Zujanje sistema

Zujanje sistema

PostPostao/la Pao Pepeo » 20 sij 2015, 19:50

Odgovorit cu vam ovdije decki vjerujem da cete me nac :D
Da ponovimo imam problem malo sa nekim zujanjem sistema.Sistem mi se za sada sastoji od laptopa kao izvora (sa mrtvom bateriom),DAC-a kojeg sam nedavno uzo od jednog naseg forumasa,pojacala 2 monobloka krklecovi 2a3 i dvije horne sa fostexsima en 166 (ima ih pod zvucnici)
trebat cu si jos neko predpojacalo ugurat u sistem ali za sad je tako.

Smetnje kako smo bili prije rekli javljaju se dok je laptop spojen na punjac,posto bateria ne drzi dugo.Kad je laptop odspojen od svog punjaca zujanje se smanji na prihvatljivu razinu.Laptop i DAC su spojeni najeftinijim USB kablom kojeg sam mogao naci... :mrgreen: interkonekt također :mrgreen: :mrgreen: na tome cu jos poradit radi neke minimakne zastite od smetnji.Zvucnicke kablove sam napravio prema preporukama sa audiofil-a mnogima od vas su poznati a onima kojima nisu nek si pogledaju ;)

Mase kako su rijesene na monoblokovima neznam.. ali vjerujem da su uredu ali budem pogledo jer me vec dugo kopka kako izgledaju iznutrice tih ampova.
Mase na DAC-u su rijesene kako se vidi sa slike ona od toroida i ona iz mreznog utikaca pod istim vijkom.Sad toroid malo zuji cak i kad DAC nije spojen sa kompom a kad se ga spoji zuji jos i vise.Njega mislim oklopit to nije problem sad dali mu se treba bolje rijesit to uzemljenje ili dodat kakav filter neznam...
Inace njegovim radom sam jako zadovoljan i dodao je ono nesto sto mi je falilo samo jos ostaje to zujanje koje me je... zeza zeza :mrgreen:
Da neslusam muziku po tiho na vecer mozda se nebi ni zalio...

@zbotic
ajd hvala na ponudi ako ne iskopam nesto pametnije mozda i uzmem.. cijena je ok pa ako se odlucim se javim tnx :thumbup:
Privitak/ci
dac%20mala%201.jpg
dac%20mala%201.jpg (237.52 KiB) Pogledano 11199 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Zujanje sistema

PostPostao/la vulejov » 20 sij 2015, 20:54

..
Zadnja izmjena: vulejov; 07 lip 2015, 21:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
vulejov
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 12 sij 2015, 23:14
Lokacija: Marinkova Bara

Re: Zujanje sistema

PostPostao/la zbotic » 20 sij 2015, 21:24

To kako je sada u kutiji smije biti samo privremeno rješenje. Inače me mrzi komentirati takve stvari, jer će se neki turbo limač čak i uvrijediti.

Sve da sada i analiziramo kako bi trebalo sve to spojiti i organizirati unutar kutije je bespredmetno u slučaju ovog zujanja budući da je uzrok zujanja laptop. Tamo ima virtualnih grounda i preklopa masa više nego spojeva na željezničkom kolodvoru u Frankfurtu pa je i rješenje problema u rangu rješenja prometa u Njemačkoj :) .
Treba odvojiti ground laptopa od ostatka audio sustava, a kako to napraviti već sam rekao, optičkom vezom. Možda može i kojekakvim pulsnim transformatorima, a možda i ne može. Gubljenje vremena, jer se u pravilu laptop jako teško otvara i prepravlja i sa malom vjerojatnošću uspjeha.......
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Zujanje sistema

PostPostao/la sinisap » 20 sij 2015, 21:31

Prvo kaj bi trebal napraviti je zamjeniti usb kabl. Ovi "najeftiniji" su koma! Kod mene taj dac nije zujiao mada je spojen na laptom i imam 5m+1m usb kabla. :D
Ono ispod žutog su Monacor transformatori.
sinisap
 
Postovi: 87
Pridružen/a: 25 svi 2011, 21:04
Lokacija: Zagreb

Re: Zujanje sistema

PostPostao/la vulejov » 20 sij 2015, 21:38

..
Zadnja izmjena: vulejov; 07 lip 2015, 21:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
vulejov
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 12 sij 2015, 23:14
Lokacija: Marinkova Bara

Re: Zujanje sistema

PostPostao/la vulejov » 20 sij 2015, 21:44

..
Zadnja izmjena: vulejov; 07 lip 2015, 21:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
vulejov
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 12 sij 2015, 23:14
Lokacija: Marinkova Bara

Re: Zujanje sistema

PostPostao/la Pao Pepeo » 20 sij 2015, 21:47

Ma ponavljam laptop i je svakako naslabilja karika u sistemu jos pritom je baterija stara tako da mi nema druge nego pokusat nac neko rijesenje bez da se nabavlja novi (citaj skuplji :D ) izvor zvuka.Da baterija drzi nebi se ni puno zalio,a ovi kablovi za signal znam da su privremeno rijesenje koje ce se vremenom popravit.
Probat cu posudit neki drugi komp za poslusat sistem kako Bog zapovjeda pa vjerujem da cu tad bit pametniji... :? :lol:
A i zvucnici su mi dosta osjetljivi tako da zadatak nece bit lagan...

Zujanje dok laptop radi na bat (onih 5 min koje stigne...) je malo recimo ni 15% od onoga sa punjacem i s tim bi i mogao zivjet.Jos da dodam kako nemam neki prikladan stalak za komponente tako da kablova ima po svuda... naravno pazim malo na raspored i na udaljavanje mreznih kablova i onih kojim tece slabasnji audio signal ali to sve kolko se rasporedit dade...
Primjerice uspio sam smanjit sum udaljavanjem monoblokova jednog od drugog... u pocetku nisam na to obraco paznju :mrgreen:
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Zujanje sistema

PostPostao/la vulejov » 20 sij 2015, 22:01

..
Zadnja izmjena: vulejov; 07 lip 2015, 21:38; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
vulejov
 
Postovi: 104
Pridružen/a: 12 sij 2015, 23:14
Lokacija: Marinkova Bara

Re: Zujanje sistema

PostPostao/la Pao Pepeo » 20 sij 2015, 22:27

Ma ja bi to opiso ovako nekako zzzzbrbrbrbršššššššš i zzzzz :D ŠALIM SE NARAVNO nije sve tako crno.Kako bi to tocno opiso neznam.. zujanje bite to vi rekli valda,bitno mi je da ste razumijeli o cemu se radi.
vulejov je napisao/la:Probaj otkačiti masu sa DAC-a, to je minut posla i može da se vrati, mada sve više mislim da to neće ništa rešiti.. drugo, probaj odneti DAC kod nekog drugog pa probaj sa njegovim pojačalom i eventualno računarom.. treće, probaj neki drugi računar kod sebe u sistemu..

Probat cu sve te opcije koje me ne kostaju nista ,pa javim za koji dan dva na cemu smo
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Re: Zujanje sistema

PostPostao/la Pao Pepeo » 21 sij 2015, 11:19

for mister zmajz :D
da probo sam,i kad je laptop iskljucen sa punjaca stvar se popravi,zujanje tako reci nestaje.Probao sam i ono sto mi je zbotic jucer predlozio tj. da punjac od laptopa ukljucim i u druge uticnice koje imam ali nista,stvar ostaje ista.Jucer sam kasno dosao doma tako da nisam stigo puno toga probat.
Pao Pepeo
 
Postovi: 231
Pridružen/a: 16 lip 2013, 21:31
Lokacija: Pula

Sljedeća

Natrag na Za početnike

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron