Što se radi ovih dana...

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 23 sij 2019, 22:28

Da samo zaključim priču za Superlux HD660. Danas sam vratio sve u prvovitno stanje. Taj subbass koji se pojavio nakon otvaranja ventila ipak mi se nije svidio. Izgubila se ona fina definicija, bass je na nekim snimkama podrhtavao, a u kombinaciji sa akustičnim filterom preko drivera potpuno se izmjenio izvorni karakter zvuka. Istini za volju lijepo je to bilo popeglano u području iznad 5k no izgubio se spirit zvuka kakvog volim. nakon što sam sve vratio u prvobitno stanje zvuk je postao ponovno za mene atraktivan. Bass se zategnuo, a onaj sub dio mi uopće ne nedostaje. Srednji i visoki su ponovno mrvicu izraženij no što bi to možda trebalo no meni to ne smeta, daje im nekakvu atraktivnist interpretacije.

Da ne bi bilo zabune ne bi ovim htio oponirati preporuku g.Bilana, uvjeren sam da je u nekoj matematici slušalica značajno bolja sa unapredjenjima koja su preporučena, preveliko iskustvo taj čovjek ima kada su slušalice u pitanju da bi ja sada rekao da to nije tako. Ovdje se samo radi o nekom mom individualnom ukusu i preferiranom karakteru zvuka. Za nijansu mi je ipak sve bolje bez intervencije. Slutim da ću još bar jednom sve ovo ponoviti kada dodje ozbiljniji amp u igru, no za sada ih sa guštom koristim ovakve kakve jesu, extra virgine :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 23 sij 2019, 22:47

Što se tiče AK4396 i njegove izvrsnosti ili ne, osobno ni sam iz početka nisam bio u potpunosti zadovoljan zvukom. No problem nije bio u tom DAC-u već u ostatku sistema. Čim je legao Bruno P. iza DAC-a stvar se iznimno popravila, no kod mene je situacija dosta komplicirana jer krajnji sud svemu daje Behringerova digitalna skretnica koja sve ponovno rastavi na jedinice i nule. U svakom slučaju od kada je legao Bruno P. sa hypex stabilizatorima ja sam nekako prezadovoljan sa tim DACom, a to je zapravo ona nesretna točka za samograditelja koja ga ne tjera dalje sa istraživanjem u tom segmentu. Ne dvojim da je Igorova izvedba sa AK4490 odradjena perfektno, no na slijepom AB testu slutim da bi bili tu negdje (mogli bi i napraviti takav test u neko trulo zimsko popodne), čak i da bude 6:4 od 10 u korist AK4490 i boljim napajanjem to me ne bi sekiralo, puno je više nesavršenosti na ostalim komponentama gdje bi trebalo popravljati no na DAC-ovima.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la nahero » 24 sij 2019, 16:51

zbotic hvala na konkretnim informacijama i analizi, o razradi DACa bi mogli dublje u zasebnoj temi da ovdje ne krademo prostor. Evo ja i Elvis već dogovaramo kad i kako ćemo napraviti slušaonu i poigrati se sa napajanjima i ostalim :) Posebno me zanima kakva je razlika sa Bruno Putzeys preampom.
Jedna stvar koja mi je prevagnula kada sam birao pločicu je bilo odvajanje svih mogućih napajanja u diyinhk verziji: dac digitalno, dac analogno, posebno lijevi i desni kanal, i sama output sekcija +-15v, a dodatno i njihov USB receiver prima odvojena napajanja prije i poslije izolatora. Najveća promjena u zvuku je bila upravo kad sam uveo ta posebna napajanja na receiveru i time ga odvojio od PC-a i DAC pločice.
Kad se sagleda šira slika itekako ima drugih stvari koje treba unaprijediti, pa me ne bi čudilo da u testu ne čujemo neke velike razlike u ovim izvedbama.
nahero
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 11 ruj 2012, 15:44

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 02 vel 2019, 22:21

Šta se radi.. kako tema veli... ma danas mi je na pamet palo da malo pregledan svoje stare mono blokove, al one cijevne. Prije jedno 11 godina ovo je bio prvi par od ukupno tri para mono blokova koja sam polemio. Zanimljivo je da je to zadnji vacum tube amp koji sam radio, sve cijevno poslije toga bilo je uglavnom namijenjeno gitarističkoj priči. Tokom desetljeća imao sam priliku čuti dosta cijevnih pojačala, od onih koje od milja zovem "drkalice" od dva tri watta :), preko raznih B, RS i GM priča, ljudi bi to odradili perfektno, no hebiga izuzev što lijepo izgledaju, babuška vulgaris ih nekako sa lakoćom nadiđe svojim doslovno neobično atraktivnim zvukom. Da li je to zbog jednostavnosti (nezahtjevnosti u konstrukciji) izlaznog trafa, mudrice 6EM7 na mjestu driverice ili nekog drugog nemjerljivog parametra, ne znam, no tako je to dragi moji cjevaši, šta da vam kažem. :)

Zanimljivo je da su druga dva mono bloka i dan danas u vrlo aktivnoj uporabi, a ono što je još zanimljivije je to da su na njima još uvijek iste babuške umetnute prije deset godina (nešto malo ispod 200V anodnog, uglavnom oko 200mA kroz izlaznu lampu). Sada sa sigurnošću možemo reći da je priča o kratkom roku trajanja babuški razbijen mit, tj. samo prazna i neosnovana priča, uglavnom dosadnih teoretičara. Iskreno i sam sam bio uvjeren da su te lampe životnog vijeka max 2 godine, no sad znamo da nije tako. Moje mono blokove nisam koristio zadnjih 5 godina. Danas ih zakačio i iz prve rade kao da su jučer radili :). Zakačio sam ih na stare Cantone Ergo 70. Nisam očekivao tu lakoću kojom je babuška pogurala kilave membrane starog Cantona. Sve u svemu mislim da ću ih aktivirati ponovno, ako ništa zabave radi, često me ljudi pitaju da im te lampe zakačim na zvučnike da čuju kako to radi, ja sam to stalno izbjegava, nije mi se dalo. Probati ću to ugurati negdje među ostatak uređaja. Moguće je da bi sa njima mogao donekle pogurati i Martin Logan membrane obzirom da su dosta osjetljive, probati ću svakako.

Evo tog starca...

IMG_4302.jpg
IMG_4302.jpg (99.58 KiB) Pogledano 9598 put/a.



Ispod haube... malo sam prelemljavao/kontrolirao
IMG_4282.jpg
IMG_4282.jpg (116.77 KiB) Pogledano 9598 put/a.


6c33c tj. 6s33s
IMG_4303.jpg
IMG_4303.jpg (135.26 KiB) Pogledano 9598 put/a.


6EM7
IMG_4304.jpg
IMG_4304.jpg (132.67 KiB) Pogledano 9598 put/a.


Razmišljam da stavim prigušnicu, malo će biti prst u oko na ionako ne baš lijepoj platformi, no neće škoditi, to će zasigurno biti jedan korak u zvuku još naprijed.
IMG_4306.jpg
IMG_4306.jpg (115.52 KiB) Pogledano 9598 put/a.


I na kraju kada sam skovao plan za povrat babuški u nekakav uvjetno rečeno B sustav, počeo sam slagati jedan hybrid ESL koji će biti kompletno pasivan, rez negdje na 700 Hz. Treba mi za neke AB testove kada želim izbjeći onu skalameriju na A sustavu, nema puno posla, no trebati će malo izgubiti vremena na sketnici. Onaj tko nešto zna o diyanju zvučnika zna koliko je teško ugoditi pasivnu skretnicu za dobili bar malo ozbiljniji rezultati, a zamislite tek kako je to sa hybridima... sex samo takav, no neka iskustva od prije imam, probati ću, a neke situacije idu mi u korist pa ću probati to iskoristiti.
IMG_4309.jpg
IMG_4309.jpg (93.02 KiB) Pogledano 9598 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 03 vel 2019, 14:44

Ja sam za svoga prikupio skoro sve dijelove osim mrežnih transformatora tako da bi uskoro mogla krenuti izrada. Napajanje će biti tranzistorski regulirano u onom dijelu gdje je to moguće. Osim što će mi trebati poneki trafo manje očekujem i bolje sonične rezultate, barem što se mjerenja tiče.
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Roko » 03 vel 2019, 15:48

Prijedlog za izlazni trafo, Welter electronic HE-ET 6, bifilarno motan:

https://www.welter-electronic.de/bilder ... 010_kl.jpg

Ako još posluje firma Welter electronic, njihovi transformatori su jako dobro napravljeni:

https://www.welter-electronic.de/bautei ... trager.htm

https://www.welter-electronic.de/index.htm
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 03 vel 2019, 20:14

Roko to je izlazni trafo, a ne mrežni.
Izlazni imam i to baš taj. I to s kapicama :)
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 03 vel 2019, 22:06

Da ne bi bilo zabune, ovo je bio prvi par mačića, na Roko verzijama smo to sveli na dva power trafa i to sa malo jačim strujama. Recimo nekakvo početničko neiskustvo kada je babuška u pitanju je bilo razlog nepotrebnom gomilanju trafoa. Inače ideja da sve to dodatno popegla tranzistorima je izvrsna. Da ponovno radim vjerojatno bi se malo poigrao također sa tim. Naponi su ljudski tj. civilizirani, pa ih nije teško dobiti popeglane, a i struje su razumne. Zbilja me veseli da ćeš uskoro ući u traj projekt. Ja ću malo nadograditi ove svoje i možda pokušati uljepšati ako se uopće nešto da napraviti, npr. malo poklopaca za trafoe ne bi škodilo, a i vrijeme je za nekakav drveni okvir, ili što veće.

Inače izlazni trafo koji je Roko polinkao je položio sve ispite i vjerojatno je bestbuy kada je babuška u pitanju. Da se trafo lijepo i namotati, traži malo vremena i minimalno 16cm2 presjeka jezgre, a ako bi se našlo nešto malo preko 20cm2 to bi bilo izvrsno.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la tomi77 » 04 vel 2019, 16:54

Elvise,

to izgleda super :), profi rad. Nego, sad bi ja htio izvoljevat, ali meni nadraža tema na forumu je bila "Kod Elvisa u labu", pa, kako vidim da ponovo jača entuzijazam, molim te dodaj još 30-tak strana tamo :)
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 09 vel 2019, 16:18

Na gramofonu svira Boško Petrović - Stabilisation blues, za sigurnu vrtnju brine uradi sam regulator napona i frekvencije, pretpojačalo je cijevno, a na televizoru boksaju Čuvalo i Patterson.

boks.jpg
boks.jpg (55.37 KiB) Pogledano 8882 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2025
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.