Što se radi ovih dana...

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 31 svi 2018, 15:11

zbotic je napisao/la:Točnost brzine vrtnje je potpuno marginalna u utjecaju na zvuk. Važne su vibracije sustava; motor - tanjur - ručka.

To je jako komplicirana interakcija i za razumjevanje traži popriličan nivo poznavanja fizike. Za jedan ozbiljan doktorat....... ;)


Moguće, ne isključujem da nije toliko kritično, zbilja nemam nešto puno iskustva sa gramofonima. Onako zdravo seljački pojednostavljeno samo na jednu frekvenciju jednog tona (a frekvencija je samo dio priče da ne bi bilo zabune) ja bi ipak radije da je 1000Hz upravo 1000, a ne 990 koliko bi bilo da mi je brzina vrtnje manja recimo za 0,3 okretaja. Onako na plastičnom primjeru.... ako je netko odsvirao gitaru u izvornom standardnom štimu 440Hz, zašto bi ga slušali u standardu 432... :) :)
Još bi bila gora ona druga varijanta kada bi u jednom okretaju imao tu nestabilnost od cca 1%, pa bi npr. klavir imao i malo zavijanja (to se čuje sigurno)...
Ne znam, možda sam u krivu, no da sam prisutan u svijetu gramofona mislim da bi mi ovaj parametar točnosti brzine vrtnje bio ipak jako važan. Razmišljam na glas, možda sam u krivu, tko zna, možda sam samo zabrijao na krivu stranu... :)

S druge strane taj nevidljivi i teško mjerljivi suodnos motor/tanjur/ručka mi je ipak prilično apstraktan, no vjerujem da bi gramofon bez te tri komponente bio zapravo najbolji gramofon. Kakav peh za gramofondžije he he he :) :). U svakom slučaju radi tog suodnosa troše se milioni dolara kako prije tako i danas, zabava sa tom gramofonskom pričom zapravo nema kraja.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 31 svi 2018, 17:07

Tu razliku u frekvencijama koje bi nastale linearnom promjenom vrtnje ne bi uočio ni konzilij sastavljen od najvećih sluhista koji su ikad hodali po zemlji. :D
Daj nekom gitaristi najboljem kojeg znaš da uštima gitaru po sluhu npr. 5 puta pa svaki put izmjeri i sve će biti jasnije.

Oscilacije brzine se naravno puno lakše uočavaju ukoliko su velike i periodične. Gramofon kod kojeg se čuje to zavijanje, npr. klavira, je sprava koja u tom trenutku vrijedi 0 kuna jer je neispravna :lol: .

Tanjur od 5kg rješava to zavijanje svojom masom tj.inercijom sa 99,9% točnošću samo su komercijalni gramofoni sa takvim tanjurom danas po 5-6000 eura.

Zavijanje se češće čuje kod neispravnih DD motora koji na sebi vrte tanjur od 20dkg jer nemaju snage za veći, nego kod ovih koji imaju tanjur od 3kg npr. neki ozbiljniji Thorens.

Vibracije sustava unose promjene u zvuk zato što su nelinearne po frekvencijskom spektru, pa se zvuk zblura na način da postanje muljav tj. netransparentan jer nam gramofon reproducira zvuk kojeg u prirodi obično nema. To je jedan od razloga zašto se češće za HI-END gramofone koriste velike mase gdje je taj doprinos linearniji, od slučaja sa gramofonima na oprugama gdje je rezultat često nepredvidljiv i redovito nelinearan po frekvencijama (harmonici titranja opruga). U mjerenjima taj rumble kod gramofona na oprugama (najčešće sa DD motorom) može biti i bolji nego kod "teškaša", ali sa bitno lošijim utjecajem na zvuk iz gore spomenutog razloga.

Itd, kažem duga je to priča. Možamo otvoriti temu pa lamentirati i o tome......
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 02 lip 2018, 13:11

zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 02 lip 2018, 17:39

Prošle godine bio kod mene čovjek Amerikanac (naše gore list), audiofil,audio znanstvenik, konstruktor, samograditelj, predsjednik nekog hjihovog udruženja pa kaže kako je neki poznati audio proizvođač (zaboravih ime) htio napraviti direct drive gramofon sa tanjurom od desetak kila i sinhronim motorom. Za to mu je trebao motor sa nekih cca 180 polova pa kada su mu priozvođači rekli cijene u rasponu od 3000 - 4000 dolara ovaj se odmah ohladio od te ideje. :D
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 04 lip 2018, 16:54

zbotic je napisao/la:Prošle godine bio kod mene čovjek Amerikanac (naše gore list), audiofil,audio znanstvenik, konstruktor, samograditelj, predsjednik nekog hjihovog udruženja pa kaže kako je neki poznati audio proizvođač (zaboravih ime) htio napraviti direct drive gramofon sa tanjurom od desetak kila i sinhronim motorom. Za to mu je trebao motor sa nekih cca 180 polova pa kada su mu priozvođači rekli cijene u rasponu od 3000 - 4000 dolara ovaj se odmah ohladio od te ideje. :D


Jel taj "rat" pogona završio... ima li službenog pobjednika između direct drive-a i remena? Za "tarenice" neću ni pitati, vjerojatno su one aorist u svakom pogledu. Nekako se ne mogu oteti dojmu da je remen pobjednik, bar sudeći po onim čudovištima iz svijeta high-enda sa raznih audio događanja u svijetu.

Moj mentalni sklop bi uvijek odabrao DD, nemam razuman i jak argument za to obraniti, no velim to je stvar moje podsvijesti koja mi kaže da je ispravnije bez obzira na nedvojbeni trijumf remenjača. :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 04 lip 2018, 17:37

Apsolutni hit je baš idler drive. Čekam da to postane i opruga na navijanje... :lol:
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la elvis » 04 lip 2018, 19:59

zbotic je napisao/la:Apsolutni hit je baš idler drive. Čekam da to postane i opruga na navijanje... :lol:


Da da, znam to, kriv je Lenco :). Ma to je prolazni hir. Vjerojatno će i hlače na trapez uskoro ponovno u modu, no neće to dugo potrajati...
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la Roko » 04 lip 2018, 20:40



neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la zbotic » 05 lip 2018, 09:25

Prošle godine u Njuškalu se vrtio Teac-ov levitator iz 80-ih godina prošlog stoljeća. Toliko o inovativnosti. Teac TN400 mislim da bijaše oznaka. :D

Edit: evo ovaj https://www.njuskalo.hr/gramofoni/teac- ... s-16874838
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Što se radi ovih dana...

PostPostao/la ziki » 09 lip 2018, 22:25

zbotic je napisao/la:
ziki je napisao/la:Dobio sam od kolege Technics SL-B202. Trebam headshell i zvučnicu kupiti i montirati.

Imaš Grado na sniženju u Sonus artu, to je dobra prilika.
Ako ti je i to puno onda Audio tehnica AT95, mislim da je najjeftinija u THAKKER-a ima ga na Ebayu ili direktno na njegovom siteu.
Ima jedna na Njuškalu za 250 kuna iz Splita, prodaje moj prijatelj Davor, garantiram da je nova, samo isprobana.
Headshell svaki koji nađeš novi ispod 80kuna, dobro si prošao...


Uzeo Grado black u Sonus Artu. još headshell moram uzeti.
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron