sitnija rekonfiguracija sistema

sitnija rekonfiguracija sistema

PostPostao/la tomi77 » 29 ožu 2019, 13:57

Ipak otvaram novu temu, da se ne izgubi u zajedničkoj (što se radi ovih dana), iako, ne bi se izgubilo ništa s obzirom na promet foruma :(.
Uglavnom, priča započinje oko Božića (2017) a epilog isto oko Božića (2018), pa stoga i prigodne fotografije.
Sovojedobno sam kupio neke zvučnike (Monitor Audio B6) - 2017 g i kako su poslani poštom, općenarodna kuriska služba ih je tako temeljto skršila (uz izvojeno, oprezno, lomljivo rukovanje) da nije bilo nego proglasit totalku. Bili su slomljeni i izvana i iznutra. S dostavljačem sam se sporio neko vrijeme, ali ipak sam dobio neku odštetu.
Te zvučničke ostatke sam premještao lijevo i desno, ne znajući što ću s njima, ali i pomalo "krpio". Da ne ulazim zasad u detalje (ako netko pita - hoću), recimo da je to dovedeno u vozno stanje. Također sam dao nekom lokalnom pituru (najbolji na svijetu, živi od pituravanja zvučnika, glazbene studije oprema) da oboja zvučnike u bijelo, NAKON popravka drvenarije.
Taj je tako divno obavio posao, da mi i dan danas suza krene kad ih pogledam. U znak sjećanja, želim da mu se svaki posao koji on plati obavi na isti način, pa radilo se o mijenjanju ulja na frezi ili operaciji mozga (teško, ovo potonje).
Naravno, kao takvi, sjedili su opet u kutku čekajući lomaču ili kakvo bolje riješenje.
E sad, našli smo se kod Mira pogledat i čut (naravno) njegove zvučnike i zapravo pod dojmom susreta sam tu večer (bila je subota) kasno u noć složiti te zvučnike. najbolje krenit od rezultata:
10.jpg
10.jpg (70.14 KiB) Pogledano 5424 put/a.

nema straha, nije sve išlo glatko, naime, iako sam svaki driver pojedinačno probao, kad sam montirao, jedan srednjetonac je čudno zvučao/klapao. pregledam ga, sve ok.Spojim - nevalja. Koji vrag.. Dust cap je bio djelimično odlijepljen, pa bi na jačim glasnoćama mlatarao bez veze. Kratk poziv Elvisu vezano za lijepilo, surfanje vezano za potrebnu težinu utega i:
6.jpg
6.jpg (83.29 KiB) Pogledano 5424 put/a.

4.jpg
4.jpg (81.67 KiB) Pogledano 5424 put/a.

Sad sam poprilično siguran da se neće odlijepit tek tako..
E da, dva-tri detalja vezano za vrhunski lakireski rad (nije to sve, jel..)
7.jpg
7.jpg (45.67 KiB) Pogledano 5424 put/a.

9.jpg
9.jpg (58.62 KiB) Pogledano 5424 put/a.

5.jpg
5.jpg (47.53 KiB) Pogledano 5424 put/a.

Primjetite ovu crvenu spužvu ispod zvučnika, trebalo mi nešto, a ovo je stara "yoga prostirka" aka yoga mat. Ne košta ništa, a za ovako razne podloge super stvar,
Treba primjetit rupe od čepova za mrežice ("zakitat ću ja to, nije problem, neće se ništa vidit.." pa sam naknadno u željezari našao neke odgovarajuće čepove:
2.jpg
2.jpg (47.94 KiB) Pogledano 5424 put/a.

Kad je već bal, privremeno sam izvadio jedno pojačalce za probu:
8.jpg
8.jpg (63.52 KiB) Pogledano 5424 put/a.

Valjda se vidi, model je CSA 8.

Nastavak slijedi, ispucao sam max količinu slika.
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split

Re: sitnija rekonfiguracija sistema

PostPostao/la tomi77 » 29 ožu 2019, 17:01

Dakle,

u konačnici to izgleda nekako ovako:
11.jpg
11.jpg (145.86 KiB) Pogledano 5185 put/a.

Naravno, treba ignorirat rupu u desnom zvučniku, razlozi su gore spomenuti.
E sad, kako to zvuči, naravno, prijašnje stanje je bilo nikakvo (zvučnici skoro na plafonu), tako da je razlika nebo zemlja (plafon - pod). Stereo slika, frekventni raspon, sve je tu. Malo se igram s lijevim zvučnikom, kojeg za ozbiljno slušanje moram izvući vani (tamo je skorz u kutu), pa neko "klizno" riješenje treba nać, ako će se zvučnici zadržavat (ne znam još). Naravno, uz benefite boljeg zvuka, sad postoje i neki problemi, a to je bas. Naime s onim manjim bookshelf zvučnicima (Aegis one) nije bilo problema s bassom, sad se čuje stijenka i knauf na povećanim glasnoćama.

Natrag na zvuk, tu večer sam slušao i CD i gramofon, izdvajam par pjesama (šaram sa glazbenim žanrovima, da vidim ponašanje u raznim situacijama): gregory porter - hey laura, ub 40 - kingston town i npr vaya con dios - lord help me please (na koju sam se totalno naježio kako zvuči).
Ukratko, nakon godina pozadinskog slušanja, sad sam opet na nekom tragu.
Promjenom Densena - Eliotta na Coplanda nije bila drastična razlika, rekao bih puno manja nego sam očekivao. Mogu reći da je sve zvučalo nekako "uvjerljivije", ali tek kad bi posložio i zvučnike i sebe :).

Oke, Copland se nije nešto puno zadržao (ne zato što je loš, dapače), nego ispod kreveta čamio jedan yamaha receiver kojeg je nedavno pregledao ovl. serviser i trebalo bi ga upogonit/probat. Ona Ikea polica me godinama nervira svojom visinom (nizinom??) tako da sam zamolio poznanika stolara da napravi neke bočne stranice visine 25 cm umjesto dosadašnjih 15 (ako i to).
U tih 15 cm stane samo komponenta koja se ne grije (dakle CD), svako pojačalo na toj poziciji mi je razlog za brigu.
12.jpg
12.jpg (109.26 KiB) Pogledano 5185 put/a.

Sad smo tu negdje:
13.jpg
13.jpg (156.43 KiB) Pogledano 5185 put/a.


Audiolabov cd je otišo u bunker, izvadjen stari sony (uglavnom tvorničko stanje osim drugih op ampova i šiljaka) i yamaha ubačena u pogon.
E sad, taj receiver je za kućnu upotrebu jako zgodna stvar (daljinski, jel), al nema što nema. Mogu se požaliti na nedostatak USB-a, bt prijemnika (imam vanjski) ili DAB radija, ali imam Rasperry PI koji sve to radi, tako da..
Zvukovno (naslijedo/la je Coplanda) je naravno lošiji, ali uvažavajući sve ostale prednosti koje ima, (nisam napomenio da ima ugrađen jako dobar phono stage?) ostat će na toj poziciji dan-dva.

Budući da yamaha može poslužiti kao preamp (i input selector) probat ću je i u toj ulozi, s amp campom kao izlazom (sad u polici ima visine :)).
Toliko za danas!
Avatar
tomi77
 
Postovi: 207
Pridružen/a: 20 sij 2014, 15:41
Lokacija: Split


Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron