Mjerni mikrofon

Stalci, kabeli, podloge...

Mjerni mikrofon

PostPostao/la Mate » 03 kol 2014, 10:49

Nedavno sam nabavio preko e-bay par mjernih kapsula panasonic WM-61A.
Evo kako sam mehanički složio mikrofon:

mic1.jpg
mic1.jpg (56.1 KiB) Pogledano 11855 put/a.

Kapsula je nakon prerade i zalemljenih žica ubačena u gumeni tuljak koji je inače guma iz jedne vrste kabelskih uvodnica.
Pločica sa elmentima je prilagođena da uđe u cijev.

mic3.jpg
mic3.jpg (27.34 KiB) Pogledano 11855 put/a.

Cijev je od printerskog tonera, onaj dio koji ima magnetnu šipku kroz sredinu i na kojem je uvijek brdo tonera privučenog magnetom iznutra. Prljav posao za izvaditi ali dobije se fina aluminjska cijev. Ovo je neki manji toner manjeg printera pa je cijev uža. Inače ima širih.

mic2.jpg
mic2.jpg (66.96 KiB) Pogledano 11855 put/a.

Ista gumena brva je upotrebljena za zadnji kraj za prolaz kabela.

mic4.jpg
mic4.jpg (71.77 KiB) Pogledano 11855 put/a.

Cijeli mikrofon sa mikrofonskim kabelom.
Kabel je upotrebljen od mikrofona koji sam nekad davno dobio sa zvučnom katicom Terratec. To je bila ISA kartica. Možete misliti koliko davno je to bilo.
Napajanje sam izveo na molex spoj. Budući mi naprava ne treba dnevno nego vrlo rijetko, nije bilo potrebe izmišljati kutiju za bateriju i prekidač.
Napajam trenutno iz paketa složenog iz neispravnog laptop bloka baterija. (Obično strada jedan par, dok su ostali ispravni)

WM61A-6.png
WM61A-6.png (21.78 KiB) Pogledano 11855 put/a.

Shema spoja je prema ovoj Linkwitz shemi, verzija b).

Najteži dio je bila adaptacija kapsule. Dakle rezanje veze prema masi i spajanja mase. Naime, kapsula je toliko mala (očekivao sam veću dienziju ali ona je svega 5-6 milimetara u promjeru.) Na kraju sam morao namotati nekoliko zavoja bakrene žice oko kapsule, sve pokositriti i tek onda spojiti na vodič mase. Uz upotrebu dvostrukih naočala, specijalnih leća i naprava za držanje kapsule, leće, i prilagodba lemilice.
Nemam slike jer mi se nije dalo vaditi iz gume jednom postavljenu kapsulu, da nešto ne potrgam. Svakako gadan posao.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Mjerni mikrofon

PostPostao/la Mate » 03 kol 2014, 11:00

Stvar radi.
Prvi put da sam upotrijebio ARTU i onda sam shvatio da će mi za nju trebati i mikrofonsko pretpojačalo. ARTA preferira linijske ulaze na zvučnim karticama, što znači da treba mikrofonski signal podignuti na razinu linijskog. Iako se neke stvari mogu obaviti i direknto na mikrofonski ulaz.
Sve to treba iskalibrirati, barem donekle kako se mogu raditi usporedbe, što je nama amaterima i dovoljno. Naime ne vršimo mjerenja koja treba istaknuti na natpisnim pločicama proizvoda koji ide u prodaju, pa u tom smislu ne mora mjerni sklop biti baždaren "mjernom vagom".
I naravno, treba dobro proučiti ARTU i smisao koji se u njoj krije.
Koliko sam do sada shvatio, u ARTi se puno toga odvija računski pa na osnovu jednog mjerenja, ARTA izračunava čitav niz drugih parametara.

Ne bi bilo loše da se neki dobrovoljac u ovoj temi nadoveže praktičnim iskustvima mjerenjem ARTOM.
Dok ja skužim i budem siguran u ono što radim, rado ću to prenijeti ali do tada.... hm
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Mjerni mikrofon

PostPostao/la ilimzn » 04 kol 2014, 15:27

Suzi prednju brtvu oko mikrofona i zaobli koliko mozes. Naime, sirina tog dijela ti je kao neka vrsta baffle step-a za mikrofon Za mjerenje kakvo radis je pozeljno da je sirina mikrofona (i cijevi iza!) cim manja, tim vise sto je sama kapsula malog promjera - zasto to ne iskoristiti maksimalno.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Mjerni mikrofon

PostPostao/la Mate » 04 kol 2014, 23:19

ilimzn je napisao/la:Suzi prednju brtvu oko mikrofona i zaobli koliko mozes. Naime, sirina tog dijela ti je kao neka vrsta baffle step-a za mikrofon Za mjerenje kakvo radis je pozeljno da je sirina mikrofona (i cijevi iza!) cim manja, tim vise sto je sama kapsula malog promjera - zasto to ne iskoristiti maksimalno.

To mi je padalao na pamet, ali sam pomislio da možda nema puno utjecaja. Sad kad ti to spominješ svakako ću doraditi.
Hvala ilimzn,
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Mjerni mikrofon

PostPostao/la Rade » 17 lis 2014, 09:25

Mate je napisao/la:Stvar radi.
Prvi put da sam upotrijebio ARTU i onda sam shvatio da će mi za nju trebati i mikrofonsko pretpojačalo. ARTA preferira linijske ulaze na zvučnim karticama, što znači da treba mikrofonski signal podignuti na razinu linijskog. Iako se neke stvari mogu obaviti i direknto na mikrofonski ulaz.
Sve to treba iskalibrirati, barem donekle kako se mogu raditi usporedbe, što je nama amaterima i dovoljno. Naime ne vršimo mjerenja koja treba istaknuti na natpisnim pločicama proizvoda koji ide u prodaju, pa u tom smislu ne mora mjerni sklop biti baždaren "mjernom vagom".
I naravno, treba dobro proučiti ARTU i smisao koji se u njoj krije.
Koliko sam do sada shvatio, u ARTi se puno toga odvija računski pa na osnovu jednog mjerenja, ARTA izračunava čitav niz drugih parametara.

Ne bi bilo loše da se neki dobrovoljac u ovoj temi nadoveže praktičnim iskustvima mjerenjem ARTOM.
Dok ja skužim i budem siguran u ono što radim, rado ću to prenijeti ali do tada.... hm


Trenutno Pinčo i Boban nešto petljaju oko toga i razvijaju novu štampu na bazi onoga što sam ja radio 2007 . Sve je otprilike isto i to bi trebalo da radi . Ja sam Bobanu predložio da prvo ispita štampu pa da je onda publikuje .
2007 ja sam uradio najednostavnije što je moguće uraditi neku elektroniku za merenje ......2007 sam imao i ponudu od Mateljana da ta elektronika bude podrška programu . Na dve štampe postoji sve što je potrebno i to minimalisično ......najkomplikovaniji je deo mikrofonsko predpojačalo jer je ono najvažnije .
Tamo sam koristio Linkvicovu pamet i iskustvo za sam preamp + tehničko rešenje linije koja je vrlo slična B&K .....oni vode 7 žica prema mikrofonu a ja sam 5 .....gde sam korIstio instrumentalne OP , DRV 134 I iNA 217 . Rešenje vrlo elegantno , jednostavno i krajnje profesionalno , radi i danju i noću bez problema .
U zipu koji sam dodao je otprilike to , stim što sam u međuvremenu umesto baterija stavio fiksno napajanje .

U VEZI KALIBRACIJE ......ovde može da piše ko šta hoće i koliko hoće , ali najednostavniji način da se kalibriše jedan sistem je sledeći ......da to funkcioniše potvrdila mi je činjenica da sam taj postupak izložio nekim ljudima iz AR i koji i dan danas mi odbijaju to uraditi jer znaju šta ja tim jednostavnim postupkom dobijam .

DAKLE'M .....na BILO KOJI I BILO KAKAV panel se namontira BILO KOJA I BILO KOJA DVA ZVUČNIKA , od kojih jedan treba da je mid bas i da ide prema dole makar oko 50 hz , dok drugi treba da je visokotonac koji bilo kako treba da stigne do 20000 hz .....UOPŠTE NEMA VEZE MARKA I MODEL .....BILO KOJA DVA NAVEDENA .
Takav panel , recimo 30 x50 cm ili 28x46 ili 24,567x 51,675433 cm , nema veze , se odnese u SPLIT na univerzitet da ga oni snime .....šta je važno ....dve stvari , da se znaju uslovi snimanja , recimo razdaljina mikrofona i DA SE PANEL VRATI VLASNIKU .
Kada u Splitu sa kalibrisanim mikrofonom snime sa 1 metra odziv visokotonca ...taj isti odziv trebaju , tačnije moraju imati svi snimci urađeni sa bilo kojim mikrofonom . Sada se imaju dve stvari , TAČAN odziv po nivou i faza snimljena sa dobrom opremom ......
DRUGI snimak je odziv mid basa sa 1 metra i treći odziv midbasa iz blizine kojim se kompezuju svi padovi elektronike
SA MIKSOM TA TRI ODZIVA se kalibriše i najgora kartica i najgori mikrofon , tj sistem postaje makar po nivou vrlo vrlo tačan .
Princip je vrlo jednostavan , nakon snimka u Splitu i memorisanja PIR fajla , takvo snimanje sa istim panelom na istoj razdaljini se uradi kod svog sistema u svojoj kući ......sva razlika se dovede na minimum i to je to .
SVE ostalo je vrlo vrlo komlikovano .....počev od merenja i kalibrisanja samog mikrofona do merenja i kalibrisanja svakog pojedinačog stepena , ovako se elegantno zaobiću svi ti problemi ......
Neću sada da pričam , ali ja sam vrlo zaiteresovan za jedan takav panel .
Privitak/ci
ARTA HIFI.doc.zip
(249.95 KiB) Preuzeto 868 put/a.
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Mjerni mikrofon

PostPostao/la NINO.S » 17 lis 2014, 15:30

Mudro do bola :idea: :idea:
Svaka čast :hail: :hail:

Pozz :admin:
NINO.S
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:00
Lokacija: Karin Kutina

Re: Mjerni mikrofon

PostPostao/la Mate » 20 lis 2014, 13:09

Ako sam dobro razumio, ti bi tako dobio etalon koji se sastoji od tog panela, njegovog odziva i poznatih uvjeta.
Kalibracija sistema bi se u principu svela na postizanje istog odziva dobivenog kalibriranom opremom, a podešavanje bi se izvelo uglavnom ili potpuno, u istim uvjetima kroz mjenjanje kalibracijskog filea mikrofona.
Tako bi kalibracijski file mikrofona uključivao kompezanciju ostalih komponenti u nizu. Za kalibraciju samo nivoa, naravno.
Meni to liči na štelanje klavira, ali načelno se slažem.

Ovdje bi ja dodao jednu stvar. Kalibracija općenito podrazumijeva točnost. Tj ako se mjeri 100db instrumentarij treba pokazati 100db. Isto kao vaga na tržnici. Kilogram mora biti kilogram.
Nama za DIY možda i ne treba takva točnost, nego ujednačenost
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Mjerni mikrofon

PostPostao/la Rade » 22 lis 2014, 16:28

Ja negde imam forografiju , stoji u nekim novinama i na fotografiji se vidi sledeće ......jedan panel , rekao bih IEC i na njemu namontiran neki zvučnik ......onda ima neka dva stalka između kojih je razapet neki kanapčić dobro utegnut ......ne mogu da procenim koliko daleko to stoji od panela ....a iza kanapčića stoje dva mikrofona za koje se tvrdi da je jedan B&K a drugi od CLIA .......kažu da su tako počinjali .
Realno gledano , ja ne tvrdim da ne može bolje .........ali se onda ulazi u sistem kalibracije svake pojedinačne elektronike , svake pojedinačne kartice i svakog pojedinačnog mikrofona ....što je sve skupa vrlo komlikovano ......možda jednom nije , ali svim ostalima jeste .
Na kraju krajeva , po meni je interesantnije imati tako kalibrisan sistem nego nikako ......
Ako se jednog lepog dana neko i osmeli i uradi tako , prisustvovaćemo jednoj lepoj predstavi neočekivanih kalibracionih fajlova .
Sa druge strane , pošto ARTA već ima gotovo sve , nebi bi bilo loše ako bi se mogla sa njom raditi neka vrsta autokalibracije , makar elektronike . Ne bi bilo loše ako bi se recimo potrudili da na osnovu neke jeftine kartice urade svoju , modifikovanu .
Doduše više to nebi bila ARTA nego nešto između CLIA i MELISE ....više MELISA nego CLIO .

PS nedavno je izašla najnovija verzija ARTA gde su između ostalog otklonjeni problemi prilikom prebacivanja grafikona sa odziva na fazu ......dogodilo se tačno na dan kada sam tog dana popizdeo peti put nakon blokiranja i uništavanja svaki put po pola sata posla ...taman sam ustao da skinem i ponovo instaliram ARTA kad sam video da ima najnovija verzija i taj problem otklonjen :hail: .......sada radi ko švajcarsi sat , što se kaže .
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Mjerni mikrofon

PostPostao/la Mate » 22 lis 2014, 20:30

kad već ćakulamo ovdje o mjerenjima i opremi za mjerenja, kakav je utjecaj faznih pomaka kroz lanac mic.-predp-zvučna-pojačalo?
Nije problem di se faza okrene za 180 radi topologije nekog poznatog sklopa. Problem vidim u pomacima u fazi za koje ne znamo i mislimo da ne postoje.
S obzirom da je riječ o elektronici jednim dijelom analognoj i dijelom digitalnoj, problem faze kroz elektroničke stupnjeve je bitan i kod reprodukcije.
Banalan primjer, dva različita pojačala, zbog svoje različite topologije mogu imati posve drukčiji fazni odziv s obzirom na f.

Nisam susreo rasprave na ovu temu, a po meni mogla bi biti od važnog utjecaja koji se zanemaruje.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Mjerni mikrofon

PostPostao/la Rade » 23 lis 2014, 11:05

Na koji fazu misliš ...električnu celog sklopa ili akustičnu samog merenog zvučnika sa tom elektronikom .....ova poslednja je relativno mala i to sam zaključio na osnovu upoređivanja odziva zvučnika koji su neki drugi mereili i koje sam ja merio .
Nisam siguran jel ta razlika dolazi od same elktronike / vrlo moguće / ili zbog mog nepoznavanja gde počinje membbrna mikrofona .
Inače ja sve merim sa jednog metra od početka panela kutije / uglavnom su mi svi zvučnici upušteni do nivoa panela / i ne menjam poziciju ako snimam i recimo mid bas .

ARTA ima početak impulsa na 300 , zatim ima komandu za milisekunde i metre tj centimetre .....a ima i mogućnost podešavanja temperature i vlažnosti ......tako da ja idem uvek na tih 300 sa prvim markerom a sa drugim na 99, nešto .....nikad nema 100 cm tačnih .
Stim da recimo može da bude , gotovo svaki put da je pozitivan pik impulsa uvek dalji od tog famoznog metra ......što opet znači da početak imulsa visokotonca nije u nivou panela , nego malo unutar njega .....od zvučnika do zvučnika zavisi .....neki midbasovi imaju i preko 4 cm .....što opet znači da bi visokotonac trebao biti fizički povučen za preko 4 cm .....što je nemoguće ili sa skretnicom tu razliku poništiti .....u principu je uvek važnije da se zvučnici slažu po fazama nego po odzivima :D .
Sa ovim načinom ja sam siguran da su zvučnici u fazi onako kako ih ja merim ......što naravno da ne mora da bude apsolutno i tačno .......malo preciznije , ako na neki ispravan način i recimo tehnički priznat način merenja visokotonac okrene fazu na recimo 10 khz a kod mene okrene na 8 Khz , znači da ja grešim ......ali ja greškom onda merim i midbas i imam konstantnu grešku koja možda i nije neka katastrofa .

PS na kutijama koje sam nedavno uradio imao sam da ukrstim jedan vrhunski srednjetonac i jedan poprilično dobar visokotonac .
Srednjetonac je projektovan da to bude i zaista ima perfektan odziv .....prema gore gotovo da mu i ne treba filter ali sam ja za svaki slučaj stavio jednu malu bobinu tj prvi red filtera , čisto da ga ograničim da ne ide do 5 khz jer mi niko neće verovati .......dakle uz taj perfektni srednjetonac kojeg inače više nema u prodaji ,više od nedelju dana sam se mučio sa visokotoncem ......i na kraju 5 red + rcl kompezacija za visokotonac samo da bi se složile faze .....kad su se složile faze odziv je bio kao lenjirom povučen .....a pre toga te rupa ovde te rupa onde , te grba ovde te grba onde .....katastofa .......otac ih ebo baš su me namučili .......neverovatno kako dobri zvučnjaci umeju da zaebavaju :D
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Sljedeća

Natrag na Pomagala

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron