CRT monitori

Re: CRT monitori

PostPostao/la Mate » 13 srp 2012, 08:43

audio kutak je napisao/la:
Staromodan je napisao/la:Neznam kako bih to objasnio, ali slika mi bolje izgleda na crtu nego na lcdu.


sa tim se potpuno slažem ;)

Dečki, mislim da pretjerujete (da ne kažem koji vulgaran izraz)
Tubeman vam je sve to rekao na lijep način.
To nije stvar ukusa, nego stvarne kvalitete i zdravlja kao i čitav niz drugih prednosti koje Tubeman sve redom navodi.

CRT još jedino ima vrijednost za nas DIYere ako hoćete povaditi gomilu "korisnih" djelova sve do kvaitetnih kablova.

Ako govorite isključivo o kvaliteti slike, za kompjutorsku primjenu, CRT-u tu više nema mjesta. Pored svega nabrojanog i radi 4:3 proporcija. Korištenje računala se promijenilo, i široki formati su nužda.

I da dodam doprinos osnovnom pitanju, nakon 20 godina naručivanja ekrana i održavanja za firmu, nekako sam se priklonio Samsung marki, što činim i danas sa LCD-ovima. Ta sklonost nije posljedica neke duboke studije, nego jednostavno stečen feeling nakon dugo godina naručivanja i rashodovanja. To je dakle odnos cijene/kvalitete, dobavljivost, trajnost. Za posebne namjene, pristup je dakako drukčiji. No dopuštam da su to i predrasude. Dugotrajnost rada je uvijek bila na vrhu popisa kriterija kod nabavke. Misli se na rad u uredu 8-12 sati na dan, svaki dan.
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: CRT monitori

PostPostao/la Staromodan » 13 srp 2012, 09:33

Učio sam se na jeftinim crtovima, kasnije sam radio na onima srednje i visoke klase, onda su ih zamijenili lcdi (jako jeftini stariji crtovi su gori od naštimanih lcda).
Ispočetka mi je bilo jako lijepo raditi s njima (tekst, a fotografije i video užas), ali ne duže od sat vremena, morao sam raditi kratka odmaranja.
S vremenom sam se malo navikao i skužio neke cake kako da umanjim taj problem.
Onda sam prije koju godinu bio kod poznanika koji je još uvijek imao staru debelu kantu (jeftinija srednja klasa).
Pokazuje on meni šta ima na računalu, prođe sat, dva, tri... on žmirka, škilji i suzi, a meni ništa.
Nakon toga sam išao detaljnije proučavati, pa sam shvatio da meni više odgovaraju bolji crt monitori.
Ovo nisam napisao radi prepucavanja, nego svoje iskustvo.
Mogao bih još detaljnije, ali onda bi tema nepotrebno otišla u drugom smjeru, a osim toga ovo i nije forum za te uređaje.

Hvala na odgovorima.

p.s. tubeman, šteta što se nismo poznavali kad si poklanjao crtove...
Staromodan
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 02 svi 2012, 11:58

Re: CRT monitori

PostPostao/la yoke » 13 srp 2012, 11:42

Ja sam pred desetak godina imao Sony G200 17incni monitor...
na kraju sam ga poklonio, i zamjenio s Dell LCD 2405
mislim da Sony jos dan danas radi ;)

u to vrijeme mu nikavi fletroni, LG, samsung, philips nisu bili do koljena ;)
jedina mana mu je bila ona nit po sredini ekrana, ali ona se nebi vidjela osim kad bi se zagledali u nju ;)

ne znam koja je bila frekvencija osvjezivanja...nekako mi je ostalo 100/120Hz...ali se vise ne sjecam...
samo znam da je na njemu bilo jako ugodno raditi...

Ovaj Dell 2405 je isto vrhunski monitor...bar je bio u svoje vrijeme...

Danas se nebi vratio na CRT...iz vise razloga...
Zadnja izmjena: yoke; 13 srp 2012, 11:52; ukupno mijenjano 3 put/a.
Avatar
yoke
 
Postovi: 358
Pridružen/a: 07 svi 2011, 11:20

Re: CRT monitori

PostPostao/la yoke » 13 srp 2012, 11:43

Da izgleda da sam pretjerao s osvjezivanjem jer sam sad na netu naletio da je pri najvisoj rezolociji 1600x1200 to bilo 75Hz... a mislim da sam ga uvijek drazo na max.
Avatar
yoke
 
Postovi: 358
Pridružen/a: 07 svi 2011, 11:20

Re: CRT monitori

PostPostao/la audio kutak » 13 srp 2012, 14:34

tubeman je napisao/la:I ja sam se zaklinjao u sliku svojeg SONY-trinitrona (TV 36 cola, 104 kg - prije desetak godina mu je cijena bila oko 20.000 kn, i ništa bolje se tada nije moglo kupiti).


nažalost, tu se ne slažem, sony je oduvijek imao jako kvalitetne ekrane za računala ali za tv, to je druga priča.... nisu nikad napravili proizvod kako spada, pogotovo ekrani veći od 70cm...

katastrofa su im ti televizori, na otpadu je pola ekrana od sony-a, odlaze im cijevi ko blesave
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: CRT monitori

PostPostao/la audio kutak » 13 srp 2012, 14:36

Mate je napisao/la:I da dodam doprinos osnovnom pitanju, nakon 20 godina naručivanja ekrana i održavanja za firmu, nekako sam se priklonio Samsung marki, što činim i danas sa LCD-ovima. Ta sklonost nije posljedica neke duboke studije, nego jednostavno stečen feeling nakon dugo godina naručivanja i rashodovanja. To je dakle odnos cijene/kvalitete, dobavljivost, trajnost. Za posebne namjene, pristup je dakako drukčiji. No dopuštam da su to i predrasude. Dugotrajnost rada je uvijek bila na vrhu popisa kriterija kod nabavke. Misli se na rad u uredu 8-12 sati na dan, svaki dan.


zanimljivo, ja imam jako loših iskustava sa Samsung monitorima... a jako dobrih sa Philipsom

yoke je napisao/la:Da izgleda da sam pretjerao s osvjezivanjem jer sam sad na netu naletio da je pri najvisoj rezolociji 1600x1200 to bilo 75Hz... a mislim da sam ga uvijek drazo na max.

većina lcd-a na 60Hz radi bez ikakvih problema... kod njih nema potrebe dizati frekvu osvježavanja kao što je to bio slučaj sa crt ekranima...
iz mog iskustva, na dosta lcd ekrana je problem podesiti kontrast i svijetlinu da bi bilo ugodno za rad.... mnogi to ne znaju podesiti i zato imaju problema sa očima...

danas se preporučaju uglavnom 2 lcd ekrana, marke dell i lg, oba IPS matrica i , koliko vidim, mnogi preporučaju te njihove 23 i 24" ekrane sa ips matricom.....više od 70% njih će reći DELL... vidio sa i ja njihov 23 i 24 model uživo, radio na njima ali nemam love... kada skupim odmah ću ga kupiti...

po mom mišljenju, mora proći bar generacija, dvije ovih lcd-a da se isprave neke greške i da budu "kvalitetni" kao crt
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: CRT monitori

PostPostao/la Staromodan » 14 srp 2012, 16:14

Prije oko pet godina, lcdi niže i srednje klase bi izgubili točnost boja nakon pola sata upotrebe.
Onda se netko dosjetio da ugasi, pričeka, pa opet upali monitor i tada su boje opet bile kao nove.
Koliko vidim, taj problem je danas riješen.



Ako netko hoće pokloniti ispravan bolji CRT monitor, neka mi se javi.
Staromodan
 
Postovi: 52
Pridružen/a: 02 svi 2012, 11:58

Prethodna

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.