Old timer festival

Re: Old timer festival

PostPostao/la Roko » 13 ruj 2011, 10:25

Kale021 je napisao/la:Dok me nije bilo on-line, vidim da su se nove stvari izdesavale na ovom forumu, iz sveg srca podrzavam ovu ideju, i odmah bi dosli i moj G22000 i moj G901DB, cak bi ako bi ostalo mista u auti i Akai GX635D trakasa moga dovuci... ali sve to ako me ne sprijece obaveze na poslu, koje bas ne mogu prilagodjavat mom hobiju.



Eh...te bebice vrijedi vidjet uživo, koliko smo ih samo pasli očima na slikicama... :thumbup:
Ako te slučajno pokušaju spriječiti ti tvoji šefovi na poslu, bome bude svašta, uzimam "alat za suptilno prijateljsko uvjeravanje " iz ordinacije i pravac put Kaštela da malo "popričam" sa njima :evil:
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Old timer festival

PostPostao/la harkonen » 13 ruj 2011, 10:30

Dačo, a fićo 84-ta, abarth, 240Ks turbak, sportski volan, presvučen leopard ambasadoricom iznutra.
To ništa? Premodificirano? Ma nije. :-)
Reci ti,Ilimzn,nekome da ima promašeni/pogrešan koncept od hife pa ako to njegov ego izdrži - imamo novog Budu! :-)
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Old timer festival

PostPostao/la Backo » 13 ruj 2011, 10:37

@ILimzn,ruka ti se pozlatila !!! :clap: :thumbup: :angel:
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: Old timer festival

PostPostao/la Backo » 13 ruj 2011, 11:01

Prijedlog gosp.Ironmana se usvaja,te možemo dalje po sljedećoj točki dnevnog reda,mjesto radnje,broj prijavljenih kandidata te njihovih ljubimaca i najbolje vrijeme za održavanje VF. :D :P
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: Old timer festival

PostPostao/la ilimzn » 13 ruj 2011, 15:20

Dacho je napisao/la:Bravo za post, s vecinom stvari se slazem sto si izlozio. Ponekad je nesuvislo raditi tocne granice oko te klasifikacije ali svakako treba teziti predstavljanju uredjaja koji nisu bas cesto vidjeni ili su njihove sonicne mogucnosti takve da bi mogle zaintrigirati vecinu slusaca u svrhu da se svatko zapita ima li svrhe ulagati velike novce u nove komponente.


Upravo tako... recimo 'prvi (bilo sto)' ili 'tada vrh ponude' je zanimljivo vidjeti, kao i sasvim jedinstvene i uvrnute ideje. Npr. nisam siguran da bi netko na takvoj manifestaciji odbio ugledati i poslusati npr. Elcaset 'super kazetu', ili Ohm F Walsh zvucnike, prvi studijski CDP (s fiksnim pick-up-om!), itd.

Kao sto si dobro napisao postoji vise segmenata vintage uredjaja od kolekcionarskih pa do nekih sentimentalnih bisera I svaki opravdava svoje postojanje u nekom sistemu. Takodjer bi mozda ipak bilo zgodno da neka stara komponenta pokaze kroz zvuk u sprezi s znatno novijom koje su njene sonicne mogucnosti kao jedinke pored cjelokupnih sistema. Dakle poanta je predstavljanje komponenti s bilo kojim razlogom ali bez nekih granica, mislim da to svatko osobno moze odrediti I prezentirati jer sigurno nitko nece za svoje pojacalo 10-15 g staro tvrditi da je vintage. To je isto kao I automobilizmu, vw buba iz 71' je old timer ali sigurno nije zanimljiva kao Ford iz 37' ili Jaguar iz 61'...


Ili Delorean DMC-12 iz 1981? :)
Uglavnom kad mislimo na vintage komponente, mislimo na one prije 'plasticne ere', tipa aluminij, bakar, zeljezo, tesko i masivno. No, opet, saumnjam da netko ne bi htio vidjeti Kyocera A-910 iako mu je baza i poklopac od plastike punjene keramickim prahom, ili Sony TA-ER1, iako je napravljeno 1991...
Inace, malo sam potrazio po netu podatke o tome sto bi same firme koje su proizvodile te uredjaje, smatrale 'vintage'-om. Radi se konkretno o vremenu nakon kojeg firma vise ne podrzava servisiranje, tj. ne skladisti rezervne dijelove. Komponente tzv 'consumer' klase, tj. za siroke narodne mase, uzivaju podrsku izmedju 3 i 5 godina. Komponete 'premium' klase tipicno 15 godina.
Kao sto sam vec napisao, tesko je suditi o tome na bazi nekih poznatih limita u godinama, jer tehnologija nije ista. Primjerice, postoje kolekcionari 'vintage informaticke opreme' pri cemu se tu cesto radi o uredjajima starima tek 5 godina pa na dalje, s obzirom da je to tgehnologija koja se brzo razvija i izmjenjuje. U tom smislu, donji limit od 15 godina starosti ima smisla, no kao sto sam vecnapisao, godiste je zapravo vrlo siva zona.
U svakom slucaju stojim pri tome da uredjaj mora zadovoljavati 'HiFi norme' kako ih danas shvacamo. Moglo bi se argumentirati prilicno dobro da je pocetak tih normi koincidentan s gramofonskim plocama na 45 okretaja, i FM radio prijenosom...
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Old timer festival

PostPostao/la Backo » 13 ruj 2011, 15:50

..samo da se ne zadržimo previše na dotičnoj temi koji ulaze a koji uređaji ne.Ako treba možemo glasati od min.god.starosti za ulazak na VF
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: Old timer festival

PostPostao/la tubeman » 13 ruj 2011, 16:39

@Ilimzn
Mislim da si ga sada malo pretjerao ;)
Ako ćemo u vintage uređaje ubrojiti ono što se više ne servisira, onda mirne duše možemo krenuti s prošlom godinom, jer se danas gotovo ništa više ne servisira, a sve intencijom proizvođača da se ne zahebavaju s time.
U roku godine dana će besplatno (?) zamijeniti uređaj, a poslije će te zastrašiti s cijenom servisiranja i uvjeriti te da je bolje kupiti novi (bolji za tek malo više novaca ;) ).
Na žalost, takvi uređaji se više ne mogu niti reciklirati da ih se reinkarnira u kakav DIY uradak ;)
Dakle ta priča nema baš čvrste noge.

@all

Drugo, nigdje nisam vidio u prijedlozima da se mora raditi o HI-FI normama.
To baš i nije dobro jer se time ograničavamo na to da samo relativno uzak segment uređaja nazovemo "Vintage", i cijela stvar počine ličiti na priču s "argumentima snage".
Tako i niz komercijalnih uređaja s radio stanica od prije tridesetak godina ne bi mogao proći jer nisu baš zadovoljavali norme po ovim standardima.

Ispada da da se odričemo stvarne prošlosti, guramo glavu u pijesak i pravimo se da ono što je starije od nas ne postoji ili nije spomena vrijedno.
A gotovo sve prave stvari su izmišljene odavno.
Pojam HI-FI je krenuo još dvadesetih godina prošlog stoljeća, a promovirao ga je Hartley (nisam 100% siguran - na GO sam pa ne mogu provjeriti među knjigama).
Specifikacije nisu bile puno gore od današnjih, mada ispočetka tek mono).
Isto kao i stereofonija, kvadrofonija.
Gotovo svi danas postojeći principi imaju uporišta stara bar 70 godina.
Jasno da su ideje i standardi evoluirali razvojem tehnologije i neka rješenja su postala moguća tek mnogo kasnije.
Pa i CD i ini vrteći sistemi vuku analogiju iz principa izmišljenih jako davno, ali s trenutno postojećom tehnologijom.

Normalno da će svako rado pogledati CDP iz 80 ili 81, ili uređaje koje je Ilimzn spomenuo. Ali to bi tek trebali biti izuzeci koji potvrđuju pravilo.

Možda smo samo zanemarili terminologiju i pomiješali pojmove VINTAGE i OLDTIMER ;)

Isto tako mi je jasno da će većini biti zanimljiviji neki monstruozni Sansui od prije 20 godina nego npr. radio u kojem je prvi puta bila upotrijebljena AD1 ili 2A3 cijev.
Izmišljena baš za njega. PRVI PUT.

Ali počeli smo puno filozofirati skoro 400 postova u jednom danu bez puno konkretnog.
Dakle treba oformiti komisiju koja će onda delegirati dva službenika da provedu njezine zaključke ;) ;) ;)

Nemam više vremena. Idem sve ovo sprati u još uvijek toplom Virskom moru.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Old timer festival

PostPostao/la ilimzn » 13 ruj 2011, 19:48

tubeman je napisao/la:@Ilimzn
Mislim da si ga sada malo pretjerao ;)


Samo navodim mogucnosti... mosda i jesu pretjerane ali isto tako nije zgorega jos jednom procitati radi konteksta u kojem su dane.

Ako ćemo u vintage uređaje ubrojiti ono što se više ne servisira, onda mirne duše možemo krenuti s prošlom godinom, jer se danas gotovo ništa više ne servisira, a sve intencijom proizvođača da se ne zahebavaju s time.


Kao sto sam rekao, kontekst. Za pocetak, treba uopce naci servisera koji ima pojma sto radi, a ne 'mijenjaca dijelova' bez razumijevanja. Ono sto sam napisao se odnosi na uredjaje premium a ne konzumer klase, i tipicno se radi o supportu koji traje 15 godina. Nakon toga tvrtka nije obavezna cak ni cuvati dokumentaciju (iako to u pravilu rade). Primjerice, dijelovi za Sony ES uredjaje su raspolozivi 15 godina i to je politika firme. Primjerice, iako Yamaha ne proizvodi VFET-ove vec 30 godina, postoji dokumentacija i receptura i NE nije na prodaju, provjereno. U isto virjeme, nema vise dokumentacije ni dijelova za pola njihovih surround receivera od prije 5 godina. izmedju ostalog, to je razlog zasto je Yamaha B2 vintage, a surround receiver star 10 godina nije, tj. ne radi se samo o godinama. Poanta: nije moguce uvijek suditi samo po starosti, iako ona igra ulogu.

Drugo, nigdje nisam vidio u prijedlozima da se mora raditi o HI-FI normama.
To baš i nije dobro jer se time ograničavamo na to da samo relativno uzak segment uređaja nazovemo "Vintage", i cijela stvar počine ličiti na priču s "argumentima snage".
Tako i niz komercijalnih uređaja s radio stanica od prije tridesetak godina ne bi mogao proći jer nisu baš zadovoljavali norme po ovim standardima.


Netko je spominjao standarde?
Mislim da sam spomenuo FM standard, cak ni stereo, dakle prijenos frekvencija 50Hz do 15kHz. Taj je standard zadovoljen od sire komercijalizacije FM-a, ranih 50-ih.
Poanta: tesko je spojiti muzejsku i svakodnevnu vrijednost vintage-a. Svakako da u onu prvu spadaju uredjai koji su po necem bili prvi, posebni, neobicni, koji su omogucili postojanje nekog medija ili postavili standard. S druge strane, ovdje smo zvi na forumu koji se zove diyAUDIO a pri tome podrazumijevamo visoku vjernost reprodukcije, idealno 'kao da si tamo'. Svakako da je zanimljivo vidjeti Edison phonograph na vostane cilindre ali u okviru onog sto podrazumijevamo pod 'audio' danas, to ce tesko proci. Radi toga na ovom forumu i pricamo o restauraciji takvih uredjaja ali ne o njihovoj samogradnji.
FM nisam odabrao slucajno, nego zato sto je to prvi masovni HiFi medij koji imamo poprilicno nepromjenjen i danas. Neki bi rekli da je to i najlosiji izvor (i imali bi u neku ruku pravo jer vecina radio stanica danas ne mari puno za kvalitetu s obzirom da racinaju da ih se slusa u autu i sl.), ali je samim time idealan kao minimalni zahtjev.
Da se razumijemo: ne kazem da uredjaji koji ne zadovoljavaju nemaju sto traziti na nekom Vintage festu - dapace, i sam sam rekao da postoji niz 'onih prvih uredjaja' koje itekako vrijedi vidjeti, i cuti, bas da se shvati od kuda se pocelo - ali tesko da o njima mozemo pricati (s nekim izuzecima, naravno) u okviru danasnjih audio sustava, tako da oni ne bi trebali biti prezentirani na taj nacin, nego spadaju vise u onaj muzejski kraj price, za razliku od prakticnog.

Pojam HI-FI je krenuo još dvadesetih godina prošlog stoljeća, a promovirao ga je Hartley (nisam 100% siguran - na GO sam pa ne mogu provjeriti među knjigama).
Specifikacije nisu bile puno gore od današnjih, mada ispočetka tek mono).
Isto kao i stereofonija, kvadrofonija.
Gotovo svi danas postojeći principi imaju uporišta stara bar 70 godina.
Jasno da su ideje i standardi evoluirali razvojem tehnologije i neka rješenja su postala moguća tek mnogo kasnije.
Pa i CD i ini vrteći sistemi vuku analogiju iz principa izmišljenih jako davno, ali s trenutno postojećom tehnologijom.


vidi gore, sve sam to napisao u svom postu.
Hartley je u jednoj svojoj knjizi 1927 sam napisao da je on uporabio izraz high fidelity, i to, citiram, zato jer su tadasnji sustavi za reprodukciju zvucali ocajno, a on je smatrao da je krajnje vriojeme da se nesto poduzme oko toga. No, kao sto sam rekao, ti standardi nisu zazivjeli medju sirom populacijom do ranih 50-ih. Doduse, bili su koristeni u uzim krugovima, npr. u kinematografiji. U drugom svjetskom ratu vermacht je koristio itekako HiFi opremu za snimanje radio prijenosa koje su presretali kako bi se naknadnim preslusavanjem omogucila korektna transkripcija pa cak i identifikacija sudionika, svakako da slusanje s medija kvalitete lose telefonske linije ne bi bilo dovoljno dobro za to. naravno da bi itekako bilo zanimljivo vidjeti tu opremu, ali ona definitivno nije bila dio tadasnjeg audio sustava! No, cak nisam ni to diskvalificirao. Npr. WE je tridesetih proslog stoljeca proizvodio opremu za kino koja je i danas na visokoj cijeni i nalazi se u nekim audio sustavima kojiz adovoljavaju i puno vise od te minimalne norme koju sam ja spomenuo na razini ideje. Nisu bili dio nicijeg kucnosg sustava, ali jesu bili HiFi i mogu biti dio danasnjeg sustava, kao sto i jesu kod nekih sretnika. Naravno da je i njima mjesto na ovakvoj manifestaciji.
Poanta: opet, razlikujmo paradigmu ocuvanja znanja i vrijednosti u muzejskom smislu, od one dnevno-prakticne, u svjetlu DANASNJEG shvacanja audio reprodukcije visoke vrijednosti. Jasno je da i jdna i druga strana imaju svoje mjesto na vintage festu ali im je prezentacija i ideja sasvim razlicita, stoga nije bez veze da festival ima dva segmenta, koji se mogu i preplitati.

Isto tako mi je jasno da će većini biti zanimljiviji neki monstruozni Sansui od prije 20 godina nego npr. radio u kojem je prvi puta bila upotrijebljena AD1 ili 2A3 cijev.
Izmišljena baš za njega. PRVI PUT.


Mislim da bi se prevario :)
I vecina vintage-a u HiFi-ju je bila nepoznata prije nego je postala Vintage - iako je jos prije toga bila u svoje vrijeme poznata i popularna. I sam sam bio svjedokom toga po pitanju mnogih uredjaja samo u zadnjih 10 godina, npr. VFET pojacala, Kenwood Supreme serija - o jos starijim uredjajima tipa legendarnim Scott FM prijemnicima, da ne pricam.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Old timer festival

PostPostao/la sstrsat » 13 ruj 2011, 20:08

tubeman je napisao/la:Isto tako mi je jasno da će većini biti zanimljiviji neki monstruozni Sansui od prije 20 godina nego npr. radio u kojem je prvi puta bila upotrijebljena AD1 ili 2A3 cijev.
Izmišljena baš za njega. PRVI PUT.



Pa naslo bi nas se kojima bi takav radio (npr TFK 7001WK) sa AD1 bil itekako zanimljiv
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Old timer festival

PostPostao/la Roko » 13 ruj 2011, 20:09

OK, evo samo mala obavijest da su otvorene dvije nove teme u ovom dijelu foruma namijenjenog organizaciji prvog Hr vintage festivala, jedna sa popisom i druga sa prijedlozima za lokaciju i datum održavanja. Tako da rasteretimo ovu zanimljivu temu ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

PrethodnaSljedeća

Natrag na Vintage festival

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.