Grampian 600u

Grampian 600u

PostPostao/la s@ki » 10 ruj 2011, 14:59

Evo jednog ,možda trenutno najstarijeg, starkelje.
Podataka o njemu na netu gotovo nema, jedino što sam našao je nekakav link od kurirske službe ako se ne varam :D
Prema informacijama koje sam uspio naći pojačalo datira tamo negdje iz kraja 50ih, početka 60ih (slobodno me razuvjerite ako imate više informacija)
Nisam izdržao a da ne podjelim s vama ulov (iako možda nekim ništa posebno) iako će vjerojatno otić nazad u podrum na jedno mjesec dana a onda restauracija da si zaradim ulaznicu na TF :D

slika
P9100185 by saki_zg, on Flickr
slika
P9100186 by saki_zg, on Flickr
slika
P9100188 by saki_zg, on Flickr
slika
P9100189 by saki_zg, on Flickr
slika
P9100191 by saki_zg, on Flickr

jedina preživjela oznaka izvana :D
slika
P9100192 by saki_zg, on Flickr
slika
P9100194 by saki_zg, on Flickr

iznutrice
slika
P9100197 by saki_zg, on Flickr
slika
P9100196 by saki_zg, on Flickr
slika
P9100200 by saki_zg, on Flickr
slika
P9100201 by saki_zg, on Flickr
slika
P9100204 by saki_zg, on Flickr
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Grampian 600u

PostPostao/la tubeman » 10 ruj 2011, 15:37

To bi moglo biti tu negdje oko prelaska 50-60. godine.
Probaj malo pogledati po komponentama, mada Englezi znaju imati malo drugačiji sistem označavanja datuma proizvodnje, tako da onaj 0057 na elku ne mora značiti da je proizveden 57. godine.
U svakom slučaju, zgodan primjerak razglasnog pojačala koja su se u to vrijeme dosta masovno proizvodila sve po svuda.
U to vrijeme su se razglasi radili sa serijama zvučnika manje snage pa će izlaz najvjerojatnije biti 100 voltni, a u najgorem slučaju neće niti imati niskoomski izlaz.
Ja takvih pojačala imam nekoliko, i u prvi mah sam razmišljao o tome da ih upišem u donore organa, ali sam odustao, jer od tih "organa" i nema previše koristi.
Mrežni trafo u principu ima previsoke napone, a izlazni bi trebalo premotati.
Kondezatore ionako treba mijenjati, elektroliti su uglavnom neupotrebljivi.
Sve ostalo nije kao takvo spomena vrijedno.

Restauracija je možda jedino ispravno rješenje, i mislim da neće biti previše posla s njom (osim ako se ne misliš iživljavati) ;)
U tom slučaju moraš biti spreman na dodatna (ne baš mala) ulaganja.
Ali to i sam već dobro znaš ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Grampian 600u

PostPostao/la s@ki » 10 ruj 2011, 16:09

iako mono, ipak će biti prilike spojiti nešto gore da vidim dal radi :D
slika
P9100205 by saki_zg, on Flickr

No iskreno, totalno mi nije jasno što je pjesnik htio ovime reć
slika
P9100206 by saki_zg, on Flickr
slika
P9100207 by saki_zg, on Flickr

Što se tiće same restauracije, ono što je oku odmah vidljivo jest jedna "mlječna" kt88. Elektroliti su nakon 50 60 godina 100% upotrebljivi, neznam o čemu uopće pričaš :D
Razmišljao sam limariju plastificirat. Em što nemam gdje lakirat, em mi je na kraju krajeva i jeftinije dat nekom da to plastificira nego kupovat lakove u spreju.

Fale mi još 2-3 kapice potenciometara, to ćemo potražiti na hreliću, i zapravo najbitnije, skužiti ćemu pol tih preklopnika, i buksni služi :S
primjera radi, žuta i crvena buksna s druge slike, potovi kraj njih, i na kraju onih 6 "iglica" kraj malih lampi

ok,.. sad se stvarno osjecam bedast :D
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Grampian 600u

PostPostao/la Khadgar2007 » 10 ruj 2011, 16:15

Ovako ja bi preporučio da sve to pregledavaš tako da fino jednom se rukom uhvatiš za šasiju a drugom pipaš te iglice i buksne ja mislim da bi vrlo brzo mogao shvatiti čemu to služi. hehe

Ne bih znao reći nešto o uređaju ali layout dijelova je pristojan, sve uredno posloženo nema previše žica koje idu posvuda neke današnje izrade imaju gori layout od ovoga. :/
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Grampian 600u

PostPostao/la s@ki » 10 ruj 2011, 16:20

iskreno da ti velim, nisi daleko od istine, lako da će test i biti u tom stilu :D
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Grampian 600u

PostPostao/la sstrsat » 10 ruj 2011, 16:28

s@ki je napisao/la:Nisam izdržao a da ne podjelim s vama ulov


Tako i triba :D i uopce nije vazno da li je to pojacalo ovakvo ili onakvo po karakteristikama. Ono je dio povijesti a kako nije bas poznati model, svakako zasluzuje jednu lipu restauraciju i vracanje u zivot.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Grampian 600u

PostPostao/la tubeman » 10 ruj 2011, 16:54

Ne bih baš preporučio plastificiranje.
Bit restauracije starih uređaja je u maksimalnoj originalnosti izgledom i ugrađenim komponentama.
Uređaj star pedeset ili više godina se restaurira malo drugačije od novijih za koje ima dijelova i gdje se postupci izrade i lakiranja bez problema vrše modernim alatima i materijalima.
Čak i ovaj u tom smislu nije nešto posebno, pa će "originalni" hameršlag iste nijanse i kvalitete svaki mješač boje napraviti bez greške.
Ako će se plastificirati, sva potencijalna vrijednost je otišla u vjetar, a funkcionalno i zvukovno te ionako neće previše impresionirati da bi se isplatilo.

I još jedanput.... PAZI KOD UKLJUČIVANJA! Imam osječaj da je anodni napon izlaznih cijevi dosta veći od 600 V.
Zato treba paziti i kod supstitucije izlaznih cijevi, jer neki današnji fabrikati to sigurno neće izdržati.
Znam da sve to jako dobro znaš, ali poštovanja prema VN nikada dosta. ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Grampian 600u

PostPostao/la s@ki » 10 ruj 2011, 17:38

već sam i harkonena gnjavio za savijet, isplati li se ili ne.. činjenično stanje je , da imam 2, bili bi ok monoblokovi...valjda :D
varijanta sa plastificiranjem mi je nekako bila "naj ekonomičnija" a da dobro izgleda, iako se slažem s tobom da nije istovjetna originalu.
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39


Natrag na Refresh starih uređaja

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.

cron