Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

PostPostao/la ilimzn » 14 tra 2013, 21:34

Evo jos jednog 'projekta' koji se na zalost iz vise razloga protegao na gotovo godinu dana.

Luxman L570 je drugo u nizu Luxmanovih top-of-the-line pojacala koja rade u klasi A, snage cca 50W, iz kojeg se kasnije razvila cijela serija legendarnih Luxmana (L550, 550A, 550A-Mk2 itd). Kao apsolutna perjanica integriranih pojacala tog proizvodjaca, izvedba je raskosna, dijelovi su selektirani i skupi, a topologija ambiciozna. No, sa stanovista refresha, ovo je jedan od najkompliciranijih i opcenito najzahtjevnijih poslova ikad - monstvo dijelova napravljenih sikljucivo za ovo pojacalo, 'rucni rad' izvedba s idejom da ce trajati 'za uvijek' i na zalost cinjenica da nece radi nekih klasicnih Luxmanovih boljki, cine refresh ovog pojacala projektom samo za vrlo hrabre i beskonacno strpljive.

Stranica na legendarnom TheVintageKnob-u se moze vidjeti ovdje:

http://www.thevintageknob.org/luxman-L-570.html

Na prvi, drugi i treci pogled, radi se o 'da ti pamet stane' stroju, sto je i prvi utisak kad se skine poklopac. No, vec kratko vrijeme nakon toga nastaju problemi. Pristup doslovno bilo cemu je otezan, a cak i jednostavno staviti pojacalo na stol kad se jednom skine baza od antirezonantnog kompozita, koja je ujedno i donji poklopac, postaje nemoguce bez da se osteti ozicenje koje se nalazi s donje strane. U tu svrhu je trebalo izraditi nozice koje se uvinu u postojece rupe s navojem za vijke koji drze donji poklopac, te u rupu pomocnog vijka ispod transformatora. Sve skupa ostaje poprilicno nestabilno jer nije moguce koristiti mjesta za straznje nozice, radi pristupa modulima izlaznog pojacala, phono pretpojacala, selektora ulaza i izlazne plocice. Sto je najgore, ozicenje je unatoc koristenju veceg broja konektora tako izvedeno da je uvijek barem jedan snop zica zalemljen, te fiksiran za predvidjena mjesta na sasiji vezicama koje se ne mogu skinuti bez da ih se unisti. Kao poslijedica toga, nije moguce raditi na pojedinim plocama jer se prakticno samo jedna moze izvaditi is pojacala (odlemljivanjem zica!), dok sve drugo ostaje vezano medjusobno i mora visiti ko crijeva iz sasije, dok se refresh radi 'in-situ', na plocama koje vise na kablovima - cime je inicijalni utisak 'apoteka' izvedbe po kratkom postupku pretvoren u nocnu moru. Evo par slika da se vidi kako to izgleda:

Ovdje je skinuta zadnja ploca, na kojoj se drzi ploca selektora ulaza, koja je demontirana i visi s lijeve strane. Zice su fiksno zalemljene i nema skidanja, osim konektora i dodatna dva zalemljena kabla prema phono ploci, koja je demontirana i maknuta (zice su odlemljene). S desne strane je mala ploca izlaznog dijela, s relejem zastite i Zobel mrezama. S desne strane dolje, vidi se oklop Phono stupnja i ulaznog selektora te mrezni kabel i uzemljenje koji se takodjer ne mogu skinuti bez demontiranja cijelog ozicenja, tako da ih drzi konstrukcija od 3 kartonske kutije da se ne ostete zice. Ispod svega se nalai i zadnja ploca, koja je, pogadjate, neskidiva jer je ozicenje sto vijcima, sto lemljenjem sto vezicama fiksirano za nju.
L590_chasis_00.jpg
L590_chasis_00.jpg (48.57 KiB) Pogledano 10408 put/a.

L590_chasis_01.jpg
L590_chasis_01.jpg (37.53 KiB) Pogledano 10408 put/a.


Malo blizi pogled na ostale elemente. Lijeva strana odozgora prema dolje - dvostruki diferencijalni step-atenuator za glasnocu i dio pasivne kontrole boje tona i filtera, ispod njega su dvije jednake plocice koje sadrze stupnjeve izlaznog pojacala od ulaza do drivera (topologija je pojacalo s pasivnim front-endom i phono preampom), zatim plocica s s ispravljacem i stabilizatorom napajanja za ulazne stupnjeve izlaznog pojacala. Vecina elektrolita ima nestandardne dimenzije, a filterski elektroliti pomocnog napajanja k tome imaju i posve nestandardan raspored izvoda. Prekriveni su bakrenom folijom radi reflektiranja topline, no o efikasnosti toga bi se dalo raspravljati. Folija je zalijepljena nekakvom smolom, o kojoj bi e isto dalo raspravljati :(
L590_chasis_02.jpg
L590_chasis_02.jpg (43.11 KiB) Pogledano 10408 put/a.


S desne strane se nalazi glavni ispravljac i filterski elektroliti, te ploca pomocnog napajanja za releje za preklapanje puta signala, i zastita. Pravi spektakl se nalazi s donje strane glavnog ispravljaca, i osim sto su filteri posve nestandardni po svemu od dimenzija, do prikljucaka i kapaciteta, u praksi onemogucava rastavljanje ispravljaca bez da se uniste isti elektroliti i dio ozicenja. ovaj je dio pojacala zaista izveden beskompromisno, no i debelo previse beskompromisno s obzirom da u slucaju kvara ostaje jedino pomoliti se preferiranom bozanstvu ili necem slicnom. O tome vise u kasnijim nastavcima.
L590_chasis_03.jpg
L590_chasis_03.jpg (36.46 KiB) Pogledano 10408 put/a.


Jos jedan pogled malo vise postrance - brze diode za ispravljanje. Toliko o tome ako ste mislili da je to izum novijeg datuma. Na zalost i njih je prakticno nemoguce skinuti!
L590_chasis_04.jpg
L590_chasis_04.jpg (36.49 KiB) Pogledano 10408 put/a.


Zadnjim krajem dominira ogromno hladilo s heatpipe-om, i bakrenim rebrima, na kojeg su pricvrscene dvije 'vruce ploce' iznad kojih se nalaze moduli izlaznih pojacala, desni kanal s gornje, a lijevi s donje strane. Vise o tome kod refresha spomenutih modula:
L590_chasis_05.jpg
L590_chasis_05.jpg (81.89 KiB) Pogledano 10408 put/a.


Izlane module je nemoguce skinuti bez odlemljivanja svih izlaznih tranzistora. Ostatak ozicenja se moze skinuti ali s plocom mora ici dolje i bias senzor, koji je takodjer fiksno zalemljen (sto je u ovom slucaju neophodno - bilo kakav prekid kontakta na tom mjestu je trenutna smrt izlaznog stupnja).
L590_chasis_06.jpg
L590_chasis_06.jpg (64.19 KiB) Pogledano 10408 put/a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

PostPostao/la ilimzn » 14 tra 2013, 22:35

Jedan od vecih problema s ovim pojacalom je sto se nista nemoze naprafiti odjednom, radi nacina na koji je sastavljeno mehanicki. Moguce je skinuti maksimalno jednu od dvije bocnice ili zadnju stranu, u protivnom se cijela konstrukcija raspadne, a plocice ispadnu van viseci na zicama. Iako recimo lijeva strana na slici izgleda kao tri modula, radi e o odvojenim plocama koje se samo drze izmedju centralnog dijela sasije i bocnice, i ne mogu se odvojeno izvaditi, i kada bi se mogle odvojiti od zicane forme. Kada se demontira bocnica, sve tri ispadaju van i zapravo ih je vrlo tesko vratiti nazad - jedan od onih slucajeva gdje ni tri ruke nisu dosta.
Radi toga sam odlucio da pocnem najprije s najkompleksnijim dijelom, zadnjom stranicom. Jednom kad je zavrsena, moze ostati u komadu i drzati sasiju na okupu dok se rade preostali dijelovi.
Sa zadnjom stranom skida se zajedno i kutija s poklopcem, u kojoj je Phono stupanj. Ista ta kutija drzi i izlaznu plocu a na zadnjoj je ploci i ploca sa konektorima i selektorom ulaza i rec-out izlaza. Na zalost, nema druge nego sve to rastaviti odjednom.
Pazljivo proucavanje ozicenja pokazuje da je (uz dosta gimnastike i odlemljivanje jednog visezilnog koaksa i zice za uzemljenje) moguce maknuti plocu s Phono stupnjem, i nakon te operacije, eto je na stolu:

L590_phono_00.jpg
L590_phono_00.jpg (70.87 KiB) Pogledano 10396 put/a.

L590_phono_01.jpg
L590_phono_01.jpg (81.99 KiB) Pogledano 10396 put/a.


Vec na drugi pogled vidi se da se radi o vrlo ambicioznom sklopu. Na istoj ploci je ispravljac s brzim diodama i povelikim filterima (u originalu imaju i samoljepljivu bakrenu foliju, upitnog efekta... s obzirom da nije uzemljena), te zvjezdastom strukturom napajanja izvedenom zicama, te nacrtom stampane plocice koji je zapravo Point-To-Point. Radi se zapravo o dva posve odvojena Phono stupnja, jednom optimiziranom za MM a drugom za MC zvucnicu, s multiplim FET-ovima u paraleli na ulazu. Veliki okrugli dijelovi usred ploce su polistirenski kondenzatori s bakrenom folijom i neinduktivnom izvedbom s tri izvoda, posebno izvedeni za Luxman. Osim toga tu su Kiwame i Takman otpori i Elna for audio elektroliti... i na zalost i neki detalji koji su vrlo tesko objasnjivi. Za pocetak, izvedba na pertinaksu u najmanju ruku zapanjuje u ovoj klasi uredjaja, no to je standardna boljka svih Luxmana iz tog perioda, koja se jos i pogorsala za vrijeme dok je Luxman bio vlasnistvo Alpine. Sto je jos gore, vodovi su izuzetno osjetljivi. No NAJGORE je vec poznato ljepilo!!! koje je naravno i krenulo raditi stetu nagrizanjem. Srecom, u vecini slucajeva nije u blizini bilo komponenti a ljepilo je vec doseglo krtu fazu u kojoj se relativno lako trusi i skida:
L590_phono_02.jpg
L590_phono_02.jpg (43.48 KiB) Pogledano 10396 put/a.

L590_phono_03.jpg
L590_phono_03.jpg (50.26 KiB) Pogledano 10396 put/a.


Uz to je i tipicno Luxman problem, lemovi popucali od termalnog cikliranja, sto je tipicno za kombinaciju vrucih dijelova i pertinaksa. Luxman inace ima problem s termalnim dizajnom 'do ruba' sto je tim veci paradoks u pojacalu u klasi A. Srecom, za razliku od nekih slabijih modela, ovdje barem ne ispadaju dijelovi iz ploce, no na zalost u slucaju izlaznih tranzistora u Phono stupnju, situacija nije bila daleko od toga:
L590_phono_04.jpg
L590_phono_04.jpg (82.42 KiB) Pogledano 10391 put/a.


Nakon skidanja svih dijelova koje treba ili pocistiti ili zamijeniti, u oko upadaju jos neki detalji. Na slici su crvenim strelicama oznacena problematicna mjesta radi ljepila ili dotrajalih samoljepljivih gumenih distancera za kondenzatore. Zelene tocke su mjesta gdje je sam Luxman stavio mjesta za folijske kondenzatore u paraleli s elektrolitima, no za cudo, nisu ih instalirali!
L590_phono_05.jpg
L590_phono_05.jpg (73.64 KiB) Pogledano 10391 put/a.


Evo i pogleda na filterski elektrolit. Osim nestandardnog rasporeda izvoda, tu su i nestandardne dimenzije, konkretno visina. Na scu srecu, pokazalo se da je kapacitet tocan na mikrofarad i ESR odlican, jer za ovako nesto tesko bi se nasla zamjena. Ostaje smao pazljvo skinuti otatke ljepila, koje je ko za vraga ovdje jos uvijek elasticno i tesko se skida :(
L590_phono_06.jpg
L590_phono_06.jpg (48.41 KiB) Pogledano 10391 put/a.


Na ploci je ukupno zapravo vrlo malo elektrolita, pri cemu je odabir tipova za neke u najmanju ruku paradoksalan. Direkt u izlazu se nalazi ELNA cerafine bipolarac, koji na ploci ima i mjesto za folijski kondenzator u paralelu, ali isti nije stavljen. No, vruci elementi u okolini su uzeli svoj danak - premda j ekapacitet jos uvijek u granicama tolerancije, ESR je povecan, za sto cak nije ni potrebno mjerenje, vec se vidi iz pogleda na sam kondenzator - buzir se poceo skidati. Preostala tri su u jos gorem stanju.
L590_phono_07.jpg
L590_phono_07.jpg (33.3 KiB) Pogledano 10391 put/a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

PostPostao/la ilimzn » 14 tra 2013, 23:13

Kao i uvijek, sve su elementi koje treba mijenjati li revidirati maknuti, a ploca je temeljito ociscena:
L590_phono_08.jpg
L590_phono_08.jpg (71.88 KiB) Pogledano 10391 put/a.


Slijedi ponovno stavljanje svega na kup - filterski elektroliti ostaju stari, ulazni polistireni koji su bili na dotrajalim podmetacima od spuzvaste gume dobili su podnozja koja su se nekad rabila za TO5 tranzistore (stara metalna garda!), bipolarni elektroliti su zamjenjeni WIMA folijama, i dodtano bypasirani manjim neinduktivnim folijama (s obzirom da su vec bila predvidjena mjesta za to) a paradoks od antiparalelno spojenih elektrolita u povratnim vezama Phono stupnja je zamjenjen Nichicon Muse bipolarcima, koji su takodjer dobili bypass, koji je ionako predvidjen na ploci. Izlazni elektroliti ispravljaca su na zalost odavno nestali Hitachi PF elektroliti (vjerojatno jedna od boljih serija elektrolita ikad!) u originalu, a zamjena su Panasonic HFS low ESR, za koje je zanimljivo priredjen i polozaj s odgovarajucim rasporedom izvoda. Sve skupa je pazljivo prekontrolirano i prelemljeno. Dodatno, jos jedan paradoks, ovo pojacalo implementira vrlo neuobicajenu izvedbu spojeva mase, preko elektrolita s dodatnom DC polarizacijom. Ovdje su vidljivi prsti nekog racunovodje koji se previse zanio s konceptom puta signala, i na ocigledni izlaz stavio vrhunske dijelove, a u masu, premda tamo ide isti signal, posve prosjecne Chemicom LXF. Umjesto njih su dosli vec poznati Panasonic-i znacajno bolje kvalitete. Na zalost, limitiran prostor ne omogucava uporabu Muse bipolaraca sto bi bio jos bolji izbor. Evo rezultata:
L590_phono_09.jpg
L590_phono_09.jpg (77.64 KiB) Pogledano 10391 put/a.

L590_phono_10.jpg
L590_phono_10.jpg (91.57 KiB) Pogledano 10391 put/a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

PostPostao/la ilimzn » 15 tra 2013, 01:30

Slijedeca na redu je plocica s ulaznim konektorima i preklapanjem ulaza. Nalazi se u istom oklopu s phono stupnjem, a proceduru rastavljanja i vadjenja iz istog je najlakse opisati ovako: treba vam teleport. O tome ce jos biti govora kasnije kad na red dodje sastavljanje zadnje ploce. Preklapanje ulaza je rijeseno relejima, dok je posve pasivni rec-out izveden s obicnom preklopkom 'na sajlu', sto j esasvim Ok s obzirom da se radi o sekundarnoj funkciji. Pojacalo ima i jedan balansirani ulaz...
L590_inputsel_00.jpg
L590_inputsel_00.jpg (85.99 KiB) Pogledano 10383 put/a.


Bilo bi fer zapitati se zasto bi na ulaznom preklapanju bilo nekakvih kondenzatora koje bi trebalo mijenjati, i pitanje bi za neko drugo pojacalo vjerojatno i bilo na mjestu. No, ulazna struktura L570 je u biti balansirana, a releji preklapaju i vruci kraj i masu cinck prikljucaka, pri cemu ostaje prava balansirana masa, koja je spojena preko elektrolitskog kondenzatora, slicna ideja kao u phono stupnjevima. Neki su prilicno lako vidljivi ali druge i nije bas tako lako uociti:
L590_inputsel_01.jpg
L590_inputsel_01.jpg (74.22 KiB) Pogledano 10383 put/a.

L590_inputsel_02.jpg
L590_inputsel_02.jpg (75.17 KiB) Pogledano 10383 put/a.

L590_inputsel_03.jpg
L590_inputsel_03.jpg (75.5 KiB) Pogledano 10383 put/a.


Jasno je sto slijedi - da bi se doslo do elektrolita, treba skinuti konektore. I opet, ovdje su najobicniji elektroliti, ponovno za zamisliti se s obzirom na paznju posvecenu onima koji su ocigledno u seriji sa signalom. Skidanje konektora je u principu jednostavno no u praksi ima svojih problema - izvodi su savijeni a vodovi na stampanoj ploci vrlo osjetljivi...
L590_inputsel_04.jpg
L590_inputsel_04.jpg (88.24 KiB) Pogledano 10383 put/a.




S obzirom da postoje i konektori za eksterni procesor signala, na njihovom se mjestu i prava masa prekida tako da su s elektrolitima u paralelu i otpori, i to za svaki cinch posebno, dok su za ostale grupirani. No, cini se da je netko te otpore zaboravio prilikom projektiranja, pa su dodani naknadno:
L590_inputsel_05.jpg
L590_inputsel_05.jpg (84.29 KiB) Pogledano 10383 put/a.


Sve je spremno za zamjenu - stari dijelovi izvadjeni, novi cekaju. Ovo podsjeca na operaciju, ostatak j epojacala zasticen s par slojeva pamucne krpe, da se ne osteti bakrenje sasije, s obzirom da se plocica ne moze izvaditi bez rastavljanja i odlemljivanja zicane forme:
L590_inputsel_06.jpg
L590_inputsel_06.jpg (48.58 KiB) Pogledano 10383 put/a.


Svi radovi se moraju raditi 'na licu mjesta' pazeci da se ne ostete zice...
L590_inputsel_07.jpg
L590_inputsel_07.jpg (81.16 KiB) Pogledano 10383 put/a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

PostPostao/la ilimzn » 15 tra 2013, 01:48

Nesto kasnije, elektroliti su novi, konektori nazad na svom mjestu, i jos malo i straznja je ploca spremna za sastavljanje... na slikama se jasno vide snopovi zica s kojima se konstantno treba boriti dok radis :(
L590_inputsel_08.jpg
L590_inputsel_08.jpg (80.42 KiB) Pogledano 10383 put/a.

L590_inputsel_09.jpg
L590_inputsel_09.jpg (89.18 KiB) Pogledano 10383 put/a.


Prije nego se sastavi nazad na kup zadnja ploca, treba jos iskorisiti olaksani pristup za promjenu dva elektrolita na plocici izlaza jednog od kanala. Na prvi pogled trivijalan zadatak je strahovito otezan izvedbom samog izlaznog stupnja. Prvo se skidaju svi konektori, a onda slijedi i malo bolji pogled na stvari:
L590_powerout_00.jpg
L590_powerout_00.jpg (80.76 KiB) Pogledano 10383 put/a.


Osim ocigledna 4 vijka, potrebno je jos odlemiti sve izlazne tranzistore!
L590_powerout_01.jpg
L590_powerout_01.jpg (69.4 KiB) Pogledano 10383 put/a.


Ovako izgleda ploca kad se to napravi. I dalje slijedi rad na licu mjesta s obzirom da je jos potrebno skinuti i bias tranzistor. No, isti je uguran u sam kut 'vruce ploce' na kojoj se nalaze izlazni tranzistori, pa su mu izvodi savinuti do mjere koja skidanje, iako se radi samo o savijanju izvoda i odvijanju jednog vijka, cini rizicnim. Na prvi pogled sve izgleda u redu, osim ljepila s kojim su zaliveni distanceri elektrolita. Isti su tu da bi se elektroliti donekle udaljili od izvora topline.
L590_powerout_02.jpg
L590_powerout_02.jpg (70.66 KiB) Pogledano 10383 put/a.


Kad se mkne ploca, na vidjelo izlaze tri para legendarnih Toshiba 2SC3281/2SA1302. Poprilicno predimenzionirano za pojacalo od 50W cak i za klasu A, za svaku pohvalu. Uz onoliki trafo i ispravljac, nece mu biti tesko tjerati ni jako zahtjevne zvucnike:
L590_powerout_04.jpg
L590_powerout_04.jpg (65.34 KiB) Pogledano 10383 put/a.


Kad se kondenzatori skinu, lakse se vide distanceri napravljeni od komada PVC buzira, i nesretno ljepilo :(
L590_powerout_03.jpg
L590_powerout_03.jpg (37 KiB) Pogledano 10383 put/a.


A sad na zalost slijedi provjera klasicne boljke Luxman uredjaja - puknutio lemovi prouzroceni termickim problemima - i naravno, kao sto je ocekivano, tu su :(
L590_powerout_05.jpg
L590_powerout_05.jpg (53.93 KiB) Pogledano 10383 put/a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

PostPostao/la ilimzn » 15 tra 2013, 01:56

L590_powerout_06.jpg
L590_powerout_06.jpg (63.1 KiB) Pogledano 10383 put/a.

L590_powerout_07.jpg
L590_powerout_07.jpg (82.79 KiB) Pogledano 10383 put/a.


Ovakve stvari na zalost prouzroce kraj zivota poveceg broja Luxman-ovih pojacala a bome i pretpojacala. Do sada sam u svakom uratku od 80-te do kraja Alpine faze kad se Luxman povukao nazad na japansko trziste, bilo u L, C, ili M seriji, ugledao ovako nesto, cesto bi uredjaji dosli do mene doslovno u zadnji cas, a prvi put kad bi se kakva plocica s takvim problemom pomakla, znali bi dijelovi ispasti sa nje :(
Pomalo zalosno s obzirom da su cak i uredjaji znatno stariji od toga (primjerice legendarni L100, i nesto kasniji L11) koristili na kriticnim mjestima FR3 materijal, s puno boljim svojstvima a ne bitno skuplji. S obzirom na kvalitetu i skupocu dijelova, ovako nesto se zaista ne bi smjelo vidjeti, no ovo izdaleka nije jedini uredjaj, ni jedina firma koja je imala takve ideje o 'stednji'. NAravno, slijedi temeljito prelemljivanje i ciscenje, ova su lemna mjeata doslovno na zadnjem atomu snaga.
A evo i novih elektrolita, opet Panasonic HFS low ESR. Ovaj puta su dobili ipak sofisticiranije distancere, oper one za nekad popularne TO5 metalne tranzistore. I naravno, elektroliti su za 105 stupnjeva...
L590_powerout_08.jpg
L590_powerout_08.jpg (44.74 KiB) Pogledano 10383 put/a.


I eto sve je ponovno sastavljeno. Drugi je modul s donje strane i doci ce na red kasnije...
L590_powerout_09.jpg
L590_powerout_09.jpg (77.62 KiB) Pogledano 10383 put/a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

PostPostao/la Backo » 15 tra 2013, 20:36

brrrrrr,ovo je posao samo za fanatika koji želi sam sebe pobjediti!Svaka čast Željko!da te ne poznam,one žuljeve sa slike na ruci/ma,bi ti odmah prepisao na poslovima s komponentama u refrešu :hail: Za ovakve poslove bi trebale postojati i posebna priznanja a nadam se da vlasik pomno prati i da če znati cijeniti ovoliki trud i znanje!
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

PostPostao/la ilimzn » 16 tra 2013, 03:10

Ovako izgleda kad uspijete (teleportom :) ) sastaviti zastitnu kutiju za phono i input selektor, i sve to strpate unutra gdje treba biti, za sto je potrebno oko pola sata natezanja i frustracije, i puno srece:
L590_phono_11.jpg
L590_phono_11.jpg (180.2 KiB) Pogledano 10303 put/a.


Na ovoj slici se u gornjem lijevom uglu vidi kamo dolazi zastitna kutija s gornje slike, i odmah nastavljam s skidanjem lijeve bocnice, na kojoj se nalazi pomocni ispravljac (inace, ovdje je u diskretnoj tehnici s diferencijalnim pojacalom napravljen regulator napona za pogon releja za preklapanje signala!). Ploca je vec skinuta i konektori izvuceni, za sto vam opet reba, ovaj puta malo manji teleport. Naime, svaki konektor ima sigurnosni 'zub' kojeg treba s nekakvim alatom otvoriti, Da bi se to napravilo, treba skinuti plocu, a da bi se skinula ploca, treba izvuci konektore :) aprije toga maknuti vijke na cija mjesta pokazuju donje dvije crvene strelice, i plocu izvuci iz utora na koje pokazuju gornje dvije crvene strelice. Ovako uslikano sve izgleda jako jednostavno, no treba dobrih 20-25 minuta samo za rastaviti to, i sto toliko da se sve nazad vrati.
L570_auxpsu_prot_00.jpg
L570_auxpsu_prot_00.jpg (152.36 KiB) Pogledano 10303 put/a.


Evo i malo drugacijeg pogleda, gdje se malo bolje vide glavni filteri, i odavde sve izgleda super... dok se ne pogleda odozdola, no o tome kasnije.
L570_auxpsu_prot_01.jpg
L570_auxpsu_prot_01.jpg (151.3 KiB) Pogledano 10303 put/a.


Evo razloga ze probleme pri skidanju konektora - kad se sve sastavi (ili prije rastavljanja), dolaze ovdje, pogledajte donji rub slike. Napominjem da je vecina debljih zica OFC bakar, PUNA zica. IFC bakar je vrlo krut, i prilicno krt.
L570_auxpsu_prot_04.jpg
L570_auxpsu_prot_04.jpg (142.67 KiB) Pogledano 10303 put/a.


A evo i u cemu se sastoji srz posla - zamjena 10 kondenzatora. Ponovno, na njih je zalijepljena folija, koja je ovaj puta cistim slucajem propustila napraviti kratak spoj! Naime, vrh kondenzatora je otvoren, i metal kucista je spojen na minus pol - ali minus polovi medjusobno ne smiju biti spojeni. Srecom, ljepilo je dosta debelo pa se to nije dogodilo, no to je zapravo puki slucaj, i sva je sreca da je folija samo za ukras. Njena bi funkcija trebala biti reflektiranje tolpline, sto je prilicno paradoksalno s obzirom da aluminij reflektira infracrveno zracenje gotovo 3x bolje (Usput, to je razlog zasto je povrsina CD-a u kojoj je urezana informacija prekrivena aluminijem, da ju je lakse procitati infracrvenim laserom!). S obzirom da su kondenzatori zamijenjeni s 105 stupnjeva verzijama (umjesto originalnih 85), folija je maknuta.
Prije:
L570_auxpsu_prot_02.jpg
L570_auxpsu_prot_02.jpg (150.64 KiB) Pogledano 10303 put/a.


Poslije - zamjene su Panasonic NHG, HFS i FC:
L570_auxpsu_prot_03.jpg
L570_auxpsu_prot_03.jpg (159.67 KiB) Pogledano 10303 put/a.


A evo i sto me ceka u nastavku. Ovo je donja strana (slika je pod 90 stupnjeva da vise stane u 800x600 dozvoljenih na forumu), s rucno izvedenom zicanom formom, koja naravn oide najkracim putem, ne samo radi elektrickih razloga, vec i radi skupoce OFC zice od koje je izradjena. Iako na prvi pogled izgleda kao da ulazi u udubljeni dio sasije, to na zalost nije slucaj, sto se vidi na pregradi izmedju hladila i donjeg dijela slike. Ovdje se i vidi donja strana (poklopac) kutije s Phono stupnjem i selektorom ulaza:
L590_chasis_07.jpg
L590_chasis_07.jpg (156.9 KiB) Pogledano 10303 put/a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

PostPostao/la ilimzn » 17 tra 2013, 03:40

Evo par fotografija detalja sasije, driver modula i pomocnog ispravljaca za drivere.
Na sasiji postoji par rupa s navojima koji se inace koriste za pricvrscenje antirezonantne baze. Kad se ista jednom skine, kao sto se vidi na prethodnoj slici, zicana forma napajanja je posve otvorena i pojacalo se ne moze staviti na stol na dno, jer bi se inace zicana forma zgnjecijla i ostetila. Forma je od OFC bakra 99.99%, koji je u posebnoj izolaciji jer takav bakar vrlo lako korodira u kiseloj atmosferi. Radi se o kritim zicama koje su dota krte i mogu se lako ostetiti. Zbog toga sam u navoje stavio par odstojnika koji se koriste kao nozice kako bi se pojacalo uopce moglo staviti u normalan polozaj, i na slijedecoj slici su oznacene strelicama (2 od 3). Na zalost to su jedini polozaji koji se mogu koristiti i unatoc uzasno teskom transformatoru (ogromna C jezgra zalivena u okloljenoj celicnoj kutiji) treba biti vrlo oprezan jer je sve skupa jako nestabilno:
L590_chasis_08.jpg
L590_chasis_08.jpg (167.7 KiB) Pogledano 10229 put/a.


Pogled na sekciju s plocama drivera (desni kanal s crvenim, lijevi s bijelim konektorima - zanimljivo, ploce su iste ali na jednoj pise lijevo, na drugoj desno :) ), i napajanje za iste. Na prvi pogled sve izgleda lijepo i uredno, sto i je, cak se i vide drzaci koji ploce drze u plasticnim sinama sa strane, no kad se drzaci skinu, jedino sto se moze je izvuci srednja ploca - za sve drugo, trebalo bi kompletno manuti ozicenje:
L590_chasis_09.jpg
L590_chasis_09.jpg (91.73 KiB) Pogledano 10229 put/a.


Evo jos jednom sve ploce s velikim pinovima, koji su zapravo uzemljenja, spoj oklopa na sasiju, o cemu vise kasnije. Na ovoj se slici i vidi da jedan dio bocnice s navojem direktno sprecava vadjenje driver ploce lijevog kanala:
L590_chasis_11.jpg
L590_chasis_11.jpg (74.25 KiB) Pogledano 10229 put/a.


Na svu srecu ploce imaju konektore, iako je neke dosta tesko odspojiti. Jedini zalemljeni dio forme je fiksno zalemljenna ispravljac no srecom ide samo na drive ploce. I ovdje je - kao sto je gore opisano - izvadjena samo srednja ploca. Dalje od toga, nije moguce bez barem djelomicnog skidanja bocne strane, i to je jedini nacin da se izvade moduli. Na zalost, vracanje istih zahtijeva 4 ruke, ili dvije, 15 minuta posla, debele zivce i puno srece...
L590_chasis_10.jpg
L590_chasis_10.jpg (72.38 KiB) Pogledano 10229 put/a.


No, eto i nastavak. Ploca s ispravljacem za driver, proizvodi stabilizirani napon za sve stupnjeve pojacala osim samih izlaznih tranzistora. Zanimljivo je da je 'headroom' za to napajanje dobrih 20V vise od napajanja samih izlaznih tranzistora. Ispravljac koristi brze diode (i to 4 puta po dvije uparaleli, svako kuciste ima dvije diode u sebi), i naravno diskretni regulator. I opet, kondenzatori su 'oklopljeni' iako bakrena naljepnica nije uopce nikamo spojena, ni za filterske niti za izlazne elektrolite. Stovise, na izlaznima je ponovno preko metalnog kucista sto je izazivanje vraga. I dalje, mislim da bi novci bili bolje ulozeni da su plocice od votroplasta ili FR3 materijala, umjesto da je netko na ruke morao keljiti sitne komadice tanke bakrene folije, najvise radi pruzanja utiska. Na ovom mjestu se to cak ni ne moze opravdati zagrijavanjem radi polozaja ploce - protok zraka oko hladila ne prolazi blizu kondenzatorima:
L570_drvpsu_00.jpg
L570_drvpsu_00.jpg (64.31 KiB) Pogledano 10190 put/a.


Plocica je spojena s ostatkom pojacala preko tri konektora, koji se relativno lako skidaju (iako je malo zeznuto doci do sigurnosnog zuba na dva od tr), no taman kad si pomislis, aha, keftino sam se izvukao, eto problema. Iako je uzemljenje spojeno preko konektora, postoj ijos jedna dodatna zica koja slizu za spoj s zvijezdom mase, ponovno OFC kritu bakar. I naravno, ta je zalemljena, i ne moze se odlemiti prije nego sto se skine bakreni lim koji oklapa stampu, i naravno sve se to treba raditi na licu mjesta. Ono sto iz slike nije jasno je da pojacalo mora stajati okomito, lim se skida tako da ako pri odvijanju slucajno padne matica ili podloska, otoco ce 'tko zna gdje' i ne, necete je izvuci magnetom jer je od mjedi :)
L570_drvpsu_01.jpg
L570_drvpsu_01.jpg (80.94 KiB) Pogledano 10190 put/a.


I evo ga, tu je. Inace, 'misteriozni' izolirband zalijepljen u kriz preko bakrenog lima za oklapanje, sluzi protiv kratkog spoja u slucaju pretjeranog istezanja radi zagrijavanja savine dovoljno da dotakne plocu.
L570_drvpsu_02.jpg
L570_drvpsu_02.jpg (58.17 KiB) Pogledano 10190 put/a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Luxman L570 - A Klasa teske kategorije

PostPostao/la ilimzn » 17 tra 2013, 14:59

Vrlo neocekivano, na ovoj ploci postoje problemi s lemljenjem koji su po svemu sudeci tu od pocetka, kad je proizvedena. Ovo nije rezultat zagrijavanja ili termickog cikliranja. Jedino gdje se to vidjelo je driver traznistor u stabilizatoru, na drugoj slici strelica prema dolje:
L570_drvpsu_03.jpg
L570_drvpsu_03.jpg (59.05 KiB) Pogledano 10189 put/a.

L570_drvpsu_04.jpg
L570_drvpsu_04.jpg (64.46 KiB) Pogledano 10189 put/a.


Ostalo su uglavnom klasicni problemi s ljepilom. Izlazni ondenzatori su vec prosli fazu gdje se ljepilo raspada i srecom nigdje blizu nema elemenata koje bi ljepilo moglo korodirati, no na par mjesta na sasiji sam primijetio ostatke )mrvice) ljepila, pa je red kad se vec sve radi, i ovdje to rijesiti. Slicno je s filterkim kondenzatorima ali ovdje ima dijelova blizu, no srecom ljepilo je jos uvijek elasticno - sto j eujedno i velik problem kad ga se proba skinuti :( Na slici su vec nakon ciscenja stavljeni drugi izlazni kondenzatori, ovaj puta Nippon AWG:
L570_drvpsu_05.jpg
L570_drvpsu_05.jpg (79.26 KiB) Pogledano 10189 put/a.


Originali iz bliza - srecom veci dio ljepila se kinuo s njima. No, tko pazljivo pogleda vidjet ce da se podvuklo ispod kondenzatora i u doticaju je s pinovima. Sasvim je moguce da je to i razlog zasto isti nisu bili dovro zalemljeni, ako je uspjelo procuriti kroz rupe u stampi, koje su okrugle, a pinovi kondenzatora su plosnati:
L570_drvpsu_06.jpg
L570_drvpsu_06.jpg (60.78 KiB) Pogledano 10189 put/a.


Filterski kondenzatori su izvadjeni, ocisceni, testirani i na kraju vraceni. Otpornici na gornjoj slici su bleederi, koji su dodani s donje strane. Kapacitet kondenzatora je jos uvijek unutar tolerancija, iako bi ja bio zadovoljniji da sam ih mogao zamijeniti, no taj raspored izvoda s tom velicinom kucista... jednostavno ne postoji. Potreba za relativno niskim ESR-om na zalost iskljucuje otvaranje kucista i stavljanje novih elektrolita u njega, jedino sto stane zahtijeva poprilicno ozicenja. Tokom nabavke dijelova sam uspio naci nesto slicno od Philipsa, no jako sam se razocarao - kapacitet je u tolerancijama ali u minus - unatoc tome sto su posve novi, i ESR je losiji. Cini se da su ipak stajali predugo u neadekvatnom skladistu:
L570_drvpsu_07.jpg
L570_drvpsu_07.jpg (71.96 KiB) Pogledano 10189 put/a.


Lemovi obnovljeni, sve pregledano, ocisceno, bleederi vraceni na njihovo mjesto. Sve je spremno za montazu - fali oklop, ali radi lemljenja uzemljenja prvo treba obaviti to lemljenje, zatim vratiti oklop.
L570_drvpsu_08.jpg
L570_drvpsu_08.jpg (77.44 KiB) Pogledano 10189 put/a.


Ajd dobro, nek bude - impresivno izgleda, pa evo i slike s oklopom prije montaze :)
L570_drvpsu_09.jpg
L570_drvpsu_09.jpg (56.78 KiB) Pogledano 10189 put/a.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Sljedeća

Natrag na Refresh starih uređaja

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.