Mikrotrend headamp

Ovdje možete objavljivati vaše radove

Mikrotrend headamp

PostPostao/la misho » 08 srp 2013, 16:17

Ljeto gospodnje 1998. Izlazi časopis HiFi Media broj 22 u kojem je objavljeno pojačalo za sluje u A klasi, single ended. Objavio ga guru g. Dujmović iz Mikrotrenda. Tadašnja nepoznata DIY zajednica je odmah ocijenila da se radi o izrazito dobrom uratku, te odlučih npraviti identično. Navodno postojao je i kit, za koji je trebalo iskeširati tadanjih 700 kuna. No, 1998. godine 700 kuna je bilo 200 neprežaljenih njemačkih maraka što su bili respektabilni novci.

A ja student. :wynar: :loco: :reading: :pint:

Ubrzo nakon toga, tj. 1999. kreće razrada pločice, printanje, jetkanje, skidanje dijelova sa starih televizora, nabakva tranzistora, lemljenje. Stvar je od prve proradila i onda su uslijedile impresije:

... zvuk iz slušalica (tadšnji AKG-240) je isijavao poput tisuću sunaca koji se ogledaju kroz krhotine najčišćeg leda formiranog od neokaljane vode prikupljene na početku svemira. Anđeoski zbor je počeo pjevati hvalospjeve svemogućeg Boga dok su se slušalice pretvorile u najjasniji dijamant. Sa strepnjom sam upijao zvuk i bijah obavijen u milozvuk koji je odjeknuo u stvaranju sve materije, zvuk kojim vibrira svaka stanica u tijelu do savršenstva. I odmah sam odveden na mjesto gdje sam vidio Sve-oca. I cijelim svojim tijelom sam znao da je sve u svijetu dobro ...

A onda sam na napajanju okrenuo "+" i "-". Iz pojačala izađe duša i vinu se u nebo. Utvare ga obužeše i nastupi 14 godina tame i bezdana.

U međuvremenu guza postade fina, a uho gluvlje. AKG-240 je otpadak. Ništa manje doli AKG-K701 ne dolazi u obzir. Sony pojačalo (consumer grade) postade objekt za ismijavanje i etalon nekvalitete. Cyrrus i Harman zasjaše na polici. DAC-ovi postaše audiofilska osobna iskaznica, jer tko još guta analogni izlaz CDP-a. Postade pravi challenge i vidjeti da li će impresije biti i daljde jednake onima iz 1999.

Daklem, shema:

slika

Pretragom po Internetu, odlučio sam za jednu od kompliciranijih shema napajanja. Jer je samo ona dovoljno (nepotrebno) dobra. :D

slika

... to be continue ...
---------------------
www.misho.info
Avatar
misho
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 02 pro 2012, 00:46
Lokacija: Zagreb

Re: Mikrotrend headamp

PostPostao/la smario » 09 srp 2013, 08:06

Moja preporuka je da napravis regulaciju sa LM317/337. Prije regulatora stavi 2000-3000uF (mozes koristiti i neki CRC ili CLC), a poslije oko 1000uF (ne treba vise). Zvuci puno cisce, brze i bolje u basu. Ne znam koji OP amp koristis, ali OPA 2314 je prilicno dobro rjesenje za ovaj slucaj.
Avatar
smario
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:39

Re: Mikrotrend headamp

PostPostao/la misho » 09 srp 2013, 11:20

Dobra preporuka. No, nažalost, ostavio sam 7815/7915. Ali, nadam se da će se to promijeniti uskoro. Prije i poslije regulatora sam stavio 2200uF za svaki slučaj.
OP je OPA2604. Također jako dobar.
---------------------
www.misho.info
Avatar
misho
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 02 pro 2012, 00:46
Lokacija: Zagreb

Re: Mikrotrend headamp

PostPostao/la misho » 09 srp 2013, 22:36

... nastavak ...

Elem pa da krenem u izradu.
Složih napajačku sekciju.

slika

Kako već ranije napomenuh, stabilizatori su omraženi 7815/7915. U napajanju se nalazi i 7805 koji će poslužiti za razne marifetluke :admin:
Ovo crno što ružno izgleda na pločici su zavojnice koje su kadra podnijeti do 1,5A. Također, napokon sam pronašao hladilo prave dimenzije. Manja se ipak previše griju.

Gotova je i pločica samog pojačala:

slika

Kako rekoh, davno je dizajnirana, pa neki kondenzatori nisu imali dovoljno mjesta da bi se smjestili. Njah, dobro je i ovako.

slika

Izmjerih DC offset. Veli mi instrument da je na jednom kanalu 0,1mV, dok je na drugom 1,4mV. Nadam se da ne laže. :club:
Kako već rekoh, OP je OPA2605. Izrazito dobar OP.

Na red je došlo i skutijavanje. Odluka je pala da minijaturno kućište, a to znači da neće biti mjesta za trafo. Trafo je velik nekih 18VA i smjestih ga u malo alu kućište.
Bušenje rupa za konektore:

slika

Natakario i trafo:

slika

A onda slijedi "pituranje". Najprije primer:

slika

potom alu elox boja:

slika

slika

I onda za sve MAC-oljupce, bijele točkaste LED-ice:

slika

... tu bi mor....
---------------------
www.misho.info
Avatar
misho
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 02 pro 2012, 00:46
Lokacija: Zagreb


Natrag na Vaši radovi

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron