STUDIO SE

Ovdje možete objavljivati vaše radove

STUDIO SE

PostPostao/la Edison » 24 pro 2012, 13:29

StudioSE-01.jpg
StudioSE-01.jpg (77.13 KiB) Pogledano 13390 put/a.


StudioSE-02.jpg
StudioSE-02.jpg (138.22 KiB) Pogledano 13390 put/a.


StudioSE-03.jpg
StudioSE-03.jpg (147.05 KiB) Pogledano 13390 put/a.


Radi se o Studio SE pojacalu ciji je autor gosp. Bora Jagodic. Njegove konstrukcije su cijenjene, a SE pojacalo je poboljsana verzija njegovog Studio pojacala. Iako oznaka SE vuce na "Single Ended" radi se o klasicnom push-pull pojacalu u AB klasi, SE najvjerojatnije znaci "Special Edition". Pojacalo je snage 2x85W.

Povijest nastanka ovog pojacala je prilicno neobicna. Skoro sva moja pojacala su single ended ustroja i rade u A klasi. Rezultat je velika kolicina topline koju razvijaju u radu. Po ljetu u mojoj neklimatizirnoj sobi zna biti i do 40°C, i kad se jos upali neko od takvih pojacala boravak postaje nemoguc... da o uzivanju u glazbi u tim uvjetima i ne pricamo. Bas radi toga sam sastavio dva "ljetna" pojacala, Gainclone i Welleman pojacalo iz kita. Iako ta pojacala nisu losa, razmislajo sam i o pravom pojacalu punog formata i s dosta snage, nek se nadje za ljeto, a i inace... Pitao sam forumskog kolegu smaria ima li stogod u AB klasi, a da je dobro i da se ne grije puno. I on mi je ponudio Studio SE koji je bio djelomicno sastavljen. Pojacalo je k njemu stiglo iz Srbije, i koliko sam uspio shvatiti, rad na njemu je zapoceo DIY-er po imenu ili nicku Viktor. Dobio sam obje plocice pojacala popunjene i montirane na hladnjake. Osim toga, bile su prilozene gornja i donja ploca kucista, te prilicno velika zastita na dvije plocice...

Smario je sa svoje strane prilozio transformatore, kondenzatore za napajanje, cincheve... I on je svojedobno planirao sastaviti to pojacalo. Ostalo je nabaviti nozice, zvucnicke prikljucke, nosace LED-ova, strujnu uticnicu. Trebalo je izraditi prednju i straznju plocu kucista, platformu za smjestaj trafoa i greceva, izraditi napajanje. Pojacalo je dual mono konstrukcije. Jedino sto je zajednicko za oba kanala je strujni prikljucak i prekidac za paljenje (na donjoj ploci). Zbog odvojenih transformatora i napajanja nigdje nije mogla stati ona velika zastita na dvije plocice. Odlucio sam staviti Vellemanovu kit zastitu zvucnika. Tu stavljam prakticno u sva svoja pojacala. Nije skupa i dobro radi.

Par fotografija s mojom privremenom prednjom plocom.


StudioSE-04.jpg
StudioSE-04.jpg (86.48 KiB) Pogledano 13390 put/a.


StudioSE-05.jpg
StudioSE-05.jpg (151.6 KiB) Pogledano 13390 put/a.


Svaki kanal ima svoj transformator od 150VA, dva greca i 19.000uF kondenzatora. Jos nesto kondenzatora je na samoj plocici pojacala. Nosac transformatora, prednju i straznju plocu sam izradio od onog sto sam imao, od ploca aluminja debljine 3mm. Crno pojacalo je na taj nacin postalo crno-bijelo... Postujuci ono sto je do sad uradio prethodni samograditelj, Viktor, gledao sam se sto vise uklopiti u njegovu zamisao. Ono sto je on napravio bilo je dobro, i sam bih napravio 90% na isti nacin. Bio je prlican problem sloziti i napajanje i zastitu u mali centralni slobodni prostor pojacala. Nakon dosta razmisljanja odlucio sam da zastita ide dolje, a preko nje kao nekakav portal je ploca s kondenzatorima napajanja. Srecom kondenzatori nisu visoki i mogla se sloziti ova dvokatna konstrukcija.

Izradu prednje i straznje ploce prema mom nacrtu, narucio sam kod forumskog kolege Deana. Strazni lim je aluminijski od 2mm koji je plastificiran u crno. Prednji lim je od 8mm debele aluminijske ploce. Obradjen je i eloksiran u prirodnoj boji aluminjia. Moglo je i u crno, no meni se vise svidja ovako.


StudioSE-06.jpg
StudioSE-06.jpg (146.87 KiB) Pogledano 13390 put/a.


Pojacalo je proradilo iz prve. DC-offset je mali, svega par mV. Mirnu struju sam postavio na 120mA, mijenjao sam izmedju 95 i 120mV i to utjece na zvuk. Morat cu jos ispitati kad mi se najvise svidja.

Kakav je zvuk ovog pojacala? Rekao bih vrlo dobar, nemam nekih zamjerki. Ne mogu mu dati odlicnu ocjenu, jer vecina mojih pojacala su u A klasi i cijevne konstrukcije pa nije fer usporedjivati ovo pojacalo s takvima. A ja sam se pomalo i naucio na zvuk takvih pojacala. Pojacalo je brzo i neutralno, smetajucih sibilanata nema. Stabilno je, nikakvih ekscesa, nicim ne pokazuje da bi mu nedostajalo snage ili slicno. Neznatno se grije, onoliki hladnjaci nisu nimalo iskoristeni...


StudioSE-07.jpg
StudioSE-07.jpg (173.91 KiB) Pogledano 13390 put/a.


StudioSE-08.jpg
StudioSE-08.jpg (177.46 KiB) Pogledano 13390 put/a.


Zadovoljan sam kako je sve na kraju doslo na svoje, i kucistem, i pojacalom, i zvukom. Bilo bi zaista steta da ovo pojacalo lezi negdje poludovrseno.
Zelim zahvaliti konstruktoru gosp. Bori Jagodicu, prethodnom samograditelju Viktoru, prijatelju smariu, i majstoru Deanu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: STUDIO SE

PostPostao/la Edison » 24 pro 2012, 13:31

StudioSE-09.jpg
StudioSE-09.jpg (158.46 KiB) Pogledano 13388 put/a.


StudioSE-10.jpg
StudioSE-10.jpg (168.63 KiB) Pogledano 13388 put/a.


StudioSE-11.jpg
StudioSE-11.jpg (87.04 KiB) Pogledano 13388 put/a.


StudioSE-02.jpg
StudioSE-02.jpg (138.22 KiB) Pogledano 13388 put/a.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: STUDIO SE

PostPostao/la tom_hifi » 24 pro 2012, 13:39

Bravo Edisone, još jedna "apoteka" s tvoje strane. :hail: Ja se nekako pripremam da složim klimu kod sebe za ljetne dane. Uostalom, s DAH-1 nemam problema oko zagrijavanja, ali da, osjeti se čak i on u te ljetne prevruće dane.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: STUDIO SE

PostPostao/la baka » 24 pro 2012, 14:59

:hail:

Brate mili, čega god se ti dotakneš pretvoriš u malo remek-djelo. :thumbup:
Svaka čast na uradku. Kad se malo usvira, daj nabaci par dojmova i čisto osvrt i barem kakva takva usporedba sa cefkama.
Znam da je to teško uspoređivati ali barem približno po tvom subjektivnom doživljaju.
ajde da i ja nešto naučim
baka
 
Postovi: 19
Pridružen/a: 04 srp 2012, 13:05

Re: STUDIO SE

PostPostao/la zbotic » 24 pro 2012, 17:36

Jako lijepo, a siguran sam da će pojačalo i zvukom oduševiti kao i sva Borina pojačala koja sam čuo ili napravio.

Gdje nabavljaš one očice za led diodu na prednjoj ploči.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: STUDIO SE

PostPostao/la slaven » 24 pro 2012, 18:12

slika slika

Odlično napravljeno. Zaista odlično. Hoćeš li mi ga pokloniti za Božić? :D :D
slaven
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 23 vel 2012, 21:12
Lokacija: NG

Re: STUDIO SE

PostPostao/la Boban » 24 pro 2012, 18:53

Svaka čast na izradi, zaista sjajno.

Interesantan je ovaj amp i sasvim lepo zvuči uzimajući u obzir njegovu frekventnu k-ku:

slika

Previše kompenzacija izlaznog stepena.

Techno/Modus koji sam čuo je ostavio bolji zvučni utisak.

Pozzz
Boban
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 05 svi 2011, 22:32

Re: STUDIO SE

PostPostao/la Klokan » 24 pro 2012, 19:42

tom_hifi je napisao/la:Bravo Edisone, još jedna "apoteka" s tvoje strane. :hail:

baka je napisao/la:Brate mili, čega god se ti dotakneš pretvoriš u malo remek-djelo. :thumbup:


Sto jos reci !?!?
----------------------------------------------------------------------------------------------
Real Radios Glow in the Dark!
Avatar
Klokan
 
Postovi: 574
Pridružen/a: 16 vel 2012, 17:38

Re: STUDIO SE

PostPostao/la pamook » 24 pro 2012, 20:13

Klokan je napisao/la:
tom_hifi je napisao/la:Bravo Edisone, još jedna "apoteka" s tvoje strane. :hail:

baka je napisao/la:Brate mili, čega god se ti dotakneš pretvoriš u malo remek-djelo. :thumbup:


Sto jos reci !?!?


mozda, thanks for sharing :hail: :hail:

nexus je precijenjen... ;)
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: STUDIO SE

PostPostao/la Gilhooley » 24 pro 2012, 20:28

Sve gledam kako je ovo Edison napravio, pa mi rastu zazubice :D

Napravit ću i ja slično tomu, samo trebam vremena. Soft-start, buksne i cincheve imam, fali mi izbor pojačala, trafomator....

Inače pitanje(a) za Edisona...

1. Za što su LE diode na prednjoj ploči, a za što na stražnjoj ploči? Ako me vid ne vara, mislim da su i naprijed i natrag.

2. Gdje kupiti takvo kućište za LED? Je li to samo kućište ili je LED zaliven u tom kućištu?

Inače kad sam radio onaj svoj s LM3875 tamo sam stavio LED za 220V. Perfektno zeleno svjetlo, nikad vidio bolje.

Edisone nikakva kapa dolje - cijeli dućan sa šeširima dolje. Respekt. Ovo je standard kojeg se treba držati. Klinika i sve u njoj čisto.

Edisonu, a i svima grupi - sve dobro i blagoslovljeno.

Gilhooley
Haba, haba, haba...
Avatar
Gilhooley
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 10 srp 2011, 22:11
Lokacija: Zagreb

Sljedeća

Natrag na Vaši radovi

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.

cron