Neobični instrumenti

Neobični instrumenti

PostPostao/la Roko » 05 svi 2013, 22:07

Evo jednog zove se Ondes Martenot:

neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Neobični instrumenti

PostPostao/la Roko » 05 svi 2013, 22:15

Theremin And Electric Kantele

neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Neobični instrumenti

PostPostao/la audio kutak » 06 svi 2013, 08:11

super stvar samo mi nije jasno tko poslije svira??

jasno mi je na početku, vidim da lik prebira žice... ali, poslije?? I što mu je onaj "štap ko mikrofon"?
Jedan trenutak sreće vrijedi tisuću godina slave
Avatar
audio kutak
 
Postovi: 1118
Pridružen/a: 21 tra 2012, 21:18
Lokacija: VG

Re: Neobični instrumenti

PostPostao/la Roko » 06 svi 2013, 12:13

"Mikrofon" je zapravo instrument iz daleke 1919. nazvan Theremin po njegovom konstruktoru Leonu Thereminu. Evo što o njem veli sam konstruktor. Može se napraviti i u samogradnji ;)




:D
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Neobični instrumenti

PostPostao/la Mate » 06 svi 2013, 14:25

Roko je napisao/la:...... Može se napraviti i u samogradnji ;)
:D

E to se traži. Lampaš! I to same triode.
Prava stvar za triode fest :D
Avatar
Mate
 
Postovi: 1138
Pridružen/a: 12 svi 2011, 06:55
Lokacija: Prigradica

Re: Neobični instrumenti

PostPostao/la Roko » 06 svi 2013, 23:20

Mate je napisao/la:E to se traži. Lampaš! I to same triode.
Prava stvar za triode fest :D


:D

Eto, jes' vidio što je pravi cjevni zvuk...a neki se polomiše tu... :lol:
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Neobični instrumenti

PostPostao/la Roko » 06 svi 2013, 23:21

Bazantar


neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Neobični instrumenti

PostPostao/la Roko » 10 svi 2013, 22:30

Kora





...i električna Kora (tzv. Gravikord)

neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Neobični instrumenti

PostPostao/la Roko » 16 svi 2013, 22:27

Koru sam slušao pred nekoliko godina u Solinu, skupa sa Darcem i Zokijem (zboticem).

Majstor je bio Seckou Keita.





http://www.seckoukeita.com/tag/seckou/
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Neobični instrumenti

PostPostao/la Roko » 09 lip 2013, 13:22

Kaval sam slušao pred nekih 8-9 godina u Zd u HNK prigodom gostovanja Stefanovskog, Tadića i Spassova i promocije tadašnjeg njihovog albuma Treta Majka. Vrlo zanimljiv (pra)stari instrument.




Evo što sam tada bio napisao:


Sinoć su gostovali i u zadarskom kazalištu, naravno nisam trebao dugo nagovarat bolju polovicu da odemo to pogledat i poslušat, ipak je Stefanovski još od svojih Leb i sol-ovskih dana još tamo sedamdesetih obilježio naše teenagersko doba. Rado se sjetim nekadašnjih koncerata popularne makedonske rock grupe, svi odreda su bili odrađeni profesionalno, dva sata čiste svirke i uživancije bez puno priče i pauza. Stefanovski je u međuvremenu izrastao u instituciju promocije makedonskog etno-rock melosa kroz moderan pristup u zadnje vrijeme uglavnom akustičnoj gitari. Pred nekoliko godina kad je započeo svoju suradnju sa profesorom Miroslavom Tadićem nekako se dalo naslutiti kud smjera, osnovna nit makedonskih napjeva i plesova i dalje je u centru kao potka a dvije gitare sa različitim pristupom dalje pletu finu improvizacijsku mrežu i razvijaju ideju sve dalje i dalje, od etna preko rocka do bluesa i jazza. Vlatko svoj prepoznatljiv stil i virtuoznu tehniku brižljivo njeguje, još uvijek drži akustičnu gitaru dosta nisko poput električne, koristi trzalicu i kad god može malo improvizira i pokaže kako mu šesnaestinke i tridesetdvojinke još glatko idu premda mu se opako bliži pedeseta. Miroslav Tadia je klasični fingerstyle gitarista, jednako bravurozan i virtuozan ali sa finom dozom topline i zaobljenosti u tonovima, njegove improvizacije su uhu ugodne, elegične, maštovite i nadasve melodiozne, točno ono što Vlatku treba da upotpuni tonalni balans i još dobije na snazi i uvjerljivosti, ne treba ni naglašavati da su se uštimali i sinkronizirali gotovo do savršenstva, bez obzira kako zahtjevan i (često) nepravilan taj makedonski 7/8 ritam bio, i bez obzira na promjenu ritma i tempa nakon poprilieno dugačkih solaža mogu u istom trenutku nastaviti osnovnu frazu bez imalo disbalansa, za takvo što je pored uvježbanosti potreban i strahovit osjećaj za melodiju i ritam, a tu su je ovaj dvojac bez konkurencije.
Ono što promociju ovog novog cd-a pod nazivom Treta Majka dijeli od prethodnih je angažman izvrsnog glazbenika iz Bugarske Theodosii Spassova, koji svira jedan poseban instrument jako nalik na produženu pastirsku frulu a zove se kaval. Prema impresariu, kaval je osmorupa drvena pastirska flauta i jedan je od najstarijih instrumenata u Europi. Meni je ovo bio prvi put taj instrument slušat, i ostao sam ugodno iznenađen, kako tonalnim spektrom i mogućnostima samog glazbala, tako i maestralnoj vještini kojom Spassov vlada njim. Zanimljivo je da taj puhački instrument ima posebno postavljen pisak tako da se, osim direktno, može puhat i nešto ispred oponašajući tehniku sviranja panove frule i na taj način se dobije cijeli niz posebnih efekata koji mogu dočarati gotovo svaki ugođaj, a za makedonske napjeve je "izmišljen". Spassov u maniru Charlie-ja Parkera virtuozno i sa izvrsnim osjećajem za melodiju dodaje dvjema gitarama onaj poseban povezujući tonski sastojak koji upotpunjuje atmosferu i pojačava doživljaj. Bio sam prije samog koncerta pomalo skeptičan, ali ta skepsa je nestala vrlo brzo, praktično čim je čovjek zasvirao i kad su me prošli trnci od melankoličnog ugođaja i atmosfere koju taj instrument u suradnji dvije gitare i u rukama majstora može isporučiti. Poput splitske, ovaj trojac je i zadarsku publiku uspio oduševiti i, pred kraj, dignuti na noge.
Sve u svemu, ovo je bio prvorazredni akustični doživljaj i, s obzirom da turneja još traje, mogu slobodno ovaj koncert preporučiti svim ljubiteljima akustične gitare, čak i poznavaoci dosadašnjeg rada dua Stefanovski-Tadia bi mogli ostat vrlo ugodno iznenađeni.
Cd Treta Majka sam, naravno kupio i danas gotovo cijeli dan uživam u preslušavanju, snimak je odrađen poprilično profesionalno i korektno. Uz cd, onako kao efektan marketinški štos sa dozom originalnosti, ide i jedna trzalica i to Fender-ova debljine 0,73, upravo onakva kakvu i sam Vlatko upotrebljava......zgodno, zar ne?
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Sljedeća

Natrag na Offtopic

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.

cron