PSUD vodič

Re: PSUD vodič

PostPostao/la Khadgar2007 » 01 tra 2012, 11:26

Hmm...to primar znači otpor primara jelda? A ovo n^2 pretpostavljam broj zavoja na kvadrat, ali kako pobogu znati broj zavoja osim da se ne uzmu u ruke proračuni i onda sve to izračunati?
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: PSUD vodič

PostPostao/la Edison » 01 tra 2012, 13:35

Rt= Rs + (n^2)* Rp

gdje je:
Rs = izmjereni otpor pola sekundara ako ima srednji izvod, ili cijelog sekundara ako nema
Rp = izmereni otpor primara
n = omjer transformacije (= napon sekundara / napon primara).

Dok se mjeri otpor pojedinog namotaja, svi ostali namotaji trebaju biti kratko spojeni.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: PSUD vodič

PostPostao/la Khadgar2007 » 01 tra 2012, 13:40

E hvala na objašnjenju. :)
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: PSUD vodič

PostPostao/la membrana » 01 tra 2012, 15:06

Edison je napisao/la:Rt= Rs + (n^2)* Rp

Dok se mjeri otpor pojedinog namotaja, svi ostali namotaji trebaju biti kratko spojeni.


Zašto bi ostale zavojnice morale biti kratko spojene? Spojio ili ne, omometar pokazuje omski otpor - zavojnica na trafu je za njega obični komad žice, a struja koja za vrijeme mjerenja teče je istosmjerna.

Po formuli za otpor R=(ro)*(l/S) vidi se da nema nikakvih induktiviteta i onoga "tokovi se pomažu" ili "tokovi se odmažu". Kratko se spaja kad se mjeri induktivitet i rasipni tok.
membrana
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 20 stu 2011, 17:54

Re: PSUD vodič

PostPostao/la membrana » 01 tra 2012, 15:24

@Khadgar:
Jesi probao kliknuti na ovo:slika
Onda se pojavi ovo:slika

To je, po meni, glavni prozor u cijelom programu. Ako tu fulaš, sve ti ode nizbrdo, kao ovi tvoji primjeri kad trafo ima 1 om. :|
membrana
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 20 stu 2011, 17:54

Re: PSUD vodič

PostPostao/la Khadgar2007 » 01 tra 2012, 16:52

Jeste to sam kompletno fulao,čudi me kako nitko nije to prije spomenuo. Tj. znam da taj prozor postoji ali jednostavno nitko nije na to obraćao pažnju.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: PSUD vodič

PostPostao/la membrana » 01 tra 2012, 17:31

Zato smo to da si pomognemo.

Evo još malo matematike:
Ako imaš trafo koji znatno snižava napon (230 -> 12, 24, ... V) onda mu je sekundar namotan debljom žicom nego primar i automatski je Rs<Rp.
Formula kaže: Rt=Rp+(n^2)*Rs
Ovaj Rs je neki mali broj, svega nekoliko oma.
n=Us/Up -> podijeliš napon sekundara sa naponom primara (npr: 24/240=0.1)
n^2=0.01
I sad 0.01*(već ionako malen otpor sekundara) je dakle 100 puta manji broj od Rs
I taj 100x manji broj od Rs pribrojiš ka Rp i dobiješ praktički "isti" broj, odnosno Rp.
Pa se može reći: Rt=Rp.

Kad se napon podiže onda je (n^2)>1, a i sekundar je tanjom žicom motan i dulja je žica pa vrijedi početna formula jer je tada Rs>Rp.
:D
membrana
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 20 stu 2011, 17:54

Re: PSUD vodič

PostPostao/la joe dalton » 01 tra 2012, 23:48

Dobro razmišljaš. Jedino što ispravljač vidi sekundar transformatora kao takav, a primar pomnožem omjerom transformacije na kvadrat.
Avatar
joe dalton
 
Postovi: 770
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:14
Lokacija: Zagreb

Re: PSUD vodič

PostPostao/la membrana » 02 tra 2012, 08:38

joe dalton je napisao/la:Dobro razmišljaš. Jedino što ispravljač vidi sekundar transformatora kao takav, a primar pomnožem omjerom transformacije na kvadrat.


Opet krivo. Ako se transformira primar na sekundarnu stranu onda se dijeli sa n^2 i obrnuto, što je naša svakodnevica, kad se impedancija npr. zvučnika "prebacuje" na primar onda se množi sa n^2 i na taj način zavara izlaznu lampu jer ti spojiš 8 oma a lampa vidi npr. 5k oma.
membrana
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 20 stu 2011, 17:54

Re: PSUD vodič

PostPostao/la joe dalton » 02 tra 2012, 15:36

membrana je napisao/la:
joe dalton je napisao/la:Dobro razmišljaš. Jedino što ispravljač vidi sekundar transformatora kao takav, a primar pomnožem omjerom transformacije na kvadrat.


Opet krivo. Ako se transformira primar na sekundarnu stranu onda se dijeli sa n^2 i obrnuto, što je naša svakodnevica, kad se impedancija npr. zvučnika "prebacuje" na primar onda se množi sa n^2 i na taj način zavara izlaznu lampu jer ti spojiš 8 oma a lampa vidi npr. 5k oma.


Ajd mi objasni malo molim te kako to "opet"? :roll:
Kad sam ti napisao bilo što tako da mogu "opet" biti u krivu?

Mislio sam naravno na omjer transformacije u istom smjeru u kojem prebacuješ otpor. Znači u ovom slučaju sekundar na primar ili ako baš hoćeš 1/n.
Avatar
joe dalton
 
Postovi: 770
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:14
Lokacija: Zagreb

PrethodnaSljedeća

Natrag na Za početnike

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron