COMPACTRON projekt

Re: COMPACTRON projekt

PostPostao/la tubeman » 08 vel 2012, 21:35

Hm...

Prvo po pitanju FT 101 (Yaesu i Sommerkamp)....

Ne znam kada su se u stojedinice ugrađivale 6146B cijevi. Mora da si to zamijenio sa Kenwoodima u koje su ugrađivali isključivo njih.
Možda sam pomalo i zahrđao, ali koliko se sjećam desetaka i desetaka FTejaca i Kenwooda (TS110-TS830) koji su mi prošli kroz ruke, svi su imali ili 6JS6c (FT) ili 6146b (TS),
Možda je netko napravio kakvu modifikaciju, jer 6JS6c su doista bile malo teže nabavljive.
Ali to je ista priča sa 6kd6 koje su bile popularne dok se nisu "otkrile" pl519.
Znam da sam i sam napravio jednu modifikaciju s pl519 (ne sjećam se više koji je bio uređaj), ali bilo je dosta mjesta pošto su nešto malo veće od 6sj6c. Jedino su malko virile van ;)
Međutim, sve se to ipak moglo nabaviti u DL, ali i u Savezu kod Vlade u Savezu.
Od svega toga je još ponešto zaostalo u kutevima Alibabine pećine. Zanimljivo, nema nijedne 6sj6c :(

Druga stvar je što ne kužim po čemu si 6146b uključio u kompaktrone ?.
To je, koliko znam, staara cijev (QE 06/50) koja svojom klasičnom konstrukcijom beam tetrode više sliči 807-ici (iz koje je i proizašla).
Možda samo svojim vanjskim dimenzijama, jer je limarija unutra poprilično velika (veća od one u 807).
6js6 ima 12 pinsko podnožje (koje nas je uvijek mučilo ;) ), ali osim toga teško održava naziv "compactron". Proizašla je iz 6gj5 (skoro duplo slabija) s magnoval podnožjem.
Zanimljivo da je uređaj s 6gj5 (NCX3) davao otprilike istu snagu kao i FT101 s 6js6c ;)
Što se tiče trajanja, trajalo je onoliko koliko ih se pazilo. Kod nas se radilo izuzetno puno (9a2hde), i cijevi su se mijenjale svega par puta, i to kad ih je netko skurio (bez antene ili tako nešto). Dakle, dugovječnost zbilja stoji.

Treća stvar je opet to da te silne 6Kxx 6Jxx itd a.meričke sweep cijevi nisu ništa pametnije od evropskih EL (PL) Sweep cijevi pa i ne treba niti očekivati nešto više od njih.
E, sada što se tiče upotrebljivosti svih tih sweep cijevi - o-tom-po-tom.
Od svega se može nešto napraviti, samo je pitanje koliko će to biti bolje od kakvih el34 ili 6550 ili ktxx cijevi. Možda samo DIY crv u nama želi dokazati da može bušiti rupe i u kamenu a ne samo u pekmezu.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: COMPACTRON projekt

PostPostao/la davorin » 08 vel 2012, 22:44

Naš klub(YU2CDW) je imao originalni model (ne modificirani, prepravljani!) YAESU-FT101 sa 12BY7A u pobudi i 2x6146B u izlazu. Nisam elektronku 6146B smjestio u kompaktron elektronke, već sam ju naveo radi usporedbe u izdržljivosti, sa pravom kompaktron elektronkom 6JS6C. Imali smo mi i KENWOOD-TS515 sa 2 komada S2001A (HITACHI-jeva varijanta 6146B elektronke), gdje im je trajnost bila nešto veća od onih u Y-FT101, vjerojatno zbog nešto nižeg anodnog napona i napona napajanja G2.
Sa 6KD6 nemam baš dobra iskustva (sklonost BARKHAUSEN-ovim oscilacijama na visokim naponima, vjerojatno zbog konstrukcije anode koja se sastojala od 2 dijela sa najviše 5 zavarenih spojnih točaka po strani, što se događalo i sa jednom serijom PL509 elektronki), ali PL519 su bile odlične (7 zavarenih spojnih točaka po strani; i EI-NIŠ su bile dobre iako neujednačene!).
Mišljenja sam da Američke izlazne kompaktron elektronke nisu bile bitno bolje od Evropskih iz istog doba, ali iskustvo mi govori da su bile trajnije i ujednačenije izvedbe.
Stvar je u tome da se pojedine Američke kompaktron elektronke mogu danas nabaviti za višestruko nižu cijenu od sličnih Evropskih elektronki iz istog perioda.
6GJ5 i 6GJ5A nisu MAGNOVAL elektronke već NOVAR elektronke (Compactron-9; imaju tanje pinove!), a unatoč tome što su deklarirane kao Pa=17,5 (ili18W) su u paru davale 100W izlazne snage (kao i 6JB6A koje sam ugradio u jedan KENWOOD-TS515). To su mogle i EL504 (trebalo ih je ipak češće mjenjati!), ali njih je bilo teško nabaviti, a za upotrebu PL504 je trebalo dodavati trafo za grijanje što i nije bilo praktično.
Pojedine serije današnjih EL34, 6550A i KT88 su dosta dobre(za te dobre treba i dobro platiti!), ali im je trajnost puno manja od njihovih NOS izvornika kao i od NOS kompaktronki i NOS magnoval elektronki.
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: COMPACTRON projekt

PostPostao/la tubeman » 09 vel 2012, 00:22

@Davorin
Nije mi vrag dao mira pa sam išao iskopati nešto dokumentacije vezane uz FT101.
Izgleda da tvornička verzija s 6146 ipak nije nikada postojala.
Mora biti da je uređaj došao modificiran. Takve stvari su se znale često napraviti u Savezu, za što je stari Vlado bio pravi maher.
Naime, 6js6 imaju dosta problema na najvišim bandovima, jer im je iznad 20 MHz drastično padala snaga i rasli problemi sa stabilnošću.
Te probleme 6146 nema, pa je vjerojatno zato i napravljena doborodošla modifikacija.
Inače, anodni napon na Kenwoodima je cca 900V, a na FT oko 700V (opet zbog ograničenja 6js6).
6146 to odlično podnosi.

Dapače, Yaesu je u cijeloj svojoj gami 101 transivera (101, 101B, 101E, 101F, 101ZD ...) koristio cijevi samo dva proizvođača (Toshiba i kasnije NEC). Isto je vrijedilo i za 101S verziju koja je imala samo jednu cijev i prema tome manju snagu (prilagođeno američkim propisima).
Zaslugom RICHTER und CO koji je bio najveći uvoznik (ne samo YAESU) radioamaterskih uređaja za EU sedamdesetih i osamdesetih godina, u Evropi se to sve nazvalo Sommerkamp, a umjesto oznake 101 osvanula je oznaka 277. Nekako otprilike 1977. (možda nešto ranije) sam i sam prilično pobožno prvi puta pošarafio PI filter na prvom FT277B koji je stigao u klub zaslugom tadašnjeg SNO.

Uz put, spasio sam od propasti i zaborava par komada takvih uređaja (NCX3, TRIO 510, TRIO 515, TRIO 830, FT277B , pokojeg ICOMA ...), pa ako te kada pritisne nostalgija samo navrati ;)
Što se tiče NOS cijevi, imaš potpuno pravo.
I ja prilično ljubomorno čuvam hrpicu PHILIPS Miniwatt, Mullard i srodnih EL34 iz pedesetih i šezdesetih godina.
2 komada su na 800-900 volti uredno i trajno isporučivala skoro 100 W (nećemo sada previše o High-Endu).
Probaj to napraviti s bilo kojim današnjim fabrikatom. Ne daj Bože s novijim ruskim verzijama ;)
Electo Harmonix se na 500V sav oblio znojem i napravio iskromet u balonu. Da ne govorim o tome da svaka radi drugačije a stigle "kriogeno uparene :mrgreen: )
Odmah se ograđujem od starijih i autohtonih fabrikata. Tu posebno mislim na 6p3s koje jednostavno ne možeš potrošiti.

Inače, ako imaš koju potrošenu S2001 ili 6JS6 ili tako nešto, preporučam se za zbirku.
6146 svih verzija imam, ali 6JS6 nemam (osim u uređaju). Od kombiniranih compactrona nemam nipta ;(
Što dalje ideš, to više vidiš kako si malen pod zvijezdama ;)
Imam nešto preko 700 različitih, ali još jakako puno toga ima za prikupiti.
Za sada se jedan dio nalazi na Radiomuseum.org.
Pripremam posebnu stranicu, ali nikako dovršiti. Posla sa stranicom, a pogotovo sa katalogizacijom zbirke ima koliko hoćeš ;(

Odmah mogu još jednom zahvaliti SONNYju na par novih primjeraka koje mi je poslao prije desetak dana.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: COMPACTRON projekt

PostPostao/la davorin » 09 vel 2012, 08:07

Našao sam u WIKIPEDIJA-i slijedeći prilog:

http://en.wikipedia.org/wiki/Yaesu_FT-101

Technical description

The 1971-1977 FT-101 types were equipped with an amplifier consisting of a 12BY7A pre-driver stage feeding 2 6JS6C television sweep tubes providing a nominal output power of 130 watts peak envelope power in single sideband, 90 watts continuous wave and 40 watts amplitude modulation. The 6JS6C tubes are matched to 50 ohms through a conventional pi network. This transforms 3000 ohm output impedance of the tubes to a 50 ohm feed system, provides harmonic attenuation, and easily matches to a variety of output impedances from 25 to 100 Ohms.

The 1978-1985 FT-101 types were quite different. They only had the HF, pre-mixer and oscillator units as plug in circuit boards. The IF and audio boards were connected by plugs to a centralized wire harness. Its power supply unit was directly soldered and fixed to the same wire harness. Although the newer types lost their fully modular circuit board buildup, their reliability and ruggedness were outstanding. They were equipped with a very sensitive receiver, a very linear VFO which made flawless operations in the AM, SSB and CW modes possible. Its tube amplifier still had the same 12BY7A pre-driver but the final tubes were replaced by 2x 6146B tubes, slightly reducing its maximum power output from 130W to 115W PEP SSB, 75W CW and 50W AM or FM.


U YAESU-FT101 koji smo kao radio klub također dobili od SNO-a, je anodni napon bio oko 900V(neopterećen), koji bi na CW (key down) pao na nekih 840-850V, dok je je na KENWOOD-TRIO515 padao sa 900V na 800-810 pri opterećenju (valjda zbo toga što je TS515 imao udvostručivač napona, a YAESU gretz).
SOMMERKAMP-FT277 je imao anodni oko 650V (pri opterećenju ispod 600V) sa gratz-ovim spojem.

Što se tiče elektronki, moram pogledati po danu, možda se i nađe pokoja S2001A (sigurno nemam potrošenih: odmah ih bacam).
Elektronku 6JS6C sigurno nemam, a znam sigurno da imam 6JB6A i 6HF5.
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: COMPACTRON projekt

PostPostao/la davorin » 09 vel 2012, 12:14

Link:
http://www.n2ckh.com/ft101.htm

Još malo o YAESU-FT101:

Back in 1970's when I was a teenager and aspiring to be a Radio Amateur, the Yaesu FT-101 series of amateur transceivers are well known to radio amateur's throughout the world was was the most popular HF rig. However by the time I finally had enough money and got my Novice license it was 1979 and my dream station was no longer for sale new and not easy to find used at a fair price due to the prices being paid by the 11 Meter crowd.
As this page develops, it will detail the FT-101 line and its off shoots such as the FL-101 transmitter, FR-101 receiver and FT-201 transceiver from what I have gathered in the way of documentation. I will also provide technical information on known modifications and new modifications to improve and keep these classics alive and on the air.
The Yaesu FT-101 series got off the ground to a rocky start beginning in 1970 overseas and official in 1971 in the U.S., with a number of variations introduced prior to the official culmination of the FT-101B in 1974. By the introduction of the FT-101E series in 1975, Yaesu had a really solid product that had become the standard of the by which all other ham band transceivers in the later 70's had to live up to.
The FT-101F model in the series was the culmination of the series prior to being replaced by the completely re-styled and officially re-tubed (6146B replacing the 6JS6C finals) FT-101Zx series that in many ways with it's added features was even better, yet at the time left so much to be desired.
In addition, I am also interested in the later FT-101Z series in the form of the FT-101ZD transceivers and accessories, of which I now own a perfect example FT-101ZD, FV-101Z VFO and SP-901P speaker phone patch. The FT-101Z evolved from the FT-101F series and is an improved radio in many ways, such as the Matsushita S2001A (6146B) finals, which were found in final examples of the FT-101F radios that replaced the 6JS6C tubes. Beware, the Japanese 6JS6C and american made 6JS6C tubes have different characteristics and thus require a slight modification of the neutralizing circuit.
The use of the 6146B in Japan was undertaken first by Kenwood in its TS-520 and TS-820 radios while Yaesu was still struggling with the 6JS6C horizontal sweep tube production problems in Japan. When the day comes that the supply of 6JS6C tubes drys up or become cost prohibitive the article in QST from 1999 and the schematic for the FT-101ZD will be my guide to convert all my FT-101 radios that use 6JS6C tubes to use 6146B finals.
Privitak/ci
N2CKH_S2001A_6146B.jpg
N2CKH_S2001A_6146B.jpg (31.67 KiB) Pogledano 10073 put/a.
ft-101_series.jpg
ft-101_series.jpg (82.66 KiB) Pogledano 10073 put/a.
ft101.jpg
ft101.jpg (26.19 KiB) Pogledano 10073 put/a.
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: COMPACTRON projekt

PostPostao/la tubeman » 09 vel 2012, 12:45

Eh, tako dugo nismo koristili FTejce ;)
Moguće da se to dogodilo zbog problema s 6js6 (slaba proizvodnja, i kvaliteta), pa su prešli na "prave" lampe.
Zato je valjda i podignut anodni napon.
Početkom osamdesetih smo ih izbacili iz igre jer ih osim pouzdanosti nisu krasile neke druge vrline, i izgubili su bitku s tada već uznapredovalim uređajima s tranzistorima u izlazu, većom osjetljivošću i manjim IMD.

Jesmo ih tweakali na svakakve načine, ali nikada to nije bilo ono pravo.
Za njih još imam nešto dijelova, kristalnih filtera, čipova i sl.
Zapravo je jako zanimljivo to što su ih i proizvodili tako dugo.
Prvo je došla velika pošiljka 301 (301D) koji se isto tako nisu baš iskazali jer su izlazi krepavali kao ludi (slabe zaštite, displeji crkavali od VFa itd...), pa FT107 koji je već bio normalan uređaj, ali najsretniji smo bili s Kenwoodima (od 510,515, 520, 530, 580, 930, 950 nadalje). Danas je to neka sasvim druga priča jer to više nisu radio-stanince već kompjuteri.

Ubuduće, prije nego što baciš kakvu lampu (a da nije klasična TV ili radio noval) pripremi jednu kutiju, na nju napiši DANKO, i ubacuj unutra ;)
Ne trebaju biti ispravne, čak niti čitave ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: COMPACTRON projekt

PostPostao/la davorin » 09 vel 2012, 13:20

U tekstu (na engleskom) kažu da je razlog prelaska sa 6JS6C na 6146B bila nemogućnost nabavke odgovarajuće varijante 6JS6C koja se prestala proizvoditi, a na tržištu su se pojavile razne drugačije (lošije?) varijante.(vjerojatno rebrandirane 6JS6, 6JS6A, 6JS6B, 6LR6 ili 6LB6 koje su ili slabije ili drugačije pa su nastajali problemi sa neutralizacijom i samoosciliriranjem)
Sami po sebi i FT101 i FT277 nisu bili nešto posebno, sa relativno "gluhim" prijemnikom (samo je ATLAS-350 bio više "gluh"!), ali su bili pouzdani "radni konji" radio-amaterizma '70-ih i dijelom '80-ih godina, a FT277 je bio doslovno neuništiv!(preživio je puno padova antena, kratkih spojeva koaksa i konektora, iskrenja i kratkih spojeva kondenzatora u antenskim kutijama, padova, udaraca i zalijevanja kišom i raznim pićima, kao i učenje i obuku više desetaka novaka)
KENWOOD-ovi uređaji su mi bili puno draži, iako ni oni nisu "briljirali" na prijemu 10-metarskog banda(barem meni poznati TS515).
Potpuno bih se složio da su današnji uređaji računala sa malo pridodatog VF-hardwerea, a zapravo se i rad odvija potpuno putem tipkovnice i miša.
Nisam nikad bio dobar operator (zapravo jako slab), ali mislim da se radom sa današnjom tehnikom izgubio najveći dio "čarolije" radio amaterizma.
Nastojat ću ubuduće sačuvati svu dostupnu vakuumsku neobičnu furdu za vas.
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: COMPACTRON projekt

PostPostao/la Master of Disaster » 09 vel 2012, 14:07

Kad se već o tome raspravlja imam i ja konja za utrku, jest da ga treba reanimirat :D

DSC00006.JPG
DSC00006.JPG (27.57 KiB) Pogledano 10054 put/a.
Gdje ima dima, nema zvuka.
Avatar
Master of Disaster
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 24 pro 2011, 00:41

Re: COMPACTRON projekt

PostPostao/la davorin » 09 vel 2012, 15:26

Otkriće! :o :D
Imate li foto unutrašnjosti linearca, šemu, podatke?
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: COMPACTRON projekt

PostPostao/la sonny » 09 vel 2012, 18:35

2 Tubeman : Nema na čemu ;)

2 Ozrenković : Jel' radi taj ispravljač ispod ili je ispustio dušu ? Jel' to onaj kojeg sam ja popravljao/modificirao ? Jer mi Pokemon nikad nije dao feedback... Odnosno radi li ili ne kako treba....
A nekad je ovdje bilo dobro.......... Šteta.......
sonny
 
Postovi: 1203
Pridružen/a: 20 kol 2011, 18:36

PrethodnaSljedeća

Natrag na DIY pojačala i elektronike za instrumente

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron