Što se radi ovih dana...

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 15 kol 2017, 08:09

Sinoć mi je na servis stigao Audiovector M3. Iznimno lijep par zvučnika. Na žalost gornji bassevi su u očajnom stanju. Zanimljivo je da su donje bass jedinice potpuno jednake gornjim, no njima nije baš ništa. Spojnu žicu ću popraviti, no ne znam što ću sa odljepljenom membranom od nosača zavojnice.
Privitak/ci
IMG_0594.JPG
IMG_0594.JPG (76.17 KiB) Pogledano 10691 put/a.
IMG_0592.JPG
IMG_0592.JPG (87.7 KiB) Pogledano 10691 put/a.
IMG_0591.JPG
IMG_0591.JPG (104.65 KiB) Pogledano 10691 put/a.
IMG_0590.JPG
IMG_0590.JPG (81.99 KiB) Pogledano 10691 put/a.
IMG_0589.JPG
IMG_0589.JPG (94.99 KiB) Pogledano 10691 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la mulin » 16 kol 2017, 13:00

pozdrav elvise.mislim da bi triba skinit dust cap pa zaljepit iznutra za špulu.prije toga odstranit staro lipilo.zaljepit i iz vani tamo di se spider spaja sa špulom.estetika ne smije bit narušena.osjetljivo je to.ne smiješ oštetit dust cap pri skidanju to je najveci problem.ako zaljepiš samo iz vani ne znam koliko ce to držat.
mulin
 
Postovi: 361
Pridružen/a: 07 pro 2014, 14:23

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 16 kol 2017, 19:51

mulin je napisao/la:pozdrav elvise.mislim da bi triba skinit dust cap pa zaljepit iznutra za špulu.prije toga odstranit staro lipilo.zaljepit i iz vani tamo di se spider spaja sa špulom.estetika ne smije bit narušena.osjetljivo je to.ne smiješ oštetit dust cap pri skidanju to je najveci problem.ako zaljepiš samo iz vani ne znam koliko ce to držat.


Točno tako, no vlasniku ne mogu jamčiti da neće biti oštećenja dust capa ili membrane tj. Da ću zadržati estetiku nedirnutu, pa sam mu javio da ja to uz te uvjete ne mogu izvesti. Zamijenio sam žice. Vlasnik se čuo sa Kolarekom pa će membranu odraditi netko u Varaždinu... tamo ima dosta talentiranih :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la ziki » 18 kol 2017, 23:12

Šteta što i za transformatore nema talentiranih tamo.
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la vksamael » 20 kol 2017, 20:21

E da u pravu si Ziki u potpunosti.
Tko se mača lača, lakokarača!
Avatar
vksamael
 
Postovi: 78
Pridružen/a: 04 srp 2011, 22:55
Lokacija: Osijek

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 04 ruj 2017, 19:43

Piturajem zvučnike. Još najmanje 3 ruke preko ovog.

piturajen.jpg
piturajen.jpg (41.15 KiB) Pogledano 10196 put/a.





A radim još barem deset stvari ako se netko preplašio što me nema :twisted:
A znam da nije....


Biće drugi nitko ništa ni ne radi osim što keljaju po fejsbuku.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 05 ruj 2017, 10:12

zbotic je napisao/la:Piturajem zvučnike. Još najmanje 3 ruke preko ovog.

piturajen.jpg





A radim još barem deset stvari ako se netko preplašio što me nema :twisted:
A znam da nije....


Biće drugi nitko ništa ni ne radi osim što keljaju po fejsbuku.


Uh nešto sam propustio. Zoki diya zvučnike. :) Nadam se da si dobro he he he he :). To ti je petlja bez kraja, no to znaš.
Ljepo to izgleda. Malo konzervativno no ljijepo i uredno.

Ako se pokoji servis smatra radom onda izuzev fejzbučenja nešto i radim. U biti donekle znam što bi htio, ali nikako da se pokrenem.

Svakako baci info o napretku tih zvučnika.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 05 ruj 2017, 11:26

Već sam nešto pisao ali evo da rezimiram.

Forumski kolega Yoke je započeo ovaj projekt i doveo u neku fazu kada sam ga ja otkupio i nastavio.

Projekt kako sada izgleda je prema nacrtima Joachim Gerhard iz Audio Physic firme. Objavljen je na Diyaudio.com po imenom Kalasan, ovo je vrzija 5., a dostupne su i sheme.
http://www.diyaudio.com/forums/vendor-s ... or-70.html

Postoji i komercijalni model (vidi ranije moje postove) sa nešto drugačijom geometrijom kutije, ali sličnog volumena.

Driveri su Satori od firme SB Acoustics i kada su kupljeni bili su njihovi najbolji modeli. Značajno su bili jeftiniji od kvalitetom ekvivalentnih Scan Speak drivera iako se radi o vrlo sličnoj stvari budući se radi o istoj pameti koja ih je konstruirala (ex Scan Speak inženjerima).

Kutija je rađena od brezove šperploče u obliku lamela koje tvore kutiju.

Prvobitnu Yokinu skretnicu sam nešto modificirao i napravio na kutiji bas refleks sa tuningom na 42Hz.

Driveri su visokotonac Satori TW29R-B i midbas Satori MW16P-8

Slike prve i sređene skretnice (bilo je zahvata i nakon fotografije) i kutija koje su već svirale kod mene i naslušali ih se splitsko/zagrebački audiofili su u prilogu. Je li samo kurtoazno ili ne, pohvale stižu sa svih strana.

Brušenje i pituravanje su bolno težak posao zbog načina izrade kutije i nakon nekoliko krivih početaka sada je sve krenulo kako treba. Ovakvo lakiranje zahtjeva iznimnu strpljivost i tek sam na pola puta do konačnog izgleda.

Yokina skretnica
skr1.jpg
skr1.jpg (32.32 KiB) Pogledano 9838 put/a.


Ušminkana moja skretnica
skr3.jpg
skr3.jpg (41.92 KiB) Pogledano 9838 put/a.


Kutija prije lakiranja
skr2.jpg
skr2.jpg (57.42 KiB) Pogledano 9838 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 05 ruj 2017, 12:50

Da da.. vidim da sam puno informacija propustio, u svakom sluačju hvala na blitz infu. Kabinet od laminirane brezove šperploče.. e pa svaka čast Yoki na takvom trudu, to je zahebancija na kvadrat. Da li to laminiranje ima nekog smisla (mislim opravdava toliku zahebanciju) kada ja zadržan „kvadratilčan“ oblik kutije? tj. šta to laminiranje nije rezervirano za „organske“ oblike kutija. Možda je iznutra sve to malo zaobljeno vizavi ubijanja stojnih valova.. na originalnim nacrtima nema tih unutranjih zaobljenja. Drugi smisao laminiranjane vidim.. U svakom slučaju za oko će biti ljepo, a respect Yoki na takvom trudu, zbilja mi nije jasno zašto je odustao kada je došao u ovu visoku fazu ili se „presaugao“ sam sa svojim projektom he he he... zna se to dogoditi.

Za te SB drivere sam čuo da se mogu „potući“ sa visokom kastom. Hebiga sada je i breme očekivanja od njih veliko. Vjerujem da to dobro radi, tj. ne vjerujem da su oni koji su ih čuli bili samo pristojni kada su ih pohvalili. Ono što ja sebi u zadnje vrijeme uvjek postavim kao pitanje prije početka projekta je.. „a čemu će služiti“ i „gdje ću to koristiti“.. pa eto i tebi ista pitanja....

U svakom slučaju uživaj u izradi, zavidim ti, projekt je ozbiljan, u biti ne znam da li itko u HR radi nešto ozbiljno u DIY aranžmanu zvučnika. Znam da ekipa okupljena oko Kristijana Skorjaneca kemija nešto ozbiljno na temu zvučnika, no to već ne spada u DIY (ili spada... )... zanimljivo je koliko truda posvećuju kabinetu i završnom finišu...
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 05 ruj 2017, 14:21

Rekao je jedan naš prijatelj ; ne zna se tko je luđi on što prodaje ili ja što kupujem. Eto, jedan od motiva za kupnju mi je bio i to da nešto takvo samograditeljsko ne ide za kikiriki sumu kakvom klošaru koji bi se po cijele dane cjenkao, a Yoke bi zbog nedostatka para da pozavršava neke druge projekte pristao. Malo branim samograditeljsku čast, a neće mi ta suma u konačnosti ukrasti koricu kruha. Neka stoji, u starosti ću se radovati kako sam nekada bio pun entuzijazma.... :lol:
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron