Mjerenja u elektroakustici

Hrvatski DIY Audio forum

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la Khadgar2007 » 04 srp 2012, 09:11

Gospon :ugeek: imam ja vrhunsko hajend pojačalo od 2x15W sa TDA1521Q, ono Q znači quality pa ako samo dajte da bilo ča testiramo paralelno sa njime :lol: :mrgreen:
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la Milivoj » 04 srp 2012, 13:21

Ne radi se o tome da se nečije pojačalo proglasi uređajem nižeg ranga kvalitete. Smisao uspoređivanja leži u tome da se povuče paralela između dva pojačala različitih klasa, na primjer, srednje klase i High End klase. Potrebno je utvrditi koji elementi pojačala to pojačalo svrstavaju u njegovu klasu, bila ona visoka ili niska i da se rezultati mjerenja potvrde slušnim testom. Također, nužno je uspoređivati uređaje koji pripadaju istoj tehnologiji, jer nema smisla uspoređivati cijevno s tranzistorskim. Takvo mjerenja nije natjecanje u kvaliteti, nego prezentacija školskih primjera dvije razine kvalitete, uz jasni prikaz razloga koji su ta pojačala smjestili u njegovu klasu kvalitete.
Milivoj
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 20 sij 2012, 14:16

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la Khadgar2007 » 04 srp 2012, 13:26

Ma znam, malo se šalim. Ali se u potpunosti slažem da bi trebalo se baciti na neka mjerenja u dogledno vrijeme i povući neke zaključke u vezi toga. Ja ću se držati postrance i upijati koliko god mogu jer od instrumenata ima samo unimer pa baš i ne mogu nešto ispitivati ono par uređaja koje imam sastavljeno.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la Master of Disaster » 27 srp 2012, 13:23

Mate je napisao/la:Aapropo ovog mog prethodnog komentara:

Poznajem osobno (do druženja) nekoliko vrhunskih glazbenika hrvatske glazbene scene. Osim što štede pa imaju :D , i sukladno tome su mrvu tašti pa moraju imati sve najjj..., nikad s njima nisam primjetio da zapravo mare za HiFi i od toga prave filozofiju. Istina popili bi ti krv ako im ne pogodiš ozvučenje na pozornici preko kojeg imaju nešto "reći", ali na kraju će zasvirati i zapjevati na bilo kojoj kanti. I budući su klase, to će zvučati perfectno do rezanja žila. Ne radi kante od ozvučenja nego radi njihove moći i talenta.

Da im pustiš bilo što na lijevak, čuju sve i više nego što mi mislimo da čujemo na ne znam kakav vrhunski HiFi. I onda još počnu neku spiku koju ja niti razumijem do kraja a bogami niti čujem to o čemu govore.
"Čuj kako ženska ima izvrstan vibrato...." " A čuj ovo je malonazalno..." a ja: :?: :?: naprežem ušesa, i kimam glavom "je, je, baš tako"
Šta ću drugo, ne moš od sramote. :lol:


Eto, to je ono što nedostaje audiofilima; glazbenik radom u studiju stiče "osječaj za tehniku" :D , oću reć jako dobro zna iz prve ruke kako tehnika snima i reproducira ono što je on htio prenest, tako da zna slušati, zato uglavnom ne pate na hi fi; jer znaju slušat i to rade automatski. Znači; svaki audiofil koji drži do sebe prvo pravac studio i napravit domaću zadaću ;)
Gdje ima dima, nema zvuka.
Avatar
Master of Disaster
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 24 pro 2011, 00:41

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la tubeman » 27 srp 2012, 23:57

Glazbenike u studiju ne zanima hifi iz jednostavnog razloga što to nije njihov posao.
Njegov interes je da što bolje odradi svoj dio posla jer od toga živi.
Većina glazbenika (ne svi), kao i velika većina sportaša su po definiciji javne osobe i na neki način kreiraju javno mnijenje, uglavnom nisu intelektualci što se vidi i iz njihovih izjava i ponašanja.
Većina je toga svijesna i ne pletu se u ono u što se ne razumiju.
Tehnika i tehnologija su u svakom slučaju među njima.

Sve ostalo se događa pod kontrolom producenta i ostale svite koji viču : "ne valja, idemo opet!"
Na kraju se sve izmiksa, pa "dubina i širina pozornice" kao i sve ostale điđe nastaju elektronički, i iuglavnom ovise o afinitetu i sposobnost ekipe iza miksera da kreiraju što dopadljiviji zvuk i efekte.
Soptanje i hripanje pjevača te ostali felševi su dodatni začini koji se namjerno dodaju kako bi se zadovoljili "istraživači" zvuka.

Smiješno je zapodijevati diskusije oko nečega što je najčešće snimano u prostoru od 10-15 metara kvadratnih.
Pri tome se vrlo često pojedinačno nasnimavaju instrumenti ili glasovi jedan po jedan, a da glazbenici jedan drugoga i ne vide i nisu tamo u isto vrijeme.
I gdje sada tu ima stejđa, širine, dubine i sl. ?
Ima.
Elektronika čini čuda ;)
Prostor se kreira umjetno i puno toga se mora prenaglašavati kako bi se dobio željeni učinak.

To pomalo sliči na one reklame za televizore kada se reklamira posve nova, revolucionarna tehnologija koja ima kristalnu sliku.
Pokaže se slika televizora na čijem ekranu doista sve prekrasno izgleda, trodimenzionalno, samo da ne iskoči van, Hi END do bola.
I onda skužiš da se sve to događa na ekranu TVOJEG starog, nimalo revolucionarnog krša.

Ili, pokušajmo malo pratiti dijaloge u filmovima.
U stvarnom životu nitko tako ne govori.
Kada bi u filmu dijalozi bili realistični, bili bi iritantni i glupo bi zvučali.
Tako ispada da je namješten i afektirani govor jedini prihvatljiv i "stvaran".

Tako je to i kod snimanja zvuka.

Zna se i zašto se to tako radi.
Sva industrija, pa tako i glazbena ide na zaradu, a zarade je u masama.
Danas je masovnost MP3 player , IPhone i plastična linija.
Zvuk se prilagođava upravo tome, pri čemu se često žrtvuju potrebe HI-Fi sta.
Za njih se onda rade posebna izdanja (u pravilu puno skuplja) jer se očekuje da netko s opremom koju je platio toliko i toliko desetaka ili stotina tisuća nečega, neće sitničariti oko stotinjak eura za takav CD ili LP.

Više se očekuje od koncerata i snimanja uživo.
Ali i tamo ćemo primijetiti cijelo postrojenje s miksetom od bar 3 metra kvadratna ;).
Razvijena je cijela nauka, zasnovana na psihoakustici, o tome kako stvoriti što bolji privid dimenzionalnosti i kvalitete zvuka na otvorenim prostorima.
Često niti to ne uspijeva.
U pravilu, što je koncert veći, i problemi su veći.

Bio sam više puta na koncertu Brucea Springsteena koji su u pravilu katastrofalno zvučali.
Ne samo da nije bilo dobrog zvuka, stejđa, prozračnih srednjih i svilenih visokih ( ;) ), nego si se morao naprezati da skužiš koja se uopće pjesma izvodi !!!.
Međutim, Boss si to može dopustiti, i razlog dolaska na koncert sigurno nije analitičan zvuk i izučavanje razmještaja izvođača.

Isto je i s događajima poput opere, koncerata klasične glazbe i sl.
Ne znam koliko tko hoda na takva događanja, ali onaj tko odlazi zna da je tu besmisleno tražiti hifističke stvari.
Onaj koji očekuje da će čuti kako je bas u zadnjem redu prigušeno prdnuo, violinist u drugom malo drugačije zastrugao gudalom ili dahtanje pjevača (koje nije predviđeno da se čuje), samo gubi vrijeme.
To i nije cilj.
Cilj je uživati u predstavi, koncertu, glazbi i prepustiti se.
Sve ostalo je promašaj.

p.s.

Mislim da ovaj post (i par ispred njega) možda treba preseliti nekamo drugamo jer je šteta da opterete ovu temu.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la Milivoj » 06 sij 2013, 09:25

Pozdrav svima!
Očito je da pokušaj koji je trebao naše graditelje audio-sustava privoljeti da izmjere akustičke parametre svojih uradaka, nije uspio. Naime, Forum obiluje napisima kao na primjer: ova elektronka zvuči bolje od one prethodne, zamjena ta i ta daje bolju zvučnu sliku....itd. Nema ni slova o nekoj izmjerenoj veličini koju se može dovesti u korelaciju sa drugačijom zvučnom slikom. Takvi tekstovi nemaju puno smisla, jer ne govore baš ništa, zapažanja vrijede unutar sobe za slušanje, a i to je upitno, ako bi ocjenu dalo nekoliko osoba različitih glazbenih preferenci. Znam da su forumaši amateri, ali takav pristup nije pristup dobrog amatera, to je čisti diletantizam. Kada bi se još naveo podatak da je slušni test proveden u slušaonici od 100 kubnih koraka, zbrka bi bila kompletna.
Zamislite da deset zidara zajedno gradi kuću, a svaki ima metar duljine koju je odredio on sam!! Recimo 80 do 130 centimetara.
Milivoj
 
Postovi: 9
Pridružen/a: 20 sij 2012, 14:16

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la zbotic » 06 sij 2013, 10:10

Pozdrav,

Ja sam napravio pojačalo bez feedbacka (tranzistorsko) koje ima izobličenja na treću decimalu (neobično, zar ne ;) ) . Da bi to izmjerio i pokazao na forumu trebam uređaj odnijeti u za to opremljen laboratorij, a gdje su mi već rekli da to inače ne rade pa treba ponijeti i odgovarajuća probna opterećenja. To traži vremena i novaca, a mene lijepo boli kita što u perfomanse mog pojačala nitko ne vjeruje jer ga nemam nikakvu namjeru prodavati i napravio sam ga samo radi vlastitog užitka.
Evo sva teorija je stala u dvije rečenice.

P.S. trenutno radim upgrade verziju istog pojačala koju ću ponijeti na triode festival i ako ima neki nevjerni Toma slobodno može ponijeti THD metar i probna opterećenja pa neka se sam uvjeri :D
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la sstrsat » 06 sij 2013, 11:27

Milivoj je napisao/la:Pozdrav svima!
Očito je da pokušaj koji je trebao naše graditelje audio-sustava privoljeti da izmjere akustičke parametre svojih uradaka, nije uspio. Naime, Forum obiluje napisima kao na primjer: ova elektronka zvuči bolje od one prethodne, zamjena ta i ta daje bolju zvučnu sliku....itd. Nema ni slova o nekoj izmjerenoj veličini koju se može dovesti u korelaciju sa drugačijom zvučnom slikom. Takvi tekstovi nemaju puno smisla, jer ne govore baš ništa, zapažanja vrijede unutar sobe za slušanje, a i to je upitno, ako bi ocjenu dalo nekoliko osoba različitih glazbenih preferenci. Znam da su forumaši amateri, ali takav pristup nije pristup dobrog amatera, to je čisti diletantizam. Kada bi se još naveo podatak da je slušni test proveden u slušaonici od 100 kubnih koraka, zbrka bi bila kompletna.
Zamislite da deset zidara zajedno gradi kuću, a svaki ima metar duljine koju je odredio on sam!! Recimo 80 do 130 centimetara.


Milivoj, mislin da si malo nepravedan prema vecini clanova foruma koji nimaju ni instrumenata ni potribnih znanja da provedu kompleksnija mjerenja. Ne triba ih zato osudjivat i proglasavat diletantima (puno njih je u audio diy uslo iz drugih profesija i logicno je da imaju praznina u znanju u podrucju za koje se nisu od pocetka skolovali).

Mislin da bi bilo daleko bolje da i ti das svoj pogled na mjerenja koja ti smatras relevantnim (neki od nas smo to u vecoj ili manjoj mjeri iznili u ovoj temi) pa da prodiskutiramo i o tvom aspektu i vidjenju toga nego da proglasavas kako "pokusaj nije uspio".
Krepat ma ne molat
Avatar
sstrsat
 
Postovi: 1745
Pridružen/a: 04 svi 2011, 18:21
Lokacija: Rijeka

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la Master of Disaster » 06 sij 2013, 14:02

Tako je; Milivoj, pokaži što si ti postigao po pitanjima po kojima kudiš ostale. Ja osobno imam dva mjerna instrumenta; multimetar iz peveca i vlastite uši. Rezultati mojih mjerenja su sljedeći; Mrežni napon mi varira od 225V do 232V; hi-fi mi zvuči slušljivo pogotovo nakon modifikacija na skretnicama zvučnika, koje su pridonjele otvorenosti i lepšavosti srednjetonskog područja, te umirile visoke tonove. Općem poboljšanju zvuka je puno pridonio i dac kit koji sam kupio od Schulz-a... :mrgreen:

Šalu na stranu, ja mjerenja vršim na sljedeći način, kad negdje ili kod nekoga snimim nekakvu hifu zamolim vlasnika da mi pusti nekoliko određenih pjesama. Na tih nekoliko pjesama "inzistiram", tako da mogu brzo steć dojam o zvuku nekog sistema, a istu metodu koristim kod mjerenja rezultata modifikacija na vlastitom sistemu. S vremenom sam slušajući po sajmovima i tuđim slušaonama stvorio "ideal" zvuka kojem težim. Kad govorimo o mjerenjima određene komponente, tu se stvari "malo" kompliciraju, jer je sa mjernim instrumentima koje ja posjedujem nemoguće izdvojiti samo jednu komponentu sustava. Tako da mogu suditi jedino kakvu promjenu ( je zamjena jednog uređaja) unjela u moj sistem i dali ta promjena cilja prema "idealu" ili ne. U tu zamku vjerujem upada većina mjernim uređajima slabo opremljenih samograditelja. Zato smatram da je za mjerenje akustičkih parametara njihovih uređaja najbolji poligon tube festival ili neka slična manifestacija. A jedino što je zbilja bitno je da samograditelj zadovoljan sa učinkom svojeg uratka u vlastitom sistemu. Također, nesmije se zanemariti ljude sa ovog foruma koji imaju i znanje i iskustvo i opremu, te nekoliko samograditelja, koji ljestvicu podižu zbilja visoko i koji spremno pomažu ostalima u nihovim projektima; meni osobno je ovaj forum puno puta bio izuzetno koristan, a mislim da će tako bit i u budućnosti.

:drill:
:mrgreen:
Gdje ima dima, nema zvuka.
Avatar
Master of Disaster
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 24 pro 2011, 00:41

Re: Mjerenja u elektroakustici

PostPostao/la davorin » 06 sij 2013, 14:23

Jako je teško prosječnom samograditelju osigurati kvalitetno mjerenje vlastitog uređaja kad je već za samu gradnju potrošio i više no što je smio, pa mu za instrumente i/ili troškove kvalitetnog mjerenja ne ostane ništa!
Imam u radioni neke mjerne uređaje kojima se mogu dobiti relativno relevantni podaci o kvaliteti uradka, a u firmi u kojoj radim (OiV) su mi stalno na raspolaganju i puno bolji mjerni kompleti (na zahtjev/zamolbu mi se stave u firmi na raspolaganje i vrhunski/etalonski uređaji za mjerenje), pa ipak je to jako teško dokumentirati za forum, a pogotovo prezentirati u elektroničkom obliku. Većina konstruktora nema tako dobre uvjete kao ja, pa svoje uređaje često odnesu na mjerenje kod kolega/prijatelja koji im uglavnom besplatno naprave usluge mjerenja. Kako su već time dovoljno zaposlili i okupirali kolege, nije niti lako niti praktično to i dokumentirati slikama, video-clip -ovima ili nekim oblikom elektroničkog zapisa mjerenja i time se dodatno zadužiti i uzurpirati tuđe vrijeme.
Poštovani g. Milivoj:
Osobno Vas ne poznajem (poznavao sam Vašeg oca koji je bio šef "Zavod za niskofrekventnu tehniku" pri ETF-u/ElektroTehničkomFakultetu u Zagrebu u vrijeme dok sam studirao na tom fakultetu), ali mislim da ste pretjerali sa kavlifikacijama samograditelja nazivajući ih "diletantima" i time prilično obezvrijedili entuzijazam, oduševljenje i veliki rad u gradnji uređaja koji su izrađeni od dostupnih(jeftinih!?) dijelova, sa manjkavim alatom i instrumentima i često skromnim znanjem!
Što im preostaje ako svoje uređaje ne mogu izmjeriti i te podatke pravilno prezentirati? Mogu samo dati svoj osobni dojam kako uređaj radi u usporedbi sa nečim što su čuli ranije!
Ne dajem preveliki značaj takvim opisima rada uređaja (subjektivnost je primarna!), ali često i sam na taj način procijenim uređaje direktno ih međusobno uspoređujući (sa istim ostalim komponentama u istom okruženju!), a rezultati kvalitete takve prosudbe se uglavnom potvrde naknadnim mjerenjima.
Uglavnom sve uređaje koje napravim, prilično detaljno i izmjerim, ali kako imam stariju mjernu opremu, ne mogu to i direktno predočiti forumu u elektroničkom obliku! Morao bih na razna slikanja foto-aparatom potrošiti prilično vremena da to i pokažem, a vremena za to i nemam!
To je samo hobi!
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

PrethodnaSljedeća

Natrag na Hrvatski DIY Audio

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron