Forumski DAC

Re: Forumski DAC

PostPostao/la ilimzn » 13 ožu 2012, 16:04

zbotic je napisao/la:Što se tiče ove diskusije "što je prije, kokoš ili jaje" ja prihvaćam da budem u krivu jednako kao i Philips. Meni to ne smeta. :D


Ni meni. Bitno je da razumijes princip, i prepoznas u drugim implementacijama, i tada nije tesko vidjeti o cemu se zapravo radi. Terminologija je manje bitna ako mozes objasniti sto je u pitanju kad dodje do nesporazuma, a ionako je prilicno netgnuta. Kad bi bas isli formalno po Shannonu, onda se DA konverzija kod bitstream-a (dakle rekombinacija u analognu formu na kakvu smo navikli) odvija u izlaznom filteru. S druge strane ako bi gledali matematicki opcenito, sam bitstream ima dva definirana stanja po amplitudi a mnogo po vremenu, dok klasicni izlaz multibit DAC-a ima mnogo stanja amplitude definirane teoretski kao tocka svakih 1/Fs. Matematicki to je ista stvar gledana s dvije strane.
ilimzn
Iron Man
 
Postovi: 979
Pridružen/a: 05 svi 2011, 13:39

Re: Forumski DAC

PostPostao/la grunf » 13 ožu 2012, 18:37

drago mi je da su se riješile nedoumice oko TDA1547 :D ,sad malo više znamo

od sad pa do uskrsa ću biti malo puno više na poslu nego doma,tako da će ovdje možda uslijediti stanke s moje strane

za ulazni dio bi koristio CS8416 jer ima mogućnost jednostavnog spajanja i preklapanja 4 digitalna ulaza i daće signal za pogon bilo kojeg današnjeg dac pretvarača,za isti ću napraviti nekakvu test pločicu tako da je lakše za testiranje u kasnijoj fazi razvoja daca,zasad neću razbijati glavu s napajanjiima i izlazom već da nađem dac pretvarač koji je lako nabavljiv ,a da zadovoljava uvjete iz uvodnog posta,kasnije je lako igrati se s napajanjima i izlazom i ugađati sve finese
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."
Avatar
grunf
 
Postovi: 844
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 23:51
Lokacija: Šibenik

Re: Forumski DAC

PostPostao/la tom_hifi » 13 ožu 2012, 20:58

Nikud se ne žuri :)
Avatar
tom_hifi
 
Postovi: 2087
Pridružen/a: 16 kol 2011, 17:33
Lokacija: Oroslavje

Re: Forumski DAC

PostPostao/la grunf » 13 ožu 2012, 21:34

ilimzn je napisao/la: Nije ni prijenos clock signala direktno bezgresan. Svaki sustav u kojem mehanizam clockira DAC u startu je naopak, ali to je sad druga prica.


ilimzn,ja bi tia čuti ovu drugu priču :D ,bar ukratko
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."
Avatar
grunf
 
Postovi: 844
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 23:51
Lokacija: Šibenik

Re: Forumski DAC

PostPostao/la grunf » 13 ožu 2012, 23:31

slika govori ko sto riječi :D
ovo je standard kod daceva koji mi uglavnom koristimo,signal i clock idu istim kabelom
diginterf_spdif.jpg
diginterf_spdif.jpg (35.28 KiB) Pogledano 6500 put/a.

nešto bolja solucija s drugim PLL-om
diginterf_2pll.jpg
diginterf_2pll.jpg (38.42 KiB) Pogledano 6500 put/a.

još bolje jer je clock odvojen od signala,uglavnom profi oprema
diginterf_spdclk.jpg
diginterf_spdclk.jpg (36.82 KiB) Pogledano 6500 put/a.

još bolje jer je clock odvojen od signala,uglavnom profi oprema
diginterf_clkbk.jpg
diginterf_clkbk.jpg (38.45 KiB) Pogledano 6500 put/a.


e sad mene bi zanimala druga solucija, nažalost nisam je mogao primjeniti u svom dacu s pcm1702 jer ne mogu doći do informacije koji integrirac su koristili za 2nd PLL, http://www.ti.com/lit/ug/sbau029/sbau029.pdf,u shemi je HC4046 u 2nd PLL-u šta je Phase-locked-loop with VCO,ali ostaje upitno što je im je V18M432,izlaz s nožice 13 s 4046 ide u taj V18.. pa na PMD100

ilimzn ,nadam se da sam pogodio poantu :D
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."
Avatar
grunf
 
Postovi: 844
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 23:51
Lokacija: Šibenik

Re: Forumski DAC

PostPostao/la Barry Banner » 14 ožu 2012, 01:55

Ako se radi 'pasivna konverzija' (koje inace nisam zagovornik), onda se napon pojavljuje na nekom MALOM otporu u protivnom se narusava konstantnost struje izvora u DAC-u (pri tom ne mislim na jedan izvor nego vise njih koji se ukljucuju po potrebi da bi se dobila ukupna izlazna struja. TO sto ce u PARALELU s time biti spojeno pojacalo s visokom ulaznom impedancom ni najmanje ne povecava otpor koji vidi DAC. Spoj dva paralelna otpora uvijek ima manji otpor od bilo kojeg od njih. 1 iz osnova elektrotehnike.


Veliki otpor koji vidi DAC je slabo rešenje, treba ti mali otpor, virtualna nula.
Sklop za naponsko pojačanje ima veliki ulazni Z, jer je stvoren da ne opterečuje izlaz. Ako staviš u paralelu 100R i 100K (dif amp za naponsko pojačanje), onda imaš 99.9R, nije to virtualna nula.

Nadalje, SVAKI strujni izlaz ima odredjenu toleranciju na naponski hod u protivnom cijeli DAC ne bi imao toleranciju u naponima napajanja. Jedno povlaci drugo i to na trivijalan nacin, tako da, nadam se, ne moram to objasnjavati. Ono sto se pojavljuje je izoblicenje, i to tim vece cim je naponski hod veci. Sama po sebi je ta pojava neizbjezna, pitanje je koliko iznosi u odnosu na rezoluciju DAC-a.


To su dodobra obradili Walt Jung i Walt Kester, mislim, da imaš i online na Waltovom sajtu, http://waltjung.org Toleranciju na napon napajanja vidiš sa slike. Za 5V napajanje situacija je još gora, a kamoli za 3.3V. Vodi računa da ti je PSRR DAC čipa mali, u momentu tranzicije max 6 dB.

LSB_err.jpg
LSB_err.jpg (49.17 KiB) Pogledano 6486 put/a.


Iz ovog si vec pokupio 1 iz osnova. Strujni ula podrazumijeva neku vrstu virtualne nule, sto je jednako lako ili tesko ostvariti bilo SE ili diferencijalno.


Strujni ulaz je virtualna nula, ali samo "virtualna", ne mora biti na 0V, može biti na +2V DC, ako želiš, ali ostaje virtualna nula.
Promašio si point, želio sam da kažem, da ne radiš konverziju iz diff na SE, nego možeš upotrebiti I/V konverter na diff izlazu Vout DAC čipa.

ASRC, ako veruješ, da anulira jitter, onda veruješ u bajke proizvodjača i Vudu magiju. ASRC ulazni jitter ugradjuje u izlaz, u stvari ga re-distribuira po čitavom pojasu. Nema sideband peaka, ako nekada uradiš spektralnu analizu izlaza, vidječeš.

Neču se više upletati i smetati. Želim samo reći da izbegni ASRC, nemoj raditi diff na SE konverziju, pogotovo sklopom sa naponskim pojačanjem (diff amp) i budi kreativniji od žutih, koji nemaju kreativitet i rade DAC prema datasheetu proizvodjača.

A CS8416 obavezno terati aktivnim ulazom, ali ne sa time: http://www.audiofil.hr/forum/forum_post ... 556#392556
Več se godinu dana smijemo na tu shemu :lol:
Jer ja sam skitnica, ne drži me mjesto, ja sam skitnica, bježi mi se često
Jer ja sam skitnica, daljine me vuku, više volim vjetar nego mirnu luku.
Avatar
Barry Banner
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 12 ožu 2012, 22:58
Lokacija: 13.sprat

Re: Forumski DAC

PostPostao/la zbotic » 14 ožu 2012, 09:42

Već si drugi koji ga pita "tko si ti" što postaje bezobrazno. Čovjek će se predstaviti ako želi, to nije njegova obaveza. Niti smo Jehovini svjedoci, niti je ovo audiofil.net interesna skupina.
Molio bih moderatora da ovakve upadice briše. Znam da nema vremena, ali onako, usput.
zbotic
 
Postovi: 2024
Pridružen/a: 04 svi 2011, 07:14

Re: Forumski DAC

PostPostao/la s@ki » 14 ožu 2012, 12:46

Kad se već postavlja pitanje moje pristojnosti, meni je nekako logično da kad netko novi dođe da se predstavi kako bi se znalo s kime se priča.
U najmanju ruku, ako se već ne posta u za to predviđenom dijelu foruma , onda da se onako usputno napiše "pozdrav, ja novi, blablabla"pa nastavi s tematikom.
To nije pitanje vjerskih skupina, niti audiofil.neta, ima ovdje ljudi koji ne prate ostale forume pa im nick apsolutno u životu ništa ne znaći.
Na kraju krajeva, ovo nije forum sa 10000000 članova pa da stalno ulijeću novi i ni ne primjeti se.
No ajd... budem se sam obrisao.
Budimo UNIVERZALNI
Avatar
s@ki
 
Postovi: 1465
Pridružen/a: 05 svi 2011, 14:39

Re: Forumski DAC

PostPostao/la grunf » 30 svi 2012, 01:18

da se ne zaboravi ova tema

prijatelj mi je nabavio dva wolfsona,kad sve pospajamo nadamo se dobrom zvuku :D

u međuvremenu će biti riječi o tome
"Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega."
Avatar
grunf
 
Postovi: 844
Pridružen/a: 05 ruj 2011, 23:51
Lokacija: Šibenik

Re: Forumski DAC

PostPostao/la Khadgar2007 » 19 lip 2012, 10:35

/bump

Jel ima kakvih napredaka ča se tiče forumskog DACa?
"Nakon prve čaše vidite stvari onakvim, kakve bi vi htjeli da budu. Nakon druge vidite ih onakvim, kakve nisu. Na kraju ih vidite onakvim, kakve zaista jesu, što je najgora stvar na svijetu."
Avatar
Khadgar2007
 
Postovi: 2488
Pridružen/a: 05 svi 2011, 16:44
Lokacija: Sisak

PrethodnaSljedeća

Natrag na Digitalni izvori zvuka

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron