PassLabs preamplifier

Ovdje možete objavljivati vaše radove

PassLabs preamplifier

PostPostao/la misho » 02 pro 2012, 21:04

Probat' ću prestaviti jedan zgodan projekt. Ne samo kao gotov uređaj nago u postupku nastanka. Neće biti savršeno izrađen kao neki na ovom forumu. Riječ je o DIY uratku, rađen bez nekih state-of-the-art pomagala, ala CNC strojeva i slično.

Dakle: handjob :mrgreen:
Najprije sorry za nešto više detalja prilikom izrade, ali ovo je ipak DIY forum.

Radi o pretpojačalu baziranom na PassLabs Balanced Zen Line Stage (unbalanced verzija) kojeg sam započeo s izradom još 1998. (nije bilo terorizma, DM bila glavna valuta, Stonsi gostovali u ZG, za Bin Ladena nitko nije čuo, kriza se neće dogoditi narednih 10 godina, nismo znali što su dionice, studirao na faxu, nije bilo ebay-a, facebooka, twitera, google-a, web 2.0, GSM tek počeo s radom, Internetom surfali po 56k, VHS umjesto 1080p, bili mlađi i veseliji itd) :-). Dakle, 14 godina unatrag.

Elektronika je zalemljena početkom novog milenijuma, a nije trebalo dočekati početak četvrtog milenijuma da bude gotov, pa sam se prihvatio završetka svega 10 godina nakon lemljenja elektronike. :D

Kućište: imao sam razne ideje za kućište, (nevoljko) sam se odlučio za najjednostavnije. A to je: uzet Pioneer CT520, izvadit mu drob i iskoristit kožu.
Kazić mi je stajao u šupi neko vrijeme i odlučih ga rashodovati otkako mi je izbacio osigurač u stanu. F.ck 6mm tape cassette!

slika

Vrhunska stvar kod ovog kazića je šasija. Nevjerojatno je čvrsta s minimalno plastičnih dijelova, prednja i stražnja stranica su ravne što omogućuje laganu preradu. Pobacao drob, a što se dalo iskoristiti, iskoristio sam.

slika

Očerupan:

slika

Pošto je pretpojačalo u klasi A, dizajna Nelsona Passa, a to znači da se grije k'o pakao, pa je potrebno riješiti adekvatno hlađenje. Kruna od 35 mm rješava stvar:

slika

i tako nekoliko njih:

slika

Šugavi čelični poklopac je odvratan za obradu, pa sam posegnuo za drastičnom metodom: :lol:

slika

Cijelu brusnu šajbicu sam potrošio za skidanje par strugotina. Rekoh ranije: ovakva kućišta se više ne rade.
Pošto je čelična oplata out, a aluminij in, izrezah nekoliko alu profila kojim bi prekrio poklopac.

slika

slika

Kako ranije rekoh, čelik je nezahvalan za obradu, iako koristih stupnu bušilicu za bušenje rupa, ipak se pomaci od 1mm vide, pogotovu na 16 velikih rupa koje su jedna do druge. Tako da sam gornju ploču bušio krunom za drvo, koja omogućuje daleko preciznije bušenje:

slika

Kako mi više nisu potrebne rupe na čeličnom poklopcu, a teško se dade izbrusiti ih da bi bile poravnate sa precizno namještenim na alu poklopcu, odlučio sam ih maknuti:

slika

Nastavak slijedi uskoro....

More to come...... Stay tuned.
Zadnja izmjena: misho; 02 pro 2012, 21:33; ukupno mijenjano 1 put/a.
---------------------
www.misho.info
Avatar
misho
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 02 pro 2012, 00:46
Lokacija: Zagreb

Re: PassLabs preamplifier

PostPostao/la Khadgar2007 » 02 pro 2012, 21:15

hehe, poznate su mi te metode prepravka starih kućišta u novo,bude petljancije do bola pa sam tako to otkantao i radim za svaki projekt novo kućište. Ali najbitnija je želja za radom. :)
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: PassLabs preamplifier

PostPostao/la misho » 02 pro 2012, 21:20

a gle. Radio sam i kućišta od nule, a to je tek petljancija :). Tako da s koje god strane okreneš, nije jednostavno. Ovako sam barem pošteđen savijanja lima itd... Pobrinem se za prednju i stražnju ploču i to je to.
Nadam se.
---------------------
www.misho.info
Avatar
misho
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 02 pro 2012, 00:46
Lokacija: Zagreb

Re: PassLabs preamplifier

PostPostao/la Mate » 02 pro 2012, 21:46

pas mater, kako si mogao taj ct520 rasparati.To me potsjetilo na 80-te . Doba kad je počeo windsurf u hrvata. Frend je baš kupio toga 520, odnosno mislim da je bio 300 sa tim nježnim plavim vumetrima, isti takvi na pojačalu. To je čudo sviralo stalno na plaži di je bila windsurf škola i klub. Pitchke ko u prici na svim jezicima.
AAahhh , vremena ravnih trbuha i kose crne kao noć.
Što se se sad dogodilo, nikako mi nije jasno :lol:
http://www.flickr.com/photos/48645661@N06/5585120702/in/photostream/lightbox/
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: PassLabs preamplifier

PostPostao/la misho » 02 pro 2012, 22:00

CT520 me poslužio tamo negdje do početka 2000-tih. Ali od onda ga ne koristim, imao je problem sa glavom, gumicama, pregarali tranzistori na upravljačkoj ploči, roknuo mi osigurač kad sam ga posljednji put uključio, dakle bio je za bacit. A i kazete više ne "gotivim". Tako da sam mu promijenio identitet :).

AAahhh , vremena ravnih trbuha i kose crne kao noć.


A šta da ti kažem. :zuzi:
---------------------
www.misho.info
Avatar
misho
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 02 pro 2012, 00:46
Lokacija: Zagreb

Re: PassLabs preamplifier

PostPostao/la Eko Eko » 03 pro 2012, 09:26

S zanimanjem ću pratiti nastavak ovog projekta :thumbup:
Eko Eko
 
Postovi: 85
Pridružen/a: 07 svi 2011, 13:04

Re: PassLabs preamplifier

PostPostao/la s@ki » 03 pro 2012, 11:22

ajd konačno da nije moj jedini :D
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: PassLabs preamplifier

PostPostao/la misho » 03 pro 2012, 11:36

s@ki je napisao/la:ajd konačno da nije moj jedini :D

Mislis kao "nesavrsen kao moj" ? :D
---------------------
www.misho.info
Avatar
misho
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 02 pro 2012, 00:46
Lokacija: Zagreb

Re: PassLabs preamplifier

PostPostao/la misho » 03 pro 2012, 12:39

... jope malo ...

Rupendura:

slika

... koju ću prekriti mrežicom:

slika

Mrežica će biti vidljiva isključivo kroz 35 milimetarske rupe. Izrezana mrežica za gornji i donji dio:

slika

Dakle, i ispod kutije je potreban otvor za cirkulaciju zraka, pa osim što sam i tu izbušio 3 rupe, dodatno sam ga prelakirao (za sada jedan sloj):

slika

Opitura san ga e a e?
Uslijedili su planovi za postavljanje unutarnjih komponenti. Trafo najprije. Trafo je velik i netipično visokog napona i snage za jedno pretpojačalo. 2x60 V i nekih 120 VA, dakle 120 volti na krajevima. Snaga je dovoljna za omanje pojačalo a ne pretpojačalo! Usporedbe radi pojačalo 2x20W kojeg ranije napravih ima slabiji transformator! Trafo se drži uz pomoć šarafa sa zaobljenom glavom koja će biti vidljiva s donje strane kućišta. A pošto je ovo haj-end brija :jester: , i šaraf mora biti perfektan, pa sam ga ispolirao:

slika

Jelte. Usporedba sa bratom blizancem:

slika

Savinut lim koji će trafo smetnje odvojiti od ostatka elektronike:

slika

Riječ je po pocinčanom limu 0,7mm. Rukom o motiku savinuo. Postavljeni i alu nosači.

slika

Neuki su primijetili žute "ugly" šarafiće i posmijehom ih prokomentirali. A ja im kažem: makaršta! Riječ je o non-magnetic zahvalnim šarafima koj je prilično teško pronaći.
Na sreću, nabavio doživotnu zalihu prije 20-ak godina.
A sada slijedi ono glavno: izgled lica, tj. fronte. Prilikom piljenja alu profila potrebna je preciznost. Izrezane fronte i postavljene preliminarno:

slika

Zašto nisu sastavljene i čemu 5mm prorez?
Patience, my young Paddawan.

Pošto je riječ o alu profilima, koji zapravo nije aluminij već legura silicija i aluminija, teško ga je precizno bušiti. Pa čak i sa svrdlom za drvo. Stoga je najprije potrebno precizno izbušiti malu rupicu (1 mm) koja bi bila "nit vodilja" svrdlu za drvo promjera 4mm:

slika

Zatim je uslijedio precizan potez katane: ssssssokk! Otprilike kao kad je Morpheus katanom presjekao Cadillac Escalade (The Matrix).

slika

A pošto nisam imao katanu, isti efekt sam postigao običnom ubodnom pilom.
Čemu opet taj prorez?
Ma polako!

... će da bude još ....
---------------------
www.misho.info
Avatar
misho
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 02 pro 2012, 00:46
Lokacija: Zagreb

Re: PassLabs preamplifier

PostPostao/la tom_hifi » 03 pro 2012, 12:45

Lijepo lijepo. Samo naprijed!
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Sljedeća

Natrag na Vaši radovi

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron