Stranica: 1/2.

Pioneer F-9

PostPostano: 08 ruj 2011, 14:48
Postao/la ilimzn
Evo kad se vec prica o tunerima, jedna malo nepoznatija 'biljka' koju se bez prava preskace, jer je tanka kutija s plasticnom prednjom plocom naslijedila analopgne teskase iste firme...

F9_1.jpg


Ovaj primjerak nije u savrsenom stanju jer mu fale vratasca s lijeve strane. nazalost, ovo je cest slucaj jer su sve osnovne kontrole osim memorija skrivene iza njim, tako da najcesce zavrse stalno otvorena, a od tuda nije daleko do skidanja istih, a nakon toga... naravno, tko zna gdje zavrse naon sto su ih 'spremili da se ne izgube'. Pogled iz bliza:

F9_2.jpg

F9_3.jpg

F9_4.jpg


Ono sto donekle nagovjestava da se radi o ozbiljnom uredjaju je dubina kucista:

F9_5.jpg


Straznja ploca nema nekih ekstravagancija iako je zgodno za znati da je velika vecina F-9 sposobna raditi prakticno bilo gdje na svijetu, osim u Japanu gdje je opseg frekvencija za FM drugaciji (postoji posebna japanska verzija). Napon napajanja se moze birati, kao i deemphasis za FM, te raster AM kanala. Iako je vecina konkurenata u svojoj vrhunskoj kategoriji nudila FM-only tunere, Pioneer je u ovaj uredjaj ugradio prilicno sofisticirani AM prijemnik, s baseband izlazom za eksterni AM stereo dekoder. Inace, taj standard se samo uidomacio u USA gdje je ogroman broj radio stanica rezultirao maksimalno naguranim FM bandom, te je i AM stereo postao zanimljiv:

F9_7.jpg

F9_8.jpg


S druge strane, neki konkurenti su dodali mogucnost preklapanja dvije antene. Pioneer je stavio samojedan antenski ulaz, doduse s ugradjenim balun-om i F konektorom za koaks ulaz. No, kasnije ce se ispostaviti da je konstrukcija zapravo nesto sofisticiranija od uobicajene...

F9_6.jpg

Re: Pioneer F-9

PostPostano: 08 ruj 2011, 14:54
Postao/la Khadgar2007
Hej a di su iznutrice? :mrgreen:

Re: Pioneer F-9

PostPostano: 08 ruj 2011, 15:11
Postao/la ilimzn
Evo i pogleda 'pod haubu'... tuneri su inace oni uredjaji koji imaju najpraznije kutije u prosjeku, no u ovom slucaju bi se grdno prevarili! Evo razloga dubini kutije:

F9_9.jpg


Malo detaljnije:
Tipke, odabir nacina rada i prikaz svih funkcija obavlja dio elektronike spojen flat kablovima na glavnu plocu. Ono sto privlaci pogled su dva transformatora za napajanje - da, jedan je za analogni dio, a drugi za digitalni (procesor i opcenito kontrolne signale, te sinthesizer):

F9_10.jpg


A spomenuti kontroler je prikazan dolje. Ovdje je koristen jedan od tipicnih Toshiba chipseto=ova za to iako je programiranje specificno za Pioneer. Ovi chipovi su koristeni i u drugim njihovim tunerima.

F9_11.jpg


A evo i poveceg preostatka: analogija. S desna na lijevo, cca. 1/4 ploce je FM front end, koji je zapravo kompletno izveden balansirano, tako da je klasicni balansirani na nebalansirani ulaz zapravo kompletno naopacke spojen, F konektor prolazi kroz balansni VF trafo 'naopacke' prema front endu. Neuobicajeno, to favorizira balansirani ulaz a ne F-konektor, no razlika je minimalno. Slijedeca cetvrtina prema lijevo je AM prijemnik, ponovno neuobicajeno velik i kompleksan, s obzirom da je to najcesce tek usputni sklop u vecini ozbiljnijih tunera, osim mozda u Sansui-ju TU-X1. Preostala polovica ploce prema lijevo je medjufrekvencija, demodulator i stereo dekoder. Zanimljiva je uporaba chipova specificnih za Pioneer - sami su razvili kompletan analogni chipset samo za ovaj tuner. Medjufrekventni stupnjevi imaju 4 keramicka filtera i dodatne LC filtere za korekciju, a posebna zanimljivost je sto je medjufrekvencija dvostruka, najprije standardnih 10.7MHz a onda se spusta na 1.26MHz i demodulira. Raslog ovakvom ustroju je nacin demodulacije - radi se o tzv. demodulatoru s akumulacijom impulsa, koji zapravo dorektno pretvara FM signal u PDM, tj. modulaciju gustocom impulsa. Impulsi se akumuliraju u filterima i time dobivaju finalnu analognu formu. Prednost ovog nacina demodulacije je velika tocnost, tj. mali rezidualni shum i odlicna lineranost. Tipicni faktori izoblicenja za klasicne diskriminatore su iznad 0.1% a odnos signal-sum rijetko iznad 70dB, dok se ovakvim pristupom postize 10 puta manje izoblicenje i 10-15dB veci odnos signal-sum. Kvaliteta signala iz ovog prijemnika u pravilu nije usko grlo, ono sto cete slusati bit ce onoliko dobro koliko je dobar signal prema odasiljacu, i koliko je kvalitetan odasiljac. Inace, tuneri koji upotrebljavaju ovaj princip su prilicno rijetki, uglavnom marke Kenwood i Accuphase.

F9_12.jpg


A evo i tunera u akciji...

F9_13.jpg


'Standardna test antena' za ovakav probni pogon:

F9_16.jpg


Evo i jedne zgodne funkcije, indikacija tzv. 'multipath'-a. Radi se o detekciji rezidualne AM modulacije u medjufrekventnom signalu, koja se pojavljuje kada se FM signal prima istom antenom iz nekoliko smjerova, pri cemu dolazi do varijabilnih kasnjenja signala iz raznih smjerova, i modulacije jacine primljenog signala. Problem se rijesava reorijentacijom antene, a ponekad je dovoljno samo malo pomaknuti prijemnu frekvenciju kako bi se favorizirao najjaci smjer:

F9_15.jpg


A evo i glavnog problema koji vlasnici ovog tunera mogu ocekivati - premalen broj memorijskih mjesta. Pocevsi od dna skale (koja je zanimljivo na 87.9MHz ummjesto standardnih 88), dodje se tek do 103.5MHz i vec se nadje 6 stanica s maksimalnim signalom i odlicnim prijemom, cime su sve memorije popunjene... dalje od toga figurira ukus vlasnika :) - sve to na 'standardnu test antenu', tj. 40cm kineske zice s krokodilkama na kraju...

F9_14.jpg

Re: Pioneer F-9

PostPostano: 08 ruj 2011, 15:11
Postao/la ilimzn
Khadgar2007 je napisao/la:Hej a di su iznutrice? :mrgreen:


Evo :) Jesi sad sretan? :)

Re: Pioneer F-9

PostPostano: 08 ruj 2011, 15:16
Postao/la Khadgar2007
Itekako. :D

Re: Pioneer F-9

PostPostano: 08 ruj 2011, 16:21
Postao/la Backo
A ja još sretniji! :D :lol: ;)

Re: Pioneer F-9

PostPostano: 08 ruj 2011, 18:56
Postao/la Dean
Čekaj !!! Pustio si uređaj u pogon, a da ga nisi prethodno rastavio na proste faktore?? Kuda ide ovaj svijet??? :lol:

Re: Pioneer F-9

PostPostano: 17 ožu 2014, 22:23
Postao/la Duple
Ponosni sam vlasnik, upravo ovog primjerka F-9 ke...ne znam koliko je ruku prošla al vidim iz priloženog da je refreshana i koliko ga pratim zadnjih dana svira uistinu jako zadovoljavajuće i detaljno...Privukla me AM sekcije pogotovo u WIDE modu i dal se može s nekom boljom AM antenom dobiti jači prijem srednueg vala?

Re: Pioneer F-9

PostPostano: 18 ožu 2014, 13:22
Postao/la Roko
Možeš pokušati sa nekom kvalitetnijom antenom, ali prijem signala ovisit će opet najviše o blizini odašiljača, položaju, mikrolokaciji i konfiguraciji terena, te o trenutnim propagacijama signala (meteo uvjeti, temp., atm. tlak i vlažnost zraka itd...).
Kakvu (koju) antenu trenutno koristiš?

Re: Pioneer F-9

PostPostano: 18 ožu 2014, 18:24
Postao/la Mate
Na srednjem valu se mogu koristiti dugačke žičane antene , najednostavnije žica od desetak metara rastegnuta koso na gore cca pod 45. Onda možeš slušati sve. Za točnu dužinu trebalo bi se malo potruditi i izračunati lambda pola i to ti je tu negdje. Ali na tom valu nećeš imati nikad kvalitetu. Šumovi, krckanja, bježanje frekvencije taman da te izludi, upadanje drugih stanica na mahove.
Važno je i koje stanice želiš slušati. Ako su to neke u blizini onda bolje slabija antena. Ono u blizini mislim na 100-200 km :lol:
Ima ovdje i boljih od mene. Ovo ja onako iz rukava i žurim.
https://www.google.com/search?q=SW+antenna&client=firefox-a&hs=wmd&rls=org.mozilla:hr:official&channel=fflb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=pnIoU8iYOOu6ygOnrYKIAw&ved=0CCgQsAQ&biw=1676&bih=805

ooops ovo gore je kratki val
probaj ovo:
https://www.google.hr/search?q=am+antenna&client=firefox-a&hs=1rK&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=5owoU9LtAuPMygPAsoK4CQ&ved=0CC8QsAQ&biw=1279&bih=830