pojačalo

pojačalo

PostPostao/la alfa » 01 ruj 2011, 23:01

pravim pojačalo sa dva komada lm3886t i sad me zanima jeli dovoljan za njegovo napajanje trafo koji na sekundaru ima 30v 2.7a ?
Avatar
alfa
 
Postovi: 165
Pridružen/a: 23 kol 2011, 22:56

Re: pojačalo

PostPostao/la Khadgar2007 » 01 ruj 2011, 23:10

Ja mislim da ne bi bilo dovljno. Baš sam sada škicnuo Moxtoneovu stranicu di je on napravio gainclonea i kaže da treba jedno 100VA po kanalu. A 30x2,7 je 80VA. Možda bi taj trafo valjao za jedan kanal ali za dva nema šanse.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: pojačalo

PostPostao/la alfa » 01 ruj 2011, 23:13

trafo ima dva sekundara. hoću li dobiti manju snagu na izlazu ako imam manju snagu transformatora ili će se dogoditi neke druge nuspojave?
Avatar
alfa
 
Postovi: 165
Pridružen/a: 23 kol 2011, 22:56

Re: pojačalo

PostPostao/la Khadgar2007 » 01 ruj 2011, 23:23

Ne bih znao koliko vuče taj integrirac u leru ali vjerojatno radi u AB klasi znači čim ga pojačaš više struje vuče. Trafo će se sto posto početi grijati i to jako jer nema dovoljno snage e sada ča bi se moglo dalje desiti možda kakav proboj namota ili bi lm3886 riknuo to ne znam jer rijetko kada sam išao na knap sa snagom. Uvijek idem da imam jedno dva puta jači trafo nego ča treba.
Možda bi mogao probati tako da staviš osigurače u grane napajanja i tako bi se relativno osigurao da ti trafo neće vrisnuti. Ja bi pokušao sa jedno 1,5A osiguračima i na to okačio LM3886 i vidio kako se ponaša ali nisam sa njime nikada radio tako da ne znam baš puno o njemu.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: pojačalo

PostPostao/la alfa » 01 ruj 2011, 23:26

znači ništa bez ekperimentiranja. ako me ne bude par dana na forumu znači da eksperimentiranje nije dobro završilo. :mrgreen:
Avatar
alfa
 
Postovi: 165
Pridružen/a: 23 kol 2011, 22:56

Re: pojačalo

PostPostao/la Edison » 02 ruj 2011, 00:38

alfa je napisao/la:pravim pojačalo sa dva komada lm3886t i sad me zanima jeli dovoljan za njegovo napajanje trafo koji na sekundaru ima 30v 2.7a ?


Za probu ce ti to raditi dobro, no trafo je premale snage za oba kanala. Cak i jedan ne bi bio presretan s njim. S tim trafoom ces dobiti napajanje od oko 37V, a tu gainclone vec moze povuci dosta. No ako slusas normalnom glasnocom i ne pretjerujes, radit ce... Za dva kanala bi ti trebao transformator oko 300VA i sa sekundarima 25+25V. Ako bi isao na manju snagu, bio bi dostatan i transformator od 200VA 18+18V. Kod pojacala je uvijek dobro da imas obilato napajanje...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: pojačalo

PostPostao/la zendral » 02 ruj 2011, 06:21

alfa je napisao/la:trafo ima dva sekundara. hoću li dobiti manju snagu na izlazu ako imam manju snagu transformatora ili će se dogoditi neke druge nuspojave?

Ako su dva sekundara po 30V-2,7A bit će uredu za jedan kanal, za dva teško. Ali to je previsok DC.
zendral
 
Postovi: 71
Pridružen/a: 07 svi 2011, 23:47

Re: pojačalo

PostPostao/la ilimzn » 03 ruj 2011, 12:22

zendral je napisao/la:
alfa je napisao/la:trafo ima dva sekundara. hoću li dobiti manju snagu na izlazu ako imam manju snagu transformatora ili će se dogoditi neke druge nuspojave?

Ako su dva sekundara po 30V-2,7A bit će uredu za jedan kanal, za dva teško. Ali to je previsok DC.


Slozio bi se sa Zendral-om.
LM serija radi dobro ali samo pod jednim uvjetom - da se ne aktiviraju poprilicno 'trigger-happy' zastitni sklopovi. Najbolji nacin da se to sprijeci je namjerno smanjiti izlaznu snagu smanjenjem napona napajanja. Time se doduse dobiva sposobnost tjeranja zahtjevnijih opterecenja, a smanjenje izlazne snage uvijek treba gledati u dB s obzirom da je to realni prikaz koliko 'tise' se to mora slusati - ponavljam: dvostruko glasnije = 10x veca snaga. S druge strane, spomenuti zastitni sklopovi rade u linearnim mjerama, tako da za razliku od tek neznatnog percipiranog smanjenja maksimalne glasnoce, sanse za aktiviranje im se smanjuju na pola.
S 30V mozes nakon ispravljanja u praznom hodu ocekivati napajanje oko 40V. Trafo je 80VA sto znaci da neces mocu rabiti neke ogromne elektrolite (i iskreno, price o 'cim vise to bolje slobodno objesi macku o rep, elektroliti ne rade sami, i dobitna kombinacija je u dimenzioniranju elektrolita za dati trafo ili obrnuto), sto znaci da ni ne mozes ocekivati dulje zadrzavanje tog napona pod opterecenjem. Kvaka je u tome da promjena napona strujom opterecenja generira smetnje u izlazu jer valovitost napona sadrzi i vise harmonike, za koje je prigusenje smetnji iz napajanja samog chipa smanjeno. Moj bi ti predlog bio tzv. 'lossy' napajanje, koje dozvoljava gubitak napona po cijenu boljeg filtriranja. U ovom slucaju, to bi bilo relativno jednostavno RCRC filtriranje. Ako trafo ima dva odvojena namotaja 30V, to se radi za svaku granu posebno, i onda se na kraju na zadnjem elektrolitu spoje ta dva odvojena napajanja u jedno +- napajanje s zajednickom masom. Ako to jos napravis odvojeno za svaki kanal, tim bolje.
Ovakvo napajanje 'rusi' napon kod duljeg rada s pikovima snage, ali za razliku od klasike, to moze raditi polako jer se mogu koristiti veiki elektroliti, serijski otpori u filtriranju limitiraju pikove struje iz transformatora i time sprecavaju da on radi u nepovoljnom rezimu, sto bi bio slucaj da otproa nema i ispravljanje je direktno spojeno na preveliki elektrolit. Odnos maksimalne kontinuirane snage i maksimum peak snage ce biti dosta visok (cesto 1:0.7), ali ce napajanje biti dosta cisto - ostaje problem aktiviranja zastita u LM-u. OVakav je filter ujedno i puno manje osjetljiv na ESR/ESL elektrolita i neugodne pojave vezane uz to.
Moj rpijedlog bi bio iza trafoa prvi R reda velicine 0.5ohma, kond cca 4700uF, drugi R 1 ohm, a kond 10-15000uF ili 10000+4700 u paralelu, i naravno neka fina folija u paralelu s tim na samom izlazu. IZbjegavaj spajanje puno istih elektrolita u paralelu, moze zakomplicirati stvari i zahtijevati zobele, ovako s razlicitima je sansa za to puno manja.
Otpori neka su 4W, pri tome treba reci da ce se u normalnom radi jedva zagrijavati (s muzickim signalima) ali ako ces ici testirati na punoj snazi, dobrano ce se zagrijati. To ti vec puno govori o karakteru audio signala!
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39


Natrag na Za početnike

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron