receiver technics sa-5560

receiver technics sa-5560

PostPostao/la drago67 » 25 ožu 2013, 15:50

ovo je bar za mene jedan od mojih boljih receivera koje imam.
može da konkurira jačim marantz i ostalim receiverima .snaga mu je 2x85 watt rms na 8 om,
mada se meni čini da igra jače o toga podatka.potrošnja el. energije je 650 wat.
to je manje poznatiji receiver i stvarno ne znam zašto je toliko nepoznat?
možda ima tu na forumu tko ko ga je imao?
baš me zanimaju njegova izkustva u vezi sa njim?
Privitak/ci
Slika 1711.jpg
Slika 1711.jpg (35.1 KiB) Pogledano 9033 put/a.
drago67
 
Postovi: 103
Pridružen/a: 26 tra 2012, 17:09

Re: receiver technics sa-5560

PostPostao/la Roko » 25 ožu 2013, 19:32

Imao sam ga ja nekad davno (valjda pred dvadesetak godina) u ordinaciji. Onako po sjećanju, bio je to dobar stereo receiver (onako poprilično glomazan i težak), ali mi se nakon nekog vremena počeo jako zagrijavati (nisam nikad uspio ustanoviti točno zašto) pa sam ga bio zamijenio za (čini mi se neki) Marantzov tuner.
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: receiver technics sa-5560

PostPostao/la drago67 » 25 ožu 2013, 20:14

hvala za informacije roko.šta se grijanja tiče sam i ja primjetio ,da se grije malo više nego večina ostalih vintage receivera.možda zbog toga
što su samo dva izlazna tranzistora po kanalu,pa su mnogo opterečena.tko bi znao.ali ja se ne zabrinjavam,jer mi ga je pregledao i servisirao kolega i sad radi ko nov.ali ako to njegovo grijanje usporedim sa nekima novijim uredajima koje imam je on prema njima mrtvo hladan..a inače imaš prav stvarno je glomazan..širina 50 cm,visina 15 cm i dubljina 39 cm...uz sve ostalo ove stare makine imaju i bolje pretpojačalo za gramofon nego je dosta novih...
drago67
 
Postovi: 103
Pridružen/a: 26 tra 2012, 17:09

Re: receiver technics sa-5560

PostPostao/la ilimzn » 13 tra 2013, 02:48

Potrosnja energije mu NIJE 650W vec je to deklarirana maksimalna snaga koja moze uci kroz zicu napajanja, a u nju je uracunato i ono to izadje kroz pomocne prikljucke za struju koji su se redovito pojavljivali na recieverima i pojacalima tog doba.
Evo jedne 'kuharice' kako gledati na tu cifru:
Ovo je tipicna boljka nepoznavatelja materije, mijesanje deklaracija (bez znanja sto se tocno deklarira) i potrosene ili sporucene snage, a ima je koliko zelis po eBay-u, gdje lik procita maksimalnu potrosnju i odmah napise da je to receiver od 650W. Ako vidi dva prikljucka za avucnike, onda cesto ima i 4 kanala :)
Bitno je reci da ova brojka NIJE u pravilu nikakav direktni pokazatelj kvalitete bez da se uzmu u obzir dodatni podaci, i ovom gore pojednostavljenju ne treba nasjedati.
No, iz te se brojke ponekad moze odrediti kako je dimenzioniran transformator i ispravljac u uredjaju, sto u slucaju pojacala i receivera ima itekako prakticno znacenje. Princip je zapravo vrlo jednostavan - od ukupne maksimalne deklarirane snage se oduzme maksimalna snaga uredjaja koji se smiju prikljuciti da pomocne prikljucke odostraga (tzv. utility mains socket), najcesce je to deklarirano ispod ili iznad istih. Ono sto ostane je maksimalna snaga koju u pikovima mogu povuci sami sklopovi u uredjaju, a daleko najveci je potrosac izlazno pojacalo. Dakle, oprez - provjeriti da uredjaj iste izlazne snage s deklariranom vecom maksimalnom potrosnjom jednostavno nema vise pomocnih mreznih prikljucaka odostraga!
Nekada davno su specifikacije zahtijevale da uredjaj moze isporuciti maksimalnu deklariranu snagu iz oba kanala istovremeno, pri minimalnom naponu mreze, i to u trajanju od sat vremena (dakle termicka inercija nece pomoci i uredjaj mora izdrzati itekakvo zagrijavanje). Za pojacalo izlazne snage 2x50W to znaci cistu potrosnju od oko 140W. No, uredjaj mora raditi s istom snagom (iako ce u praksi moci dati vise) i na visokom naponu mreze, pri cemu ce hladjenje morati izdrzati dodatn toplinu radi povecanog napona mreze, i tu ce dobro projektirani uredjaj dostici potrosnju od 170W. Dodamo li tome potrosnju tunera i ostalih dijelova receivera, tako deklariran receiver s 2x50W snage ce tipicno imati deklariranu potrosnju (bez pomocnih prikljucaka) reda 180-200W.
Ono sto se cesto vidi kod uredjaja vise kategorije, to je deklarirana veca snaga u manju impedanciju zvucnika, pri cemu vrijede ista pravila. Sve gore napisano se onda povecava proporcionalno - uredjaj deklariran 50W u 8 ohma, i 75W u 4 ohma ce imati deklariranu maksimalnu potrosnju reda 250-300W. Ako je jos k tome uredjaj blize top-of-the-line statusu, sve ce u njemu biti predimenzionirano, pa ce tako i deklarirana maksimalna potrosnja imati vecu rezervu. Sasvim je jasno da uredjaj koji ima vecu rezervu u odnosu na golu specifikaciju izlazne snage obecava barem u teoriji i stabilniji i kvalitetnije rad, te vjerojatno i bolji zvuk, no i u to doba razni su proizvodjaci njegovali 'kucni zvuk' po kojem su se diferencirali jedni od drugih, tako da uvijek ostaje pitanje subjektivne percepcije, koliko nam kakav zvuk pase. No, ove brojke je najbolje ne usporedjivati s deklariranima na novijim komercijalnim uredjajima, ako se zele izbjeci vrlo neugodna iznenadjenja - a upravo to je i glavni razlog zasto ta 'starudija' moze itekako iznenaditi zvukom i nakon 30+ godina starosti.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: receiver technics sa-5560

PostPostao/la Backo » 15 tra 2013, 20:49

... ufff,ova zadnja rečenica mi se itekako sviđa i dodaje mi smiješak zadovoljstva na licu a kako se čini toj tvrdnji če biti tako i nakon sljedećih 30+god.,ha,haa! :D :clap: :thumbup:
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar

Re: receiver technics sa-5560

PostPostao/la Mate » 15 tra 2013, 23:45

Puno toga se na kraju vrti oko onako lijepo i detaljno elaborirane problematike napajanja iz one druge teme.
Često sam znao komentirati vlasnicima kojekakvih "snagatora" koji su se rado hvalili brojkama ovakvima o kojima ilimz govori, uz još ono obavezno "ja mislim da ima i još više", da svoga miljenika stave malo na vagu. Ako ima imalo naznaka anoreksije, nema tu "horsepower-s" koliko piše ili se oni nadaju.
Bez dovoljno bakra i železa, ništa od snage.
Da onaj test na 'vuru' i ne spominjemo.

Backo je napisao/la:... ufff,ova zadnja rečenica mi se itekako sviđa i dodaje mi smiješak zadovoljstva na licu a kako se čini toj tvrdnji če biti tako i nakon sljedećih 30+god.,ha,haa! :D :clap: :thumbup:

samo će tada biti 60+godina :D
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: receiver technics sa-5560

PostPostao/la Backo » 16 tra 2013, 15:46

@mate,
ma ko ka šljivi,godine nisu važne,važni su geni :lol: ;)
Avatar
Backo
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 19 srp 2011, 23:07
Lokacija: Zadar


Natrag na Zanimljivi uređaji iz prošlosti

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron