Za FM - super J-pole antena?

Stalci, kabeli, podloge...

Za FM - super J-pole antena?

PostPostao/la pamook » 11 ožu 2013, 15:05

evo da priupitam ovdje, nisam bio siguran gdje staviti temu :lol:

naime - zanima me da li se isplati kemijati s ovim ili otici i uzeti neko gotovo rjesenje?

trenutno imam ovakvu

http://www.hiwtc.com/products/vhf-fm-an ... -50478.htm

kako se 99% vremena slusa Otvoreni, sad bih isao ili na izradu J-pole antene za 104.4 MHz

http://www.hamuniverse.com/superjpolecal.html

http://www.oocities.org/dtmcbride/hobbi ... -pole.html

prema proracunu elemenata sa prvog linka, ali kako bih morao svejedno u nabavu bakrenih cijevi, nisam siguran u isplativost te igre, da li netko ima iskustva s ovom J-pole antenom, odn. bilo koje misljenje pro i kontro ce mi svakako pomoci... eventualne preporuke za bilo koje drugo rjesenje takodjer toplo dobrodosle :D

tuner je refreshan i nastiman (Kenwood KT1100), i situacija prije/poslije refresha je zaista nebo i zemlja (i sonicno i prijemno), ali svejedno imam problema bas sa doticnim odasiljacem (Osijek), ostali su jos gori ili potpuno van domasaja...

thx unaprijed :hail:

trenutna antena je na krovu kuce na stupu...
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Za FM - super J-pole antena?

PostPostao/la Schultz » 11 ožu 2013, 16:20

J Pole antenu možeš napraviti da u plastičnu cijev od vode staviš PF žicu...
Malvazijski tigar
Avatar
Schultz
 
Postovi: 510
Pridružen/a: 06 ruj 2011, 20:36
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Za FM - super J-pole antena?

PostPostao/la pamook » 11 ožu 2013, 16:50

to mi svakako pojednostavljuje dosta toga za napravit probni primjerak :mrgreen:
Thx M :hail:
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Za FM - super J-pole antena?

PostPostao/la Mate » 11 ožu 2013, 21:19

Ova tvoja antena ima pojačanje -3db!!!

Da napraviš vertikalni dipol imati ćeš veću dobit u odnosu na tu tvoju. Mislim da promjena polarizacije iz H u V nije od značaja jer bi većina UKV postaja trebala emitirati cirkulano polarizirane valove.

Ima dosta dobrih antena, pogodnih za DIY, ali ovdje je najveći problem što je to band 3 m, pa je dipol element red veličine 1,5 metara. Stim u vezi su problemi materijala i mehaničke izvedbe.

Ja sam svojevremeno najbolje rezultate postizao sa UKV pojačalom. Iskra je imala neka kanalna pojačala za VHF/UHF koja su formom upadala točno u priključnu kutiju na dipolu yagi antena. Postojalo je i pojačalo iste forme za cijeli UKV band. Na takvo pojačalo sam spajao samo 1/4 lambda komad žice i rezultat je bio nevjerojatan.
Kako se danas ta pojačala vjerojatno neće više nać, preostaju ona druga kombinirana TV/FM što idu na stup a i ma nekih koji se ubacuju u sam antenski vod
Nešto ovako: http://engelaxil.hr/proizvodi/zemaljska-antenska-pojacala/vanjska/antensko-pojacalopredpojacalo-15db-5-24v-bl-392/

Ukoliko se ne nađe išta podesno, preporučam probati sa auto antenom sa pojačalom, Pojačalo svakako ide na vrh zajedno sa antenom.

Poglej i ovo: http://radio.xtreamlab.net/omni-aerial.html

Evo još i ovaj link, stara dobra Iskra. Obratiti pažnju na stranicu 3 i 4. http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&ved=0CE8QFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.iskra.eu%2Fmma_bin.php%2F%24fId%2F2008122211045091%2F%24fName%2Fcatalog_antennas.pdf&ei=DSk-UZncNK7E4gS7zYHYBQ&usg=AFQjCNENXYLyKXoSfJy_SRq6lmFdpXnl1g&sig2=SEEszzPn3pRGBoF64mkFng
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Za FM - super J-pole antena?

PostPostao/la pamook » 11 ožu 2013, 21:49

Thx Mate :thumbup:

onaj Iskra katalog sam vec gledao prije i racunao uzeti FM-30 (str. 3), ali nisam ju (tada) nasao loklano, poslije lagano i okrivio tuner(e) da su stari (a i jesu, vise-manje svi su vintage :lol: ), pa danas nesto lurkajuci po webu sjetio se probat nac DIY ili kupovno rjesenje...

probat cu vidjet cijenu FM-30 tu lokalno ako je ima, a ako ne, probat radit ovog Slim-jima ili J-pole, vec prema materijalu kojeg imam/nadjem...

probam, javim, thx M8 :D
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Za FM - super J-pole antena?

PostPostao/la sstrsat » 11 ožu 2013, 22:59

pamook je napisao/la:tuner je refreshan i nastiman (Kenwood KT1100), i situacija prije/poslije refresha je zaista nebo i zemlja (i sonicno i prijemno), ali svejedno imam problema bas sa doticnim odasiljacem (Osijek), ostali su jos gori ili potpuno van domasaja...


Ako je prijem slab bas zbog nepovoljne lokacije onda tesko da ce ista pravo pomoc osim "long Yagi" ili barem "log-periodicne" antene. Yagica je bolja ali joj za FM radio frekvencije dimenzije nisu bas male tako da bi ti mozda bilo zgodnije provat standardnu log periodicnu antenu koja se obicno koristi ka sirokopojasna TV antena.
Kako Mate kaze, tocno je da je vecina FM stanica presla na cirkularnu polarizaciju ali ti ne bi bilo lose da proviris da li odasiljaci tebi od interesa mozda jos uvik koriste vertikalnu polarizaciju. Ako je slucajno tako, onda sve takve antene (i Yagi i LP) triba zarotirat za 90 stupnjeva.

I jos jedna stvar o kojoj se obicno ne vodi racuna. U losim uvitima prijema je izuzetno vazno koristit antenski kabel sa cim manjim gubicima, pogotovo ako se koristi duzi kabel. Faktor suma cilog sistema (antena-kabel-tuner) se povecava za iznos slabljenja u kabelu i ca je to slabljenje vece time je i faktor suma veci pa je poslidicno odnos signal / sum losiji. A dobar odnos signal / sum je jedna od najvaznijih stvari za kvalitetni FM prijem.
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Za FM - super J-pole antena?

PostPostao/la Mate » 11 ožu 2013, 23:24

Sve točno što sstrsat nabrojio. Nisam namjerno htio te stvari spominjat, da mu ne zakompliciram. Pretpostavka (majka svih zajeba) je bila da nekakvi signal "otvorenog" već "vata". I da ga je dovovoljno samo malo pojačat. Najprije antenom jer je to najčišće i najboje pojačalo, ali sa što jednostavnijom, em radi konstrukcije, em radi zadržavanja omnidirekcionalnosti. (opet pretpostavka da mu tribaju signali i iz drugih smjerova.)
Već i dvoelemetna yagica ili recimo HB9 izvući će kojih 5 db.
Ali htio sam ga odgovorit od tih konstrukcija jer neće imat materijala. Valjalo bi nabavit stare VHF TV antene od pravih aluminij cijevi potrebne čvrstoće za te dimenzije.
S dobrim pojačalom u samoj anteni zakla bi gubitke u vodu, tj dobija bi bolji s/n, a može se dogodit da takvim ansamblom i značajno skrati kabel, jer možda ne bude mora stavljat na vrh stupa di je sadašnja antena.
Sve je to jednostavnije za probat da se vidi što je s tim signalom, prije nego se upusti u gradnju odgovarajuće antene.

Stariji Hifi uređaji (radio prijemnici) su namjerno rađeni sa nižom osjetljivošću prijema, jer je gustoća raznih signala u jako naseljenim područjima (recimo njemčije) bi la takva da osjetljiviji prijemnici su imali velike probleme u rasčlambi jedne stanice.
Zato su ruski prijemnici bili ka da imaju osam pari ušiju. :lol:
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Za FM - super J-pole antena?

PostPostao/la davorin » 11 ožu 2013, 23:50

Mate je napisao/la:... Mislim da promjena polarizacije iz H u V nije od značaja jer bi većina UKV postaja trebala emitirati cirkulano polarizirane valove. ...

Naprotiv, polarizacija je kod prostornog vala vrlo važna, a razlika u nivou primljenog signala s antenom "krive" polarizacije je -6dB. Većina(90%) FM-UKV postaja emitira vertikalno polarizirane signale, pa je i polarizacija i postavljanje prijamne antene vrlo značajno.
Kod prijama odbijenog vala ili onog koji je promijenio smjer sa ogibom, moguća su odstupanja od osnovne polarizacije, pa se takav signal ponekad bolje primi sa antenom postavljenom ukoso ili čak horizontalno.
Kružno polarizirani valovi se koriste uglavnom kod relejnih veza i veza za linkove jer je kod njih prijam vertikalno i horizontalno polariziranih valova slabiji za -12bB, a prijam kružno polariziranih signala suprotnog smjera kružne polarizacije (postoje lijevi i desni smjer kružne polarizacije) je slabiji za -20dB. Tako se kod linkovskih veza dobije najbolji prijam samo željenog signala ispravne polarizacije, a ostale vrste polarizacije su maksimalno potisnute da ne smetaju.
Treba razlikovati polarizaciju emitiranog vala, od smjera zračenja odašiljača. Tako na primjer, većina FM-UKV odašiljača emitira vertikalno polarizirane valove, ali kružnog zračenja! To znači da zrače jednakom (ili približno!) snagom u svim smjerovima.
Zadnja izmjena: davorin; 12 ožu 2013, 08:47; ukupno mijenjano 1 put/a.
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: Za FM - super J-pole antena?

PostPostao/la pamook » 11 ožu 2013, 23:55

Hvala za pojasnjenja i savjete mladitji :D

mislim da se nisam dobro izrazio oko "loseg" prijema - signal Otvorenog na 104.4 primam i na obicnu stap antenu ali uz nešto šuma te naravno bez sterea, stvar je u tome da je s jedne strane (negdje oko 105.0) djelomicno "prekriven" ultrajakim signalom superpopularnog katolickog radija, a s druge strane ga guši (negdje na 104.0) isto tako jak signal nekakvog narodnjackog radija preko granice... i yebiga :twisted:

nakon refresha i podesavanja tuner puno bolje radi u "narrow" modu i mogu uhvatiti stereo signal sa ove postojece antene na krovu/stupu ali se cesto gubi (stereo), a ima i nesto šuma... kabl je, ako se dobro sjecam, KOKA2000 provucen vlastorucno 2006. god. i ima ga jedno 15m

pretpostavljam da bi i gore navedena omnica odradila svoj dio - tj. da mi ustabili stereo prijem, ali svakako se malo bacam na citanje oko yagi antena, a bacivsi oko na google images, misim da znam i jednog-dvojicu koji su ih koristili, pa su im mozda negdje jos citave van funkcije...

a probat cu i malo se raspitat za neko od tih starih Iskra pojacala po servisima, zna se zalomit da nekome negdje stoji nesto takvo i ceka :P

prijem recimo HR1,2,3 radi bez problema, naravno lokalne zelje&pozdravi stanice (RVK; RVU) rade isto "punim plucima", R-OS i jos par se moze ugodno slusati, ali uvijek im izleti neka Drezga, Tonson, mix rap&tambura, ispracaj sina jedinca na fakultet 60km dalje od kuce i slicne :puke: a ja jednostavno vise nemam zivaca za to... zato sam zapeo za Otvoreni jer udare 5 min vijesti svaki sat i ostatak se svira, bolje ili losije, ali svira... net streaming (preko napravljenog DAC-a :mrgreen: ) radi odlicno, ali nije to-to... di je tu skala sto svijetli, plus ako ide nekakav download u pozadini, ni streaming nije neka prevelika sreca :lol:

thx, procitam pa priupitam, opet :thumbup:

@Davorin - da li to znaci da bih ja trebao ovu postojecu probati okrenuti za 90 stupnjeva, odn. postaviti vertikalno?

http://www.hiwtc.com/products/vhf-fm-an ... -50478.htm

nije problem probati, samo da kisa stane i da se pristup doticnoj malo osusi :P
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Za FM - super J-pole antena?

PostPostao/la davorin » 12 ožu 2013, 00:45

Tvoja antena je ustvari običan zatvoreni dipol koji je savijen u krug da se dobije prijam kružnog smjera i to u horizontalnoj ravnini. Ravni zatvoreni dipol bi imao maksimume prijama okomito na usmjerenja dipola, a postavljen vertikalno bi imao bolji prijam vertikalno polariziranih valova.
Tvoja antena, vertikalno postavljena bi imala nešto bolji prijam vertikalno polariziranih signala, ali ono što je važnije, imala bi veće potiskivanje valova iz neželjenih smjerova.
Drugo je pitanje lokalnih prilika, odnosno primaš li signale direktno (postoji li optička vidljivost), ili ih primaš refleksijom vala od nekog objekta (zgrada, most, visoko vertikalno brdo :mrgreen: , itd.). Ukoliko primaš signal najbolje s antenom okrenutom prema odašiljaču, a odašiljač se ne vidi (nalazi se zbog velike udaljenosti iza horizonta), onda val do tebe dolazi ogibom i moguća je bilo koja polarizacija kao najbolja za prijam (kao i kod refleksija).
Dakle, treba isprobati više varijanti pozicija antene, gdje će se ponekad ostvariti najbolji prijam i sa slabijim nivoom signala, ali bez smetnji drugih postaja.
"J" antena (ili nekada među radio-amaterima zvana JOT) je puno bolja (veće pojačanje, niži optimalni kut prijama, ne traži preveliku efektivnu visinu za manji kut zračenja prema horizontu, itd.) za prijam vertikalno polariziranih valova koji se direktno primaju od običnog dipola, ali zbog većeg pojačanja su moguće i veće smetnje ostalih odašiljača (ima efektivno kružni dijagram u horizontalnoj ravni).
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Sljedeća

Natrag na Pomagala

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron