Zašto samograditelj?

Hrvatski DIY Audio forum

Re: Zašto samograditelj?

PostPostao/la tubeman » 15 lis 2011, 13:55

hm, ništa ne svijetli točkaso plavo ;(
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: Zašto samograditelj?

PostPostao/la Edison » 15 lis 2011, 14:18

Deenon-xd, dobrodosao!

Zanima me hoda li ovaj CD i klepece li krilcima? ;) :lol:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: Zašto samograditelj?

PostPostao/la joe dalton » 16 lis 2011, 00:29

Deenon-xd je napisao/la:Npr. kupiš cd-plejer pustiš svoju omiljenu pjevačicu kad ona pjeva kao da je sjela na kandilaber i što onda alat u ruke i DIY te nakon toga zahvata opet pustiš istu svoju omiljenu pjevačicu i raj na zemlji prosto se zaljubiš u nju i uzmeš papir i olovku te je tražiš među zvučnicima da ti da autogram i pusu koliko je stvarna tj. koliko se zvuk popravi nakon zahvata. Da ne duljim živjeli svi diyeri i samo naprijed sa svojim radovima i iskustvima... :lol: Mali dodatak moj diy cd-plejer pa ko ne bi........


Dobrodošao Deenon-xd! Fora CD.
A omiljena pjevačica je...?
Avatar
joe dalton
 
Postovi: 770
Pridružen/a: 06 svi 2011, 10:14
Lokacija: Zagreb

Re: Zašto samograditelj?

PostPostao/la Deenon-xd » 21 lis 2011, 00:20

Omiljena pjevačica Rebbeca Pidgeon i sve one koje imaju sličan glas kao ona. Cd plejer ne leti niti maše krilima ali ima isti sistem dampiranja vibracija kao gramofon tako da kad obični cd plejer udariš lagano po poklopcu on preskače pjesme ili sl. no kod ovog mog cd plejera je to nemoguće i kad ga udarim ili ljuljam po poklopcu nema preskakanja ili nekih loših po zvuk vibracija, a tako radi i odličan gramofon koji leži na uljnim ili silikonskim damperima. Pa zato između ostalog služi DIY da autor može ispoljiti svoju maštu pa bio to i unikat.
Avatar
Deenon-xd
 
Postovi: 61
Pridružen/a: 15 lis 2011, 10:20

Re: Zašto samograditelj?

PostPostao/la Gašo » 21 lis 2011, 22:16

Zašto?

Stari je bio glazbenik, od rođenja sam okružen glazbom, kablovima, razglasima, miks pultovima, hifiem.

Još prije polaska u osnovnu školu tadašnji debeli katalog Conrad electronic-a postao mi je Biblija, stari je kupovao neke konektore preko njih pa je stigao taj katalog kojeg sam "progutao".
Kako je bend bio rokerski, znalo se desiti da prdne kakav driver u razglasnim zvučnicima, pojačalo, miks pult. Svaki put kad je to išlo na popravak ja sam išao gledati što se radi u tom servisu.
Uz nagovaranje staraca sam u trećem razredu dobio za rođendan pojačalo snage u Kitu kojeg je trebalo sastaviti i staviti u kutiju. Uz to sam dobio strai Grundig TK146 manetofon, koji je imao pripadajući mikrofon i vanjski Grundigov zvučnik u kompresijskoj kutiji. Malo pomalo sam i to rastavljao, stari nabavio shemu, ja to dotjerivao.. dodao pojačalo snage pa slušao, mono naravno.
Kasnije od tete iz Dojčlanda(radila u Siemensu) stigla prva prava korištena Wellerica i puna vreća komponenti.
Počeo pomalo popravljati i po kućama, zaradio đeparac, kupio si literaturu....
U srednjoj me kvalitetna audio tehnika počela opako zanimati al onako do srži, tad sam ozbiljnije počeo sve to proučavati što kroz literaturu što kroz praksu, tweakanjem i popravcima tvorničkih konzumnih hifi i broadcast audio uređaja. Uviđanjem i ispravljanjem kompromisa u velikoj večini tih uređaja počeo sam razmišljati o samogradnji i tako počeo sa tom samogradnjom, no nisam baš bio produktivan jer sam picajzla i pika me u mozak kad znam da postoji neki kompromis kojeg se možda dalo barem ispeglati pa nikad kraja. Danas izrađujem uređaje na način da ih isključivo razvijam od nule, po svojim zamislima i to tek tada kad sam zaista siguran da u zadanom funkcijskom i financijskom okviru nema mjesta za daljnja unapređenja. Možda je to spor i nedjelotvoran proces ali jedini za koji znam i po kojem želim raditi.
Možda to više i nije DIY.

Profesionalno sam također vezan uz tu tematiku ali u prvom djelu lanca, uskoro kao diplomirani ton majstor. A koliko se tek tu toga može napraviti u DIY-u... :D
Gašo
 
Postovi: 34
Pridružen/a: 21 svi 2011, 10:01
Lokacija: Zg.

Re: Zašto samograditelj?

PostPostao/la Edison » 21 lis 2011, 23:44

Gaso, jako lijepo opisano odrastanje i sazrijevanje samograditelja... :thumbup:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar
Edison
 
Postovi: 1180
Pridružen/a: 04 svi 2011, 21:32
Lokacija: Rijeka

Re: Zašto samograditelj?

PostPostao/la sonicset » 03 pro 2011, 10:19

Zašto ne biti samograditelj, zanimljivo je to samo po sebi.
Gašo bilo bi lijepo kad bi predstavio neki svoj vlastiti proizvod.
sonicset
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 29 stu 2011, 10:45

Prethodna

Natrag na Hrvatski DIY Audio

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron