zvucnicki kabel

Stalci, kabeli, podloge...

zvucnicki kabel

PostPostao/la mulin » 20 svi 2015, 23:47

dali je moguce od ovog kabela napravit kvalitetni bi wire kabel?napravija sam identican sa slike.znaci 24 žice u spirali omotane oko konopa.razmišlja sam omotati još jedan sloj žica u kontra spirali za bas jedinicu pošto ce na kraju bit deblji od ovoga iznutra.kupija sam neke terminale pa bi prije samog terminiranja napravija bi wire ili možda ne .šta mislite?
Privitak/ci
16.JPG
16.JPG (190.6 KiB) Pogledano 11336 put/a.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: zvucnicki kabel

PostPostao/la Mate » 21 svi 2015, 07:27

ako je to Juričin kabel (@Ishmael) , mislim da ne bi bilo dobro. Jurica je nešto računao kad je konstruirao isti glede kapaciteta i induktiviteta kabela. Motanje još jednog kabela preko ovog definitivno mijenja LC parametre kabela i to vrlo vjerojatno na gore. Promjer konopa i raspored tj razmak pojedinih vodiča je nekako pogođen. Ako bi se išlo u drugi sloj. vjerojatno bi trebalo povećati broj žica radi većeg promjera.
Zatim motanje u kontra smjeru , pa čak i u istom smjeru, rezultirati će prekrutim kabelom što nije ugodno za rad. O toj krutosti je bilo govora i kod jednostruko motanog originala. Uvrtanje tog snopa žica u spiralu oko konopa ne bi trebalo biti pretjerano. Ako se ne varam, bilo je govora oko jedan okret na metar dužine ili čak manje.

Moja osobna iskustva s ovim telefonskim žicama mi govore da je s njima vrlo lako napraviti kabel koji je loš. I to izrazito loš.
Kabel ovakav kakav jest je ispitan i isproban od mnogih i ocjenjen je kao dobar kabel. Osobno ne bih kvario dojam nekim vlastitim preinakama ali ako imaš volje samo izvoli.

A sam bi-wiring kao koncept, tj kada primjena toga ima smisla , neka kažu drugi koji su to probali.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: zvucnicki kabel

PostPostao/la zmajz » 21 svi 2015, 13:43

Ja bih eksperimentirao na način da napravim drugi par kablova, manjeg promjera ali od UTP kabela (CAT5 ili 6), analogno ovim Juričinim. Samo vodi brigu da nisu licnaste žice već pune. Taj dodatni par bih koristio za gornji dio (visokotonski) skretnice.
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: zvucnicki kabel

PostPostao/la Mate » 21 svi 2015, 17:05

zmajz je napisao/la:Ja bih eksperimentirao na način da napravim drugi par kablova, manjeg promjera ali od UTP kabela (CAT5 ili 6), analogno ovim Juričinim. Samo vodi brigu da nisu licnaste žice već pune. Taj dodatni par bih koristio za gornji dio (visokotonski) skretnice.

Da to je svakako ispravan pristup. Drugi par kabela je posve prihvatljiv. Ali tu ja ne bih išao na nikakvo smanjenje presjeka, već isti kabel istih dimenzija. To visokima neće škoditi a imanje dvostrukog broja istih kabela uvijek može dobro doći.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: zvucnicki kabel

PostPostao/la Roko » 21 svi 2015, 20:48

@mulin

Taj Juričin (Ishmaelov) kabel je izrastao na jednoj mojoj konstrukciji od prije petnaestak godina na bazi Y-Y(St)Y kabela za tel. instalacije, koji sam osim na News grupama bio promovirao na još jednom forumu prije audiofi.neta.
Prije toga imao sam neke slične konstrukcije sa UTP žicama (CAT5 i CAT6) ali nisam bio zadovoljan, sve dok nisam u jednoj Elektro trgovini naišao na taj Y-Y(St)Y, i moram priznati bio sam dosta sumnjičav ispočetka, ali se žica pokazala odličnom.
Tijekom tih petnaestak godina iskustva i igranja sa tim kabelom, sad već mogu reći da je to zapravo odlična zvučnička žica koja može funkcionirati izvrsno u raznim sustavima i u raznim inačicama.
Isprobao sam i ovu Juričinu konstrukciju i ta je također jako dobra, s tim što je moje mišljenje da možeš slobodno taj 24 žilni vodič podijeliti na 4 dijela za biwireing. Dakle, nije potrebno 12 žila na plus a 12 na minus već je sasvim dovoljno po 6. Tako da recimo dva takva kabela od po 2 m, sasvim su dovoljna za biwireing za oba kanala (zvučnika), lijevi i desni.
Jednostavno raspleti taj kabel i pretvori ga u 4 voda svaki sa istim brojem žica, pazeći naravno da ne pomiješaš žice u vodovima (obavezno provjeri ohmski ili s onim beeperom na multimetru). Ne trebaš se bojati da će biti pretanko za bass, bit će to i više nego dovoljno.
Moje iskustvo je da i sa samo jednom paricom od napr. 0,8mm promjera žice, kabel daje jako dobre rezultate, a ti ih ovdje imaš 6x 0,8 ili 6x0,6mm... ;)
Također, obzirom da je cijena takvog kabela svega nekoliko kn po metru, možeš slobodno kupiti nekoliko metara raznih kombinacija, recimo 2x2x0,8mm ili 4x2x0,8mm, ili 6x2x0,6mm...znači oba presjeka unutrašnjeg bakrenog vodiča ti igraju, meni se pokazao mrvu bolji vodič presjeka od 0,8mm, ali i 0,6mm presjek je sasvim OK.
Ja ne koristim nikakve banane ni vilice za terminaciju, jednostavno ufrčem gole žice i stegnem ih u terminalima. Kad i ako sa vremenom oksidiraju, samo otkinem tih par cm oksidiranog bakra, skinem izolaciju i ufrčem ponovo i to je sve...
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: zvucnicki kabel

PostPostao/la Roko » 21 svi 2015, 20:59

Mate je napisao/la:
Moja osobna iskustva s ovim telefonskim žicama mi govore da je s njima vrlo lako napraviti kabel koji je loš. I to izrazito loš.



Eto kako se iskustva ljudi mogu jako razlikovati, po mom iskustvu taj Y-Y(St)Y, ako mislimo na isti kabel, je baš upravo suprotno, jedan od rijetkih kabela s kojim se nemožeš ama baš nikako zeznut ni pogriješiti. Kod njega sve, ama baš sve konstrukcije i opcije u brojevima vodiča i u presjecima žice, igraju odlično. Za razliku od recimo mnogih razvikanih (i naravno višestruko skupljih) komercijalnih žica, di imam svakakvih iskustava.
Možeš jedino pogriješiti ako nešto krivo spojiš ili ti se provuče neka žila na krivu stranu ili nešto ostane u zraku (nespojeno).

Sto ljudi, sto ćudi, sto iskustava... :D
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: zvucnicki kabel

PostPostao/la Roko » 21 svi 2015, 21:17

mulin je napisao/la:kupija sam neke terminale pa bi prije samog terminiranja napravija bi wire ili možda ne .šta mislite?



Što se biwireinga tiče, postoje oprečna mišljenja i, bar koliko vidim, još se uvijek vode rasprave i debate oko toga na netu. Generalna ideja je bila da se na taj način (djelomično) kompenzira utjecaj pomaka membrane bass zvučnika koja pri svom povratku također inducira neku struju u zavojnicu magneta, što se onda prenosi direktno na sam kabel i ometa onaj dolazni signal za visokotonce. Ta, od mnogih osporavana teorija, pored još nekih (koje sad nemam volje nabrajati), je rezultirala tim da su mnogi počeli taj biwireing proglašavati maltene kao zasebnom komponentom i slične budalaštine. U praksi je možda najbolje ispitati vlastitim eksperimentiranjima, pogotovo što taj Y-Y(St)Y kabel nije skup pa nije ni neka šteta kupiti malo više kabela i poigrati se. Pravi savjet je tu teško dati, ja sam kod nekih zvučnika čini mi se imao neku sitnu razliku između biwireinga i monowireinga, a kod nekih nisam, ali moram priznati da ni dan danas nisam posve siguran jeli to bilo u domeni psihoakustike ili je stvarno tu i bilo nečega.
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: zvucnicki kabel

PostPostao/la Mate » 21 svi 2015, 22:15

Roko je napisao/la:
Mate je napisao/la:
Moja osobna iskustva s ovim telefonskim žicama mi govore da je s njima vrlo lako napraviti kabel koji je loš. I to izrazito loš.



Eto kako se iskustva ljudi mogu jako razlikovati, po mom iskustvu taj Y-Y(St)Y, ako mislimo na isti kabel, je baš upravo suprotno, jedan od rijetkih kabela s kojim se nemožeš ama baš nikako zeznut ni pogriješiti. Kod njega sve, ama baš sve konstrukcije i opcije u brojevima vodiča i u presjecima žice, igraju odlično. Za razliku od recimo mnogih razvikanih (i naravno višestruko skupljih) komercijalnih žica, di imam svakakvih iskustava.
Možeš jedino pogriješiti ako nešto krivo spojiš ili ti se provuče neka žila na krivu stranu ili nešto ostane u zraku (nespojeno).

Sto ljudi, sto ćudi, sto iskustava... :D

Naveo sam samo kao primjer. Na brzinu mi je trebao par kablova, pa sam od nekog samonosivog telefonca izvukao dvi boje žica i to ufkao pa opet ufrkao i dobio komade jedva 1,5 metara. Taj je potpuno ubio visoke u iznosu i kvaliteti. Nije u pitanju kvaliteta kabela kao takvog. To su žice 0.8 ako ne i više u polietilenskoj izolaciji. Problem je bio u pretjeranom frkanju. Ne sjećam se više "sheme" frkanja :lol:

E sad na tvoju priču, ne možeš baš svakojake konstrukcije izvoditi pa čak ni stim tvojim YY. Geometrija konstrukcije kao i dodatni dielektrici u konstrukciji će zasigurno utjecati na RLC karakteristike kabela.

Što se oznaka kablova tiče, to je u svijetu jedan kupus neviđeni. Svaki proizvođaš otprilike ima svoju nomenklaturu i tek se nekoliko tipova kablova možda može definirati kao neki univerzalni način prepoznavanja (npr koaksijalci tipa RG50 ili RG259) što opet ne znači da su kabeli proizvedeni od strane različitih proizvođača a tobože ekvivalentnih tipova zaista isti po električnim, kemijskim ili fizičkim parametrima.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: zvucnicki kabel

PostPostao/la mulin » 21 svi 2015, 23:24

Roko je napisao/la:@mulin

Taj Juričin (Ishmaelov) kabel je izrastao na jednoj mojoj konstrukciji od prije petnaestak godina na bazi Y-Y(St)Y kabela za tel. instalacije, koji sam osim na News grupama bio promovirao na još jednom forumu prije audiofi.neta.
Prije toga imao sam neke slične konstrukcije sa UTP žicama (CAT5 i CAT6) ali nisam bio zadovoljan, sve dok nisam u jednoj Elektro trgovini naišao na taj Y-Y(St)Y, i moram priznati bio sam dosta sumnjičav ispočetka, ali se žica pokazala odličnom.
Tijekom tih petnaestak godina iskustva i igranja sa tim kabelom, sad već mogu reći da je to zapravo odlična zvučnička žica koja može funkcionirati izvrsno u raznim sustavima i u raznim inačicama.
Isprobao sam i ovu Juričinu konstrukciju i ta je također jako dobra, s tim što je moje mišljenje da možeš slobodno taj 24 žilni vodič podijeliti na 4 dijela za biwireing. Dakle, nije potrebno 12 žila na plus a 12 na minus već je sasvim dovoljno po 6. Tako da recimo dva takva kabela od po 2 m, sasvim su dovoljna za biwireing za oba kanala (zvučnika), lijevi i desni.
Jednostavno raspleti taj kabel i pretvori ga u 4 voda svaki sa istim brojem žica, pazeći naravno da ne pomiješaš žice u vodovima (obavezno provjeri ohmski ili s onim beeperom na multimetru). Ne trebaš se bojati da će biti pretanko za bass, bit će to i više nego dovoljno.
Moje iskustvo je da i sa samo jednom paricom od napr. 0,8mm promjera žice, kabel daje jako dobre rezultate, a ti ih ovdje imaš 6x 0,8 ili 6x0,6mm... ;)
Također, obzirom da je cijena takvog kabela svega nekoliko kn po metru, možeš slobodno kupiti nekoliko metara raznih kombinacija, recimo 2x2x0,8mm ili 4x2x0,8mm, ili 6x2x0,6mm...znači oba presjeka unutrašnjeg bakrenog vodiča ti igraju, meni se pokazao mrvu bolji vodič presjeka od 0,8mm, ali i 0,6mm presjek je sasvim OK.
Ja ne koristim nikakve banane ni vilice za terminaciju, jednostavno ufrčem gole žice i stegnem ih u terminalima. Kad i ako sa vremenom oksidiraju, samo otkinem tih par cm oksidiranog bakra, skinem izolaciju i ufrčem ponovo i to je sve...



ja sam koristija žicu 0.6 jer 0.8 nisam moga nac.da li je to problem za bi wire,zbog debljine žice mislim.kakav raspored žica predlažeš?evo kako sam ja to prostorucno zamislija :D .šta miališ o ovome?inace,dužina kabela je 1.5m
Privitak/ci
kabel22.jpg
kabel22.jpg (50.24 KiB) Pogledano 11003 put/a.
kabel 11.jpg
kabel 11.jpg (44.69 KiB) Pogledano 11003 put/a.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: zvucnicki kabel

PostPostao/la Roko » 21 svi 2015, 23:52

0,6mm presjek je skroz OK.
Ako želiš dosljedno slijediti Juričinu ideju, onda ih složi kao na gornjoj slici. Znači, naizmjenično plus i minus, na taj način se malo snižava serijski induktivitet, što vjerojatno na tako maloj duljini i nije od nekog posebnog značaja, ali svaka mala dobro dodje. Sve skupa ufrkano cijelom duljinom kabela u par laganih navoja i to bi bilo to...
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Sljedeća

Natrag na Pomagala

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron