Što se radi ovih dana...

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 21 srp 2017, 13:08

Konačno odradio posao na DIY gramofonu onako kako sam oduvijek htio. Ultimativno precizno.
Tanjur je od polyamida sa matom od akrilnog stakla (perspex).
Još postolje i gotovo.

gram4.jpg
gram4.jpg (90.53 KiB) Pogledano 9008 put/a.


gram5.jpg
gram5.jpg (95.81 KiB) Pogledano 9008 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Roko » 23 srp 2017, 12:10

Izvrsno! :thumbup: :hail:

Bome i taj grem se radio dobrih desetak godina koliko se sjećam, vrlo zahtjevan projekt kad postaviš visoke standarde za preciznost izrade koja je kod grema imperativ, ali je poseban gušt kad sve proradi kako treba i kako je zamišljeno. Bit će i oko postolja zafrkancije jer mora nekako povezati sve to u neki zgodan logički i optički sklop.
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 23 srp 2017, 13:24

Dugo je trajalo, ali radio sam ga samo kada me bila volja I baš kada tako radim. cijelu vječnost, pomalo i povremeno, ispadne najbolje..... :D
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zmajz » 23 srp 2017, 16:57

Jako lijepo izgleda, moram priznati iako nije baš po mojem ukusu (a ne treba niti biti). Imam hrpu pitanja, ali me stvarno interesiraju takvi detalji:
Tko je obrađivao granit (ako je granit)? Vlastoručno ili si imao majstora? jeli u pitanju monolit ili je sastavljan od više komada? Motor? Osovina i ležaj? Postoji li elektronika za pogon i regulaciju?
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 23 srp 2017, 17:53

Kamen je nekakav eruptivac, mislim da je Južna Afrika u pitanju. Davno, davno, naručio kod lokalnog kamenoklesara (nadgrobni spomenici i slično). Vjerojatno mu je bilo čudno čemu rupa u sredini (cca 20mm) i na uglu (cca 40mm) :D
Čahura ležaja je od bronce i to crveni lijev ili manganska bronca (ne sjećam se više). Napravio prijatelj preciznim bušenjem tako da je unutrašnji promjer 10 mm. Napravljeno u tvornici za koju se ne smiju iznositi pojedinosti (vojna tajna :) )
Prva osovina i prvi tanjur su malo flaksali pa nisam bio zadovoljan. Zato sam napravio drugu osovinu (dimenzija dolje na nacrtu) i novi tanjur od poliamida. Vanjski promjer tanjura je 305 mm, visina 50 mm, a zadnjih 5 mm je pod kutem od 45° kako bi se mogla skidati ploča. Na tanjur je stavljen mat promjera 295 mm od akrilnog stakla (perspex) s Ebaya. Nakon što je osovina istokarena od otvrdnutog čelika (ne treba neka ultimativna tvrdoća, važnije da se može kvalitetno obrađivati) na predviđenu tolerancu, u kućnoj doradi brušenjem je upasovana u čahuru.
Način montaže ručke vidljiv je iz fotografije s time da treba napomenuti da donja ploča ima ekscentričnu rupu tako da se može uštimavati pivot to spindle udaljenost. Vijcima se mijenja udaljenost od donje do gornje ploče i time regulira visina ručke (tri vijka). Preko komada gume zalijepljena je za kamen.
Ramen koji koristim je od Project-ovih gramofona. Motor je Philips sinhroni 220VAC/50Hz/250 RPM što je isto kao i ekvivalentni Airpax ili Premotec. Regulacija za njega ne treba osim onih kondezatora što idu po datasheetu. Ja sam uradio Rega-inu elektroniku koja nešto snižava napon i smanjuje vibracije. Adaptacija brzine prema promjeru tanjura osigurana je izradom remenice promjera koji se izračuna iz odnosa brzina. Imam negdje nacrt pa ako ti zatreba potražiti ću s time da sam pogriješio u cca 0,1 mm što je kasnije ručnim brušenjem uštimano. Ali to ovisi i o promjeru remena... Vanjsko kućište motora je čelična cijev s navarenim poklopcem, istokareno, djelo našeg forumaša Mulina. Za pokretanje gramofona nužno je ručno zavrtiti tanjur dok motor ne uhvati brzinu. To je uobičajeno za sinhrone motore.
Eto ukratko, uvažavajući tvoje predznanje, a ako treba neki detalj pojasniti tu sam...

1osovina.jpg
1osovina.jpg (11.09 KiB) Pogledano 8454 put/a.


1gram3.jpg
1gram3.jpg (61.21 KiB) Pogledano 8454 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 07 kol 2017, 10:18

Da netko ne pomisli da me nema.

Uz klimu uživa se u kompletno novom "ljetnom" sustavu, uglavnom DIY koji se sastoji od Raspberry pi3 + CM6631A + AK4495 digitalije, alternativno Sony SCD-XB940, DIY gramofona prije opisanog, adaptiranog Sanyo C55 pretpojačala sa phonom, cjevno pretpojačalo s ECC82 i ECC88 (također postoji tema o tome), a koje je tu za svaki slučaj, D klase sa IRS2092, i zvučnika Satori-Kalasan koje je radio Yoke, ja malo razbarušio i sada su u mom vlasništvu, čekaju finalno pituravanje. :thumbup:
Tko hoće polovne može nabaviti na donjoj stranici https://sg.carousell.com/p/48078279/ :lol:

Slušanje dostupno, ulaznice po uobičajenoj cijeni.

ljeto 2017.jpg
ljeto 2017.jpg (94 KiB) Pogledano 8105 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la FFL » 09 kol 2017, 12:57

Bravo za gramofon - odličan rad!
A sada sve analogne vrtilice drugih proizvodjača van iz kuće :)
Avatar
FFL
 
Postovi: 26
Pridružen/a: 30 kol 2012, 19:39
Lokacija: Zrenjanin

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 09 kol 2017, 14:34

Otvorit ću muzej beskorisnih stvari :)
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Roko » 12 kol 2017, 14:42

zbotic je napisao/la:Otvorit ću muzej beskorisnih stvari :)


Prije toga ću ja napravit inventuru... :D ...i trijažu... :lol:
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 14 kol 2017, 18:26

Nisam gramofondžia, al mogu poslušati.... Stigao gram iz Zrenjanina. Hvala FFL-u na izvrsnom DIY projektu. Što se tiče izgleda slikom to ne mogu dočarati, zbilja je fantastično sve to ispalo. Kako su mi ploče loše, a preamp još gori, o zvuku još neću ništa reći, no i ovako na prvu moje digitalno razmaženo uho izaziva lagani osmjeh zadovoljstva na desnom djelu usni. Sada treba razmisliti o ozbiljnom preampu i nabaviti par novih ploča. Nakon toga ću moći nešto više napisati. Obzirom da nisam ljubitelj vinil priče, biti ću strog u komentarima obećavam :) :)
Privitak/ci
image.jpg
image.jpg (67.12 KiB) Pogledano 7679 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron