COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

PostPostao/la davorin » 12 ruj 2012, 11:43

Ostao sam doma bez COMBO pojačala za gitaru, pa treba hitno napraviti jedno! :lol:
Odlučio sam se za sve redom "LL"(Long-Life) elektronke i to za 2x6AC10 (trostruka trioda gdje je svaka od trioda po podacima najsličnija polovici 6SL7) u ulaznom stupnju, naponskom pojačanju signala i FX-Loop stupnju i 6AY11 (dvostruka dioda i dvostruka trioda gdje je svaka trioda slična polovici ECC83/12AX7 po pojačanju, ali manjeg unutrašnjeg otpora i linearnije karakteristike) u okretaču faze, sve iz porodice COMPACTRON. Za izlazni stupanj sam izabrao 2xE235L, evropske elektronke za profesionalnu upotrebu i izuzetnih električnih i mehaničkih osobina čiji su izbor u najvećoj mjeri uvjetovali transformatori koje već imam.
Za sada ću objaviti samo šemu koja će vjerojatno biti podložna izmjenama (otvoren sam za sugestije!), a radove na šasiji sam tek započeo.
Privitak/ci
033d.jpg
033d.jpg (180.79 KiB) Pogledano 11429 put/a.
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

PostPostao/la davorin » 12 ruj 2012, 12:10

Podaci za elektronke u PDF-formatu:
Privitak/ci
vm210.pdf
(189.37 KiB) Preuzeto 732 put/a.
6AY11-rca.pdf
(63.41 KiB) Preuzeto 695 put/a.
6AC10-GE.pdf
(73.49 KiB) Preuzeto 713 put/a.
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

PostPostao/la harkonen » 12 ruj 2012, 14:00

Imam bisernicu sa ugrađenim Floydom i diMarzio pickupovima,
da li bi ovo pojačalo bilo dostatno da šnjome rasturim susjedovog malog koji po cijele
dane pušta ovaj album?
:ugeek:
mesalica.jpeg
mesalica.jpeg (37.93 KiB) Pogledano 11409 put/a.



p.s.
Kako ono beše ?
Ubava, ubava.....Ubava sonda!
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

PostPostao/la davorin » 12 ruj 2012, 14:13

harkonen je napisao/la:Imam bisernicu sa ugrađenim Floydom i diMarzio pickupovima,
da li bi ovo pojačalo bilo dostatno da šnjome rasturim susjedovog malog koji po cijele
dane pušta ovaj album?
:ugeek:
mesalica.jpeg



p.s.
Kako ono beše ?
Ubava, ubava.....Ubava sonda!


"Dual Sound" ili "Super Power" pick-ups?
Sa predviđenim zvučnikom za ugradnju, očekujem oko 120dB sa "rif"-om na ~1m!
Ukoliko ne bude dovoljno, spojit ćemo "Full Stack" (2 box-a sa po 4 komada CELESTION-G12-H od 100db/1m po komadu zvučnika), dakle moglo bi izaći oko 130dB/1m ! :mrgreen: :mrgreen:
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

PostPostao/la harkonen » 12 ruj 2012, 14:26

Poseban model Dual Sounda - "Rural Sound"!


A van šaljivog tona, glede E235L nisam zaboravio tvoj savjet o drajvu njenog g2 za čvršći pogon SET-ova...
:ugeek:
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

PostPostao/la davorin » 12 ruj 2012, 18:47

harkonen je napisao/la:Poseban model Dual Sounda - "Rural Sound"!


A van šaljivog tona, glede E235L nisam zaboravio tvoj savjet o drajvu njenog g2 za čvršći pogon SET-ova...
:ugeek:

Da, tu je nenadmašna (vrlo, vrlo su slične EL/PL36, E236L i EL360)! Američku varijantu 6CM5 nisam probao, ali vjerujem da bi i ona bila kandidat.
Najviši neizobličeni izmjenični napon (Ueff>200V uz d2-74dB i sa višim harmonicima u tragovima!) za pobudu izlaznih trioda u A1 klasi se dobije upravo sa pobudom tih elektronki na G2 direktno iz SRPP-a (ili Mu-follower-a) uz anodni napon od 700-800V(Ra~15kOhm). Ima niža izobličenja i od 300B u toj namjeni!
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

PostPostao/la Dean » 12 ruj 2012, 18:57

Ček sorry ! Kakvu pomoč očekuješ? :shock:
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

PostPostao/la davorin » 12 ruj 2012, 19:08

Dean je napisao/la:Ček sorry ! Kakvu pomoč očekuješ? :shock:

Ne baš pomoć, više sugestije za izmjene u šemi prije no što počnem raditi TAG-BOARD. Dragocjena bi bila i iskustva u radu sa elektronkama 6AC10 i 6AY11 s kojima do sada nisam radio(sa E235L sam već radio pojačala).
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

PostPostao/la sstrsat » 12 ruj 2012, 22:07

Mogu se stavit odredjene primjedbe na izbor E235L ka izlaznih cijevi. Je, odlicne su to cijevi ali imaju i one neke male zamkice. Postoje na njihovim grafovima neka podrucja di je u zavisnosti od napona druge resetke i trenutne amplitude na anodi dosta izrazen dynatronski efekt i di one fakticki predstavljaju negativni otpor tako da mogucnost sporadicnih oscilacija nije iskljucena. kako na shemi nisi napisal koliki ce bit napon na drugim resetkama (a ne da mi se sad sve detaljno analizirat da to izracunan :lol: ) pretpostavit cu da si tu cinjenicu uzel u obzir prilikom odredjivanja napona na drugim resetkama i otpora opterecenja. Ali ako nisi, skrecen ti paznju na to.

OK, ni to cak u praksi ni toliko kriticno. Ako i dojde do sporadicnih oscilacija pri nekim trenutnim amplitudama na anodi, te oscilacije ce bit vrlo kratkotrajne i zapravo ce samo malo minjat boju zvuka (ca kod gitarskog ampa i ne mora bit bas skroz nepozeljno).

Veca mi je zapravo zamjerka ca nisi uzel u obzir cinjenicu da je specificirana dugozivost tih lampi (ka uostalom i manje vise svih tih "specijalnih" lampi) zapravo garantirana jedino ako se napon grijanja odrzava u okvitu 5% od nominalne vridnosti a svako vece odstupanje zna imat cak i vrlo drastican uticaj na njihov zivotni vijek. Tako da je i manje vise "uobicajenih" 10-ak % tu vec moguce vrlo nezgodna granica. Nisu bez vraga svi proizvodjaci tih "specijalnih" lampi to itekako naglasavali ka neophodan uvjet za postizavanje njihove dugovjecnosti.

A kako je svima jasno da je u gitarskom ampu koji ce tulit :lol: i ovdi i ondi sa ki zna kakvim produznim kabelima i sa ki zna kakvim stanjem lokalne elektricne mreze prilicno besmisleno govorit o odrzanju stabilnog napona grijanja (ako vec nima DC stabilizator a koji gitarski amp ga ima? :lol: ) onda tu moze lezat potencijalni "long term"problem ovog ampa.

Isto ka i potencijalni problem buduce nabavke E235L ako koja otkaze (a amp si recimo nekome prodal :lol: ). Mislin da zdravo seljacka logika govori da je za profesionalnu opremu (a gitarski amp to svakako je) zapravo jedini logicni izbor poc na uvik nabavljive lampe ka ca su EL34, EL84 i slicno. Je da ovako sa E235L ili necim njoj slicnim sve izgleda egzoticnije ali tu triba gledat i "uporabnu logiku". Ca vridi gitarski amp koji kreira i najlipsi zvuk ako mu neka od lampi prkne a onda se ustanovi da za nabavu nove triba cekat misec dana sa ebay-a? A sutra koncert :lol: :lol: .....
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: COMBO-36 za gitaru sa 2xE235L i COMPACTRON-kama!

PostPostao/la davorin » 13 ruj 2012, 04:53

Da, E235L ima određena područja u karakteristici koja bi uz ove radne uvjete (Ua=320-340V; Ug2=160-170V; Raa=3kOhma) predstavljela opasnost od stupanja u samo-osciliranje (treba tome dodati i relativno veliku strminu od 14mA/V !) uz visoko reaktivna opterećenja kakva su višestazne zvučne kutije sa skretnicama, ali uz jednostavan teret jednog zvučnika (u ovom slučaju) mogućnost za to je mala.
Pojačalo radim prvenstveno za sebe, za upotrebu doma kod mene gdje je mreža relativno stabilna (~230V), pa i neće dolaziti do većih odstupanja u naponu žarenja (čemu pridonosi i vrlo mali otpor namotaja na mrežnom trafu koji je namotan na "C"-jezgri).
Postoji problem skraćenja radnog vijeka specijalnih elektronki kod varirajućih napona žarenja na njima, a to bi posebno vrijedilo za slučajeve kad elektronka radi kod graničnih vrijednosti katodne struje. U ovom slučaju je prosječna katodna struja relativno mala (Ia0=2x30-35mA), a maksimalne vrijednosti struje doseže izuzetno rijetko (u kratkim momentima "OVER-DRIVE"-a uz upotrebu dodatnih efekata za gitaru će Ik biti 2x140mA), pa će i utjecaj nižeg napona žarenja na ubrzano starenje biti manji.
U praksi to izgleda ovako: pojačalo napravljeno 1989.-te godine i danas radi sa istim izlaznim elektronkama od prvog dana ("male" elektronke su u istom pojačalu zamijenjene više puta, a već su promjenjeni i svi elektrolitski kondenzatori!) kod vlasnika koji do danas aktivno svira ( uz pauzu od 6 godina u periodu od 1990.-te do 1996.-te). Vlasnik je ove godine donio pojačalo na "generalni servis", niti sam ne vjerujući koliko dugo već radi bez promjene izlaznih elektronki! Sve 4 elektronke E235L su na mjerenjima (NEUBERGER-RPM370/2) imale odličan vakum i emisiju iznad 100%, pa ih nisam promijenio! :lol:
To je zapravo i bio razlog zbog kojeg sam i izabrao E235L u izlazu za ovo pojačalo! :)
Uvidom u stare servisne knjižice TV-odašiljača (generacije uređaja PHILIPS iz početka '60-ih) iz moje firme(OiV) gdje su E235L radile u stabilizatorima napona, vidi se da je većina tih elektronki radila više od 20000 radnih sati pri trajnom 75-80% -nom opterećenju uz bezbrojne strujne udare i ispade napajanja!
Ukoliko netko u budućnosti i kupi ovo pojačalo od mene, za servisiranje ću mu biti na raspolaganju sa zalihom od 30-ak komada! :D
Korištenje elektronki EL34, EL84, 6L6GC, 6V6GT i drugih iz današnje produkcije nudi mogućnost lake kupnje zamjenskih elektronki, ali i nuždu čestog servisiranja, jer im je kvalitet izrade na niskom nivou (većina niti ne podnosi blizinu graničnih naponskih i strujnih vrijednosti iz priručnika, a u nekim starim gitarskim pojačalima se zbog toga ne mogu niti koristiti!), trajnost jako mala (od 1 do 2 godine ukoliko gitarista svira u aktivnom BAND-u!), a ujednačenost u proizvodnji još gora (ponekad se niti kupnjom tvornički selektiranih "par"-ova i "kvartet"-a ne dobije približan balans od 5% u izlaznom stupnju, a neke se elektronke strujno razlikuju i po 30%!).
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Sljedeća

Natrag na DIY pojačala i elektronike za instrumente

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron