anteni i ispravljaču.
Naime 614 i 604 koriste jednu AZ4, dok 593 i 634 imaju dvije AZ1.
Fora je u tome što je AZ4 bila skuplja od dvije AZ1 pa su se vratili na jeftiniju kombinaciju.
AZ4 je i danas je poprilično rijetka.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: RIZ 634

PostPostao/la Dean » 05 lis 2011, 18:04

@Tubeman; Što kažu stručnjaci o razlici u zvuku izmežu 614 i 634?
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: RIZ 634

PostPostao/la tubeman » 05 lis 2011, 19:16

Razlika ne bi trebala biti nikakva.
Osim rotirajuće antene (samo AM) i ispravljačice, druge razlike nema.
Pardon, ima: umjesto EM80 koristi se EM84 ;)

Ako se mene pita bolji je 593, a perjanica RIZove produkcije velikih koncertnih radija je ovo:

slika

slika

Radi se o 604 šasiji i ELAC Miracord 16 automatskom gramofonu.

slika

Na žalost, još je u hangaru 52 - čeka na red za restauraciju.

Ima još jedan, ali bez bez gramofona

Postoji još jedna verzija tipa 604 sa stereo izlazom, ali ih je napravljeno vrlo malo.
Kockasta velika (po meni ružna) kutija bijele boje, napravljena pogađate za koga ;).
Zna se za 6 komada koji su kompletni ili kao šasije preživjeli rat.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Sljedeća

Natrag na Refresh starih uređaja

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.