Forumski DAC

Re: Forumski DAC

PostPostao/la Dean » 11 ožu 2012, 15:26

Naravno da je cjena dobra. Ja sam za lampu u izlazu :violin:
Dean
 
Postovi: 1774
Pridružen/a: 05 svi 2011, 17:13

Re: Forumski DAC

PostPostao/la Schultz » 11 ožu 2012, 20:48

Nemojte tako ljudi... Imam 6 TDA u kutiji ispod stola...

I svi čekaju 6N2P ili nešto slično u izlazu....
Malvazijski tigar
Avatar
Schultz
 
Postovi: 510
Pridružen/a: 06 ruj 2011, 20:36
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Forumski DAC

PostPostao/la sonny » 11 ožu 2012, 20:53

Pa uhvati se računanja radne točke za 6N2P :D
A nekad je ovdje bilo dobro.......... Šteta.......
sonny
 
Postovi: 1203
Pridružen/a: 20 kol 2011, 18:36

Re: Forumski DAC

PostPostao/la zendra » 11 ožu 2012, 21:49

i mene ovo interesira, usb i koax ulaz, i varijanta xlr uz rca izlaz
zendra
 
Postovi: 111
Pridružen/a: 23 svi 2011, 18:12

Re: Forumski DAC

PostPostao/la tom_hifi » 11 ožu 2012, 22:16

Schultz je napisao/la:Nemojte tako ljudi... Imam 6 TDA u kutiji ispod stola...

I svi čekaju 6N2P ili nešto slično u izlazu....


A eto ... shemu imamo, s@ki mora samo dobro nacrtati pločice (zbog masa) i to je to ;)

A paralelno s tim pratimo razvoj ovog DACa. :)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Forumski DAC

PostPostao/la arlekin » 12 ožu 2012, 09:41

Dobra vam je ideja. Ako bude finalizirana sigurno ću ga zalemiti.
Zašto ne bi probali TDA1547 ili na primjer PCM1702 koji Grunf koristi u svom DACu? Potonji stvarno dobro zvuči.
arlekin
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 02 ožu 2012, 12:27

Re: Forumski DAC

PostPostao/la tom_hifi » 12 ožu 2012, 13:28

U principu meni svejedno. Vjerujem u grunfove sposobnosti, a i sam ću mu pomoći ako to bude trebalo. A pošto, kako sam rekao, imam doma buffer (trafo, prigušnica i sve ostale komponente), mene zanima DAC s lampom u izlazu.
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Forumski DAC

PostPostao/la arlekin » 12 ožu 2012, 13:43

Daa, lampa u izlazu obvezatno!
arlekin
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 02 ožu 2012, 12:27

Re: Forumski DAC

PostPostao/la ilimzn » 12 ožu 2012, 14:28

arlekin je napisao/la:Dobra vam je ideja. Ako bude finalizirana sigurno ću ga zalemiti.
Zašto ne bi probali TDA1547 ili na primjer PCM1702 koji Grunf koristi u svom DACu? Potonji stvarno dobro zvuči.


Zato sto TDA1547 nije DAC nego samo dodatni analogni izlazni stupanj za SAA nesto bitstream DAC.

Koliko vidim, ovdje je krenula koncentracija na ispravljace, i koja ce biti cijev u izlazu sto je totalno irelevantno jer se niste jos ni odlucili o najosnovnikem elemenyu, a to je DAC chip, koji diktira sve drugo. A sto se chipova tice, prica se najvise o onima cija je nabavljivost a i upotrebljivost u okvirima zadanih parametara, upitna.

Dakle, ajmo to malo raspetljati.

Ako DAC ima strujn iizlaz, moze ga se pasivno pretvoriti u (nizak) izlazni napon kojeg treba pojacati, sto znaci da sto god ide iza toga treba poprilicno pojacanje, mali shum i na kraju nizak izlazni otpor, a potencijalno ukljucuje i nekakav izlazni filter. Ako je DAC s naponskim izlazom, onda mu najcesce treba samo buffer i opet mozda izlazni filter. Postoji mogucnost da je izlaz diferencijalan, pa stoga je za klasicni RCA potrebna i konverzija iz diferencijalnog u SE. Ako pak ima bitstream pulsniizlaz, moguca je konverzija bez analognih dijelova i pasivni filter, kao kod LIPSEO projekta. Dakle, ima barem 4 stvari koje treba rijesavati, pri cemu se moze donekle stvar izvesti univerzalno tako da se izlazni stupanj napravi posebno, po cijenu vece mogucnosti smetnji i krovo spojenih masa te komplikacija s napajanjem.

Medju DAC-evima su pristupi konverziji ponekad radikalno razliciti.
Poklonici NONOS DAC-eva obicno koriste klasicne starije multibit konvertore. Oni su u pravilu sposobni vrsiti konverziju na 2x ili 4x CD sampling-u a vrlo cesto podrzavaju 196k sampling, ali NE i 24 bitnu sirinu sampla. Za neupucene, NE moze se samo odbaciti ostatak bitova i dobiti signal manje preciznosti, jer se pojavljuje kvantizacijski shum, tako da se taj proces inace mora obavljati ditheringom. Bez toga dolazi do gubitka barem jednog bita preciznosti no na dosta neugodan nacin jer se pojavljuju zrcalne kopije nedostajuceg dijela signala u podrucju -90-ak dB sto izgleda jako tiho sve dok ne uzmemo u obzir da i ono sto slusamo moze imati tihe pasaze. Postoje metode da se to zaobidje, no one su dosta radikalne. PRimjerice, potrebno je 4 komada TDA1541 za 18 bita rezolucije i to uz podosta upravljacke logike. Konvertori sposobni za rad s 8x oversamplom prodju nesto bolje jer ih treba duplo manje ali uz dodatnu logiku.
Vecina raspolozivih konvertera s dovoljnom rezolucijom koji podrzavaju 24-bitni ulaz zapravo imaju efektivnu rezoluciju reda 19-21 bita, i svi su sigma-delta, sto u startu podrazumijeva oversampling i digitalno filtriranje u 99.99% slucajeva. Kao takvima, izlazni im filter treba samo u vrlo rudimentaronm obliku. Na zalost, u vecini slucajeva postoje i interne analogne komponente o kojima najvise ovise performanse DAC-a. Modeli s vecom rezolucijom u pravilu imaju diferencijalni strujni izlaz, i odmah da bude jasno, nema sanse dobiti pune performanse s necim tipa 'Fikus nabacio SRPP s 6N1P'. To bi bilo kao da netko stavi gume od fiche na ferari.
Koliko znam postoje 2 marginalno nabavljiva i jos mozda 3 prakticki nenabavljiva izuzetka iz gornjih grupa - konvertori koji jos uvijek na raspolaganje daju direktni pulsni izlaz (jer su u osnovi sigma-delta), ali ne podrazumijevaju interno digitalno filtriranje. S njima j emoguce napraviti nesto sasvim drugacije, a to je NONOS bitstream konvertor. Na zalos, pseudo-nabavljivi imaju rezoluciju od 16 i 18 bita respektivno, no koliko znam barem jedan je sposoban raditi s 384k samplingom sto omogucava nekim trikovima 19 bita rezolucije. Na zalost, postoje i oni koji se priblizavaju 20 i 21 bitnoj rezoluciji ali jedini nacin za doci do njih je cupanjem iz vrlo skupih CDP-a.
NA kraju, tu je i ESS Sabre, koji je po mnogocemu jedinstven. Radi se o integriranom DAC-u s SPDIF prijemnikom, I2S ulazom, integriranim resamplerom s 32-bitnom preciznoscu koji je vjerojatno jos uvijek vodeci tehnoloski ili u samom vrhu, generatorom clocka i 8 izlaznih kanala. U stereo modu chip radi s po 4 kanala spojenih u paralelu i sam izvodi gores pomenute trikove te ovisno o kvaliteti okoljnjeg hardvera se priblizava 23 bitnoj rezoluciji. Koliko mi je poznato nije skup ali nabava nije jednostavna. Bilo bi vrlo pozeljno razmisliti o ovom chipu. Inace, Twisted Pear Audio je nesto radio s time, sto iz osobnog iskustva mogu tvrditi, NE zadovoljava. Previse se koncentriralo na zadovoljavanje kljucnih rijeci (shunt super-regulators, high-end OPamps i slicnih) bez da se kako spada razmisljalo sto zapravo ti sklopovi trebaju u ovom slucaju raditi i jesu li uopce potrebni - zato da bi se sve skupa moglo prodavati modularno i biti kompatibilno s prethodnim modulima.
Kod izrade ovakvog projekta, u jednom trenu (i to dosta rano) treba stati s modularnoscu jer fleksibilnost i fizicki razdjeljeni elementi sustava pocnu diktirati dimenzije i raspored signala u smislu koji je sve samo ne optimalan, cime se gubi potencijal kojeg upravo i zelimo koristiti. U ovakvim je slucajevima, barem do analognog izlaza iz DAC-a, bolje raditi projekt secificno za taj DAC - a ON je srce svega i sve odredjuje, ne periferija.

Jos jedna stvar o kojoj valja razmisliti, a vezana je uz problematiku SPDIF ulaza (a moze se ticati i USB ulaza) je pitanje resamplinga.
NAravno, NONOS klan ce odmah tu poshiziti, ali opet, napominjem da imaju u startu problem s HD formatima. S druge strane vecina modernih DAC-ova imaju u sebi 'fiksni' resampler. Ono o cemu ovdje pricam je varijabilni (asinhroni) resampler (ASRC). Radi se o formi digitalnog filtriranja koja izmedju ostalog omogucava anuliranje jitter-a. U praksi, jitterasta informacija se preracunava amplitudno, po sistemu 'kakva bi trebala biti da stane u clock koji nam je dat', a potonji je referentni i konstantan za DAC. Njega odaberemo prema sposobnostima DAC-a, ne mora biti standardan ali naravno barem jednak ako ne i visi od najviseg ulaznog samplinga kojeg zelimo koristiti. Buduci da se ne moze dobiti nesto za nista, vremenska se greska kod ASRC-a zapravo prevodi u amplitudnu, no za razumne kolicine jitter-a (sto je cifra koja je u praksi nekoliko redova velicine veca od onog sto e stvarno pojavljuje) ta greska se pojavljuje tamo negdje u 23. ili 24. bitu koji DAC tesko uopce moze reproducirati. PRoblematika jittera i resamplinga je tim veca sto je veci sampling rate - jitter je u pravilu fiksan, ali postaje sve veci relativno u odnosu na sve kraci sampling interval (1/sampling rate). Srecom, relativno lako se izvodi sustav da se moze birati izmedju resamplanog signala i onog direktnog, no resampler ima nekoliko prednosti:
1) Moze ga se isprogramirati tako da radi dither na broj bitova kompatibilan s DAC-om u slucaju da se koristi stariji multibit DAC.
2) Kvaliteta filtriranja je u pravilu bolja od digitalnih filtera ugradjenih u DAC chip (ako se odabere takva vrsta DAC chipa). Razlog tome je sto je ASRC specificiran na punu 24-bitnu rezoluciju i pri bilo kojem sampling rate-u dok u slucaju filtera ugradjenog u DAC, proizvodjac 'krati' filter znajuci unaprijed sto DAC moze, i koncentrira se samo na one modove rada koji su najcesci - tako ce cesto filter odlicno raditi za 24/192 ali ne bas bajno za 16/44.1. NAsuprot tome ASRC-ovi najcesce interno rade s puno vecom preciznoscu od klasicnog filtera. Uz to, postoje chipovi koji u sebi imaju ugradjen i SPDIF prijemnik, a kao sto sam rekao, 'teoretski' nuliraju jitter kompletno.

Tek kad se to sve poslozi, dakle odnova rada DAC-a, krece se u razglabanja o napajanjima i analognim stupnjevima....
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Forumski DAC

PostPostao/la LesFaul » 12 ožu 2012, 14:58

Zeljko, kad smo vec kod S/PDIF standarda, moze samo kratko osvrt na mali dio iz ovog:

http://www-inst.eecs.berkeley.edu/~cs15 ... nation.pdf

Interesira me konkretno kako najjednostavnije (ili pak komplicirano do nuzne razine) izvest konverziju iz TTL-a u coaxial, tj. koje rjesenje od ponudjenih ista dobroga obecava? Naime, nemam CD transport vrijedan spomena i kao prijelazno rješenje bih iskoristio obični CD-ROM iz kompa kao transport i njegov digital out kao ulaz u DAC.
Hebeš ampa ak' je bez lampa!
Avatar
LesFaul
 
Postovi: 567
Pridružen/a: 06 svi 2011, 09:41
Lokacija: Sydväst

PrethodnaSljedeća

Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron