Pogodi tko sam...

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 19 kol 2011, 03:11

2SC2240, iako je zapravo prilicno nekriticno sto tamo staviti, s obzirom da se radi o strujnom zrcalu - jedan od tranzistora je spojen kao dioda. Naravno, upareni su. 2SA970 i 2SC2240 se mogu koristiti za zamjenu valjda 90% svih malih TO92 tranzistora u japanskim uredjajima :)
Novosti: IT LIVES :P
Eto, u probnom je pogonu makar bez izlaznih konektora. Provjera i prvi start su prosli bezbolno i sve stima. Rasvjeta za VU-metre nije original, tu treba doci 6 novih zaruljica, fale gumbi i gornja/donja strana s obzirom da jos slijedi ugradnja izlaznih konektora i fino podesavanje, te kalibracija PP metara.
Sto se tice izgleda, nije savrseno, ali proslo bi pod 'eBay mint' :) - primjerice, prednja ploca nije savrsena ali nova eloksaza to odlicno pokriva. Okviri VU metara imaju 'chvrki' i udubina, ali to ispravljati bi najvjerojatnije rezultiralo jos gorim efektom. Slicna prica s jednim gumbom za selekciju osjetljivosti PP metara. Zadnja ploca nije savrsena, ima ogrebotina ali su pokriveni novim lakom, da ne prohrdjaju. U unutrasnjosti ima dosta takvih slicnih detalja. Dok ne sredim CA-2000 koji je dosao u kompletu, odabrat cu gumbe u najboljem stanju i staviti na ovo pojacalo, a za to vrijeme porazmisliti kako srediti preostale gumbe da budu na slicnoj razini. Sad mi je zapravo zao sto nisam uslikao originalno stanje, cisto za usporedbu :)
BA2000_80.jpg
Zadnja izmjena: ilimzn; 19 kol 2011, 16:28; ukupno mijenjano 1 put/a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la Roko » 19 kol 2011, 10:32

ilimzn je napisao/la:Novosti: IT LIVES :P



:thumbup:
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 21 kol 2011, 23:46

Evo i krajnjeg rezultata nakon inicijalnog 24-satnog rada!
BA2000_101.JPG

BA2000_102.JPG

BA2000_103.JPG

BA2000_104.JPG

A evo i jedine stvarne modifikacije - konektori za avucnike su modernizirani. Na zalost, ne stanu veliki tipa WBT, pa su ipak stavljeni standardniji. Naime, iako sam nasao slicne NOS, radi drugacijeg nacina pricvrscenja nije ih bilo moguce adekvatno montirati bez da budu previse krhki (trebalo bi otpiliti jedan dio nosaca). S druge strane, nije mi se ni dopala ideja da s druge strane u kutiji vire 'gole' lemne usice i zice. Rijesenje se naslo u obliku manje plasticne kutije, koja je posluzila kao nosac za konektore, a istovremeno njen poklopac zatvara spojna mjesta u unutrasnjosti tako da sve i dalje izgleda uredno.
BA2000_105.JPG

BA2000_106.JPG

Iako je poklopac nanovo plastificiran i u urednom je stanju, ako bude mogucnosti vjerojatno cu ga dati ispjeskariti, tako da se mogu poravnati par sitnih ostecenja u vidu savijenih poprecnih dijelova perforiranog dijela poklopca, i sve skupa plastificirati u boju slicniju originalu, no to ne smatram nekim prioritetom. U originalu to cak izgleda neuglednije.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la Backo » 22 kol 2011, 11:51

Bravoooooo!,sad još ono najvažnije,slušni dojmovi!Hitro!! :D :angel: :thumbup: :clap:
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la harkonen » 22 kol 2011, 13:45

Ajde, muku mu ljutu, zašto su slušni dojmovi najbitniji? I zašto - hitro? 8-)
Treba ponekad samo uživati u novom izgledu, i u samom saznanju da je posao završen uspješno.....
i uživati polako. Natenane...
A Ilimznu, naravno - bezpredmetno je više pričati da je nešto odlično napravljeno, to se podrazumjeva,
mi vrebamo na ono što - nije! On to, naravno, zna pa pazi šta radi :-) !
:ugeek:
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 22 kol 2011, 15:39

Bit ce, samo da prodje barem inicijalno usviravanje. Ovako na prvu obecava...
Inace zanimljivo je da po manualu struja mirovanja treba biti cca 50mA po paru, dakle do 100mA... prilicno visoko za pojacalo te generacije, tako da je disipacija na hladilu oko 5.5W po kanalu, sasvim dovoljno da su hladila stalno blago topla na dodir.
Inace, zanimljiva je procedura podesavanja, podesava se struja mirovanja za minimalno izoblicenje na 50klHz (!) pazeci da struja mirovanja ne bude veca od 100mA - ako se dodje do 100mA, tako se ostavi, ovo zapravo povlaci jos jednu modifikaciju na koju sam zaboravio - nije mi jasno radi li se o slucaju 'ne zna lijevica sto radi desnica' ili nekakvoj drugoj gresci, ali u ovom pojacalu su po service manualu, stavili ni manje ni vise nego 3 zobel mreze (serijski RC s izlaza na masu) na izlazu - jedna na driveru, jedna na zastiti i jedna na samim izlaznim konektorima, iza serijske zavojnice. Naravno, jedna je maknuta jer nema smisla, a na 50kHz se bome itekako zagriju svi otpori u tim mrezama. U uputama se preporuca mjerenje obaviti cim prije, no ovo je jos jedan slucaj 'kako se to nekad radilo' koji vecina danasnjih uredjaja ne bi prezivjela dulje od par minuta.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la sstrsat » 22 kol 2011, 17:14

ilimzn je napisao/la:Inace, zanimljiva je procedura podesavanja, podesava se struja mirovanja za minimalno izoblicenje na 50klHz (!) pazeci da struja mirovanja ne bude veca od 100mA - ako se dodje do 100mA, tako se ostavi, ovo zapravo povlaci jos jednu modifikaciju na koju sam zaboravio - nije mi jasno radi li se o slucaju 'ne zna lijevica sto radi desnica' ili nekakvoj drugoj gresci, ali u ovom pojacalu su po service manualu, stavili ni manje ni vise nego 3 zobel mreze (serijski RC s izlaza na masu) na izlazu - jedna na driveru, jedna na zastiti i jedna na samim izlaznim konektorima, iza serijske zavojnice. Naravno, jedna je maknuta jer nema smisla, a na 50kHz se bome itekako zagriju svi otpori u tim mrezama. U uputama se preporuca mjerenje obaviti cim prije, no ovo je jos jedan slucaj 'kako se to nekad radilo' koji vecina danasnjih uredjaja ne bi prezivjela dulje od par minuta.



Ajd ne bilo ti tesko, skaniraj i postaj barem taj detalj sheme (a mozes i cilu :D ) di su ovi Zobeli prikazani. To siguro nije bez odredjenih (vecih ili manjih) razloga predvidjeno pa bi bilo interesantno provat uvatit nit vodilju konstruktora.

A vec i sama uputa da se struja mirovanja na taj nacin podesava navodi na pomisal da su svi ti Zobeli ipak sa razlogom stavljeni. Ovako na nevidjeno bin stavil pretpostavku da se mozda su sa nekim odredjenim zvucnicima (i ki zna kakvim grafom njihove impendancije) pojavili odredjeni problemi stabilnosti koji su u duhu starog dobrog konzervativnog inzenjeringa (da se nista neprepusta slucaju) rjeseni na taj nacin.
Ova pretpostavka naravno ne mora bit uopce tocna, izrecena je na nevidjeno tako da je moguce i potpuno pogresna
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 22 kol 2011, 17:40

Nema tu puno mudrosti, jedan je na izlazu na samoj driver ploci (spojen je tu radi NPV-a ali je zica zaista super-kratka, cca 8cm). Drugi je u biti isto to, odvedeno na plocu sa zastitom. Iza stoga slijedi zavojnica, relej, zobel na kontaktima zvucnika. Ja sam jednostavno preselio tocku spoja zobela na ulazu u plocu zastite, na izlaz, sto je zapravo omoguceno samom stampanom polocom. Sva tri zobela su ista, 10 ohma/47nF.
Mislim da je razlog u tome sto se ista ploca zastite koristi i za integrirana pojacala UA9900 i 11000, gdje na driveru nema zobel mreze, a ostatak sheme je isti.
Problem nije u visku zobela, nego zapravo u krivo spojenom zobelu na izlaznim kontaktima. U AU9900/11000 ovaj na ploci zastite mora biti spojen kako je bio kod mene u originalu jer je za tu konstrukciju zobel na izlazu pojacala prije serijske zavojnica||otpor kombinacije gotovo obavezan. Onaj na kontaktima zvucnika je kod AU9900/11000 na preklopniku za zvucnike A/B kojeg na BA-2000 nema, s obzirom da ono tjera samo jedan par. S druge strane, na BA-2000 su u buziru zalemili zobel direkt na kontakte zvucnika. Mislim da je jednostavno doslo do zabune u postavljanju dva jumpera na ploci zastite, postavljeni su za AU9900/11000 a ne za BA-2000. KAda se postave kako treba, onda je dovoljno dva zobela i svi su na pravim mjestima, premda, striktno govoreci, onaj iza LR kombinacije sluzi sam pri ukljucivanju ili izkljucivanju zastitnog releja.
Moram jos reci da i na ploci drivera ima nekih izmjena u odnosu na manual, to je inace poznata stvar za Sansui. Sasvim je moguce da su se u ovom uredjaju nasle dvije ploce iz razlicitih revizija. Na moju srecu, imam istu plocu za AU9900/11000 pa se moglo usporediti.
Bez brige, sve je prije konacne odluke isprobano i provjereno osciloskopom... ni u km slucaju mi se ne svidja da umjesto pojacala ispadne odasiljac :)

Kad smo vec kod modifikacija, ovoj epojacalo stvarno 'stara skola' i zapravo kad bi covjek isao ka nekim tweak-ovima, tesko bi se tu naslo materijala. Zapravo, padaju mi na pamet samo dvije suvisle modifikacije - jedna je degeneracija u ulaznom diferencijalu, druga bi bilo snmizavanje napona napajanja za ulazne stupnjeve. Onje sada ponesto visi od napajanja izlaznih stupnjeva u praznom hodu. To znaci da izlaz uvijek ode u clipping prije ulaza, sto omogucava najvecu izlaznu snagu u piku, ali prilikom duljeg pika, valovitost napajanja za izlaz se probija u izlazni signal, tako da clipping nije cist. Optimiziranjem napona napajanja ulaznih stupnjeva moze se postici da oni idu u cisti clipping pri izlaznom naponu nizem od najnizeg napona napajanja izlaznog stupnja, tako da valovitost potonjeg ne dodje do izlaza, vec bude 'otpiljena' sto daje nesto cisci clipping. Jos mozda i treci detalj, reference strujnih izvora izvedene s LED umjesto duplom diopdom. No, to su u stvari sve zaista detalji i jasno pokazuju da su inzenjeri temeljito odradili svoj posao, cim se tu prakticki nema sto dodati ili oduzeti.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la sstrsat » 22 kol 2011, 18:10

ilimzn je napisao/la:Bez brige, sve je prije konacne odluke isprobano i provjereno osciloskopom... ni u km slucaju mi se ne svidja da umjesto pojacala ispadne odasiljac :)

Kad smo vec kod modifikacija, ovoj epojacalo stvarno 'stara skola' i zapravo kad bi covjek isao ka nekim tweak-ovima, tesko bi se tu naslo materijala. Zapravo, padaju mi na pamet samo dvije suvisle modifikacije



Ma nisan ni mislil da si propustil sve provjerit u svim mogucim rezimima.

jednostavno mi je ona kombinacija takve upute za podesavanje struje mirovanja i 3 ugradjena zobela upalila mali upitnik da li tu ipak ima necega mrvicu vise od uobicajene japanske visevarijantne produkcije. Ali virovatno i nima niceg posebnoga. Tesko da bi Sansuijevi inzenjeri iz tog doba dozvolili da nec prepuste slucaju.

A neke modifikacije na uredjaju te klase mislin da i nima neke potribe delat. OK, uvik se moze promjenom nekih detalja postic i odredjeno poboljsanje ali nekako je ipak prirodnije da retro uredjaj te klase bude cim blizi originalu
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Pogodi tko sam...

PostPostao/la ilimzn » 22 kol 2011, 18:58

sstrsat je napisao/la:
ilimzn je napisao/la:Bez brige, sve je prije konacne odluke isprobano i provjereno osciloskopom... ni u km slucaju mi se ne svidja da umjesto pojacala ispadne odasiljac :)

Kad smo vec kod modifikacija, ovoj epojacalo stvarno 'stara skola' i zapravo kad bi covjek isao ka nekim tweak-ovima, tesko bi se tu naslo materijala. Zapravo, padaju mi na pamet samo dvije suvisle modifikacije



Ma nisan ni mislil da si propustil sve provjerit u svim mogucim rezimima.

jednostavno mi je ona kombinacija takve upute za podesavanje struje mirovanja i 3 ugradjena zobela upalila mali upitnik da li tu ipak ima necega mrvicu vise od uobicajene japanske visevarijantne produkcije. Ali virovatno i nima niceg posebnoga. Tesko da bi Sansuijevi inzenjeri iz tog doba dozvolili da nec prepuste slucaju.


Bez brige, to je i meni upalilo lampicu, zato i nisam po automatizmu isao pomicati zobele, i meni je izgledalo da tu ima nesto jos. Uopce me ne bi cudilo da postoji neka novija verzija SM-a ili dodatak u kojem je to promijenjeno. Ovi uredjaji nisu bas bili masovno proizvedeni, tako da je upitno moze li se doci do svih potrebnih revizija dokumentacije, ako su uopce postojale.

A neke modifikacije na uredjaju te klase mislin da i nima neke potribe delat. OK, uvik se moze promjenom nekih detalja postic i odredjeno poboljsanje ali nekako je ipak prirodnije da retro uredjaj te klase bude cim blizi originalu


Tuse slazem, zato i je napravljen minimum modifikacija, sanmo tamo gdje je radi funkcionalnosti to bas bilo potrebno, i gdje se drugacije nije moglo.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

PrethodnaSljedeća

Natrag na Refresh starih uređaja

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron