CRT monitori

CRT monitori

PostPostao/la Staromodan » 12 srp 2012, 19:00

Budući da ovdje ima dosta servisera, zanimalo me koji su se CRT monitori najmanje kvarili i koje je bilo najlakše popraviti?

Možete napisati i koji su se vama najviše svidjeli.
Staromodan
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 02 svi 2012, 11:58

Re: CRT monitori

PostPostao/la davorin » 12 srp 2012, 19:10

Staromodan je napisao/la:Budući da ovdje ima dosta servisera, zanimalo me koji su se CRT monitori najmanje kvarili i koje je bilo najlakše popraviti?

Možete napisati i koji su se vama najviše svidjeli.


To su 2 različita pitanja?

Najbolji su bili EIZO jer su imali najbolju sliku, najnaprednije mogućnosti i najmanje su se kvarili, ali su bili najskuplji i najteže su se popravljali!
Najlakše su se popravljali PHILIPS-i, valjda zbog toga što su za njih bili dostupni i dijelovi i dokumentacija!
davorin
 
Postovi: 1011
Pridružen/a: 14 stu 2011, 16:48
Lokacija: Zadar

Re: CRT monitori

PostPostao/la Khadgar2007 » 12 srp 2012, 19:16

Nisam neki serviser ali imam kod kuće jedan stari ADI 14" iz 1996 koji još uvijek radi ko urica.
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

Re: CRT monitori

PostPostao/la Staromodan » 12 srp 2012, 19:27

Da, to su različita pitanja.

Mislio sam nabaviti neki bolji monitor (19" ili više), zato sam pitao za prijedloge.
Staromodan
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 02 svi 2012, 11:58

Re: CRT monitori

PostPostao/la pamook » 12 srp 2012, 21:51

od tih starijih su bili izuzetno cijenjeni vec receni Eizo i (mozda kod nas jos i vise) IIyama (iiyama)- najvise koristeni u grafickim studijima za obradu fotografija i teksta, skupi u startu, glomazni i kvalitetni.... osobno sam imao dva komada Siemens 21" i slika je bila odlicna, ali su gabaritno bili za manju garazu... IIyama nisu nista manji, dapace :lol:

Jos uvijek imam svoj LG 900P flatron koji radi isto tako odlicno, ali sam ga maknuo jer zauzima trecinu radnog stola... sa nekim Sony-em isto neces pogrijesiti, ali mislim da bi ti nabavljanje IIyame bio najbolji potez

:thumbup:
....nemoj Sirogojno, ja ću....
Avatar
pamook
 
Postovi: 1007
Pridružen/a: 19 kol 2011, 20:39
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: CRT monitori

PostPostao/la tubeman » 12 srp 2012, 22:29

Meni još nije jasno koje je (koja su ) pitanja, odnosno čemu vode ? :) :)
Pretpostavljam da se traži preporuka za nabavu monitora u low budget uvjetima.
Predlažem da se okaneš ćorava posla.
Ja sam sve svoje CRT monitore ispoklanjao ili pobacao u smeće (bilo je tu svega od 17-23").
Budući se u firmi bavimo poslom koji zahtijeva nekakvu kvalitetu slike, vjerujem da nešto o tome znam (mada se često nađem u situaciji da me instant internet teoretičari uvjeravaju u suprotno ;) ).
Do prije 3-4 godine je takvo razmišljanje imalo nekog smisla jer su CRTtek bili na zalasku, a LCD su bili proprilično skupi.
Danas je to posve obsoletno, jer se CRT-ovi više po ničemu ne mogu uopće mjeriti s LCD.
Ima puno razloga za to.
- Titranje slike (nije više potreban refresh)
- Veličina ekrana (LCD s lakoćom postižu 24 i više cola, dok su CRTovi stali na 23)
- Veličina i težina monitora (LCD pd 24" teži par kila i ne zauzima mjesto, za razliku od CRT koji uzme pola kvadrata i ima tridesetak kila).
Tu još treba napomenuti da kod CRT monitora 21" nikada nije 21" nego nešto tek nešto oko 19, jer se tu uvijek računala cijela dijagonala stakla, a ne samo dio koji je mogao pokazati sliku.
- oštrina i kontrast slike ( s današnjom LED, EDGE LED i sl. tehnologijom postižu se odlični kontrasti)
- kvaliteta slike ( praktički svaki monitor ima neki DSP za poboljšanje slike)
I na kraju sama kvaliteta slike. Pri tome uvijek vrijedi ona : koliko para - toliko muzike, mada se za vrlo pristojan novac može dobiti vrlo kvalitetan monitor.
Ne želim ulaziti u to koji je najbolji, jer to je isto tako individualna stvar kao i Hi-Fi.
Imam SONY, LG, SAMSUNG, AOC, XEROX itd (sve 24 ili više cola).
Često se hvali LG zbog "najbolje slike", međutim, moja iskustva su tu nešto drugačija.
Uostalom, kao kod HI-FI-ja, sve je stvar individualne percepcije i ukusa.
Za svakodnevni rad su mi najpraktičniji AOC monitori koji imaju izvrsnu sliku i odlične su kvalitete - čitaj: ne kvare se, a cijena im je vrlo razumna.
Osobno koristim XEROX star nekih 3-4 godine koji ima najbolju sliku (brzina, boja i sl.), ali i koštao je poprilično.
Praktički - sve je tu u skladu s cijenom.
Uostalom, sve što vrijedi za TV, vrijedi i za monitore.
Možda je važno reči da je LCD nakon CRT-a pravi preporod, jer je sve puno jednostavnije, zauzima manje mjesta i oči dožive šok - u pozitivnom smislu.

Mislim da se ne isplati zamarati sa starim kantama, koliko god one nekada dobre bile.
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Re: CRT monitori

PostPostao/la audio kutak » 12 srp 2012, 23:02

ja se bavim servisiranjem i održavanjem računalne opreme preko 16 godina i još uvijek imam crt monitor, trenutno koristim Samsung 959NF i prezadovoljan sam, vrtim ga na 1600x1200 75Hz i radi ko urica... može i na 85Hz ali nema potrebe.... slika je stabilna, kvalitetna, boje su super...

Po kvaliteti bih izdvojio Eizo, Nec, Iiyama, Sony a može i bilo koji bolji trinitron ili diamondtron, obične crt ekrane ne bih uopće preporućio.

nisam još našao lcd kojeg bi ostavio... i koji ima tako dobru crnu boju kao crt (kontrast).... a isprobao sam ih više komada od 15" - 22" , većinom Philipse, aoc, lg, samsung... uglavnom sam sa lcd ekranima doživio najviše gubljenja vremena sa podešavanjem kontrasta i svijetline, na dosta njih je svijetlina prejaka i kad je smanjiš, na dosta njih su te kontrole obrnute.. užas....

koliko je meni poznato, najbolje lcd ekrane imaju MAC računala
Zadnja izmjena: audio kutak; 12 srp 2012, 23:14; ukupno mijenjano 1 put/a.
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: CRT monitori

PostPostao/la Staromodan » 12 srp 2012, 23:12

Meni je iiyama ostala neostvareni san, točnije "manja" 454.
Neko sam vrijeme razmišljao i o pro sonyju, ali sam odustao kada sam vidio koliko je težak (pedeset kila je ipak previše), a osim toga više mi se sviđa 4:3.
Jedno vrijeme su se masovno rješavali boljih monitora i zamjenjivali ih tankima, pa je bilo na biranje, ali većina su bili već dosta istrošeni.

Mene privlače bolji modeli.
Neznam kako bih to objasnio, ali slika mi bolje izgleda na crtu nego na lcdu.
Svatko ima svoj ukus ili sam možda navikao na njih pa se ne mogu odviknuti.
Slično kao i skupljanje starih audio uređaja...

Pitanja vode do toga, da nađem prvo monitor koji još radi i nije jako istrošen, pa onda poštenog i stručnog servisera, koji bio ga doveo u red.
Staromodan
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 02 svi 2012, 11:58

Re: CRT monitori

PostPostao/la audio kutak » 12 srp 2012, 23:15

Staromodan je napisao/la:Neznam kako bih to objasnio, ali slika mi bolje izgleda na crtu nego na lcdu.


sa tim se potpuno slažem ;)
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: CRT monitori

PostPostao/la tubeman » 13 srp 2012, 07:34

Eto vidiš, kako su stvari individualne ;) ;)
Audio kutak servisira monitore 16 godina, ja ih 25 godina koristim (vrlo intenzivno), Staromodan opet ima svoje razloge.
Dakle, daljnja diskusija nema nekog posebnog smisla ;)
Ja i dalje mislim da mučenje sa starim ragama nema smisla, a i buduće "servisiranje" je upitno.
Naime, kod kvalitetnih TV-a, a monitora posebno, nema se što puno servisirati.
Vrlo rijetko će "pravi" monitor završiti kod servisera.
Njihov najveći problem su upravo CRT ekrani koji su na kraju ipak samo cijevi s velikim, ali konačnim rokom trajanja.
Kako se taj dan bliži, tako kontrast slabi a boje postaju neuvjerljive, sve dok (uglavnom) ne pozelene ;(
Tu može malo pomoći regeneracije, dizanja napona žarenja i sl. ali ne zadugo.
Dobri CRTi su uglavnom s ravnim ekranima i gotovo isključivo zasnovani na trinitron tehnologiji, a tu se nema baš što podešavati i poboljšavati.
Rezervnih cijevi više nema - i ne proizvode se već godinama.
Do prije dvije-tri godine još se vršila refurbikacija cijevi koje su se ugrađivale u kompjutorske monitore, ali bolje da nisu ;(

Na kraju, predlažem usporedni test jednog solidnog LCD-a i "vrhunskog" CRTa iste dijagonale side-by-side, pa će odmah sve biti jasno.

I ja sam se zaklinjao u sliku svojeg SONY-trinitrona (TV 36 cola, 104 kg - prije desetak godina mu je cijena bila oko 20.000 kn, i ništa bolje se tada nije moglo kupiti).
Prije ove nove godine sam nabavio novi aparat (LCD - opet SONY) i .... staroga se više ne sjećam unatoč tome što još uvijek savršeno radi.
Posve je ista stvar sa monitorima.
Za svojih 25 godina intenzivnog korištenja računala (prosječno 12 sati dnevno - do nedavno 16 i više), dakle kao vrlo zahtjevan korisnik, uvijek sam prihvaćao bolju tehnologiju, pogotovo monitore.
"Pokopao" sam ih dosta, a nikada nisam koristio jeftilene.
Uvijek su bili sve veći, teži i skuplji.
I, moram napomenuti da nikada niti jedan nije bio u rukama servisera. Nije bilo potrebe.

Na kraju sam završio na LCD-u , kao što sam već napisao.
Ispočetka je razlog bila veličina. 21" kod CRT je na zadnjem SONY E540 iznosio tek 19.4 " vidljive slike, a to mi je postalo premalo.
Tek sadašnjih 24" (punih) uz 1920 x 1440 je tu negdje, mada često koristim i drugi monitor za ekstenziju desktopa.
Tek nakon toga sam zamijetio da više nema niti zamora očiju.
A i radni stol je odjednom postao jaaako velik ;)
Avatar
tubeman
 
Postovi: 398
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:14
Lokacija: Varaždin

Sljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron