Literatura - korisni DIY papiri

Hrvatski DIY Audio forum

Literatura - korisni DIY papiri

PostPostao/la harkonen » 04 svi 2011, 16:17

Ovo mi se činilo uvijek kao neophodna tema svakog DIY foruma, jes' da smo si mi sami najpametniji
i sve na svijetu znamo, no ipak se moramo podsjetiti nekih stvari u knjigama. Internetu nije previše za vjerovati,
svakakvi likovi pišu posvuda svakakve ideje, provjerene i neprovjerene, osrednje ili genijalne (pogledajte samo onog harkonena sa sličnog audio foruma:-) ) pa stoga ipak knjge ostaju kao neki sigurniji oslonac.

Kad sam odlučio malo ozbiljnije se uhvatiti lampi, prvu stvar koju sam napravio je da sam batalio net sve dok nisam solidno savladao teoriju i tu mi je dr. Walter Daudt ostao u najboljem (jer sam ga proučio 5 puta sigurno prema naprijed i prema nazad )sjećanju, rijetko dobrih knjiga serija Radiotehnika (I,II,III) nastale oko 40tih godina prošlog stoljeća kada se pisalo o fundamentima sa razumjevanjem.
Drugi dio je pogotovo nezaobilazan svakome tko se želi okusiti u konstrukcijama. Mojsavjet br.1.

Druga knjiga koja mi je bila od prirpučničke pomoći je dr Metzgerov Radio priručnik za amatere i tehničare, pravo malo blago.
Nešto poput priručnika Praktična žena :-)

I treća knjiga koju bih spomenuo u prvom postu Vukušićeva "Cijevni pojačivači 1 deo", čiji je nastavak "HIFI - lampaška pojačala" ovih dana promoviran (prije kod nas na TF-u u Umagu nego u Srbiji)
i koja se može nabaviti kod moje malenkosti..
Ta je knjiga sinteza većine potrebnih znanja za uspješnu gradnju, za konstrukcije je dobra kao početnica i onda se treba malo deteljnije upustiti u samu fiziku stvari. Metafizika treba ostati po strani.

Pa tu su i Bilan i Jelaković, te čitava plejada rasnih inženjera. Vladara tematike.
Ja ovdje spominjem autore i knjige čiji su radovi objavljeni na domicilnim jezicima, naravno da je svjetska biblioteka moćna stvar.
Nadam se uspješnom nastavku teme, znam da ima samograditelja ovdje koji imaju zavidnu literaturu na raspolaganju pa molim da je spomenu, bar kao naputak onima koji startaju.
Zadnja izmjena: harkonen; 04 svi 2011, 21:39; ukupno mijenjano 1 put/a.
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Literatura - korisni DIY papiri

PostPostao/la zuzi » 04 svi 2011, 18:53

Moja biblija je Židan, Elektronke i tranzistori,Tehnička knjiga,Zagreb,1965. Tamo sam štreberski prepisivao dane podatke /rad pojačala u A klasi/ i stvari su svirale o.k. Ono što je meni interesantno u toj knjizi su #odd bals # ili ti ga neobične lampe izvan onih često spominjanih na mreži. Od "filozofske" literature najdraži mi je Soun practice i njemu se uvijek vrlo rado vraćam. Jednako tako Glass audiu.
Think pozitiv stay negativ
Avatar
zuzi
 
Postovi: 387
Pridružen/a: 04 svi 2011, 10:52

Re: Literatura - korisni DIY papiri

PostPostao/la sveti » 04 svi 2011, 19:37

mene je elektronici naučio g.Metzger u svojoj knjizi"elektronika za gimnaziju".(usput neznam kome sam ju posudio)
sveti
 
Postovi: 90
Pridružen/a: 04 svi 2011, 19:29

Re: Literatura - korisni DIY papiri

PostPostao/la zuzi » 04 svi 2011, 19:54

Meni.
Think pozitiv stay negativ
Avatar
zuzi
 
Postovi: 387
Pridružen/a: 04 svi 2011, 10:52

Re: Literatura - korisni DIY papiri

PostPostao/la sveti » 04 svi 2011, 21:40

Danke herr Prezident!
sveti
 
Postovi: 90
Pridružen/a: 04 svi 2011, 19:29

Re: Literatura - korisni DIY papiri

PostPostao/la harkonen » 04 svi 2011, 21:42

Eh to su bila vremena, elektronika u gimnaziji. Danas ne znaju ni žarulju promijenti. Ali svoja prava, ustavna i obiteljska znaju napamet. Svi bi prava, a odgovornost ne bi....
Zaboravih spomenuti i legendarni časopis Radioamater, nedavno sam vidio ormar (veeliki) pun od prvog do zadnjeg broja.
.......blago.
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Literatura - korisni DIY papiri

PostPostao/la zera » 04 svi 2011, 22:14

moja literatura: "žicam od onih koji znaju ili kopiram"
zera
 
Postovi: 3
Pridružen/a: 04 svi 2011, 22:03

Re: Literatura - korisni DIY papiri

PostPostao/la Khadgar2007 » 05 svi 2011, 16:53

sveti je napisao/la:mene je elektronici naučio g.Metzger u svojoj knjizi"elektronika za gimnaziju".(usput neznam kome sam ju posudio)


DA mi ovo nisi ni spominjao. Tu sam knjigu zajedno sa jedno 5kg starih Radio Amatera šiknuo kroz prozor, tj. moj stari je šiknuo kada je pravio reda u ormaru, a sada bi je se rado negdje dočepao.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Literatura - korisni DIY papiri

PostPostao/la zmajz » 05 svi 2011, 17:46

Harkonen, ako si vidio te Radioamatere od prvog do zadnjeg broja, onda ih idi ponovo pogledaj i izvuci van slijedeće brojeve:
1963 godina
Januar, Februar, Mart i April
Članak autora Mirko Vožnjak: "Vernost i VERNOST reprodukcije zvuka" (nisam siguran u naziv, ali tako nekako)
To je nezaobilazno za sve koji imaju imalo volje bavit se izlaznim trafoima. Od par ljudi sam čuo da je metodologija izračuna i slaganja koju on prezentira bolja od onih prezentiranih u Jelakovićevoj knjizi Transformatori i prigušnice.
Sva 4 nastavka skeniraj čim kvalitetnije i postavi ovdje na uvid svima.
To je prevrijedno da bi se brinulo o autorskim pravima.
Kopija koju ja imam je kopija kopije i lagano je katastrofa.
Treba mi svježa i čitljivaa (a i svima drugimaa, sto posto)
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Literatura - korisni DIY papiri

PostPostao/la Edison » 05 svi 2011, 21:57

Harkonen, ne vracaj se bez ovoga... :geek:

Mozda te brojeve ima i Danko. Neka ga zuzi malo stisne...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Sljedeća

Natrag na Hrvatski DIY Audio

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron