Kućno računalo kao izvor zvuka

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la zbotic » 05 lip 2011, 16:07

Ta mjerenja "copy/paste tko zna otkuda mjerenja" ne govore ništa o kvaliteti izlaznog transformatora. S obzirom da je mjeren THD i IMD vjerojatno se radi o primljenom digitalnom signalu i mjerenom digitalnom zapisu, možda čai i analognom. Također, kao i kod prvog primjera, o mjerenju ne znamo ništa pa čak ni što se mjerilo. Takve poluprimjere možeš nastaviti pejstati na neki FI-FI forum, ovdje na samograditeljskom forumu (gdje se ljudi ponešto razumiju u elektroniku i mjerenja) trebali bismo trebali imati argumente tipa "kako, kada, zašto, s čime" itd....
Osim toga dok ne nabaviš DAC koji može primati barem 24/96 formate mislim da ne trebamo trošiti riječi na kvalitetu isporučenog signala s kompjutera, budući da je cijeli smisao upravo u takvim formatima, a ne u CD formatu. Ništa od parametara koje bi dala kvalitetna kartica ne mogu se testirati sa NOS DAC-om budući je razina digitalnog smeća koje proizvodi takav DAC (najčešće izveden i bez analognog LP filtera) reda veličine 100 puta veća od onoga što kartica može isporučti. Dakle vi ne testirate karticu, već samo kompatibilnost sa svojim DAC-om, a koji za mene spada u kategoriju, blago rečeno, dječjih igračaka.

Za razliku od vas dvojice, Ninja ima ozbiljan DAC i sustav koji može isporučiti istinski HI-FI zvuk pa su za mene rezultati njegovih opažanja i iskustvo vrijedni zabilježbe.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la xyrion » 05 lip 2011, 17:23

Kakav analogni zapis? Pa piše što je mjereno. Spdif predložak, Lynx na loopbacku mjeri svoj spdif izlaz, pa Julijin spdif izlaz i onda još Juli@ na loopbacku. Taj poluprimjer je u kontekstu mog pitanja o izlaznom trafou, a ne zbog nekakvog natjecanja (u znaš već čemu) i dokazivanja.

Nisi jedini na ovom forumu. Ako ti nešto nije vrijedno zabilježbe, slobodno preskoči i ignoriraj. Ja sam se potrudio što jasnije i dobronamjerno iznijeti svoje iskustvo s temom iz naslova threada. Možda pomogne nekome tko još ne "zna" što je cijeli smisao računala kao izvora i tko već nema najbolja rješenja koja se danas uopće mogu iskombinirati temeljena na komponentama koje su, btw, bile novost prije 6-7 godina. Kao da su se računala počela koristiti kao digitalni transport tek skromnom pojavom hi res formata zadnjih par godina...

A tvoje igračke su isto tako nekome dječje igračke.
Avatar
xyrion
 
Postovi: 89
Pridružen/a: 04 svi 2011, 19:00
Lokacija: Split

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la zbotic » 05 lip 2011, 17:46

Možeš li mi objasniti što je to konkretno loopback. Na primjeru kartice. Na hrvatski. Što u što.

Posebno bi mi bilo interesantno kako to jedna kartica mjeri drugu karticu. Objašnjenje. Rekao si da ti je to struka, a ja ne razumijem.

S obzirom da mi treba mjeriti THD jednog pojačala u gradnji, volio bih znati kako da to napravim pomoću zvučne kartice. Tako ne bih morao nositi uređaj u firmu specijaliziranu za mjerenja.

Kako to da u navedenom mjerenju nikome nije palo na pamet da je jitter ono što se prenosi u drugi uređaj, tj da mjerenja nemaju veze s vezom jer se uvijek signal rekonstruira na isti način pa ni rezultati ne mogu biti različiti od prikazanih. Jitter jednog plus jitter drugog uređaja u zbroju su jitter oba uređaja. Rezultat je samo posljedica reclockinga pojedinog uređaja, dakle ništa ne govori o kvaliteti spdif izlaza/ulaza.

Kakav digitalni receiver ima taj vaš uradak?
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la zbotic » 05 lip 2011, 21:18

BTW što se tiče novootkrivenih audiofila i tehnologije "od prije pet/šest godina" ispod mog stola još uvijek stoji Creative Extigy, vjerojatno jedna od prvih USB eksternih kartica uopće, a posebno u kućne svrhe, dakle stara više nego li neki ovdje znaju za pojam HI-FI.
Kupio sam je u svrhu ripanja gramofonskih ploča iz kolekcije jednog poznanika audiofila, a što je uglavnom izazivalo podsmjeh tadašnjih "pravih audiofila".
Privitak/ci
DSC01255.JPG
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la xyrion » 06 lip 2011, 00:00

Jesi li i RME 9632 nosio na mjerenja prije nego si došao do svog zaključka o ultimativnom?

Nemam volje ni želje diskutirat s tobom dalje. Iako razlika u teoretskom znanju postoji, interakcija s tobom zbog stava kojeg si pokazao u ovih par poruka mi nije vrijedna potencijalno naučenog. Samo nastavi, siguran sam da rezultati neće izostati.
Avatar
xyrion
 
Postovi: 89
Pridružen/a: 04 svi 2011, 19:00
Lokacija: Split

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la gamgee » 06 lip 2011, 10:45

Može dobronamjerna sugestija?
zbotic, kada pišeš, probaj zamisliti da uživo razgovaraš s osobom...
Mislim da ti nije bila namjera, ali u ovoj temi ostavljaš dojam hifi policijota...niko nema da zucne kad ja pričam!
Forum je otvoren, i svatko doprinosi kako zna i umije - ne postoji propisana razina tehničke naobrazbe, niti količina novaca ulupanih u sustav, da bi se moglo pristupiti forumu.
Kad si mene na brzinu "oprao" (a bez razloga), ja sam prešao preko toga i odgovorio uljudno pretpostavljajući da ti se omaklo, nema veze, svatko ima pravo na loš dan...
Sad dođe netko drugi i ti opet, samo puno gore...opusti se, ovo je HOBI.
Ako si u blizini Osijeka, častim pivom...
Avatar
gamgee
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 08 svi 2011, 13:29

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la Roko » 06 lip 2011, 12:13

Ma to je ona već pomalo čuvena Zokijeva (zboticeva) britka retorika sa malo papra, ali ni Xyr ne zaostaje, pravi mali splitski dvoboj temperamentnog mediteranskog tipa, što bi u Dalmaciji rekli "kuntreštanje"... :D ...i sve dok je u granicama teme i dok se razmjena mišljenja odvija na razini argumentacije (mjerenja, osobna iskustva, pitanja o mjerenjima itd...), i dok se ne spušta na osobnu razinu, bit će OK, a i zanimljivo je za čitat. Treba pazit da se ne prepapri ( :lol: ), malo papra je (gotovo nužan) začin, ali kad se pretjera postaje nejestivo... ;)
neciviliziran, nekvalitetan i ne vidim dalje od nosa
Avatar
Roko
 
Postovi: 2084
Pridružen/a: 03 svi 2011, 23:10
Lokacija: Zadar

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la LesFaul » 06 lip 2011, 12:45

gamgee je napisao/la:Može dobronamjerna sugestija?
zbotic, kada pišeš, probaj zamisliti da uživo razgovaraš s osobom...
Mislim da ti nije bila namjera, ali u ovoj temi ostavljaš dojam hifi policijota...niko nema da zucne kad ja pričam!

...opusti se, ovo je HOBI.


Ti ocito ne pratis "haj-end" temu na jednom drugom forumu... Ono ja, ja i samo ja, pa onda opet ja i na kraju za promjenu ja, je neobjasnjivo i neshvatljivo nama "obicnim" smrtnicima, ovo je mila majka! :mrgreen:

Inace, naša referenca "stvarnoga" varira ovisno o izvježbanosti naše percepcije. Neuvježbani ljudi ne mogu u svojoj glavi zapamtiti niti 10% stvarnosti koju vide. Uvježbani mogu mnogo više. :lol:
Hebeš ampa ak' je bez lampa!
Avatar
LesFaul
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 06 svi 2011, 09:41
Lokacija: Sydväst

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la zbotic » 06 lip 2011, 13:48

Odlično. Sada jedno dvadesetak stranica lupetanja na psihološko-filozofskoj razini, a o kućnom računalu kao izvoru zvuka otvoriti ćemo novu temu za jedno pet godina.
Zlatno pravilo; ako nemaš ništa pametno za kazati bolje šuti. Ili pojednostavljeno, narodski: ispeci pa reci.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Kućno računalo kao izvor zvuka

PostPostao/la harkonen » 06 lip 2011, 14:33

Ovo je interesantna tema jer smo izgleda osuđeni na to da računalo bude izvor većine medija u budućnosti. Ma već je i sad, ali još se odupiremo. :-)

A mene, mene u svemu tome najviše zanima ( a vjerujem i mnoge koji ovo prate) što ja trebam kupiti - napraviti - maznuti (!)
i u šta s čim uključiti da imam optimum kvalitete, tj. isto ili više nego sad, dakle za većinu pratitelja ove teme kombinacije CD - DAC ....
Što biste mogli savjetovati kao neki best-buy ? Mane i prednosti tog nečeg na jednom mjestu. Još ako su iz prve ruke, to je to!
I'm too old for this s...
Avatar
harkonen
 
Postovi: 2195
Pridružen/a: 04 svi 2011, 14:27
Lokacija: Bjelovar

PrethodnaSljedeća

Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.

cron