Đurđa i fiskalizacija...

Đurđa i fiskalizacija...

PostPostao/la harkonen » 09 stu 2012, 16:34

.....nastavno na priču od sinoć u svezi varanja države. Jutros oko 7h na HR1, emisija svezi i glede fiskalizacije,
što je već ravno nabijanju na kolac ili rasčetvorenju (babe na placu šapću - si čula, buju nas fiskalizirali,vrag ih zel),
i u njoj gostuje šefica Porezne. I reče nešto od čega će sad u populaciji uglavnom birtijaša nastati muk i tajac, lelek i kuknjava - usporediti će stanje prvih 6 mjeseci iduće godine i prijavu prometa zadnjih 6 mjeseci ove i ako se
razlikuju više od XX% - obračun porezne osnovice ide na temelju njihove procjene (naime, za to porezna ima zakonsko uporište i desetljeća prakse, inače je i teško osporivo).
Sjetimo se ovog posta negdje krajem ljeta iduće godine.....amen.

Idemo se mi bolje bavit nekim cjevima, evo npr. Pagan(ini), to ubavo makedonsko cevarče, opet saka neke png
fileove koje naš slabo ukazujući admin ne pušća na forumski endžin.
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Đurđa i fiskalizacija...

PostPostao/la Roko » 09 stu 2012, 16:47

Evo Đurđa, i meni se čini da fiskalizacija, varanje države i nova porezna politika zaslužuju posebnu temu :D
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Đurđa i fiskalizacija...

PostPostao/la tom_hifi » 09 stu 2012, 17:04

A bome i Paganini zaslužuje posebnu "pažnju" :D

Da, ovo sad bude puno drukčija stvar i mislim da će neki ljudi masovno posijediti od živčanoće i morati uvesti neke promjene u ono na što su već navikli godinama.

harkonen je napisao/la:Idemo se mi bolje bavit nekim cjevima


Ja već rezervirao kutiju kod Deana :ugeek:
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Đurđa i fiskalizacija...

PostPostao/la harkonen » 09 stu 2012, 17:06

Ha, Roko, ako već ideš u posebnu temu onda se odavde može razviti u dva smjera, jer je porezna politika
široka fronta, daklem:
a) DIY metode defiskalizacije
b) DIY metode smanjenja obaveze poreza na nekretnine

O jednom i drugom se može sr...., pardon offtopičariti do iznemoglosti ili dati konstruktivne metode.
Ali u tom slučaju ovo postaje underground forum i vlasnici uskoro završe u apsu. Ne Lhasa apsu,
nego pravom. 8-)

Meni se čini da je ovo drugo čak zanimljivija priča, npr. ako imate stan viška, nenastanjen od 100K Eura,
porez na to bi bio (prema najavi) 2% ili 2K Eur, odokativno 15000 kuna.
No, nađite nekog tko ima srednjoškolca i s njim sklopite Ugovor o najmu gdje taj srednjoškolac fol boravi kad
ide u školu. I prijavite da stan iznajmljujete za 1-1,5Kkn mjesečno što je i realno.
Porezna će to naravno to zanemariti i procjeniti porez na nekih cca 150kn mjesečno. Dakle, porez na najam je
godišnje ukupno 1800kn, plus 0.4% od 100K Eur (0,4% je porez ako je stan u funkciji najma) dakle ukupno godišnje - 4800Kn, max 5000Kn. Uštedjeli ste 10000Kn.
Meni 5% . A sve legalno. Još ja prijavim prihod tih 5%vaše provizije da i to bude legalno.
Eto, to je DIY u srži. Do balčaka.

No zaista, samo razmišljam naglas, kako će spriječiti npr. ovu makinaciju koja vam padne na pamet usput,
dok recimo - peglate košulje i gaće, a kamoli "stručnjacima" nakon ozbiljnje kontemplacije?
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Đurđa i fiskalizacija...

PostPostao/la Roko » 09 stu 2012, 17:12

tom_hifi je napisao/la:Da, ovo sad bude puno drukčija stvar i mislim da će neki ljudi masovno posijediti od živčanoće i morati uvesti neke promjene u ono na što su već navikli godinama.




Fakat, promijenili su se ovi koje treba podmićivat (a i tarife), taman kad su se navikli na jednu tarifu :D
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Đurđa i fiskalizacija...

PostPostao/la tom_hifi » 09 stu 2012, 17:15

Zakon treba gledati kod Microsoftov software :mrgreen: Koliko god dobar bio (u kojem god značenju riječi), uvijek postoji neki "crack" :mrgreen:

U prijevodu, koliko god se netko potrudio napraviti nešto bolje, sofisticiranije, nikad ne može misliti na sve i tu sad stupa ono kaj priča harkonen. A bome, ako se i bolje razmisli, idemo svi peglati, dobit ćemo brdo ideja :ugeek:
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Đurđa i fiskalizacija...

PostPostao/la Khadgar2007 » 09 stu 2012, 17:23

Harkonen, zar nisu govorili da će porez na nekretnine za stan u najmu biti 4% dok na prazan stan 2%? Mene to baš zanima jer ja imam stan koji iznajmljujem-LEGALNO. Znači imam papire od porezne,riješenje o mjesečnom porezu baziranom na stanarini i to je 150kn.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: Đurđa i fiskalizacija...

PostPostao/la Roko » 09 stu 2012, 17:31

harkonen je napisao/la:Meni se čini da je ovo drugo čak zanimljivija priča, npr. ako imate stan viška, nenastanjen od 100K Eura,
porez na to bi bio (prema najavi) 2% ili 2K Eur, odokativno 15000 kuna.
No, nađite nekog tko ima srednjoškolca i s njim sklopite Ugovor o najmu gdje taj srednjoškolac fol boravi kad
ide u školu. I prijavite da stan iznajmljujete za 1-1,5Kkn mjesečno što je i realno.
Porezna će to naravno to zanemariti i procjeniti porez na nekih cca 150kn mjesečno. Dakle, porez na najam je
godišnje ukupno 1800kn, plus 0.4% od 100K Eur (0,4% je porez ako je stan u funkciji najma) dakle ukupno godišnje - 4800Kn, max 5000Kn. Uštedjeli ste 10000Kn.
Meni 5% . A sve legalno. Još ja prijavim prihod tih 5%vaše provizije da i to bude legalno.
Eto, to je DIY u srži. Do balčaka.

No zaista, samo razmišljam naglas, kako će spriječiti npr. ovu makinaciju koja vam padne na pamet usput,
dok recimo - peglate košulje i gaće, a kamoli "stručnjacima" nakon ozbiljnje kontemplacije?



Pa to što si napisao, iako možda izgleda kao "makinacija" u stvari je potpuno legalan i legitiman, rekao bih gotovo klasični primjer tzv. "tax avoidance", i to u sasvim pozitivnom značenju. Dakle, korištenje legalnih zakonskih okvira u svrhu plaćanja manjeg poreza. U zapadnoeuropskim državama to je sasvim regularna stvar i tamo tzv. porezni savjetnici takve stvari dosta koriste i preporučuju. Na državi je da svojim pozitivnim zakonskim propisima osigura, koliko je to moguće, ravnopravan porezni okvir (što kod nas nažalost, još od 45-te pa sve do danas, nije slučaj), a na poreznim obveznicima da svoje olakšice dokažu i prikažu. To funkcionira svugdje u svijetu. Nažalost, kod nas kozmetičke promjene vrlo često služe u svrhu skretanja pozornosti sa bitnih stvari, kao što je gospodarstvo i gospodarska politika. Kad ne znaš, nemaš ideju i nisi sposoban osigurati nekakav pozitivan gospodarski rast, te na taj način, jedino pravilno punjenje proračuna, onda pribjegavaš kozmetici i promjeni porezne politike.
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Đurđa i fiskalizacija...

PostPostao/la harkonen » 09 stu 2012, 19:32

Tako je, to nije makinacija već legalan način smanjenja porezne (u ovom slučaju) stope.
Šuškanja, dakle debela šuškanja po medijima su bila 0,2% na nekretninu u kojoj stanuješ,
0,4% na onu koja je u funkciji najma, 2% za nekorištenu. Poput vikendice. Osim ako je ne iznajmiš,
pa makar i fiktivno. A legalno.
Kako šuškanja o stopama često i nisu daleko od istine, druga je stvar što će taj porez vjerovatno
izbjeći bankovna vlasništva nad nekretninama i znamo još čija. Crkvena. Ja tu kao zakonodavac ne b
i imao milosti niti popusta.
Bez obzira što bi istovremeno poskupjele naknade za obradu kredita i posljednja pomast, ali ne bi ih zaobišao.
I još se ponose da su neoliberali. Mo'š mislit'.. Vratio bi ja Staljina, vratio....

Ali odosmo mi u teške boje političke. Daj ukini ovu temu, nema joj svrhe na ovakvom forumu.
Kafanske su ovo priče...
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

Re: Đurđa i fiskalizacija...

PostPostao/la Khadgar2007 » 09 stu 2012, 19:47

A čuj, možda nema svrhe ali nađe se korisna informacija :)
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak


Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.

cron