Zanimljivi uredjaji iz proslosti

Re: Zanimljivi uredjaji iz proslosti

PostPostao/la Gilhooley » 25 sij 2013, 09:21

Nadovezujuć se na prethodno rečeno od strane svih želim istaknuti nekoliko stvari koje mislim da su značajno utjecale na kvalitetu zvuka vintage uredjaja, a koja je i danas frapantna. Pokušat ću se referencirati na svoj Sansui G-901DB.

1. Poluvodički elementi - bili su takvi kakvi jesu i koliko je tehnologija dopuštala. Danas sigurno performantno imamo i boljih elemenata, ali tadašnji izlazni tranzistor bio je daleko kvalitetnije napravljen nego danas u doba "šparunga". Debela kontakta pločica na TO-3 kućištu, vjerujem da je imala svoje "zašto" je takva.

2. Interna organizacija sklopovlja i inženjerski pristup. Svi ćemo se složiti da su tadašnji uređaji vrištali od ton kontrola, MUTE switcheva, raznih preklopnika i atenuatora. Danas kad pogledamo takav uređaj - svi minimalistički orijentirani bi rekli "BIG NO NO" - tolike žičurine, toliki put signala - nema teorije da je to HI-FI. Ipak, nema (nije bilo) greške, radilo je to jako dobro, bez šuma, bez bruma, ma koliko žica bilo i koliko petljale po kutiji. Mase su bile sve OK.

3. Debela lončina od transformatora i napajanje uređaja - nije se štedjelo (kao danas). Imperativ je bio da to radi uvijek i u svim okolnostima do kraja. Normalno da je trafo bio ogroman, kao i pripadajuća sekcija kondenzatora. I naravno da se to čulo. I naravno da to i danas cijenimo.

Ovog puta neću ulaziti u konstrukciju kućišta koje ima svoju priču. I to je bilo kako treba.

Gil
Haba, haba, haba...
Avatar
Gilhooley
 
Postovi: 173
Pridružen/a: 10 srp 2011, 22:11
Lokacija: Zagreb

Re: Zanimljivi uredjaji iz proslosti

PostPostao/la Mate » 25 sij 2013, 12:52

Gilhooley je napisao/la:Nadovezujuć se na prethodno rečeno od strane svih želim istaknuti nekoliko stvari koje mislim da su značajno utjecale na kvalitetu zvuka vintage uredjaja, a koja je i danas frapantna......

Gil

Ja mislim da to vrijedi općenito za mnoge proizvode ne samo za audio.
Proizvodna filozofija je bila drukčija. Što idemo dalje u prošlost, nalazimo sve više naprava i uradaka koje su napravljene puno poštenije i zanatski korektnije. Bitna razlika filozofije je bila u tome, što su se proizvodi izrađivali da traju, za razliku od danas, kad je filozofija da "ne traju".
Čak i pojedini svijetli primjerci novijeg doba, nemaju u potpunosti i do kraja ugrađenu ideju "trajem vječno" jer se jednostavno dio tog nasljeđa vjerojatno trajno izgubio.

Evo dva primjera starih proizvoda:
slika

I drugi primjer koji je ušao u TOP 100 vrhunskih proizvoda 20.stoljeća a čini se da se tradicija izvrsnosti nastavlja i danas
slika

The priča je ovdje:
http://www.maglite.com/history.asp
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Zanimljivi uredjaji iz proslosti

PostPostao/la micro » 25 sij 2013, 20:21

Ovakvu kao ova gore singerica ili mozda i stariju koju je moja baba dobila od svoje majke (bili dunavski svabe mozda je to razlog zasto su je imali :lol: ), je moja baba ima tome 30 godina ako ne i vise , u "redovnom odrzavanju" ne pitajuci nikoga podmazala suncokretovim uljem a kako je radila mozda nekolio puta godisnje ulje se osusilo i singerica zapekla, moglo se to benzinom ocistiti , ali je bio dobar razlog da se kupi moderan stroj. Kupili bagatovu danicu elektronik, koja je jako malo radila ali je bila nekolio puta na servisu. Moja baba mslila da je to singerica i da moze sivati rifle :lol: .
Ta stara singerica do prije godinu ili vise stajala u supi ,imala onaj liveni gusani stol sa onim paucima ili zabama ili sta su vec :lol: , nudio sam je da je neko nosi bez naknade da vise ne smeta, niko nije bio zainteresiran pa kad sam se rijesavao starog zeljeza, otisla i ona i to gratis samo da je odnesu :lol:
micro
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 17 srp 2011, 14:42

Re: Zanimljivi uredjaji iz proslosti

PostPostao/la audio kutak » 25 sij 2013, 21:08

nisi to trebao bacati..... ima ljudi koji to kupuju i masno plačaju..... oni koji uređuju interijere i sl.... ne mislim na antikvare-lopove :mrgreen:
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Prethodna

Natrag na Zanimljivi uređaji iz prošlosti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron