Philips auto radio iz 50ih

Re: Philips auto radio iz 50ih

PostPostao/la Edison » 07 srp 2012, 12:29

Pamooce, izgleda da je kuciste od bakelita. Pripazi malo jer je to krt materijal i voli puknuti, a nisam siguran kako se to poslje spaja.

Inace, lijep radio. Vidim da "hvata" i gupu Laibach... ;)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: Philips auto radio iz 50ih

PostPostao/la pamook » 07 srp 2012, 13:12

:lol: , bolje nego Rammstein :lol:

thx za tip, svakako se u nista ne upustam dok ne bude i vremena i zivaca i procitanih saznanja oko materijala u ruci.... :thumbup:
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Philips auto radio iz 50ih

PostPostao/la tubeman » 07 srp 2012, 13:20

Tako je.
Kućište je od bakelita.
Nije bakelit baš jako osjetljiv, ali treba paziti prilikom eventualnog rastavljanja.
To je radio koji se proizvodio za vrijeme WWII (1941-1944), a osnova mu je bio Philipsov model 204u.
Univerzalac je (radi na 125/ 220 V DC ili AC.) i ima srednji i kratki val.
Proizvodili su ga mnogi proizvođači koji su za vrijeme rata bili pod (utjecajem) Njemačke , pa tako naravno i njemački Sachsenwerk (Olympia 430 GWK)
Rebranding je već tada bio jako proširena pojava ;)
Izvana su prepoznatljivi po skali i specifična dva gumba s desne i jednim s lijeve strane.
Kod nas su ih sve zvali Zwerg (patuljak) zbog toga što su prilično maleni (cca 250 x 160 x 130 mm)
Imam ih nekoliko od kojih sam 3-4 i restaurirao.
npr.

Belgijska SIERA S98U
slika

Austrijski Zerdik 637 LK
slika

Šasija 204(u) je na neki način bila nasljednik tzv. Volksempfaengera koji se proizvodio u milijunima primjeraka, ali ih je nakon rata ostalo relativno malo jer su tehnološki bili dosta primitivni, pa time i loše kvalitete.
Jedina pozitivna karakteristika im je bila što su bili jeftini i svakome dostupni.
Zbog toga su se masovno uništavali, i danas su relativno cijenjeni, naravno ako su kompletni i u dobrom stanju.

Slična sudbina je zadesila i nekadašniji RIZ-ov "narodni radio" BU357 koji se masovno sastavljao čak i na satovima tehničkog odgoja po školama ;).
Pojavom tranzistora je neslavno završio, i unatoč tome što je bio proizveden u apsolutno najvećem broju primjeraka, jako malo ih je sačuvano i izuzetno su cijenjeni kod kolekcionara.
Kutija je napravljena od vrlo kvalitetne i tvrde plastike vrlo nalik bakelitu.
Proizvodili su se u više boja.
slika


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Inače, Ispravljačica ti nije originalna.
Original je UY1N. Ovdje je netko stavio nkakvu televizijsku s anodnom kapicom.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Philips auto radio iz 50ih

PostPostao/la pamook » 07 srp 2012, 22:16

Puno hvala za iscrpan info D :hail:

Ova s anodnom kapicom me zbunila vec u startu jer je netko otcvikao pinove s donje strane, ostavivsi samo 3... a kako je straznja strana radija metalna, tako ima komad lima koji je pod 90 stupnjeva prema unutra i dodiruje tu anodnu kapicu, lim se cini tvornicki zanitan... moguce je samo bio osiguranje da origigi ispravljacica ne ispadne iz lezista (dosta labavo to stoji)? U pozadini se vidi i nekakav kabl koji je spojen na metalni straznji poklopac, ali ne bi valjda bio pod anodnim naponom :shock: ... nesto kao, djeco, ne igrajte se s tatinim hi-fi-jem ver. 1945.
Privitak/ci
IMG_0136.JPG
IMG_0136.JPG (78.87 KiB) Pogledano 3974 put/a.
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Prethodna

Natrag na Zanimljivi uređaji iz prošlosti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron