Koji filter kondići za refresh?

Koji filter kondići za refresh?

PostPostao/la Johnny » 25 tra 2013, 10:11

dođe vrijeme za refresh elektrolitskih filter kondenzatora. Ograničenja kapaciteta i dimenzija od prije 30 godina više nema...

- Koliko napucati dodatnog kapaciteta?
- Jesu li Elna 80V "for audio" 10000 uF dobri? Kinezi na ebayu ih prodaju na lopate
- Ako ih ima 4 (dva po kanalu) jel mogu dva biti super, a dva samo prosječni ili bolje da budu svi isti?
- Mogu li imati premali ESR i preveliki ripple current?
- Kako ide to sa bypass folijama i jel to uvijek poželjno?
- Ako uzmem 100V i 105 stupnjeva, hoće li trajati zauvijek?
Avatar
Johnny
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 14 sij 2012, 15:33
Lokacija: Rijeka

Re: Koji filter kondići za refresh?

PostPostao/la ilimzn » 25 tra 2013, 20:55

Johnny je napisao/la:dođe vrijeme za refresh elektrolitskih filter kondenzatora. Ograničenja kapaciteta i dimenzija od prije 30 godina više nema...

- Koliko napucati dodatnog kapaciteta?


Bez vise informacija, nikoliko.

- Jesu li Elna 80V "for audio" 10000 uF dobri? Kinezi na ebayu ih prodaju na lopate


Kinezi pisu svasta po svemu i svacemu. Uglavnom su fake - provjeriti koja je serija (kod od 2 ili 3 slova), svaka susa u kini moze tampon tiskom otisnuti 'for audio' i uglavnom to i radi.

- Ako ih ima 4 (dva po kanalu) jel mogu dva biti super, a dva samo prosječni ili bolje da budu svi isti?


To bi znacilo da jedan kanal dobije dobre, drugi prosjecne. Ili da jedna strana napajanja dobije dobre, druga prosjecne. Odgovor mozes dokuciti i sam. Ako ne, onda se ostavi bilo kakvog mijenjanja bilo cega.

- Mogu li imati premali ESR i preveliki ripple current?


U principu ne. Ripple Current je broj koji propisuje maksimum. Pitanje bi bilo slicno kao mogu li auto gume biti za preveliku brzinu.
ESR je pozeljno cim nizi. Zanemariv je u odnosu na otpor i rasipni induktivitet transformatora. Nizak ESR smanjuje unutrasnje zagrijavanje kondenzatora pud uticajem 'ripple current'.
Radikalne razlike u ESR-u i ESL-u mogu uticati na zvuk pojacala.

- Kako ide to sa bypass folijama i jel to uvijek poželjno?


U principu da, ali treba provjeriti kako je sve skupa mehanicki slozeno (ozicenje). Ovisno o tome kakve dodatne parazitne elemente donosi ozicenje, koliko je daleko trafo, ispravljanje, pojacalo - moze doci do promjene zvuka. Najcesce na bolje ali ne uvijek.

- Ako uzmem 100V i 105 stupnjeva, hoće li trajati zauvijek?


Na 150V i 120 stupnjeva ce trajati vrlo kratko. Citaj: nedovoljno najosnovnijih informacija o originalima, ili moramo pogadjati kapacitet i radni napon? :) Pouka: prije nego stisnes 'posalji' ipak ponovno procitaj sto si napisao i provjeri jesi li napisao sve sto je potrebno da dobijes odgovor...
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Koji filter kondići za refresh?

PostPostao/la Johnny » 25 tra 2013, 21:37

Hvala. Nekako sam mislio da su u paraleli kondovi, a obzirom da je ipak simetricno napajanje naravno da moraju bit isti.

Edit: Ja imam tu jedan problemčić druge prirode. Ilimzn nema vremena za moj refresh, a drugi refresher mi je rekao da su ovi kondići baš super. To mi budi sumnju da taj ne zna ili bi mi rekao bilo što i obavio poslić.
Avatar
Johnny
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 14 sij 2012, 15:33
Lokacija: Rijeka

Re: Koji filter kondići za refresh?

PostPostao/la ilimzn » 25 tra 2013, 23:34

Kondenzatori se mogu izmjeriti s odgovarajucom mjernom opremom, pa se vidi. Nema tu neke misterije, samo ljudi koji nemaju te instrumente pa nagadjaju :) iako, i to mogu prilicno dobro nagadjati ako imaju iskustvo.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Koji filter kondići za refresh?

PostPostao/la Johnny » 14 svi 2013, 16:39

ima neki koji su screw, ali ne piše da su za hifi nego computer/inverter/traction/welding.
?
Avatar
Johnny
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 14 sij 2012, 15:33
Lokacija: Rijeka

Re: Koji filter kondići za refresh?

PostPostao/la ilimzn » 14 svi 2013, 17:37

Johnny je napisao/la:ima neki koji su screw, ali ne piše da su za hifi nego computer/inverter/traction/welding.
?


Ni jedni nisu za 'HiFi'. Treba razumjeti specifikacije. Computer grade / inverter / welding su savrseni, nisko impedantni (low ESR), high ripple current. Tocno sto ti treba.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Koji filter kondići za refresh?

PostPostao/la zbotic » 14 svi 2013, 18:34

Zapravo bi ove na kojima piše "HI-FI" ili "for audio" trebalo izbjegavati jer to govori da su iz vremena kada je audio nešto značio u elektronici a to je u najbolju ruku kraj osamdesetih godina prošlog stoljeća.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Koji filter kondići za refresh?

PostPostao/la ilimzn » 14 svi 2013, 20:36

zbotic je napisao/la:Zapravo bi ove na kojima piše "HI-FI" ili "for audio" trebalo izbjegavati jer to govori da su iz vremena kada je audio nešto značio u elektronici a to je u najbolju ruku kraj osamdesetih godina prošlog stoljeća.


Na zalost, jos gore. Danas oni na kojima pise 'For Audio' su oni na koje su kinezi napisali 'For Audio' da bi ih prodavali naivcima jer ne vrijede bas nista. Niti jedna firma nije na svoje kondenzatore nakom kasnih 80-ih pisala 'For Audio' osim po narudzbi za proizvodjace uredjaja, pri cemu su neki visestruko prostituirali, primjerice Marantz.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Koji filter kondići za refresh?

PostPostao/la Johnny » 15 svi 2013, 09:15

A "For switch-mode power supplies in professional equipment"?

Ti imaju još manji esr i veći ripple current
Avatar
Johnny
 
Postovi: 53
Pridružen/a: 14 sij 2012, 15:33
Lokacija: Rijeka

Re: Koji filter kondići za refresh?

PostPostao/la zbotic » 15 svi 2013, 13:35

Već ti je odgovoreno, bitni su parametri, a ne pridjevi.
BTW nije neophodno da imaš baš "najbolje na svijetu" jer to obično nesrazmjerno košta. Drži se renomiranih dobavljača dijelova tipa Farnell, Buerklin i slično, tako ćeš izbjeći babuške :lol: ....
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14


Natrag na Za početnike

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron