VISATON Stella Light [update]

Ovdje možete objavljivati vaše radove

VISATON Stella Light [update]

PostPostao/la vasco » 23 lis 2014, 12:32

Pozdrav društvo!

Kako malo zahladi i padne opseg posla tako mi se samo po glavi počme vrtit garaža i sastavljanje novih zvučnika. Nakon jednog poluuspješnog i jednog uspješnog TL-a (needle možete pronaći na ovom podforumu viewtopic.php?f=3&t=1368) sad se počela vrtiti nova ideja u glavi.

Daleko da je ovo ono što bih želio imati od zvuka u dnevnom boravku, ali polako. Ne mislim stati na ovom, a nadam se da ću kroz idućih 4-5 godina dogurati do nečeg ovakvog (http://www.visaton.com/en/bauvorschlaeg ... index.html), naravno i uz bolje pojačalo od onog koje trenutno imam.

Samogradnja je mi je napeta prvo jer mogu barem svako drugi dan uhvatit malo mira :D , a da ne kažem da imam sve, al baš sve potrebne alate za izradu dostupne, od cirkulara i ubodne preko glodalice do šprica za pituravanje. (btw, bi bilo u ovom stilu u pianolaque crnu :D sjecam se da je netko opisivao kako je napravio monacorove cheap trick 193 auto kitom i autolakom, na to sam ciljao)

Visaton mi je interesantan jer je lako dobavljiv i nisu neke velike cifre. O kvaliteti pak nemam toliko iskustva da pričam, ali po onom što sam čitao, biti ću više no zadovoljan.

Da ne duljim, savjet koji tražim ( :helper: ) je vezan uz odabir zvučnika. Prostorija je dnevni boravak spojen s blagovaonicom, pravokutnog izgleda (2:1) nekih 30 m2. Pojačalo je Pioneer VSX422 receiver ( :lol: ). Namjena muzika/filmovi.
Već sam napomenio da mi je privlačan i pristupačan Visaton, a ovaj model mi je interesantan zbog lake izrade i jednostavne skretnice. Ja nisam toliko cjenovno osjetljiv koliko je moja žena :lol: :lol: , inače sam mislio raditi visaton starlet, al ne bih riskirao prste :? . Tako da računam do nekih 200€ ukupni troškovi
Ideje? Neki drugi zvučnici? Neka dorada ovih (vidio sam par različitih na netu). Iskustva s ovim zvučnicima?
Hvala društvo, hvatam se rada kroz par tjedana pa će i prve slike, do tada molim udjelite znanja as much you can spare. #tywm #visatonftw #yolo :lol: :lol: :lol:
Zadnja izmjena: vasco; 18 sij 2015, 13:35; ukupno mijenjano 1 put/a.
vasco
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 20 vel 2014, 00:00

Re: VISATON Stella Light

PostPostao/la Mate » 23 lis 2014, 18:22

Evo ja ću ti pokušati dati jedan savjet.
Ako ti je svrha samo uposlit ruke i zabavljati se, onda možeš odabrati bilo koji zvučnik koji ti se svidi.
Ako ipak hoćeš ozvučiti dnevni boravak i da budeš time zadovoljan kroz duže vrijeme, onda treba malo drukčiji pristup.
SOBA! To ti je 50% zvučnika.
U tu svoju dnevnu sobu trebaš moći postaviti dvi škatule da ne smetaju prometu kroz sobu i iste moraju biti sposobne napuniti tu sobu zvukom odgovarajuće glasnoće.
Osim zadovoljenja prometa, i glasnoće treba dakako zadovoljiti i kvalitetu.
Ponavljam, za sva tri uvjeta soba ti je 50%.
Glasnoća ti je u pravilu povezana s veličinom. Veličina traži prostor za smještaj, ali sličan smještaj može biti potreban i za zvučnike na stalcima. U pravilu velika većina zvučnika traži dosta zraka oko sebe. A ima i onih koji će bolje ili dobro raditi blizu zadnjeg zida. I da ne širimo priču u smjeru refleksija zidova i poda, i geometriskih odnosa šxdxv prostorije. Na refleksije se da intervenirati, a pomicati zidove se nažalost ne može.

Najbolje je najprije shvatiti dimenzije sobe, vidjeti di bi uopće škatule mogle stajati da zadovoljavaju neke uobičajene udaljenosti od zidova, međusobni razmak i udaljenost slušanja. Ukoliko nisu nekei specijalne škatule koje baš traže smještaj u kut, ili zadnji zid.

Najbolje ti je napraviti pokuse s tim tvojim Needlama, i još posuditi od prijatelja neku drugu sortu, .... onda ćeš već imati neke orijentacije u kom pravcu treba tražiti.

Po meni je svaki drugi pristup pogrešan. (Osim da pitaš nekog majstora kao Rade, on će ti iz rukava otresti par opcija, kad vidi sobu)
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: VISATON Stella Light

PostPostao/la vasco » 23 lis 2014, 19:23

evo ovako na brzinu, mjere u cm
db.JPG
db.JPG (29.45 KiB) Pogledano 12376 put/a.

Ovaj iscrtkani dio jest gdje mogu staviti zvučnike. mogu se igrati i s regalom malo lijevo-desno. max od zida naprijed je 50 cm (prednji dio, naravno)

nisu na dulji rok zvučnici. Slušam ih pola godine, godinu i onda idem radit nove. Mrvicu bolje. zato i pitam odmah mogu li za ove nofce što kvalitetnije uradit. bez obzira na sobu. a onda ubuduće ćemo sve malo poboljšavat, i sobu i bolju samogradnju

i još posuditi od prijatelja neku drugu sortu,

da, svakako... hm, ne, ljudi mojih godina inače teško da imaju zvučnike, ako imaju onda je to http://s1218.photobucket.com/user/vics2011/media/mini%20speaker/33_zpsa262ad92.jpg.html
vasco
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 20 vel 2014, 00:00

Re: VISATON Stella Light

PostPostao/la Mate » 23 lis 2014, 20:55

vasco je napisao/la:....
nisu na dulji rok zvučnici. Slušam ih pola godine, godinu i onda idem radit nove. Mrvicu bolje. ....

Mate je napisao/la:Ako ti je svrha samo uposlit ruke i zabavljati se, onda možeš odabrati bilo koji zvučnik koji ti se svidi.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: VISATON Stella Light

PostPostao/la Mate » 24 lis 2014, 16:14

Čuj , soba ti je mala za neke HiFi norme. To znači da će progutat ili istaknuti pojedine djelove spektra, refleksije će biti mnogobrojne i svestrane, ali opet budući je tamo glasovir, držim da si sluhista/glazbenik, a takvi ne pate pretjerano od HiFi zvuka kao mi nesluhisti. Glazbenici slušaju glazbu, a čuju i ono što se ne čuje, tako da tu ne vidim većih problema.
U biti čini mi se da si tu osuđen na neke manje zvučnike kako to hrvatski se kaže "polica za knjige" (bookshelf) i to na onu nisku komodu ili čak stalke tik ispred komode na samim čoškovima iste.
Možda idealna pozicija za ovu tvoju situaciju bi bila desno od komode i desno od kauča okrenuti prema zidu di je glasovir.
Naime pretpostavljam da je prostor desno blagovaonica i kuhinja, dakle šupljina iza. Tu bi stali i neku zvučnici do poda ili opet 'rvaskim jezikom "floorstander"-i. Probaj tako one Needle.
Eto, moje mišljenje , a nisam neki stručnjak. Sad možeš birat veličinu.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: VISATON Stella Light

PostPostao/la Rade » 24 lis 2014, 20:55

vasco je napisao/la:Pozdrav društvo!

Kako malo zahladi i padne opseg posla tako mi se samo po glavi počme vrtit garaža i sastavljanje novih zvučnika. Nakon jednog poluuspješnog i jednog uspješnog TL-a (needle možete pronaći na ovom podforumu http://diyaudio.com.hr/viewtopic.php?f=3&t=1368) sad se počela vrtiti nova ideja u glavi.

Daleko da je ovo ono što bih želio imati od zvuka u dnevnom boravku, ali polako. Ne mislim stati na ovom, a nadam se da ću kroz idućih 4-5 godina dogurati do nečeg ovakvog (http://www.visaton.com/en/bauvorschlaeg ... index.html), naravno i uz bolje pojačalo od onog koje trenutno imam.

Samogradnja je mi je napeta prvo jer mogu barem svako drugi dan uhvatit malo mira :D , a da ne kažem da imam sve, al baš sve potrebne alate za izradu dostupne, od cirkulara i ubodne preko glodalice do šprica za pituravanje. (btw, bi bilo u ovom stilu u pianolaque crnu :D sjecam se da je netko opisivao kako je napravio monacorove cheap trick 193 auto kitom i autolakom, na to sam ciljao)

Visaton mi je interesantan jer je lako dobavljiv i nisu neke velike cifre. O kvaliteti pak nemam toliko iskustva da pričam, ali po onom što sam čitao, biti ću više no zadovoljan.

Da ne duljim, savjet koji tražim ( :helper: ) je vezan uz odabir zvučnika. Prostorija je dnevni boravak spojen s blagovaonicom, pravokutnog izgleda (2:1) nekih 30 m2. Pojačalo je Pioneer VSX422 receiver ( :lol: ). Namjena muzika/filmovi.
Već sam napomenio da mi je privlačan i pristupačan Visaton, a ovaj model mi je interesantan zbog lake izrade i jednostavne skretnice. Ja nisam toliko cjenovno osjetljiv koliko je moja žena :lol: :lol: , inače sam mislio raditi visaton starlet, al ne bih riskirao prste :? . Tako da računam do nekih 200€ ukupni troškovi
Ideje? Neki drugi zvučnici? Neka dorada ovih (vidio sam par različitih na netu). Iskustva s ovim zvučnicima?
Hvala društvo, hvatam se rada kroz par tjedana pa će i prve slike, do tada molim udjelite znanja as much you can spare. #tywm #visatonftw #yolo :lol: :lol: :lol:



pa ako nebi baš tupio onu stvar i umesto lepo lakirane kutije koja eto ima i tamo neke zvučnjake , mogao bi da se uz malo više novca ...ne nešto preterano , da imaš jednu solidnu polaznu bazu za dalje razvijanje sistema .
Konkretno mislim recimo na ovo http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=380:idunn&catid=66:seas-diy-kits&Itemid=365

Ti zvučnici koštaju sada nešto preko 200 , ne puno , i ako zaboraviš da ti ne treba nameštaj nego kutije ...to bi moglo da bude za zada dobro zvučeće kutije , a za posle i kao osnova na koju će se zakačiti neki par bas zvučnika ......praktično bi imao samo novu skretnicu a ne i nove kutije ......u perspektivi se mogu i lakirati piano lak i pokazati forumašima da ti pištolj ne stoji za džabe kao meni :D .
Mid bas nije loš , čak sam ga i ja kupio :D , dok mi se visokotonac manje više i ne sviđa previše .....naučio sam na Morela i Dynaudia pa mi Seasi teško padaju ....mada ga hvale upravo radi male horne na koju je nasađen . .......ne smatram da je zvuk koji je SEAS dobio sa njima nešto maksimalno , ali se u svakom slučaju može ići na neko poboljšanje bez preterivanja da to može biti visoki sjaj / koji inače umara oči / ili neke bobine koje su motane pri punom mesecu , a kondezatore namotavale kubanke na svojim butinama kao što rade sa onim cigaretama .....

Dakle ti SEAS-i i u kutijama od cipela u svakom slučaju bolje zvuče od Visatona u lakiranoj kutiji ......to je aksioma . :D
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: VISATON Stella Light

PostPostao/la vasco » 25 lis 2014, 13:24

Odusta san od needleca. Cist zvuk sve lijepo al fali mi basa. Zato mi i jest interesantna stella jer bi u teoriji treba bit balans lipog zvuka iz sirokopojasnog i basa iz niskotonca.
Nisam ideju do kraja objasnio. Poanta je svako malo radit novi par zvucnika. Jer prodam sta sam napravio, a nije mi ni bio problem dovuc iz st u zg par zvucnika na slusanje. Kad nadem sta mi odgovara ostavim si. Samogradnja mi je toliko interesanta sta mogu vizualno podesit kutije kako zelim. I tu si u pravu mate kad kazes da mi savrsenstvo nije neophodno. Ionako dok slusam se uvik u glavi vrti neka moja melodija, ritam ili nadopuna. Opet s druge strane, osjetim i cujem mane komercijalnih zvucnika kakve sam ima do sad. Igra mi vizualna komponenta, jbg, zvucnici mi nisu samo komad drva u dnevnom boravku koji lipo zvuce.. Ocekujem i vizualnu privlacnost i uklopljenost dizajna. Zena ne da one crvene needlece, briga nju za zvuk, al kaze da joj izgledaju super.
Iz istog razloga preferiram stupove. Sto se tice prostorije bas za slusanje, i to imam u planu, ali to nece biti skoro.
Zanimaju me prijedlozi za bas+wide, zivo me interesira kako ce zvucat. A posli vjerojatno par trosistemaca.
Rade, seas pogledam kad budem na kompu, hvala na prijedlogu.
Off topic: Mate kako masline? Mi ove godine ni dec uja...
vasco
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 20 vel 2014, 00:00

Re: VISATON Stella Light

PostPostao/la Mate » 25 lis 2014, 17:35

O kraja
Masline nula, grozje nula :evil:

Ja sam napravija needle ali sam ih malo poveća za driver od 4". Basa bogami ne fali . Problem je u ženi. Ne što joj se ne sviđaju nego što bi ih iskidala. Uzme metlu i mete ili peglu pa pegla, a napali neki dance i oće da joj drma pa odvije onako--- glasno :D Amembrane oće izletit.
E onda sam napravija jedan vlastiti upgrade. Doda sam po još jedan driver ispod.
Taman je Rade dao link na Seas , i tamo najdnen drugi projekat: http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=382:thor-seas-diy-kits&catid=66:seas-diy-kits&Itemid=365
Eto, moj Needle sada izgleda isto kao ovaj Thor, samo bez one škatule na dnu.
Dobio sam ono što sam htio. Veća količina zvuka u prostoru uz manje ekskurzije membrane.
U stvari ovo je zajebana operacija za napraviti. Pozicija drivera je kritična, a pogotovo kad su dva. Za napraviti kako treba trebalo bi računat i mjeriti. A ko će to? :D
Ali namjera mi je to istražit malo bolje.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: VISATON Stella Light

PostPostao/la toma » 26 lis 2014, 01:00

Vasco odakle si? Ja sam iz Splita a imam dojam da si i blizu
toma
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 18 svi 2011, 09:40

Re: VISATON Stella Light

PostPostao/la vasco » 29 lis 2014, 14:57

Masline, loza i med, sve 0.
Zato san odusta od needlea, općenito od TLa što se tiče vlastitih izračuna. Prekomplicirano. Za svaku glupost šta izračunan nađem opet nešto šta nisam uzea u obzir. I nisam uzeo math cad pa računa po kingovu nego ručno računa formule ili od nekih sheetova online. A da ne govorin da čisto drvodjeljski gledano nije zahvalno jer se milimetri "čuju"... A-a, neću više. U biti možda za koju godinu neki gotovi projekt.

Čita san po forumima o Seasu šta je rade preporučia i ima oprečnih mišljenja, ili sam barem ja naletio na one loše. No problem mi je nabavke i finalne cijene.

toma imaš dobar dojam iz sućurca sam
vasco
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 20 vel 2014, 00:00

Sljedeća

Natrag na Vaši radovi

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron