EI HSR 40

EI HSR 40

PostPostao/la tubeman » 14 kol 2011, 20:44

Red "domaćih:

Jedna lijepa donacija.
Zuzi se odrekao prijatelja iz djetinjstva :( , ali sve ostaje u "obitelji".

HSR 40 - stereo prijemnik proizveden u EI Niš, negdje u prvoj polovici sedamdesetih godina prošlog stoljeća.
2 x 18 W sinus. s legendarnim 2N3055 (točnije, MJE3055) u izlazu.
Četiri mehaničke memorije za UKV, ulaz za mag/keram. gramofonsku zvučnicu .. - sve ono što je moderan radio tog vremena morao imati.

Jako lijepo sačuvan primjerak s kojeg još treba skinuti nešto prašine i lagane operativne zmazanoće ;)
Slijedi i standardna porcija uglancavanja i ostalih radnji koje ne treba svaki puta opisivati.

slika
slika

Dobiti će počasno mjesto pored svog mlađeg i nešto jačeg brata HSR-48.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: EI HSR 40

PostPostao/la maltus » 06 ruj 2011, 19:00

Eh, moj hifi je pocel sa HSR 40..... Dok nisam shvatil kaj je u stvari visoka vjernost reprodukcije. Kolko se sjecam hladnjaci imaju busenje i za metalne, TO-3, 2N3055 i to bi bila daleko bolja solucija od plasticnih MJE. Naravno treba promijeniti cijelu gomilu i BC tranzistora.
A HSR 48 je bil sa modernim slide-potenciometrima koji su proskripali u roku odmah, tj. vec u skladistu :(
Samo glazbu slusam.
Avatar
maltus
 
Postovi: 97
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 16:34
Lokacija: Zagreb

Re: EI HSR 40

PostPostao/la sstrsat » 06 ruj 2011, 19:07

Ni taj HSR bas beskoristan, ima u njemu i nekih korisnih stvari. Npr zavojnice (ustvari titrajni krugovi) za 19kHz i 38kHz bi lipo posluzile za neki dobar (cijevni :D ) stereo dekoder
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: EI HSR 40

PostPostao/la maltus » 06 ruj 2011, 21:31

sstrsat je napisao/la:Ni taj HSR bas beskoristan, ima u njemu i nekih korisnih stvari. Npr zavojnice (ustvari titrajni krugovi) za 19kHz i 38kHz bi lipo posluzile za neki dobar (cijevni :D ) stereo dekoder


A vidis, ja sam ubacil u njega inegrirac (bez trafica) i to je bila druga prica :)
Samo glazbu slusam.
Avatar
maltus
 
Postovi: 97
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 16:34
Lokacija: Zagreb

Re: EI HSR 40

PostPostao/la sstrsat » 06 ruj 2011, 21:45

maltus je napisao/la:
sstrsat je napisao/la:Ni taj HSR bas beskoristan, ima u njemu i nekih korisnih stvari. Npr zavojnice (ustvari titrajni krugovi) za 19kHz i 38kHz bi lipo posluzile za neki dobar (cijevni :D ) stereo dekoder


A vidis, ja sam ubacil u njega inegrirac (bez trafica) i to je bila druga prica :)


Jel MC1310P ili TDA4500?
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: EI HSR 40

PostPostao/la maltus » 06 ruj 2011, 21:48

sstrsat je napisao/la:
maltus je napisao/la:
sstrsat je napisao/la:Ni taj HSR bas beskoristan, ima u njemu i nekih korisnih stvari. Npr zavojnice (ustvari titrajni krugovi) za 19kHz i 38kHz bi lipo posluzile za neki dobar (cijevni :D ) stereo dekoder


A vidis, ja sam ubacil u njega inegrirac (bez trafica) i to je bila druga prica :)


Jel MC1310P ili TDA4500?


Nisam se mogel setiti odmah. MC1310P je, imam ga jos negdje, valjda ;)
Samo glazbu slusam.
Avatar
maltus
 
Postovi: 97
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 16:34
Lokacija: Zagreb

Re: EI HSR 40

PostPostao/la sstrsat » 06 ruj 2011, 21:58

E da, MC1310P je u to vrime bil jako popularan i omogucaval je gradnju stereo dekodera koga se moglo podesit i na uho ili na 19kHz pilotsku lampicu (sa recimo zadovoljavajucom tocnosti). A u to vrime kad je bilo jako tesko doc do preciznijeg instrumentarija te su osobine ucinile da MC1310P postane prakticno instant izbor svakoga ki je tada isal sam pravit stereo dekoder
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: EI HSR 40

PostPostao/la maltus » 07 ruj 2011, 06:48

sstrsat je napisao/la:E da, MC1310P je u to vrime bil jako popularan i omogucaval je gradnju stereo dekodera koga se moglo podesit i na uho ili na 19kHz pilotsku lampicu (sa recimo zadovoljavajucom tocnosti). A u to vrime kad je bilo jako tesko doc do preciznijeg instrumentarija te su osobine ucinile da MC1310P postane prakticno instant izbor svakoga ki je tada isal sam pravit stereo dekoder


Upravo tako! Posle je Sinclair napravil neko cudo od stereo tunera sa varikap-diodama ali mu je osjetljivost bila nikakva, tj. nisi mogel slusati O3. To nam je bila referenca za sve :)
Samo glazbu slusam.
Avatar
maltus
 
Postovi: 97
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 16:34
Lokacija: Zagreb

Re: EI HSR 40

PostPostao/la tubeman » 08 ruj 2011, 00:57

I tu je sve krenulo nizbrdo ;)
Minijaturizacija je dovela do toga da neki sklopovi, relativno komplicirani za podešavanje (dekoderi) budu pojednostavljeni i dostupni svima, ali to je rezultiralo i s negativnim effektima. Neke stvari jednostavno ne mogu biti minijaturne, ali jednostavnost i cijena su ipak kvalitetu potisnuli u drugi plan.

Dobro je Maltus spomenuo varicap tunere. Makar je tu zadnjih petnaestak godina postignut dobar napredak, ipak su uređaji tipa Marantzovog FM10 (cijevi) , Sequerre (poluvodiči) ostali uglavnom nedostignuti. Nuvistori, šotkijevi mikseri, induktiviteti u filterima i sl, nikada nisu bila jeftina roba - imaju svoju cijenu. Puta-puta, i za čas si na kojoj tisućici Eura. Zato su tuneri danas podcijenjeni kao izvori zvuka.
Nešto se bavim time u zadnje vrijeme, i trenutno eksperimentiram sa stereo dekoderima. Pri tome je "inkriminirani" mc1310p prošao jaako loše iako sam se u vrijeme kada nam je postajao dostupan, poprilično kleo u njega. I to upravo zato, kao što je Sstrsat napisao, što nije bilo instrumentarija pa se brzo i "na uho" mogao napraviti "pravi" stereo dekoder ;)

Tako je i ovaj uređaj (HSR 40), iako nije ništa posebno, bezrazložno potisnut od raznog japanskog smeća koje se često niti topologijom niti kvalitetom nije moglo s njim mjeriti. Međutim, na ovome je pisalo EI Niš, a na plastičnim sjajnim ljepotanima su se šepurile velike tech skale i neka od razvikanih japanskih znački. Moram odmah napomenuti da je slična sudbina zadesila i najveći dio europske produkcije.
Vjerujem da se mnogi "stariji" još sjećaju kako smo bogobojazno hodočastili u Poljoopskrbu, Astru i ina kultna mjesta i zbrajali dinare za neki uređaj sredne klase s nekom od poželjnih japanskih znački. I sam sam više puta švercao kakvog plastičnog sjajećeg Technicsa iz Minhena ili Trsta.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: EI HSR 40

PostPostao/la gord » 08 ruj 2011, 10:11

Kad već pričate o tunerima mene kao audiofila bez teh.znanja zanima kako znati prije kupovine tj.slušanja da li je neki tuner dobar ili vrhunski ?

1.Da li vi prilikom gledanja tih specifikacija i pod uvjetom da su istiniti a ne frizirani možete bez da ga poslušate sa sigurnošću reći ovo je dobar proizvod a ovo je smeće?

2.Koji su to podaci na teh.specifikacijama koje treba pogledati, a kazuju nam što je dobar tuner?
"Ako prestanem vjerovati u snove,život više neće imati smisla.To je razlog zašto ću i dalje težiti snovima sve dok ne umrem." Soichiro Honda
Avatar
gord
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 21 srp 2011, 18:09

Sljedeća

Natrag na Zanimljivi uređaji iz prošlosti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron