Low budget mrezni filter

Ovdje možete objavljivati vaše radove

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la tom_hifi » 22 tra 2012, 12:37

Dimenzije pločice su 60cm x 25cm. Težina oko 7 - 10kg sigurno. Mora da je to neki opaki uređaj bio.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la Mate » 22 tra 2012, 13:03

Evo jedan prijedlog jeftin od nešto do 0 kuna ako imate negdi stare perilice:
Privitak/ci
filter.JPG
filter.JPG (46.44 KiB) Pogledano 10133 put/a.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la tom_hifi » 22 tra 2012, 13:21

Ja ću napraviti nešto kao ch33ta pošto zaista ima pristup takvim komponentama, a vidi što mi uleti s vremena na vrijeme. Ove zavojnice sigurno drže 15 - 20A :)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la tubeman » 22 tra 2012, 14:16

Možda koji hint....

Mislim da bi bilo dobro prvo vidjeti za što će taj filter doista poslužiti.
Ako to treba samo radi toga da se osjećamo dobro, onda je dosta napraviti "High End kutiju, nakalemiti par utičnica i to je to.
Drugi pristup je napraviti nešto univerzalno - takvih projekata ima "dosta" sve po svuda i to svakakvih, uglavnom bezveznih.
Treći je pokušati ustanoviti koji tip smetnji se može pojaviti u našoj mreži.

Može ih biti više vrsta i s više lokacija.
Najčešće su one koje sami generiramo aparatima i uređajima u svojem stanu ili kući.
Locirati hi, danas je gotovo nemoguća misija jer gotovo da ne postoji uređaj koji se može isključiti.
Najznačajnije smetače možemo podijeliti u nekoliko značajnih grupa:
- elektromotori (perilice, fenovi i sl.),

- uređaji koji koriste prekidačka napajanja (switcheri) - to je danas većina novih uređaja:
----- računala, monitori, televizori, punjači mobitela, mrežni switchevi, DBT prijemnici........

- fluorescentne cijevi i štedne žarulje (koje praktički spadaju u prethodnu kategoriju) i sl.

Svi ti uređaji imaju (ili barem moraju imati) nekakvu osnovnu zaštitu koja je propisana standardima, ali koja niti iz daleka ne rješava smetnje koje se primjećuju kod audio uređaja u raznim oblicima.
Postoji razlika u vrstama smetnji među pojedinim grupama (pa čaki i među pojedinačnim smetalima unutar grupe).

Motori proizvode drugačije smetnje, (uglavnom impulsne koje kod različitih brzina vrtnje ili konstrukcije motora nisu iste gustoće ili frekvencije) koje su "smještene" su uglavnom u NF područje) , od switchera koji mrežu zagađuju višim frekvencijama.
Zadnja kategorija su prekidači, releji i sl čiji učinak se čuje kroz grubi klik efekt.

Ne smijemo zaboraviti na bušilice, brusilice i ostali alat koji osim smetnji proizvedenih u kolektorskom motoru, proizvode i smetnje u tiristorskim regulatorima.
Znači ima toga dosta.

Ovdje nisam uopće dotaknuo pitanje smetnji koje proizvode "udaljeni" smetači (pogoni, pilane, bravarije i sl) koji koriste puno jače uređaje, pa su njigove smetnje "glasne" na velikom području.

Ovaj filter koji je Mate opisao se koristi u uređajima s motorima relativno male brzine (perilice). Drugačiji filteri su za fenove, koji se vrte većim brzinama, a posve drugačiji su oni koje koriste prekidačka napajanja.

Znači, ovdje se odmah nameće i odgovor: Najbolje bi bilo napraviti nekakav kombinirani filter koji bi bio stupica za sve vrste smetnji.
Inženjeri će odmah smisliti nekakav univerzalni sklop koji će biti "dobar" za sve vrste smetnji.
Dobra ideja bi bilaneko kompromisno rješenje koje će biti u duhu DIY, a to je iskombinirati sva tri, a "pojačati" ono područje koje na kojem su smetnje.
Takav pristup se uglavnom i koristi u kvalitetnim uređajima.
Problem je u gomili komponenti (induktiviteta, kapaciteta) koji u takvoj konfiguraciji, a pogotovo ako se sve mora kupiti, predstavlja određeni trošak.
Međutim, svi se mi snalazimo, tako da nije nikakav problem nabaviti sve to za praktički 0 kuna.
Najveći trošak će na kraju biti kutija i utičnice ;)

Daljnja evaluacija bi bila odvojni trafo, barem za manje potrošaće (pretpojačala, izvori zvuka, RIAA i sl).
Iznad toga postoji još i elektronički regulirani sklop (po principu UPS-a ali puno sofisticiraniji zbog potrebe za savršenom sinusoidom, preciznom frekvencijom i naponom te beskompromisnim filtriranjem samog sebe), ali to najvjerojatije izlazi iz naših dosega a i pitanje je isplati li se.

Još jedna ideja:
Ako se koristi PC, isplati se investicija u bolji ispravljač.
Velika većina računala koje imamo kod kuće je napravljena oko jeftinih ispravljača koji su bili u sklopu kućišta od 200-300 kn.
Dobar ispravljač ima svoju cijenu (pri tome treba dobro pogledati karakteristike koje su ovdje značajne) koja uglavnom nije niža od 400 Kn, ali mnogi će se iznenaditi efektom.
Osim mnogo tišeg (praktički bešumnog) rada, smetnje u mrežu se mogu drastično smanjiti.

Činjenica je da je naša električna mreža puno manje zagađena nego u USA, Japanu i sl, gdje takvi filteri doista postaju važni, ali i ovdje se može dogoditi da se nakon priključenja dobro projektiranog filtera "pojave detalji i proširi pozornica ;) ;) ;) .

Nadam se da sam dotaknuo najvažnie stvar, a možda netko sve to još malo i teoretski pojača, ako koga bude zanimalo.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la sstrsat » 22 tra 2012, 14:55

tubeman je napisao/la:Mislim da bi bilo dobro prvo vidjeti za što će taj filter doista poslužiti.
Ako to treba samo radi toga da se osjećamo dobro, onda je dosta napraviti "High End kutiju, nakalemiti par utičnica i to je to.


Dobro receno. A nazalost velika vecina filtera koji se nalaze na trzistu upravo i sluzi samo tome dok osnovni posal (eliminiranje smetnji) obavlja itekako upitno. Doduse, drugi dio posla (punjenje dzepova njihovih proizvodjaca :lol: ) obavljaju uglavnom dosta uspjesno


tubeman je napisao/la:Daljnja evaluacija bi bila odvojni trafo, barem za manje potrošaće (pretpojačala, izvori zvuka, RIAA i sl).


Ne mora uopce bit samo za manje potrosace ka ca su preampi, moze i za pojacala vece snage. Odvojni trafo moze bit izuzetno dobar filter ako ga se napravi tako da je cim losiji za prijenos visih frekvencija (nesto veci gubici i na 50Hz koji bi se javili ka kolateralna zrtva ipak nisu od gotovo nikakvog znacaja na snagama sa kojima se susrecemo u audiu).
Odvojni trafo izveden na recimo jezgri od trafa za varenje bi tu virovatno bil jako dobro rjesenje po pitanju potiskivanja RF smetnji a ako prostor nije problem jos puno vece potiskivanje smetnji bi se dobilo da se vezu sekundari dva ista trafa za varenje cime bi se i bez premotavanja dobil na primarima prijenosni omjer 1:1. Takvi trafi se danas na buvljacima mogu nac gotovo badava
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la tubeman » 22 tra 2012, 16:44

To stoji, ali sam ogradu napravio zato jer transformatori reda KW ili više nisu ni jeftini ni lagani ni mali.
Npr:
slika

ima tek KW ali i petnestak kila i pripadajući volumen.
Nabavljen upravo na buvljaku za sitnu lovu, ali to se ne događa previše često i k tome oni koji takve stvar donose uglavnom jako dobro znaju pošto kila trafa pa ih rađe rastave i nose tamo gdje se otkupljuju sekundarne sirovine jer im je tamo lova sigurnija ;)
Iskustvo me naučilo da takvi u tom lijepom i vrijednom elementu vide samo par kila bakra i dvanaest kila željeza :(

Osim toga, za nahraniti prosječnog cjevaša s pripadajućom periferijom je takav trafo upravo na granici snage.

No, ne bih htio unositi pesimizam u temu. dapače, htio sam potaknuti malo konstruktivnosti.
Nekako si ne mogu prispodobiti (koja jaka riječ !!) da će điđanje reda plavog, reda okruglog pa reda plastičnog dovesti do nekog uspjeha osim dizajnerskog.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la Edison » 22 tra 2012, 17:31

tubeman je napisao/la:Nekako si ne mogu prispodobiti (koja jaka riječ !!) da će điđanje reda plavog, reda okruglog pa reda plastičnog dovesti do nekog uspjeha osim dizajnerskog.


Kod Benettona je dalo rezultate... United Colors... ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la tom_hifi » 22 tra 2012, 21:16

Svakako mi je cilj napraviti takvo nešto univerzalno i ja sam ZA da probamo napraviti tako nešto, barem na papiru.

Kod mene ima svega i svačega .. metalna galanterija s BRDOM ogromnih potrošača mi je doslovno preko ceste, tatin ujak također ima glodalica, drebanga ... Dijelove imam praktički SVE, osim odvojnog trafa, kojeg možda zasad ne bih koristio, no, nikad se ne zna. Uglavnom, bilo bi dobro da razradimo temu ...

Mislio sam napraviti ovako nešto, s dodatkom varistora:

jedna grana bi bila ovakva (za pojačalo):
slika

a druge dvije grane ovakve, znači, za manje potrošače i boljom filtracijom:
slika

Svakako prihvaćam bilo kakvu kritiku, komentar itd ;)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la tom_hifi » 24 kol 2012, 00:38

Išao sam po Saba Greencone drivere i taman mi je ilimzn bio usput, pa sam navratio do njega, pričali o svemu i svačemu i došli i do mrežnih filtera i ustupio mi je jednog. Puno puno hvala Željko!! :hail:

Nemam nikakvo kučište trenutno, pa sam improvizirao i napravio testnu verziju. Dodao sam IEC konektor s jedne strane, a s druge utikač za schuko.

slika slika slika

Filter sam spojio na CD Player i mogu reći da se osjeti razlika u zvuku. Ovaj filter jako odgovara setupu u kojem su Saba Greencone zvučnici, no nisam još isprobao svoje transmisije, ima vremena.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Low budget mrezni filter

PostPostao/la nesa86 » 19 sij 2014, 22:43

pozdrav svima na forumu ja sam nov ovde ako mozete da mi pomognete oko mreznog filtera,imam filter od upsa koji ima na izlazu cetiri mosfeta dva su povezana na nulu a druga dva na fazu mene zanima za sta oni sluze hvala unapred?
nesa86
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 19 sij 2014, 22:31

PrethodnaSljedeća

Natrag na Vaši radovi

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.

cron