Zvučnici Notax N1

Ovdje možete objavljivati vaše radove

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostao/la Notax » 17 ruj 2012, 12:27

...hm...da...šta se sve neće činiti da se uštedi na krštenom visokotoncu i skretnici... :lol:
E=mC^2 +/-3dB
Avatar
Notax
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 10 ruj 2012, 18:14
Lokacija: Tasmanija

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostao/la Roko » 19 ruj 2012, 08:53

Pa to i je izazov, ukomponirati takav krasan papirnati fullranger i nadograditi ga sa savršenim ribboncem i nekom opakom petnaesticom u aktivi, ili čak biamp (lampice/SS), pa aktivna skretnica (sa mogućnošću pojedinačne prilagodbe svakog područja prostoriji u kojoj se sluša ;) )...neprocjenjivo :D








...gledat Elvisovu facu dok mu budemo raskopavali Lowthere i rezali sa obje strane...ekstra neprocjenjivo :lol:
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostao/la elvis » 21 ruj 2012, 12:35

Pa nije taj Lowther sveta krava u koju se ne smije dirati. Ideja za staviti taj driver u funkciju srenjetonca je zanimljiva i ima bar dvije tri godine da smo o istome diskutirali Davorin i ja, a ideja da se takvo nešto napravi još je aktualna. Lowther i nije ništa drugo no dobar srednotonac, sa prilično "nategnutim" ektremima lijevo i deno. Čak i kao takav opet treba iznimnu pomoć akustičnih transformatora da pojačaju dio spektra te pomoć kojekakvih plugova da smire određena područja i efekte, a sve to kako bi zvučao prihvatljivo, a srećom sa nekim glazbenim materijalima i izvrsno, gotovo nedodirljivo za bilo koji drugi tip tj. koncept zvučnika. Upravo zbog ovog drugog i dalje traje taj fenomen Lowther i jedan je od razloga što te drivere želim uvjek imati.

Ako se planira stavljati skretnica, a bez nje sumnjam da će se moći proći u takvom projektu, mislim da je skidanje whizera potpuno nepotrebno. Može ga se nekakvom spužicom i dodatno prigušiti i to je to.

NE DIRAJTE MI LOWTHEREEEEEEEE :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostao/la tom_hifi » 21 ruj 2012, 16:10

elvis je napisao/la:a sve to kako bi zvučao prihvatljivo, a srećom sa nekim glazbenim materijalima i izvrsno


Eto, slično se govori i za Saba drivere. Sve je to kompromis, a ja kažem, ne dirajte mi Sabe i nadam se da ih neću prodati, nego mukotrpno skupiti drugi novac za uređenje sobe 8-)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Zvučnici Notax N1

PostPostao/la Notax » 25 ruj 2012, 11:59

elvis je napisao/la:Pa nije taj Lowther sveta krava u koju se ne smije dirati. Ideja za staviti taj driver u funkciju srenjetonca je zanimljiva i ima bar dvije tri godine da smo o istome diskutirali Davorin i ja, a ideja da se takvo nešto napravi još je aktualna. Lowther i nije ništa drugo no dobar srednotonac, sa prilično "nategnutim" ektremima lijevo i deno. Čak i kao takav opet treba iznimnu pomoć akustičnih transformatora da pojačaju dio spektra te pomoć kojekakvih plugova da smire određena područja i efekte, a sve to kako bi zvučao prihvatljivo, a srećom sa nekim glazbenim materijalima i izvrsno, gotovo nedodirljivo za bilo koji drugi tip tj. koncept zvučnika. Upravo zbog ovog drugog i dalje traje taj fenomen Lowther i jedan je od razloga što te drivere želim uvjek imati.

Ako se planira stavljati skretnica, a bez nje sumnjam da će se moći proći u takvom projektu, mislim da je skidanje whizera potpuno nepotrebno. Može ga se nekakvom spužicom i dodatno prigušiti i to je to.

NE DIRAJTE MI LOWTHEREEEEEEEE :)


Full-range jedinice su zamišljene tako da pokriju što širi opseg. Kao pomoć za visokotonsko područje se koristi trubica. Cela membrana emituje gornje-srednjetonsko područje, i bez trubice odziv kreće da pada prema višim frekvencijama. Što je viša frekvencija, to manji deo membrane emituje, i to onaj centralni, dok periferni ne. Onda prema višim frekvencijama trubica emituje ono što odrađuje (kretanje) centralnog dela jedinice. Tako da mi principijelno imamo nisko-srednjetonsku jedinicu i "pasivnu visokotonsku" jedinicu bez skretnice. Zbog toga se odziv membrane i trubice preklapaju i sabiraju, i tako nastaje izignuti deo frekventnog opsega i tzv. "shout" negde u području 2-8 kHz.
Ako bi skretnicom sekli Lowther nisko, tipa na 2 kHz i filter barem II reda, onda ne bi morali da skidamo trubicu. Ali, takva varijanta se skoro sigurno ne bi koristila, jer ta jedinica je takve konstrukcije da vrlo dobro pokriva područje do oko 3,5-4 kHz, bez trubice (i iznad toga, ali VRLO DOBRO do 3,5 kHz). Zato bi birali visokotonsku jedinicu koja kvalitetno pokriva područje iznad 4 kHz i da je odgovarajuće efikasnosti (oko 98-99 dB na području 4-20 kHz). S obzirom da trubica učestvuje u odzivu cele jedinice sve od područja od oko 2-2,5 kHz pa naviše, ona bi morala da leti napolje. Eventualno se stavi phase-plug.
E=mC^2 +/-3dB
Avatar
Notax
 
Postovi: 29
Pridružen/a: 10 ruj 2012, 18:14
Lokacija: Tasmanija

Prethodna

Natrag na Vaši radovi

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron