NAD S300

Dogradnja tvorničkih uređaja

Re: NAD S300

PostPostao/la ilimzn » 08 ožu 2012, 18:13

pinco je napisao/la:Evo cila shema.
...
Ako nemaš vrimena za neke druge ideje simulirat, reci kako si zamislija ja ću provat.


Imamo u principu dvije mogucnosti:

1) Servo prema tocki spoja R17 - R18. Ovdje ide najjednostavniji integrator (invertirajuci) s izlaza na tu ticku, dakle veliki otpor s izlaza (1 megaohm) na - ulaz OPampa, kondenzator 1-2uF u povratnoj vezi OPampa s izlaza na - ulaz, + ulaz na masu, izlaz na spoj R17-R18. Ovdje je problem unutrasnje impedancije OPampa koja mora biti prakticno jednaka nuli u svim uvjetima ukljucivo vrlo visoke frekvencije, sto je jednostavno nemoguce, a cak se niti ne isplati tome priblizavati s obzirom na skupocu i potrosnju OPampova koji bi iole zadovoljavali uvjete. Dakle, iako u teoriji ovo predstavlja najbolje rijesenje, u praksi ce znacajno kvariti karakteristike cijelog pojacala u takvoj jednostavnoj verziji.
Umjesto puke jednostavnosti, mogao bi se izmedju izlaza OPampa i spojne tocke R17-R18 staviti RC filter. Ovo sad pocinje vec podsjecati na varijantu bez serva i ujedno ukazuje zasto je u toj varijanti tamo onaj veliki kapacitet. No, ovdje mozemo uzeti DC servo kao neku vrstu kondenzatora vrlo velikog kapaciteta ali s visokim i 'losim' ESR, kojeg cemo izvana bypass-ati s kvalitenim folijskim kondenzatorom. Time se od OPampa zahtijeva da ima nizak izlazni otpor tek u najnizem dijelu spektra. Problem je sto takav kompozitni sklop ima dvije vremenske konstante i time se fazni pomak kroz njega moze pribliziti opasnih 180 stupnjeva sto u sprezi s invertiranjem kroz integrator daje mogucnost oscilacija. U praksi je to tek teorija, ali takav sustav nema vise aperiodicko prigusenje (tj. priblizava se statickom i stabilnom stanju bez oscilacija) vec postiji neka perioda, i time se moze pojaviti ono 'pumpanje'.
Postoje dvije verzije ovakve izvedbe sklopa od kojih jedna omogucava precizno podesavanje konstanti tako da se postigne prakticki ravna karakteristika, no kod nje je kondenzator koji preuzima ulogu niske impedancije od OPampa opet slicnih vrijednosti kao u verziji bez serva.
Druga izvedba ima praktice vrijednosti kapaciteta ali nije imuna na pumpanje, ovisno o tome kako se odaberu vremenske konstante. Ona se izvodi tako da se izlaz OPampa umjesto direktno na spoj R17-R18, spaja na tu tocku preko otpora Rx, koji ne bi smio biti manji od stotinak ohma a u praksi ce biti blize par stotina ohma pa cak do reda k ohma. Spojna tocka R17-R18 i tog otpora je ujedno preko kondenzatora reda velicine 1-2uF spojena na masu (kondenzator moze biti mala folija kao sto je koristena i u povratnoj vezi serva). Ovaj kondenzator ne mora imati apsolutno najnizi moguci ESR ali nikako ne smije biti induktivan, jer ce se inace pojaviti oscilacije izlaznog stupnja. R19 prema desnoj strani ulaznih diferencijala se spaja direktno na masu (inace ovakva verzija sklopa se lako moze preraditi na balansirani ulaz).
Glavna igra ovdje je odabir otpora Rx i vremenske konstante serva, o kojem ne ovisi samo ukupna frekventna karakteristika sklopa vec donekle i sonicne karakteristike u najdubljem basu (iako je za C prema masi 1uF prelazna frekvencija sa serva na taj ond oko 50Hz, izoblicenje na frekvencijama ispod toga ce pokazivati blagi porast u odnosu na ostatak audio podrucja).

2) Neinvertirajuci integrator prema bazama desne strane diferencijala, dakle prema spoju baza i R19.
Moj bi prijedlog bio da se proba ono sto sam spomenuo u poruci iznad, obicni invertirajuci integrator kao za rijesenje (1) gore se nadopuni invertirajucim pojacalom. Pojacanje bi trebalo biti tek malo iznad 1 pa je najprakticnije napraviti da bude 1. Izaz preko otpora 47k na baze diferencijala (spoj na R19 stranu koja nije na masi), kao i do sada. OPamp nije kritican, TL072 ce sasvim fino odraditi posao, ili jos bolje LF442.
Mana je ove verzije sklopa sto se ne moze jednostavno izvesti balansirani ulaz.

Osim ove verzije postoji jos jedna koja radi manipulacijom struja kroz ulazne diferencijale no tu mi malo dajte vremena da si je prvo poslozim u glavi...
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: NAD S300

PostPostao/la Boban » 08 ožu 2012, 20:49

pinco je napisao/la:Boban je nacrta lipu pločicu opet uz instrukcije meštra, i napravit će probnu verziju, ako sve bude super, stavit će se konaćna verzija na forum, probaće se obe verzije, servo i kond, zvučno bolja ostaje konačna, za sad će servo na malu dodatnu pločicu.


Pošto se moji postovi brišu, a nečiji se ostavljaju sa izuzetno kostruktivnim zalaganjem, tj. blejanjem, dok neko gubi oči da nešto nacrta i skuplja komponente da proba. Znaš Vinko i sam koliko smo radili na ovom projektu i van ove teme oko probnih simulacija i konstrukcije svega ovoga i po nekoliko sati dnevno, ja se povlačim iz teme i možete slobodno obrisati sve poruke ostavljene sa moje strane. Želim vam uspeha i da na kraju budete zadovoljni. Nažalost, prevaranti uvek dođu do nečega što su naumili.
Konačnu verziju pločice ću poslati Vinku, pa ako želi on neka proba ili nek pošalje nekom ko je već zainteresovan.

Pozdrav.
Boban
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 05 svi 2011, 22:32

Re: NAD S300

PostPostao/la dvv » 08 ožu 2012, 21:20

Samo da pitam, da ne radim bez veze, ali ako treba, odradićemo:

1. Po mome iskustvu, ni najbolje složena šema sa klasičnim napajanjem ne može da parira solidnom uređaju sa stabilisanim naponom - da li je razmatrana i ta mogućnost (jer stvarno nemam vremena da sada sve čitam od početka), i ako jeste, da li je uzvedan do samog vrha, a to znači DVOSTRUKA stabilizacija, jedna za naponski deo, a druga za strujni, i

2. Ima li interesa za jednim malim informativnim kolom, koje putem LED dioda obaveštava korisnika o:
a) Power On
b) Signal (prisustvo nekog napona na ulazu)
c) 0 dB (maksimalna nominalna snaga) i
d) Clipping (upozorenje da se sada već preteruje i da može doći do klipinga).

Normalno, i pod 1) i pod 2) je podešljivo, nije fiksirano za jednu tačku i to je to, već postoji moguć raspon delovanja.

Samo da postetim da elektronska stabilizacija može da se napravi i tako da ima manju ili veću toleranciju prema ulaznom naponu, što je samo dodatna prednost, kao i to da je po svojoj konstrukciji ujedno i filter ulaznog napona, što sigurno neće smetati. Bitno je prilikom planiranja prostora unutar kutije samo predvideti mesto i za to, a ne mora se odmah sve odjenom ugraditi.

Imao sam čak i štampane pločice za stabilizator, ali sam ih svojom glupošću obrisao jer mi nisu odgovarale po obliku, kod sebe ću to morati sasvim drugačije da radim. No, za uzvrat, nisu komplikovane, nema stotina delova, ali ima povećih hladnjaka za strujni deo. Ništa revolucionarno, školski primer kako se to radi, neki iz industrije to baš tako i rade, uz minimalne izmene prilagođavanja (Naim, Adcom, itd).

Pošto sam pre par sati provalio kako da od PDF datoteke dobijem JPG ili slično, nije problem da to postujem. Ne mogu da garantujem da ću sutra stići jer imam zakazanu jurnajvu kod majstora, ali do prekosutra sasvim sigurno.

Ako ima interesovanja.
dvv
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 08 svi 2011, 18:21

Re: NAD S300

PostPostao/la Khadgar2007 » 08 ožu 2012, 21:44

Ima itekako ima interesiranih za kolo pod brojem 2) :trophy:
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: NAD S300

PostPostao/la pinco » 08 ožu 2012, 21:49

Nema interesa za to, posebno za stabilizaciju strujnoga dila, za naponski dio ako me bude to komodalo iden na provjereno rješenje, bila već tema o tome. A nema potribe ni da se radi Božićna jelka od pojačala, ovo je tema vezana za modifikaciju Nad S300, i molija bi da se držimo teme. Posli ćitanja razni postulata o napajajima "renomiranoga" autora na TNT i sl., i ćitanja prave strućne literature, i nadasve vrhunskih tekstova od ilimzna, svatija san da ovaj nema pojma o ćemu piše, a šta je najgore daje savjete drugima. idemo dalje sa temon, za ostale teme, pomočne uređaje, napajanja itd. postoju druge teme.
pinco
 
Postovi: 210
Pridružen/a: 09 svi 2011, 09:59

Re: NAD S300

PostPostao/la admin » 08 ožu 2012, 22:02

Pinco, molim te da smiriš ton.
Za sljedeći napisani post koji će vrijeđati bilo koga na ovom forumu dobit ćeš hlađenje od minimalno tjedan dana.
Avatar
admin
Site Admin
 
Postovi: 179
Pridružen/a: 03 svi 2011, 22:40

Re: NAD S300

PostPostao/la pinco » 08 ožu 2012, 22:18

admin je napisao/la:Pinco, molim te da smiriš ton.
Za sljedeći napisani post koji će vrijeđati bilo koga na ovom forumu dobit ćeš hlađenje od minimalno tjedan dana.


Koji ton?
Ja pristojno smirivan, di san ikoga uvridija samo san upozorija na ono šta se upozorilo mene prije, postoju druge teme za druge stvari ovo je tema modifikacije Nad S300 pojačala, na forumima san neko vrime i otprilike se zna ko glumi gurua a nema pojma, daje loše, skupe i opasne savjete i red je se upozori na to nove članove. Boban i ja smo imali lipu ideju da se nešto uradi konkretno i na SS sekciji, šta bi imalo koristi za sve pa i za forum. Izdvojili smo dosta vrimena na to, i bez ove teme spremali smo dosta toga šta bi bilo zanimljivo, i to uz namjeru da se sve provjeri od strane nas, neke su stvari bile gotove, znaći ne košta druge ni vrimena ni novca.
Netriba mi hlađenje, nego pošto ode postoju dvostruka mjerila molim da me se obriše sa ovoga foruma da ne kvarin idilu, bilo mi je drago druženje, ima super likova na forumu, al oćito to nije tip foruma za mene, hvala svima.
Vinko.
pinco
 
Postovi: 210
Pridružen/a: 09 svi 2011, 09:59

Re: NAD S300

PostPostao/la admin » 08 ožu 2012, 22:48

Ovdje nitko ne dobiva zastitu i ne koriste se dvostruka mjerila.
Uopce me ne zanima tko je bezobrazan, da li je to pinco, dvv, Boban ili netko cetvrti.
Ovdje se ne radi samo o vama vec i o drugim clanovima foruma.
Pinco i Boban - obrisani su vam jucer neki postovi koji su van svakih pravila ovog foruma o pristojnosti i direktan napad na drugog clana ovog foruma.
Obrisani postovi su pospremljeni i vrlo je lako utvrditi o cemu je rijec.

Ko u vrticu:
Teta: Djeco taj stricek vam je jako zlocest, nemojte od njega uzimati nikakve bombone.
Djeca: Necemo, bit cemo dobri.

Razlika je u tome da forumasi nisu djeca nego odrasle osobe.
Svatko sam kreira svoje misljenje i dojam o nekoj osobi.
Avatar
admin
Site Admin
 
Postovi: 179
Pridružen/a: 03 svi 2011, 22:40

Re: NAD S300

PostPostao/la grunf » 08 ožu 2012, 23:34

admine,ne bi se tia puno mišati,pratim ovu temu od početka,ali mislim da su Pinco i Boban najmanji krivci nastale situacije

triba nastaviti s projektom jer miriše na dobro :D
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."
Avatar
grunf
 
Postovi: 844
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 23:51
Lokacija: Šibenik

Re: NAD S300

PostPostao/la ilimzn » 09 ožu 2012, 02:42

OK... vidim da je vrijeme da se opet objasne neke stvari koje ne bi trebalo objasnjavati, a to cu sada uciniti i kao moderator i kao inicijalni pokretac ove teme od pocetka.

Tako dugo dok se postovi ticu teme, pa cak i perferalno, a nista nije receno sto prvenstveno tehnicki ne stoji ili moze biti opasno, nece biti brisanja.
Teme se NE TICU osobna misljenja jednih clanova o drugim clanovima te njihovom liku i djelu jer ovo nije forum 'svjedocanstva o moralu i karakteru' nego diyaudio.com.hr. Probleme koji jedni korisnici imaju s drugima i obrnuto molim rijesavajte negdje drugdje, takve ce stvari biti izbrisane, sto znaci dijelovi postova ili ako nema nista drugo u postu relevantno na temu, cijeli post. Pravilo je jednostavno i diskusije o njemu nema, kome se ne svidja neka se makne sam ili ce biti baniran.
A sad posebno za one kojima treba nacrtati: ako je negdje ostao dio posta koji nije relevantan a nije izbrisan, to nije zato jer se nekome drzi stanga i imaju se nekakva dvostruka mjerila, ili se stalo na neciju stranu, nego zato jer moderatori i administratori imaju i ostatak svog zivota, i nedovoljno slobodnog vremena, a neki od njih bez obzira na to ipak nadju vremena da odgovaraju na desetke pitanja u temama aforuma i na PM, a s gore spomenutim irelevancijama im se dalo dodatnog posla da ciste forum od njih, i to ne bilo kako nego jos u celofanu e da s ene bi netko slucajno uvrijedio ili optuzio za dvostruka mjerila i protekcionizam, pa jednostavno jos nisu stigli do tog posta.
S obzirom da su te optuzbe eto iznesene na racun administracije, time sam kao moderator prozvan i ja, sto je tim vise relevantno jer je tema i osnovni (i ne tako osnovni) materijal od kojeg je nastao ovaj projekt dosao od mene.
Zato evo ovdje prvi i zadnji put, da bude kristalno jasno: povrijedjene ponose i zahtjeve za brisanjem postova na razini djecjeg vrtica si izvolite izbiti iz glave jer cu inace JA pobrisati SVE svoje postove a slijedeci put cu trositi svoje vrijeme na 101 odgovor ovdje i na PM (kao da je lako i brzo napisati 2-3 strane teksta a da bude razumljiv i bez greske!) nikad pa ni tad, jer nakon cijele teme, odgovora, PM-ova, mailova, objasnjenja, shema, simulacija i doslovno izmisljanja rijesenja po narudzbi, dobivati optuzbe da sam stao na neciju stranu ili imam dvostruke kriterije je u najmanju ruku uvreda. S takvim stavom, gospodo, jedina strana na koju vas mogu smjestiti je medju djecu koju bi trebalo posramljenu poslati u kut. Pocnite ponasati ko odrasli ljudi i idemo dalje raditi.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

PrethodnaSljedeća

Natrag na Tweak

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron