Kod Elvisa u labu...

Re: Kod Elvisa u labu...

PostPostao/la elvis » 29 sij 2016, 12:34

Roko je napisao/la:podsjeća me na filtere sa starih bowersa


Moguće je da je to nešto ala B&W, mada se tu radi ipak o prilično školskom modelu
trostazne skretnice, 6dB prigušenja na bassu prema srednjim na oko 300Hz, pa onda
12 dB lijevo i desno na srednjotoncu (3000Hz) i onda 12dB na visokotoncu uz atenuaciju od par
decibela. Manje-više bez neke egzotike, to je u biti to, pure and simple, kad sve zbojim i oduzmen
da sam ja radio slično bi bilo, ali nisam siguran da bi atenuacije tako odradio. Postoje i mjerenja, imam svu dokumentaciju,
Srđan je to vrlo temeljito odradio, no meni se zvuk ne sviđa. Previše je nekako povučen zvuk..
srednji i visoki kao da se trude svom snagom proći preko dominantnog bassa. Tu je i moja
prostorija problem, staviti dvije kutije od 100 litara u 18 kvadrata i očekivati nešto konkretno i nije
baš tako mudra odluka.
Bez obzira na loš dojam, zanimljivo je reći da bass ako samo njega gledamo radi najbolje u kombinaciji
sa gore montiranim srednjetoncem i visokotoncem, no kada otkačim iste i basu pridružim ESL modul,
sve to dobro u bassu nestane i to je kekofonija zvukova različitih brzina i faza.
Ne pomaže mi ni behringer i njegove čarobne moći fazne korekcije i delaya.
Ovih dana ću malo napraviti premještaj lijevo – desno pa ptobati bass malo bolje sašiti sa panelima,
No bojim se da će to biti uzaludno krečenje. Meni je to za sada neslušljivo.

U svakom slučaju priča naginje na ideju da prije kloniranja Audiostatica ipak krenem u projet ESL
Bass panela. Pakleni plan bi sada trebalo složiti. Prvi korak bi bila nabavka ogromnih jezgri za bass panel,
Ove M jezgre koje imam čuvati ću za Ausiostatic klon, a te E jezgre koje tek trebam nabaviti bi namotao
sa omjerom 1:150 (ako stane), sa donjom frekvencijom 40Hz, mislim da ne treba ništa ispod stavljati u matematiku.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Kod Elvisa u labu...

PostPostao/la elvis » 04 vel 2016, 15:52

Evo frend mi prodaje ove zvučnike. Zadovoljan je onim bowersima koje je kupio od mene,
pa veli kako bi se rastao od ovih. Naravno nema pojma koju cijenu da stavi pa je ja moram
odrediti i treba mio vaša pomoć oko toga. Kutije su esteski OK, no brušenje i farbanje ne bi
škodilo. Ako se mene pita ovdje su po meni driveri jedina smjernica za određivanje
cijene… to bi trebalo prepakirati u nešto oku ugodnije J
Da ne duljim driveri su Visaton GF250, tada njihova perjanica, zatim Visaton NAC 130,
te top mount Morel MDT 43. Sve prave male DIY bombonice.
Ajde neke sugestije za cijene, za basseve, za srednje i visoke odvojeno, pa ću zbrojiti i
to će biti to :)

Ove male bose kockice na slici dole zanemarite.
Privitak/ci
image.jpg
image.jpg (66.25 KiB) Pogledano 8854 put/a.
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Kod Elvisa u labu...

PostPostao/la zbotic » 24 vel 2016, 14:09

Svašta ima u mom kompjuteru.

Acapella by Elvis Rakić iz 2003. godine. :D


rakićucrnitiću.jpg
rakićucrnitiću.jpg (160.17 KiB) Pogledano 8419 put/a.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Kod Elvisa u labu...

PostPostao/la elvis » 24 vel 2016, 15:33

Ja na taj uređaj zaboravio odavno. U tom periodu baš sam volio tu ECC85, nakon nje sam napravio sigurno još desetak Line preampa, no kad sve zvrojim i oduzmem, svi ti novi koje sam radio i nisu bili ništa spektakularno bolji u zvuku od ovog srpp-a, čak je upitno da li su uopće bili bolji. :). Vidim da sam stabilizirao i HV i grijanje koje je imalo i odgodu HV-a, pravi školski primjer he he he :)
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Kod Elvisa u labu...

PostPostao/la Rade » 24 vel 2016, 16:58

elvis je napisao/la:Evo frend mi prodaje ove zvučnike. Zadovoljan je onim bowersima koje je kupio od mene,
pa veli kako bi se rastao od ovih. Naravno nema pojma koju cijenu da stavi pa je ja moram
odrediti i treba mio vaša pomoć oko toga. Kutije su esteski OK, no brušenje i farbanje ne bi
škodilo. Ako se mene pita ovdje su po meni driveri jedina smjernica za određivanje
cijene… to bi trebalo prepakirati u nešto oku ugodnije J
Da ne duljim driveri su Visaton GF250, tada njihova perjanica, zatim Visaton NAC 130,
te top mount Morel MDT 43. Sve prave male DIY bombonice.
Ajde neke sugestije za cijene, za basseve, za srednje i visoke odvojeno, pa ću zbrojiti i
to će biti to :)

Ove male bose kockice na slici dole zanemarite.


ovo liči na SBI 1 .

u vezi opisa skretnice i zvuka B&W .....imao sam priliku meriti jedne male njihove kutije vrlo prosečnog zvuka . Merenja su pokazala da obrtanjem kutije gore-dole i malim naginjanjem unazad faze dobijaju neki realan položaj . Nismo se preterano bavili kasnijim slušanjem jer je vreme za posetu isteklo ali mislim da bi se moglo dobiti na kvalitetu nekom malom intervencijom na skretnici .
Praktično tim malim naginjanjem unazad se simulirala grupa za kašnjenje koja je neophodna skoro kod svih filtera 1. reda
Rade
 
Postovi: 216
Pridružen/a: 05 srp 2013, 10:15

Re: Kod Elvisa u labu...

PostPostao/la elvis » 27 vel 2016, 08:03

Rade je napisao/la:
elvis je napisao/la:Evo frend mi prodaje ove zvučnike. Zadovoljan je onim bowersima koje je kupio od mene,
pa veli kako bi se rastao od ovih. Naravno nema pojma koju cijenu da stavi pa je ja moram
odrediti i treba mio vaša pomoć oko toga. Kutije su esteski OK, no brušenje i farbanje ne bi
škodilo. Ako se mene pita ovdje su po meni driveri jedina smjernica za određivanje
cijene… to bi trebalo prepakirati u nešto oku ugodnije J
Da ne duljim driveri su Visaton GF250, tada njihova perjanica, zatim Visaton NAC 130,
te top mount Morel MDT 43. Sve prave male DIY bombonice.
Ajde neke sugestije za cijene, za basseve, za srednje i visoke odvojeno, pa ću zbrojiti i
to će biti to :)

Ove male bose kockice na slici dole zanemarite.


ovo liči na SBI 1 .

u vezi opisa skretnice i zvuka B&W .....imao sam priliku meriti jedne male njihove kutije vrlo prosečnog zvuka . Merenja su pokazala da obrtanjem kutije gore-dole i malim naginjanjem unazad faze dobijaju neki realan položaj . Nismo se preterano bavili kasnijim slušanjem jer je vreme za posetu isteklo ali mislim da bi se moglo dobiti na kvalitetu nekom malom intervencijom na skretnici .
Praktično tim malim naginjanjem unazad se simulirala grupa za kašnjenje koja je neophodna skoro kod svih filtera 1. reda


Trebalo bi se poigrati sa istima. No kako su kutije u prolazu, tj. traže novog vlasnika, meni se ne da previše petljati sa tIm. Ako ih nitko ne kupi, frend ih ne pokloni nekome, a meni dopizde ESL napraviti bi se dalo nešto ala Visaton VIB EXTRA GF. No istini za volju, to je opet prevelik zvučnik za naše prosječne životne uvjete življenja. Bajdvej, cijena je 1500 kunića za kompletne kutije ili samo drivere sa skretnicom. Navalite narode. Kutija je estetski bez veze, kupite samo drivere da mi je lakše poslati isto :).
Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Kod Elvisa u labu...

PostPostao/la elvis » 21 ožu 2016, 00:23

Evo nakon nekog vremena opet dva videa. Na prvom je video snimak klona LS3/5a, a na drugom već prije predstavljeni DIY ESL, no ovaj put sa Visaton bass sekcijom, dva komada, rezani na 120 Hz prilično strmo. Na istoj frekvenciji rezani su i ESL istom strminom (48dB LR).

Ne mogu se oteti dojmu kako mali LS klonovi rade super. Basa ima na pretek. Istini za volju to nije duboko kao na Visaton grdosijama, no bez problema bi se sa tim moglo živjeti. Čak taj uvjetno rečeno "viši" bass koji reproduciraju LS-i telefon bolje zabilježi, što ćete čuti bez problema ako usporedite snimke.

Na prvu ESL snimak će se učiniti lošijim, no u zbilji ipak ESL radi značajno bolje kada je u pitanju iscrtavanje stagea (horizontalnom i vertikalnom), lakoći reprodukcije, zrakom, sweet spotom, uz izostanak čujnih koloracija. U vokalu na snimku malih LS jasno se čuje koloracija kutije i bass-mid drivera, dok te koloracije na ESL snimku nema. Za mene osobno ukupan dojam koji ostavlja ESL nedostižan je za male LS, no malecki imaju veliko srce, šarm i muzikalnost koja se rijetko sreće u ovakvim minjaturama, sub im ne treba što je najzanimljiviji dio priče, te definitivno zaslužuju jedan KT 88 SE, to će biti tim samo takav.

Inače na AB testu setup je bio jednak, a sve je tjerao na "galamu" amp BatoMM, s tim da je pri reprodukciji sa LS 3/5a Behringer DSP bio isključen, kutijice imaju svoju pasivnu skretnicu.

Sluše na glavu ! :)

Video 1: LS 3/5 a clone. Bass Kef B110A i tweeter Vifa D19TD 06 08, BatoMM amp.



Video 2: DIY ESL i bass helperi Visaton GF 250 do 120Hz, BatoMM amp na ESL

Avatar
elvis
 
Postovi: 1484
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:38

Re: Kod Elvisa u labu...

PostPostao/la ziki » 21 ožu 2016, 21:33

Kako slušat Cantone nakon ovog?
Avatar
ziki
 
Postovi: 340
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:14

Re: Kod Elvisa u labu...

PostPostao/la zmajz » 21 ožu 2016, 22:15

Otkantano!
zmajz
 
Postovi: 531
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:52
Lokacija: zagreb

Re: Kod Elvisa u labu...

PostPostao/la zbotic » 21 ožu 2016, 22:36

Paneli čak i na ovakvoj snimci pokazuju veću slojevitost u prezentaciji.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

PrethodnaSljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.

cron